kategoria: Kontrolery
[#31] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #30

Toś poszedłeś po bandzie, nie zostawiłeś innym nic do roboty OK
Widać z tego, że są to przybliżone wartości.
[#32] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #30

No właśnie.
Nie chciałem się wymądrzać,ale tak podejrzewałem ,że ta sprężynka z pudełka to lipa.Nawymieniałem tego trochę i za cholerę nie przypominała oryginału z epoki.
Niskie ukłony za pomiary.
Jesteś bardziej ambitny ode mnie,a ciężko mnie przebić.
[#33] Re: Sprężynki do joy`ów.

@ak47, post #32

Gdyby ktoś zamawiał wiekszą ilość to biore 500szt sprężynek i 500 szt blaszek
[#34] Re: Sprężynki do joy`ów.

@francdt, post #33

Blaszki to najpierw ktos by musial zwymiarowac...
[#35] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Adinfo, post #31

Może ktoś blaszkę zwymiaruje...

Chyba było tak, że każdy producent (i w zależności od danej partii), miał jakieś tam swoje preferencje. Myślę, że ta sprężynka która wyszła na końcu jako średnia, to będzie TO. Żeby zaś wszędzie było porównywalne jej napięcie na mikrostyku - trzeba po prostu wszystkie powymieniać w naprawianym joyu i po temacie.

W ogóle dzięki za miłe słowa (Adinfo i Ak47) :)

Gdyby ktoś zamawiał wiekszą ilość to biore 500szt sprężynek i 500 szt blaszek

.. Nie to żebym nie mówił o zainteresowaniu i zamówieniach. A tu proszę :).
[#36] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #34

Czy ktoś ma już może blaszki pod ręką do zwymiarowania? :P
[#37] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #36

Jak zlokalizuję pojemnik z zapasowymi blaszkami to zapodam wymiary np. z Supercharger, chyba, że znajdę inne to też zmierzę. Suwmiarkę mam do dwóch miejsc po przecinku to będzie w miarę dokładnie. W najgorszym przypadku rozkręcę jakiś joy.
[#38] Re: Sprężynki do joyów.

@yoo_gas, post #1

ja u siebie wywalilem w quickjoyach te przelaczniki bo sie zbyt czesto psuly. zastapilem takimi:
20 lat pozniej dalej bangla :)
[#39] Re: Sprężynki do joyów.

@Valwit, post #38

Możesz podać jego symbol/link/wymiary? - bo tego jest od groma rodzajów, które różnią się wysokością itp.

Mam pomysł nieco inny w związku z zastosowaniem zamiast blaszki i sprężynki:
Taki mikro-przełącznik jak kolega wyżej zapodał, ale być może inny model - zrobię wstawkę na drukarce 3D aby dało się ją włożyć w miejsce montażu sprężynki, do tego wejdzie ten mikro-przełącznik, tylko przewody trzeba dolutować do PCB, wtedy ta baza metalowa co trzyma blaszkę i sprężynkę zostanie nienaruszona. Zawsze będzie można wrócić do stanu poprzedniego. Ewentualnie tak zaprojektuję tę wstawkę aby można bez lutowania wcisnąć i będzie styk z obu stron - również w miejscu styku wypustku na blaszce.
[#40] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #36

Zwymiarowałem blaszkę dżoja SV-123 - rysunek jest tu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 16:50:13 przez jarob
[#41] Re: Sprężynki do joy`ów.

@jarob, post #40

No to żeś mi wieczorną robotę przejął OK Właśnie chciałem 2 joye rozkręcać.
[#42] Re: Sprężynki do joy`ów.

@francdt, post #33

Na Allegro wrzucisz, rozejdą się szybko. Sam 20szt wezmę :)
[#43] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Adinfo, post #41

Akurat miałem jedną walającą się po podstawce od monitora :)
[#44] Re: Sprężynki do joy`ów.

@jarob, post #40

Dobra robota jarob OK

Przyznam, że blaszkę mam zwymiarowaną chyba od tygodnia, tylko już brakło mi czasu żeby to przenieść na czysto i wrzucić do wątku. Moja blaszka jest troszkę dłuższa (10,95mm), grubsza (0,2mm) i jest bardziej owalna. Nie miałem pomysłu jak zmierzyć promień (za małe to to)... Ale reszta wymiarów się pokrywa. Najważniejsza jest podstawa (miejsce oparcia o stałą blaszkę na PCB) oraz miejsce styku (wypustka).

Wszystkie dane są, więc można rozpocząć masową produkcję :).

Adinfo - ciekawy ten Twój patent...
[#45] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #44

Zobaczę czy ten patent zda egzamin, może warto spróbować, tylko musiałbym skombinować taki mikroswitch lub kilka różnych, który się zmieści w podstawie mikrostyku tam gdzie jest sprężynka.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 08:20:49 przez Adinfo
[#46] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #44

"Wszystkie dane są, więc można rozpocząć masową produkcję"
Wszystkie dane są, więc można dopytywać o możliwość produkcji <- here, fix'd it for ya :)

Ale właśnie o to chodziło, będę dzisiaj gadał z dwoma potencjalnymi producentami co może dać się zrobić :)
[#47] Re: Sprężynki do joyów.

@Adinfo, post #39

tu masz link: https://www.reichelt.de/smd-taster-oberflaechenmontage-hoehe-4-7mm-taster-1600-11-p44473.html

te co kupowalem 20 lat temu sa praktycznie te same, ale teraz kupilbym w chinach bo za ta cene bedzie pewnie z piec.
po zerknieciu na ebaya widze ze za niecale 2 dolce sprzedaja 100 sztuk tych ciut mniejszych.
[#48] Re: Sprężynki do joyów.

@Valwit, post #47

Dzięki za link, znalazłem na podstawie zdjęcia co dałeś (wyszukiwanie obrazem w google). Do tej operacji z wstawką do joya raczej będą za duże - muszę pomierzyć jakie mają być wysokie i szerokie, wtedy zamówię. Wydrukować uchwyt dla takiego mikro-przełącznika to już nie będzie problem.
[#49] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #46

Panowie, z blaszkami nie będzie tak łatwo :(
Pogadałem z dwoma producentami sztanc - one są przystosowane do wybijania wzorów w miedzi, wycinanie blaszek ze sprężystej blachy w ten sposób mija się z celem :/
Doradzili mi wycięcie tego laserem lub wodą, ale wtedy trzeba ręcznie wybijać wypukłość w każdej blaszce... W poniedziałek podzwonię po jakichś firmach od cięcia blachy w okolicy, zorientuję się w kosztach, ale przypuszczam, ze poniżej całego arkusza blachy raczej nie będą chcieli ciąć, a to pewnie dziesiątki tysięcy blaszek...
[#50] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #49

Karafka... Nie sądziłem że będą takie problemy z tymi blaszkami... Masz jakieś wieści?

A ze sprężynkami coś, ktoś, gdzieś...?
[#51] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #50

Blaszki dupa, sa za cienkie dla firm wycinajacych woda/laserem :/

"Witam, minimalna grubość to 0,5mm."
"Dzień dobry,
Ze względów technologicznych nie wykonamy cięcia w blaszce 0,1mm. "

Back to the drawing board... Jak coś wymyślę to dam znać...
[#52] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #51

Cóż pozostaje? Puszka Coli, szablon i dobry skalpel...
[#53] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #51

No to lipa ...

Kurde może coś w rodzaju stempla stalowego link z obrysem krawędzi blaszki... Ciekawe czy dałoby się dobrze wybić taką blaszkę. Ma ktoś jakieś doświadczenia?

recedent
Cóż pozostaje? Puszka Coli, szablon i dobry skalpel...


i produkcja małoseryjna...

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 08:53:01 przez yoo_gas

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 08:54:23 przez yoo_gas
[#54] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #53

Z tego co widzę mój eksperyment z mikrowłącznikiem + wydruk 3D może być lepszym sposobem na naprawę. Tylko mam obawy jak trwałe są te mikrowłączniki.
[#55] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #53

Zapytanie do tego producenta wlasnie wyslalem, dziwne, że mi w wyszukiwaniu wcześniej nie wyszło - Śląsk, wypalanie laserem - może akurat słowa kluczowe nie siadły :)
[#56] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #53

Potrzebowałbyś stempla z obrysem blaszki oraz dwóch płyt skręconych ze sobą z pozostawiona szczeliną o grubości blachy.
W tych dwóch płytach na musi być też otwór w kształcie blaszki, ale taki aby stempel mógł się przesuwać.
Wkładasz blachę 0.1mm w szczelinę, do otworu w płycie wkładasz stempel i przy użyciu młotka (prasy nie masz ) wycinasz/wybijasz blaszkę.

Otwór 1mm powinno się wyciąć się wcześniej, ale przy tej metodzie trudno pozycjonować go względem stempla z obrysem

Pozycjonowanie tez jest do wykonania, tylko narzędzie staje się bardziej skomplikowane (droższe )
Podatne na uszkodzenia i błędne wycięcia.


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 10:16:52 przez Norbert
[#57] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Norbert, post #56

Cześć

Znalazłem firmę, która może wycinać laserem elementy z blachy 0.3mm. Próbowali 0.1mm, ale klient nie był zadowolony ze stanu krawędzi. Spróbuję poprosić o jakieś zdjęcia elementów, które były cięte z tej cieńszej blachy - może na styki się to nada.
[#58] Re: Sprężynki do joy`ów.

@maciekb, post #57

Cześć

Jak się skończyła sprawa produkcji blaszek? Nie udało się znaleźć firmy, która zrobi z tak cienkiej blachy, czy koszt był z kosmosu?
Może osoby, które wysyłały zapytania do firm zrobią listę tych, które odmówiły, żeby nie ponawiać zapytań. Firm od cięcia w Polsce jest od groma, więc może któraś się podejmie.
[#59] Re: Sprężynki do joy`ów.

@maciekb, post #58

Nikt nie chciał robić z blachy 0.1mm
Liste moglem robic jak wysylalem zapytania i dzwonilem, teraz juz nie pamietam :/
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem