[#61] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #57

Nawet przy sondzie x10 sygnał wygląda na 1.5Vpp. Trochę mało jak na oscylator +5V. Poza tym ten oscylator wg datasheet ma wyjście ACMOS o wydajności wyjścia dopasowane do linii 50Ohm. Jeśli oryginalnie był tam oscylator TTL/CMOS to by tłumaczyło zniekształcenia.
s.
[#62] Re: ACA 1233 overclocking

@sq7bti, post #61

106,25Mhz









100Mhz

















Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 22:22:07 przez snifferman
[#63] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #62

sonda nie kontaktowała dobrze. przy z 106,25mhz mam 5v Vpp

[#64] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #63





Mogę zamówić inne oscylatory 106,25Mhz, ale może to jakieś wbudowane ograniczenie samej karty?

Może mógłbym użyć mnożnika zegara(ICS501/ICS511) i generatora z oscyloskopu?(oscyloskop ma max 15mhz -prostokątna) i zbadać zachowanie karty pomiędzy 100Mhz a 106Mhz

Przy 106,25Mhz karta nie zawsze startuje... szary ekran/guru itp
[#65] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #64

Sygnał z syntezy może mieć dużo większy szum fazowy ("jitter") niż z takiego generatora stabilizowanego kwarcowo, więc większa szansa na "wyciśnięcie" ostatnich megaherców.
s.
[#66] Re: ACA 1233 overclocking

@sq7bti, post #65

Tylko dlaczego programy pokazują poprawnie wyższe taktowanie, a nie ma to odzwierciedlenia w wydajności?
[#67] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #66

Nie mam zielonego pojęcia o tych testach AIBB.
s.
[#68] Re: ACA 1233 overclocking

@sq7bti, post #67

Zamówiłem ICS501, więc może uda mi się sprawdzić o co chodzi.

Podejrzewasz, że coś jest nie tak z sygnałem z oscylatora przy 106,25Mhz?
[#69] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #68

Te przebiegi wyglądają znośnie. Niestety statyczne zdjęcia niewiele mówią o ich dynamicznym zachowaniu, i może lepiej gdybyś jednak sprawdził jak wygląda szum fazowy. Najprościej sprawdzić na oscyloskopie przez wywołanie (trigger) na 50% przebiegu, i zmierzeniu jak bardzo szeroko zmienia się przejście przez kolejne 50% (w tę samą stronę - pełen okres), ale w przedziale od 45% do 55%. Najlepiej włącz wydłużenie poświaty (persistence) i poczekaj aż oscyloskop odrysuje. Wtedy kursorami zmierzyć od najkrótszego przebiegu (na 45%) do najdłuższego (na 55% - albo odwrotnie, w zależności od tego czy narastające czy opadające zbocze).
Co do przydatności w karcie ACA, prześledź na karcie czy ten zegar jest podłączony bezpośrednio do 030, w co wątpię, czy do jakiegoś układu kształtującego i/lub dzielącego. Na pewno z tego też można wymagania jakoś wywnioskować. Te układy mogą tylko pogorszyć jitter zegara. Według datasheet EC030 zegar nie powinien mieć większego jitter'a niż 2ns. Nie znalazłem dla innej wersji 030, ale dla np 040 jest w datasheet w datasheet w rozdziale 11.5 - patrz czasy narastanie i opadania 2 i 3 oraz 6 i 7 (060 - rozdział 12.5).
ICS501 wygląda całkiem nieźle: ponoć ponad 68% okresów mieści się w oknie 25ps (max 70ps) i bardzo wąskie pasmo PLL (10kHz). Przydałoby się trochę więcej kroków niż tylko x2, x3, x3.125, x4, x5, x5.3125, x6, x6.25 i x8. Będziesz musiał się jeszcze trochę nażonglować kwarcami.
s.
[#70] Re: ACA 1233 overclocking

@sq7bti, post #69

Nie zamierzam używać kwarców tylko dać sygnał z generatora, który jest w oscyloskopie i moge ustawić częstotliwość co do 0.01Mhz. Problem w tym, że max oscyloskopu to 15mhz. Dlatego zamierzam puśić to przez mnożnik.

Na karcie zegar musi być dzielony, bo procesor działa z połową częstotliwości zegara.

Co do jakości sygnału, sprawdzę to gdy dojdzie wszystko, abym mógł podłączyć generator z oscyloskopu i opanuje jego obsługe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 23:00:10 przez snifferman
[#71] Re: ACA 1233 overclocking

@sq7bti, post #69

Po dość długich testach okazało się, że przy 100Mhz zegarze karta jest już niestabilna. Przy 96Mhz karta już się nie zawieszała. Obecnie wlutowałem oscylator 98.304Mhz. Wszystko działa.
Zrobiłem render benchmarka w LW3.5. Przy kilkunastogodzinnych testach ani razu nie było problemu ze stabilnością.

FPU taktowane zegarem 66.66Mhz






Obecnie testuje drugi egzemplarz karty w tej samej konfiguracji.
Procesory na kartach zostawiłem te, które były fabrycznie zamontowane

Możliwe, że na innych egzemparzach, również się to uda, bez wymiany procesora.
[#72] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #71

Druga karta z fabrycznym procesorem niestety nie jest stabilna. Z procesorem z chin za to działa.

Co ciekawe udało mi się uruchomić FPU w trybie synchronicznym,

11.73Mips przy procku 030 wydaje mi się fajnym osiągnięciem.

Jak uda mi się kupić pewny procesor 030 50mhz z ostatnich rewizji, to może wróce do tematu.
Na razie zadowolę się tym, co mam.
[#73] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #72

Bardzo ładny wynik- szczególnie, że z FPU OK
[#74] Re: ACA 1233 overclocking

@BULI, post #73

Co do FPU, to jestem zdumiony, że działa na 66.6Mhz. Nie nagrzewa się też zbytnio. Nie testowałem wyżej, więc potencjał jest. Szkoda, że mało oprogramowania go wykorzystuje.
W "codziennej zabawie" jest raczej ozdobą.
[#75] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #74

Szkoda, że nie jesteś z PL, bo chętnie oddałbym do tuningu i moją za porozumieniem stron
[#76] Re: ACA 1233 overclocking

@lrdmaras, post #75

Myślę, że w PL też znajdziesz kogoś, kto przelutuje ci oscylator i procesor.
Na tym forum są osoby z dużo większymi umiejętnościami i wiedzą niż ja.
Problemem jest kupno procesora 030 z pewnego źródła.
[#77] Re: ACA 1233 overclocking

@tbone, post #30

Mi tez się wykręcił FPU mam kwarc 60mHz wiec sprawdziłem
60mHz
[#78] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #1

Czy możesz napisać instrukcję krok po kroku mówiącą o tym jak podkręcić tą kartę?
Posiadam kartę ACA1233N z procesorem 68030 26mhz ze sklepu icomp i chętnie podkręciłbym ją ale nie wiem co w niej wymienić.
Nie wiem także czy zauważę różnicę w wydajności komputera.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 22:44:28 przez krzych2019
[#79] Re: ACA 1233 overclocking

@krzych2019, post #78

Wszystko jest opisane w tym wątku. Bez zmiany wsadu przez producenta karty, podejrzewam, że więcej jak 33Mhz nie uzyskasz. Różnica wydajności w takim wypadku to 20%.

Instrukcja krok po kroku to:
1. wymiana oscylatora lub/i procesora lub/i wsadu karty
2. testy stabilności
[#80] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #79

Rozumiem, że wszystko jest w temacie ale może warto abyś napisał artykuł opisujący ten overclocking karty?
Artykuł na pewno się przyda i pomoże wielu użytkownikom komputerów Amiga.
Warto żebyś opisał wykonaną modyfikację krok po kroku, wskazał problemy jakie mogą się pojawić podczas jej wykonywania, jaki sprzęt jest do tego potrzebny itd.
Będzie to na pewno wartościowy artykuł.
[#81] Re: ACA 1233 overclocking

@krzych2019, post #80

A co tu pisać ?
1.wylutuj kwarc
2.zalutuj nowy
3.sprawdź czy działa amiga i czy się nie wiesza
tu nie ma filozofii zamieniasz po prostu kwarce i tyle
a najlepiej czym - hot air - oczywiście
[#82] Re: ACA 1233 overclocking

@Kulamario, post #81

Ja właśnie dostałem od kolegi snifferman kilka kwarcy moja karta wstała na 45mHz i to jest max jak dałem kwarc 96mHz to już był żółty obraz może i te 50mHz da się wykręcić jak się wsadzi prawdziwy 68030 50mHz na mojej 40mHz 45 jest chyba max by trzeba było jeszcze sprawdzić po kolej kwarce od 90mHz do 96mHz
Foto

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 14:54:39 przez Kulamario
[#83] Re: ACA 1233 overclocking

@Kulamario, post #82

To że wstała nie znaczy że będzie działać. Zapuść benchmarka w LW i jak skończy, to można uznać że działa.
[#84] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #83

masz racje
włączyłem demo ze by chodziło i niestety na 45mHz wywala się po paru razach na 40mHz chodzi nawet i 2 dni w kółko
może nawet by jakiś radiator pomógł bo zauważyłem ze sie 030 grzeje zdecydowanie mocniej niż na 40mHz

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 16:57:15 przez Kulamario
[#85] Re: ACA 1233 overclocking

@Kulamario, post #84

Radiator może nie pomóc. Zakładałem nawet aktywne chłodzenie i było stabilniej, ale i tak łapał zwiechy. Wtedy zostaje tylko przelutowanie procesora.
Od razu uprzedzam przed zakupem procków u majfrendów. Kupiłem 4szt i sie 4 razy przejechałem
[#86] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #85

Podaj proszę namiary na aukcje. Będziemy wiedzieć kogo omijać.
[#87] Re: ACA 1233 overclocking

@*y, post #86

Najlepiej wszystkich.
[#88] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #87

Kiedyś chciałem kręcić moją 030/50 ale czy tak naprawdę ma to jakiś większy sens ?
Wzrost wydajności będzie ledwo zauważalny a dla 2 mipsów w sysinfo nie ma co się zabijać :>
[#89] Re: ACA 1233 overclocking

@snifferman, post #85

Ale może da się te procesory jakoś naprawić, gdyby zrobić "brekebord" nie wiem jak się to dokładnie piszę. Ale chodzi o to PCB z wyprowadzeniami z każdego pinu CPU i może gdyby gdzieś coś dolutować, jakieś napięcie gdzieś może jest nieodpowiednie i łapie zwieche. W ogóle zbadać w jakim momencie następują zwiechy.

Można to porównać z pracą dobrego CPU i wyciągnąć wnioski.

Bo jeśli pada z przegrzania, to zejście napięciem do dolnej granicy w stanach logicznych, może pomóc.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 21:33:54 przez tWINpIX
[#90] Re: ACA 1233 overclocking

@tWINpIX, post #89

breadboard
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem