kategoria: Karty procesorowe
[#1] Może by tak Wicher FPGA
Właśnie powstaje (trochę tak rykoszetem od projektu związanego z ARM-em) moja wizja związana z FPGA
Zastanawiając się nad tym tematem zawsze powstawała jakaś wymówka (a robię to od ponad roku jak nie dłużej ) do tego aby tę ideę schować do szuflady.
Z racji przytłoczenia majowym długim weekendem (nadmiar wolnego potrafi doprowadzić do dziwnych zachowań pomysł ) oraz tego, że miałem już w owej szufladzie jedną małą płytkę FPGA, przeprojektowałem bazową płytkę użytą przy ARM-ie. W wyniku czego powstało coś takiego (wczoraj dotarło PCB). W związku z tym mam dla siebie kolejne wyzwanie



Na początek w ramach testów będę chciał odpalić cora TG68k, a potem... się zobaczy
[#2] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #1

A potem klawiatura zacznie świecić - gorąca od klepania ulepszeń w vhdl :)
[#3] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #1

Uu super OK
[#4] Re: Może by tak Wicher FPGA

@Dorian3d, post #3

Kolejny fajny projekt. Trzymam kciuki.
[#5] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #1

Eleganckie rozwiązanie, już wiem, jak zagospodaruję mojego MiSTera, kiedy ten już mi się znudzi OK!

nadmiar wolnego...


Zazdroszczę... Dlaczego ja nie mam takich problemów...

Trzymamy kciuki i powodziskaOK
[#6] Re: Może by tak Wicher FPGA

@Michciu, post #5

Kiedyś gdzieś w odległej galaktyce słyszałem jakieś pogłoski o tzw. Kra$hCore ! Ale niestety tylko pogłoski ...
[#7] Re: Może by tak Wicher FPGA

@pisklak, post #6

Będzie za to SpidCore, nie widzę problemu.
[#8] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #1

1. juen
[#9] Re: Może by tak Wicher FPGA

@juen, post #8

1. juen
2. Powered JJ
[#10] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #1

Przyszły części, to i płytka została poskładana. Pierwszy etap zakończony
Teraz odpalanie tego wszystkiego



[#11] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #10

Mój MiSTer bez radiatora i wiatraczka miał problemy ze stabilnością, grzeje się to ustrojstwo niemiłosiernie. Nie wiem, czy pakowanie tego do Amigi to dobry pomysł.
[#12] Re: Może by tak Wicher FPGA

@Cedrat, post #11

Mój MiSTer bez radiatora i wiatraczka miał problemy ze stabilnością, grzeje się to ustrojstwo niemiłosiernie. Nie wiem, czy pakowanie tego do Amigi to dobry pomysł.

To niebieska płytka nie jest od MiSTera.
[#13] Re: Może by tak Wicher FPGA

@poweredjj, post #9

1. juen
2. Powered JJ
3. snifferman
[#14] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #12

Dobra, tylko co ten wicher będzie umożliwiał, bo sądzę że grubo więcej niż dotychczasowy. Czy taka kanapka zmieści się w obudowie pod klawiaturą?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 14:54:50 przez misiek2
[#15] Re: Może by tak Wicher FPGA

@misiek2, post #14

Nie sądze, żeby wersja produkcyjna FPGA miała na osobnej karcie, to co widać to jest wersja deweloperska.
[#16] Re: Może by tak Wicher FPGA

@misiek2, post #14

Dobra, tylko co ten wicher będzie umożliwiał, bo sądzę że grubo więcej niż dotychczasowy. Czy taka kanapka zmieści się w obudowie pod klawiaturą?

To jest wersja do "dłubania". Tak jest prościej to wszystko uruchamiać. Jak już zacznie działać, to będzie można pomyśleć o jakiejś dedykowanej płytce.
W pierwszej kolejności w planie jest uruchomienie 68000 core. Potem dodanie kontrolera dysku. To jest takie niezbędne minimum na początek.
[#17] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #16

Przepraszam, że może głupie pytanie mam.

Mianowicie, czy to jest urzádzenie standalone?

Bo bawię się w testowanie rozlicznych Standalone FPGA Amiga (np. obecnie: MiSTer).

A jeśli tak, kiedy do dostania?
[#18] Re: Może by tak Wicher FPGA

@David, post #17

Przecież widzisz, że aktualnie to jest interfejs procesora 68k na CPLD i wyciągnięte linie do eval kit FPGA. Co za tym idzie nie ma tam absolutnie nic ponad to co jest na eval kit (chyba terasic de0-nano)
[#19] Re: Może by tak Wicher FPGA

@David, post #17

Mianowicie, czy to jest urzádzenie standalone?

To ma być karta turbo.
[#20] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #19

To ma być karta turbo.


Wiem. Ale Vampire również jest/miał być kartą turbo.

I wszyscy wiemy, jak to się skończyło szeroki uśmiech
[#21] Re: Może by tak Wicher FPGA

@David, post #20

Wiem. Ale Vampire również jest/miał być kartą turbo.

I wszyscy wiemy, jak to się skończyło szeroki uśmiech

Nie mam takich mocy przerobowych W kręgu zainteresowań jest tylko karta turbo plus ewentualnie karta graficzna jeśli będzie implementacja procesora >= 68020
[#22] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #21

1. juen
2. Powered JJ
3. snifferman
4. Paxo
[#23] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #21

Fajny pomysł, ja jestem za . Nie każdemu potrzebny będzie Vampire który za chwilę zaimplementuje prawie całą Amigę...

Chętnie wsadziłbym takie "czyste" turbo (+ ewentualna wspomniana karta graficzna) z interfejsem HDD (już nie istotne czy na kablu czy slot na karte SD na płytce :) ) do A1000 .

A dało by radę dodać np. opcjonalną podstawkę na kość ROM - lub jakieś inne rozwiązanie pozwalające na odczyt romu przy boocie karty z jakiegoś pliku? Przydało by się właśnie do A1000, coby nie kombinować z dyskietką startową . Taki ficzer (nawet opcjonalny) może ułatwilby też kombinowanie z kickstartami użytkownikom A500, A2000, CDTV...

Kiedyś były karty turbo z własnymi podstawkami na ROM, ale dziś, już pomijając cenę, trudno je dostać...

Można też przerobić A1000 na "fizyczny" kickstart, nawet kupiłem niezbędną płytkę... ale na razie nie zamontowałem, jakoś mi tak żal przerabiać oryginalną, pierwszą Amigę, tnąc i lutując ścieżki na płycie :).

Powodzenia z projektem, trzymam kciuki
[#24] Re: Może by tak Wicher FPGA

@Paxo, post #22

1. juen
2. Powered JJ
3. snifferman
4. Paxo
5. mkdevil666 1szt
[#25] Re: Może by tak Wicher FPGA

@spidi, post #21

jeśli będzie implementacja procesora >= 68020

Kurcze, głowę bym dał że widziałem gdzieś wsad do FPGA z 680(EC)030. Nie mogę teraz tego znaleźć.
[#26] Re: Może by tak Wicher FPGA

@waldiamiga, post #25

Kurcze, głowę bym dał że widziałem gdzieś wsad do FPGA z 680(EC)030. Nie mogę teraz tego znaleźć.


Jeśli ja czegoś (znów?) nie pomieszałem, to w projekcie MiST AGA Core Beta, zaimplementowane jest właśnie 68020. W przeciwieństwie do Minimiga, w MiST (i MiSTer), 68x00 zaimplementowane jest w FPGA.
[#27] Re: Może by tak Wicher FPGA

@waldiamiga, post #25

wf68k30 klik podobno działa
[#28] Re: Może by tak Wicher FPGA

@lukzer, post #27

1. juen
2. Powered JJ
3. snifferman
4. Paxo
5. mkdevil666 1szt
6. FeRu 1szt

Trzymam kciuki za projekt. Fajnie by było zobaczyć szybką wersję 68020 lub 68030 taktowane np 100MHz jakby się dało. Ale i stailby dobrze działający core na 50MHz, to będzie fajny wynik.
[#29] Re: Może by tak Wicher FPGA

@lukzer, post #27

Ooo, to, to. Dzięki.
[#30] Re: Może by tak Wicher FPGA

@waldiamiga, post #29

1. juen
2. Powered JJ
3. snifferman
4. Paxo
5. mkdevil666 1szt
6. FeRu 1szt
7. nostrum666 1 szt.

I ja trzymam kciuki, nie mam jeszcze niczego w A500 więc przyda się.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem