[#1] amiga klasyczna ala laptop
hej

chciał bym na tą chwilę spróbować zbudować "przenośną" amigę
zaczynamy projektowanie takiej obudowy i nie potrafię się zdecydować czy robić to pod re1200 czy pod vampire v4

tutaj inspiracje:



wizualnie stylistyka SONY jest osom



co myślicie? czy to ma jakiś sens? czy ktoś może być zainteresowany takimi plikami 3D ?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 10:36:25 przez Kwahu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 10:36:54 przez Kwahu
[#2] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

Sony msx hitbit jest ładny.
A projekt przenośnej amy ... no nie wiem, co z płynnością scrolli - małe crt w środku ?? :)
[#3] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

V4 będzie Ci łatwiej, bo odpada problem scandoublera czy innego sterowania bezpośrednio LCDem w oparciu o problematyczne amigowe sygnały RGB. No i gabaryt zdecydowanie mniejszy.

Baw się, baw. ;)
[#4] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

Ale ma to być projekt dla pasjonatów czy fanatyków?:)

Można wziąć mobo i włożyć normalnie do obudowy po laptopie dodać jakiś driver do lcd i jako dev station może być. Czy jest to projekt w stylu "chce coś zaprojektować" czy "chce coś zrobić", bo zrobić można od zaraz, mobo z 600 jakiś stary IBM, driver do matrycy ewentualnie Indi.

I jest, a zabawa w projektowanie może potrwać I wszystko pózniej i tak może wyglądać jak Frankensztine:) Po za tym można też zaadoptować podobnie mobo od A500 e/w 1200 do Imac 20'.

W mojej ocenie lepiej jest zrobić coś z już dostępnych elementów i na tym eksperymentować przy czym poznawać ewentualne wady/zalety. I później na tak zdobytej wiedzy budować coś od zera.

Poletko Amigowe może wydawać się banalne lecz to tylko mogą być złudzeniaok, racjaok, racja



Jako matrycy z laptopa można użyć matrycy z monitora który łapie PAL. Tak że rozwiązań jest mnóstwo, wszystko zależy od ceny, budżetu i parku maszyn:)

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:37:55 przez tWINpIX
[#5] Re: amiga klasyczna ala laptop

@tWINpIX, post #4

Myślę o czymś do czego nie trzeba robić przeróbki tylko poskladac z ogolno dostępnych części
To ma być projekt obudowy do druku 3d
[#6] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1



Łał... to jest klimat statku kosmicznego Sulaco i powinno się to produkować ale nie jako laptop lecz tradycyjny amigowski desktop. Naprawdę super ten komputerek by się prezentował, tylko numpad mu dodać do kompletu.

No ja tam myślę, że jak ktoś chce laptopa to niech się wzoruje dajmy na to na serii T od Lenovo i podobnych; do tego trzeba by nowe mobo zaprojektować, przelut chipów smd na mój rozumek byłby całkiem możliwy... To musi być MAŁE, płaskie... no jak to laptop.

Bo inaczej wychodzi potwór z Loch Ness.

I jeszcze rodzi się pytanie - dlaczego nie pakować do walizki osobno Amigi + monitora LCD tylko dźwigać jeden sklejony z tego ogromny klamot?

(zasilany 220V oraz... no właśnie, czym? ile to by pochodziło na średnio wydajnej baterii od normalnego peceta?)

Ja tam chcąc mieć laptopa z Amigi bezwstydnie odpalam na swoim notebooku WinUA+RTG i latam. Kiedyś zostawiłem to na stole w pracy tak włączone, typek jeden chciał coś na necie poprzeglądać, siada, rusza myszką i tak patrzy i się zastanawia co to k.... jest? :)
[#7] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #5

Czyli zaczynasz od projektu, do druku 3d yhy, masz już może jakiś projekt tego projektu jak to ma mniej więcej wyglądać?
[#8] Re: amiga klasyczna ala laptop

@tWINpIX, post #7

nic poza tymi referencjami

"obudowa a500/a1200 z dołączonym ekranem zamykanym nad klawiaturą"
[#9] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #8

To moze idź bardziej w stronę takiego dołączanego ekranu jak bywa do PlayStation ;)
[#10] Re: amiga klasyczna ala laptop

@watman, post #9

Pomysł fajny. Sam myślałem o przeróbce Popsutego Dolch Pac na a600.
Laptop to chyba zbyt duży projekt, ale ładny portable to już byłoby coś.
[#11] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

Jak już masz coś takiego robić to zrób na A600 - takie miało być oryginalne założenie A300 :)
[#12] Re: amiga klasyczna ala laptop

@wiewiorpl, post #11

Pierwsze słyszę. Możesz rozwinąć?
[#13] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

Ja osobiście mieszczę A600 (z Vampem, zasilaczem laptopowym i akcesoriami) w jakiejś standardowej torbie do laptopa (chyba HP, czy coś - na oko wchodził tam 15-16" laptop). Nie mam jeszcze ekranu, ale dokupię ekran mobilny po hdmi - i to na tyle :) Wydaje mi się, że dobrym punktem wyjścia będzie obudowa do A600 :)
[#14] Re: amiga klasyczna ala laptop

@recedent, post #12

Oryginalnie A600 miało się nazywać A300 i być przenośne. W pierwszych egzemplarzach A600 można było utrafić nawet płytę z nadrukiem A300 :) Commodore jednak stwierdziło że lapki nie są potrzebne, i pożądane na rynku dlatego pchnęli to jako A600. Płyta główna jest taka mała w prównaniu do innych modeli bo miała być w innym typie komputera :)
Ogólnie historia była opisana w którymś wywiadzie.
[#15] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #5

Vampire SA będzie najmniejsze i najprostsze mi się wydaje. Wejdzie pewnie do tego:
https://www.rasppishop.de/Pi-Top-V2-Laptop-inkl-Erfinderkit
[#16] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

poco sie w takie rzeczy bawić, lepiej moim zdaniem skompilować uae4arm na pinebooka i na podstawie tej kompilacji zrobić coś ala amibian, również można zmontować coś takiego na x86 i tam bootować prosto do fs-uae
[#17] Re: amiga klasyczna ala laptop

@wiewiorpl, post #14

Historię nazwy A300 znam, natomiast nie wierzę w wersję z "laptopem". Proszę o źródło.

P.S. Jeśli ktoś mi powie, że A600 ma port PCMCIA, bo miała być laptopem to popukam się w głowę i pokażę palcem A1200.
[#18] Re: amiga klasyczna ala laptop

@recedent, post #17

Ja również się przyłączę i poproszę o wiarygodne źródło gdzie jest mowa o tym, że A600 miała być laptopem. Takiej bzdury dawno nie czytałem.
[#19] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

Myślę że coś w ten deseń...PAWS 600



PAWS 1200



Ogólnie szkoda że C= zlało temat przenośnej Amiśki, w przeciwieństwie do Atari (Modele STAcy czy ST Book)
[#20] Re: amiga klasyczna ala laptop

@JakubH, post #18

Nie otrzymasz takiego źródła, bo takiego nie ma.
Jeżeli w firmie której pali się grunt pod nogami, i tworzy wersję cr amigi 500 aby utrzymać się na rynku, to musiałaby to być alternatywna rzeczywistość, aby zrobić taką a500 w wersji na bogato, czyli wtedy z modnymi i piekielnie drogimi laptopami.
Pomyśl. Po 64sx nikt by z takim genialnym pomysłem nie wyskoczył.
[#21] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Ralpheeck, post #20

Ja sobie doskonale zdaję sprawę z tego o czym piszesz. Wyżej padło stwierdzenie, że A600 miała być laptopem. Chętnie więc poznam źródło tych rewelacji.
[#22] Re: amiga klasyczna ala laptop

@recedent, post #17

W sumie ja bym sie nie zdziwil, ze takie byly plany. Brak klawiatury numerycznej, slot PCMCIA i obsluga 2.5" HD w standardzie. A1200 byla pozniej, gdyby byla wczesniej to co innego.
http://www.bambi-amiga.co.uk/amigahistory/suzanne.html
[#23] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Don_Adan, post #22

O A500 portable słyszałem.

Więcej info tutaj

Także planny/prototypy były już w latach 80.
[#24] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Ralpheeck, post #20

Jak to mówią "pics or it didn't happen". Ja czytałem w jednym wywiadzie, że Commodore w ogóle nie myślało o zrobieniu modelu Amigi jako laptopa. Niestety nie pamiętam gdzie o tym czytałem. I co teraz?
[#25] Re: amiga klasyczna ala laptop

@tbone, post #24

Witam.
Jedyne laptopy jakie zrobiła firma Commodore to Pecety - 286LT, 386SX-LT, 486SX-LTC.
http://www.zimmers.net/cbmpics/c286lt.html
Co do Amig to ludzie sami robili najczęściej z A600 ale też z A1200.
Podpięcie matrycy też nie stanowi bardzo dużego problemu - np. konwertery
sygnału RGB Amigi do LVDS używanego w większości matryc LCD.
Teraz jeszcze podłączyć touchpad jako mysz i dwa głośniki,
zrobić przetwornicę napięć z akumulatorka 12V na +5V i -12V
i upchać to w ładnej obudowie.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:49:54 przez ted
[#26] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Kwahu, post #1

[#27] Re: amiga klasyczna ala laptop

@Dorian3d, post #26

Kurczę, nie da się tego jakoś tak zrobić, żeby całość nie wyglądała jak przysłowiowa kupa?
[#28] Re: amiga klasyczna ala laptop

@JakubH, post #21

Dokładnie, opowieści o tym, że A600 miała być laptopem, to klasyczna legenda miejska. Po prostu miała być bardziej kompaktowa niż A500, żeby ludzie ten sam produkt kupowali w innym, atrakcyjniejszym (?) opakowaniu...
[#29] Re: amiga klasyczna ala laptop

@recedent, post #27

Dam znać jak zrobię :)
Może druk 3d to załatwi
[#30] Re: amiga klasyczna ala laptop

@recedent, post #27

jak to
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem