kategoria: Płyty główne
[#1] Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)
Niniejszy wątek jest kontynuacją historii płyty głównej A1200 rev.2B, gdzie z powodu problemu z uruchomieniem płyta została zwrócona Sprzedającemu: LINK

Na początku chciałem zaznaczyć:

1) Odkupiłem płytę od użytkownika zorkadar (z pełną świadomością) wiedząc, że coś w niej jest/może być uszkodzone - nie mam i nie będę miał do Niego absolutnie żadnych pretensji odnośnie działania płyty. Płyta wczoraj dotarła do paczkomatu i ją odebrałem.
2) Płyta przed wysyłką została uruchomiona - działała, po jej otrzymaniu również ruszyła u mnie w domu za pierwszym razem.
3) Starałem się zdobyć jak najwięcej informacji na temat tej płyty (zapoznając się również z poprzednim wątkiem, gdzie były przedstawione problemy jakie wystąpiły) oraz zaciągając informacji u Sprzedającego (być może czegoś jeszcze się dowiem).

Wstępna diagnoza:
1) pierwsze uruchomienie bez osprzętu - płyta ruszyła - obraz z kickstart poprawny i ostry

2) chcąc wejść do early menu nie dało się - okazało się, że nie działa prawy przycisk myszy:
- sprawdzone dwie różne w pełni sprawne myszy - w obu przypadkach to samo,
- piny w gnieździe myszy całe - niewyłamane i czyste - zero korozji itp.

3) podpięcie wewnętrznej stacji dysków (DF0) - na chwilę zapala się dioda w stacji, silnik kręci ale odczyt nie możliwy - stacja nie reaguje na obecność dyskietki - sprawdzałem tylko na jednej stacji - jak znajdę inną Amigową/przerobioną to będzie 100% pewności co jest przyczyną - czy płyta główna czy coś innego,

4) podpięcie stacji zewnętrznej (DF1):
- Amiga bez problemu uruchomiła się z dyskietki startowej WB 3.1,
- uruchomienie gry działającej z DF1 - Rick Dangerous 2.5 - gra uruchomiła się,
- dwie inne dyskietki z pakietem oprogramowania użytkowego wczytały się bez problemu,

5) obraz na wyjściu RGB:
- w Rick Dangerous 2.5 podłączony joystick działa poprawnie - kierunki oraz fire,
- pod WB 3.1 również obraz poprawny, podobnie jak w Deluxe Paint IV - kolory także.

6) problem z dźwiękiem:
- bardzo cicho słyszany dźwięk na obu kanałach,
- występujące "zakłócenia" oraz "brumienie" - w tle słychać muzykę/dźwięk, ale jego poziom jest niski w stosunku do występujących zakłóceń,

7) klawiatura poprawnie reaguje na reset, CapsLock się zapala, wszystkich klawiszy jeszcze nie sprawdzałem,

8) na ten moment nie testowałem jeszcze: uruchamiania z dysku twardego, portu PCMCIA, serial, paralel oraz composite.

9) Zacząłem się płycie dokładnie przyglądać i zauważyłem coś "dziwnego" prawdopodobnie przyczynę problemów z płytą (nie koniecznie tak musi być ale może):
- na płycie jeden z układów (U28 - MC1488D XAA249) - był przekrzywiony oraz trzymał się tylko na jednej nóżce - po odlutowaniu tej nóżki układ zdjąłem w celu wyeliminowania zwarć (które już mogły wcześniej wystąpić) - nóżki ma całe - ale wygląda jak by cyna pod nim puściła,
- już wcześniej na zdjęciach w poprzednim wątku oraz tych co umieściłem poniżej widać, że coś się przysmażyło - widać to w rejonie diody D576 oraz kondensatora tantalowego C822 - być może wcześniej nastąpiło zwarcie powodujące problemy z płytą,
- w poprzednim wątku niektórzy zauważyli ślady na płycie w okolicy Pauli - to wygląda albo jak ślady po lutowaniu albo jak "przegrzanie" ścieżek - do tego wrócę jak oczyszczę to miejsce - w każdym razie dźwięk jest bardzo kiepski - cichy + zakłócenia + "brumienie",
- serwis poprzedniego Kupującego napisał, że wymienił jakieś kondensatory ale nie mam pewności, które - być może również ten C822, przy którym widać "przypalenie",

Powoli w ramach wolnego czasu postaram się tę płytę "ogarnąć" na ile jako amator sobie poradzę aby nie uszkodzić jej jeszcze bardziej. Przy tym co napisałem w pkt. 9 liczę na radę osób obeznanych w naprawach płyt A1200 aby doradziły od czego zacząć - zanim wlutuję układ U28 na swoje miejsce + jak go sprawdzić - zmierzyć czy nie jest uszkodzony - np. nie ma zwarcia aby czegoś nie uszkodzić bardziej niż jest. Podsumowując na ten moment nie działa (to co zdążyłem sprawdzić):

- stacja DF0 nie odczytuje dyskietek,
- słaby dźwięk z zakłóceniami na obu kanałach,
- nie działa prawy przycisk myszy,

Poniżej zdjęcia gdzie "odpadł układ".



[#2] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #1

liczę na radę osób obeznanych w naprawach płyt A1200 aby doradziły od czego zacząć - zanim wlutuję układ U28 na swoje miejsce + jak go sprawdzić - zmierzyć czy nie jest uszkodzony


Rozwiązanie najlepsze - zamów nowy układ.

Aby sprawdzić układ który odpadł, możesz sprawdzić miernikiem ustawionym na test diody czy nie ma zwarć pomiędzy wyprowadzeniami. Na zasadzie wszystkie do wszystkich.
Może być 0,5V-0,8V pomiędzy wyprowadzeniami - być może w strukturze jest dioda.
Oby nie było 0,2V i niżej.

I nie może być zwarcia pomiędzy wyprowadzeniami 1, 7 i 14 (zasilanie układu).
[#3] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #1

Fajnie że wziąłeś tę płytę i powiesz co i jak.
OK
[#4] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #1

I to ta płyta była w profesionalnym serwisie ?
[#5] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #1

MC1488 to jest konwerter napięć ze standardu TTL (0, 5 V) na RS-232 (-12, +12 V). Jego brak powinien skutkować wyłącznie niedziałającym interfejsem szeregowym. Natomiast to co się stało w wyniku jego przekrzywienia, to może być przyczyna kolejnych problemów: MC1488 zasilany jest napięciami +12 i -12V, dokładnie tymi samymi, co tor Audio, więc "brumienie" może być efektem uszkodzenia (w wyniku zwarcia) linii jednego z (lub obu) tych napięć. Sprawdź te napięcia w torze audio.
[#6] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@stachu100, post #2

stachu100
Tak też zrobię - zanim ewentualnie ten układ wlutuję sprawdzę go do pewności, jeżeli nie to poszukam zamiennika. Dzięki za radę.

Dorian3d
W temacie serwisu, który ocenił ostatnią awarię jakoś nie mam chęci zajmować stanowiska - to już i tak bez znaczenia. To wygląda, jak by stare luty po prostu puściły. Niewkluczone, że to był powód uszkodzenia płyty.

wali7
Napięcia oczywiście posprawdzam. Dzięki za wskazówki. Zacząłem też przyglądać się schematowi A1200 w tej kwestii.

Dalsze testy:

- Jednak pod WB3.1 stacja DF1 i tak nie czyta dyskietek (tak samo jak DF0 jest "???"), wczytuje je tylko przy rozruchu - po włączeniu Amigi.

- Uruchamiałem płytę A1200 z dysku twardego IDE 2.5 - ruszyła (ten dysk IDE ma taki mankament, że po resecie nie rusza - dlatego używam go tylko do testów/diagnostyki Amigi). Z tego powodu użyłem CF Kingsone z Kwiatkiem - niestety Amiga 1200 z niego nie rusza (tylko w A600).

- Zapodałem microdrive Seagate 4GB (oryginał Cloanto Amiga Forever) - ruszył w A1200 - niestety uwaliłem zawartość microdrive prawdopodobnie z powodu wadliwego adaptera USB/IDE kopiując dane w piecu na kartę - zrobiłem po tym uwaleniu kopię RAW do IMG tego microdrive aby to jakoś później odzyskać - jeżeli się będzie dało. Pod WinUAE jak ruszyłem z ADF WB3.1 to mam DH0 i DH1 - Not a dos disk. Odzyskanie danych z tej karty to inny temat będzie. Chyba, że każdy egzemplarz tego microdrive 4GB ma skopiowany dokładnie ten sam obraz systemu WB3.1? (jeżeli tak to może uda się go od kogoś "pożyczyć" i zapisać na nowo), ale jak się to mówi "po ptokach" - tam moich danych nie było - to była fabryczna instalacja Cloanto + MUI.

- karta SRAM 2MB w PCMCIA ruszyła bez problemu i Amiga pokazała dodatkowe 2MB FAST.

Walczę dalej, na początek chcę zapodać SysTest, testy pamięci itp. aby posprawdzać co i jak.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 18:05:12 przez Adinfo
[#7] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #6

Problem z dźwiękiem i stacją dyskietek może wskazywać na uszkodzenie pauli zwróć na nią uwagę ponieważ obsługuje też port szeregowy i połączona jest z oberwanym układem.
[#8] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #6

- Jednak pod WB3.1 stacja DF1 i tak nie czyta dyskietek (tak samo jak DF0 jest "???"), wczytuje je tylko przy rozruchu - po włączeniu Amigi.

Może to być płyta Escom która fabrycznie miała montowaną stację PC więc podłaczenie stacji od Amigi może dawać taki efekt, poznasz to po druciku/kabelku pod spodem płyty przy złączu FDD który łączy piny 2 i 34
Możesz włożyć diagrom i przetestować kilka dodatkowych rzeczy, między innymi Paulę.
[#9] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Alex, post #7

Alex
Jak faktycznie nic nie pomoże to pozostanie wylutowanie Pauli. W razie czego mam rezerwową więc problemu z podmianą nie będzie.
superbonio
Dzięki za wskazówkę, stacji PC mam od groma, ekranu dolnego jeszcze nie zdejmowałem - ale widzę zdjęcia jakie podesłał mi poprzedni właściciel - tam pod płytą niczego takiego nie ma. DiagROM dla A1200 jest przygotowany do szczegółowej diagnozy.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 19:49:26 przez Adinfo
[#10] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@stachu100, post #2

Aby sprawdzić układ który odpadł, możesz sprawdzić miernikiem ustawionym na test diody czy nie ma zwarć pomiędzy wyprowadzeniami. Na zasadzie wszystkie do wszystkich.
Może być 0,5V-0,8V pomiędzy wyprowadzeniami - być może w strukturze jest dioda.
Oby nie było 0,2V i niżej.


chyba chodzi o Ω ?
[#11] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@superbonio, post #8

Może to być płyta Escom

2B nie było od Escom o ile mi wiadomo
[#12] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #1

w okolicy Pauli - to wygląda albo jak ślady po lutowaniu albo jak "przegrzanie" ścieżek


to wygląda jak topnik, ale jeśli to przegrzanie to ktoś musiał nieźle grzać tą płytę, w tym miejscu nie ma nic co mogłoby się grzać, a po tym odlutowanym mc1488d można podejrzewać że inne elementy też mogą być "wydmuchane" hotem, ja bym posprawdzał wszystko w okolicy czy są przejścia. brak reakcji na guzik myszy, problem z FDD i słaby dźwięk też mogą być spowodowane odlutowaniem jakichś elementów.

Obstawiam że ten "serwis" zrobił więcej szkód niż naprawił, podmuchali gorącym powietrzem na pałę po płycie "a nóż pękły jakieś luty, to może się uda że złapią", tylko odlutowali część elementów i wydmuchali lutowie.



Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 20:33:10 przez UJP
[#13] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@UJP, post #12

W paru miejscach sprawdzałem teraz i jest trochę topnika - więc jest szansa, że w okolicy Pauli to też topnik. Od spodu widzę na zdjęciach, że też było go sporo. Natomiast to miejsce gdzie zaznaczyłem na czerwono w pierwszym poście między diodą a tantalem - być może kondensator strzelił przy zwarciu i przypalona jest tylko od góry soldermaska, posprawdzam dokładnie to się dowiem. Zanim coś będę lutować to obowiązkowo DiagROM zapuszczę.

Udało mi się w między czasie odtworzyć zawartość systemu WB3.1 z karty microdrive Seagate 4GB (pomógł DiskSalv V4), mam już wszystkie pliki odzyskane i po spreparowaniu na nowo partycji system rusza poprawnie. Zrobiłem kopię - to nauczka na przyszłość aby od tego zaczynać zanim się coś robi.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 20:47:24 przez Adinfo
[#14] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@UJP, post #10

W trybie testu diody multimetr(a przynajmniej te, które widziałem) pokazuje spadek napięcia na elemencie.
[#15] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@UJP, post #12

"Obstawiam że ten "serwis" zrobił więcej szkód niż naprawił, podmuchali gorącym powietrzem na pałę po płycie "a nóż pękły jakieś luty, to może się uda że złapią", tylko odlutowali część elementów i wydmuchali lutowie."

Chyba dokładnie poprzedniego wątku nie czytałeś więc tak nie obstawiaj.

Płyta była wcześniej naprawiana - myślę, że wiadomo kto ją naprawiał i co w niej naprawiał.
Ani ja ani serwis nie zdejmowaliśmy żadnych układów ani nie było dmuchane gorącym powietrzem! Były wymienione walnięte kondy i tyle. Ustalone było również, że niektóre układy mają ślady lutowania (topnik niedoczyszczony). Co do układu (MC1488D XAA249) - coś musiało stać się po drodze - ja mam zdjęcia i ten układ jest na swoim miejscu. Jak coś mam bardzo dokładne zdjęcia tej płyty po odbiorze z serwisu i mogę je na maila dosłać - są one z tego co pamiętam dostępne też w poprzednim wątku.
Przypominam, że płytę przed wysyłką sprawdzałem i było ciemno a po tym jak płyta doszła do sprzedającego to płyta wstała. Teraz okazuje się, że wstaje ale coś ją boli.
Jak kolega Adinfo posiada w zapasie układy na podmianę to można się pobawić.
[#16] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@UJP, post #11

Zachowanie stacji FDD jest typowe dla 2B. Za stacja od PC WB powinien czytać.
[#17] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@KAN2000, post #15


Płyta była wcześniej naprawiana - myślę, że wiadomo kto ją naprawiał i co w niej naprawiał.

Sugerujesz że ja coś w niej grzebałem?, powiem ci że nie mam o tym zielonego pojęcia , wszystko co było robione z moimi amigami wysyłałem do forumowiczów.
[#18] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@zorkadar, post #17

Źle mnie zrozumiałeś - chodziło mi o to, że płyta była wcześniej naprawiana - tzn. jeszcze zanim ja ją miałem u siebie, mówiłeś, że naprawiał ją ktoś z forum - Marcin74 nawet pisałem do niego - tylko, że odezwał się już po fakcie ale zaoferował pomoc z tą płytą.
Teraz okazuje się, że układ (MC1488D XAA249) jest urwany od płyty, gdzie na zdjęciach jest cały i znowu się zacznie szukanie winnych. Zresztą już są wpisy, że "serwis" dmuchał gorącym powietrzem.
[#19] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@KAN2000, post #15

Panowie - ja do nikogo pretensji nie mam i nie będę miał (KAN2000 i zorkadar) nie ma co kombinować i rozdrapywać z tym co było, płyta ma swoje lata różnie może być. Ważne aby w pełni ruszyła - cieszę się, że startuje i nie jest tak źle jak mogło się wydawać. Przy tym układzie co na jednej nóżce był chwycony nie widać śladów lutowania (cyna jest matowa - oprócz nóżki, którą podgrzałem)- najlepsze, że przed wysyłką mam zdjęcia co zrobił zorkadar i tam układ jest na miejscu - to może być zupełnie inna usterka niż to co się działo u KAN2000, a może odwrotnie wyszła dopiero w transporcie do mnie.

KAN2000 i zorkadar - dzięki temu co "zaszło" mam płytę A1200 a Wy nie macie
Ja to nazywam zrządzenie losu albo przypadków - na moją korzyść

orila
Przetestuję inne stacje i zobaczymy, w każdym razie jak w DF1 podmieniam dyskietkę to stacja jej nie widzi (po załadowaniu WB). W SysTest robiłem próby odczytu to stacja reaguje poprawnie na odczyt i "obecność dyskietki" - do tego wrócę, tak samo jak sprawdzenie gniazda DF0 na płycie.

Przygotowałem już trochę programów/narzędzi na drugiej partycji microdrive aby wszystko dokładnie przetestować. W każdym razie z microdrive A1200 rusza bez problemu, test pamięci CHIP Amiga przeszła bez błędów, dzisiaj po przygotowaniu systemu chcę przetestować złącze PCMCIA - zarówno test pamięci SRAM 2MB oraz kopiowanie plików z karty CF 256MB na adapterze.

Na szybko wieczorem jeszcze sprawdzałem na innym "odbiorniku audio" sygnały na poszczególnych kanałach w SysTest - o dziwo jest zupełnie inaczej z dźwiękiem niż poprzednio - dzisiaj to dokładnie sprawdzę. Ten problem co pisałem z brumieniem występował na kablu RGB + 2xchinch na EURO Scart (w A500 tego nie miałem).

Jedno zauważyłem, ze schematu rev. 2B wynika , że układ MC1488D wbrew pozorom oprócz związku z serialem ma jakiś związek z filtrem dla audio i Paulą - to tylko na szybko patrzyłem. W każdym razie włączanie filtra audio nie działa - nie słychać różnicy (w SysTest). Dzisiaj to dokładnie sprawdzę.
[#20] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #19

Jedno zauważyłem, ze schematu rev. 2B wynika , że układ MC1488D wbrew pozorom oprócz związku z serialem ma jakiś związek z filtrem dla audio i Paulą - to tylko na szybko patrzyłem. W każdym razie włączanie filtra audio nie działa - nie słychać różnicy (w SysTest). Dzisiaj to dokładnie sprawdzę.
Tak, MC1488 ma w sobie 4 jednakowe bramki-nadajniki. Trzy z nich użyte są do sterowania liniami portu szeregowego: TxD, RTS i DTR. Czwarta steruje filtrem audio.
[#21] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Krashan, post #20

Tak też przypuszczałem, portu szeregowego jeszcze nie testowałem - ale takim mam zamiar (jak tylko znajdę kabel Amiga -> PC - gdzieś były dwie sztuki, ewentualnie spreparuję adapter do sprawdzania pod DiagROM albo SysTest). Po wstępnych pomiarach układ MC1488 nie wygląda na uszkodzony. Wlutowałem go - teraz w SysTest "tor audio" reaguje na włączanie/wyłączanie filtra.

Niestety ze względu na chwilowy problem z dostępnością do stacji lutowniczej użyłem małej lutownicy z cienką końcówką (może nie jest super wizualnie ale działa, cyny za dużo nie nawaliłem i zwarć na 100% nie zrobiłem). Co do HotAir to jestem totalnym amatorem (nie ryzykowałbym płyty A1200 bez wcześniejszych ćwiczeń na starych płytach z PC). Do tego szlag mnie trafia z ostrością (niestety z wiekiem z bliska widzę niezbyt wyraźnie takie drobne elementy - w okularach jeszcze gorzej).

Co do stacji dysków DF0 - zrobiłem kilka prób:

1) różne stacje Alps do PC podłączone jako DF0 reagowały dziwnie, jak je podłączałem to raz wyświetlona była ikona DF0: ????, czasami jak włożę dyskietkę to pojawiały się jednocześnie ikony: DF0: ????, DF2: ????, DF3: ????, raz mi odczytało nazwę dyskietki oraz zaczęło ładować zawartość głównego folderu.

2) jedna stacja przerobiona - okazała się strzałem w kolano, padnięty Samsung SDF-321B /LE, wykręciłem innego Samsunga z Amigi 500 i skubana ruszyła, już myślałem, że może problemy sprawia jeden z układów CIA.

Klawiatura sprawdzona w SysTest - wszystkie klawisze działają poprawnie.

Na początek chciałem się wziąć za ten niedziałający prawy przycisk myszy, muszę zerknąć na schemat w poszukiwaniu elementów, które za niego odpowiadają.

Potem chcę szukać przyczyny problemu z dźwiękiem w torze audio - jest cichy i przesterowany - będę wdzięczny za sugestie.
[wyróżniony] [#22] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #21

Potem chcę szukać przyczyny problemu z dźwiękiem w torze audio - jest cichy i przesterowany - będę wdzięczny za sugestie.

  • Sprawdź napięcia zasilania +12 (układ U15 nóżka 4) i –12 V (układ U15 nóżka 11).
  • Sprawdź napięcie +2,5 V na nóżkach 10 i 12 układu U15.
  • Można profilaktycznie wymienić układ U15 (oprócz LF347 można zastosować ścisły odpowiednik TL084).
  • Obwód audio często jest uszkadzany przez wycieki z kondensatorów elektrolitycznych, warto obejrzeć okolice U15 pod mikroskopem, a przynajmniej dobrze wypędzlować izopropanolem.
  • Zdarzają się uszkodzenia elementów biernych wokół U15.
  • Niestety mogła paść Paula. Rzadko się zdarza, ale...
  • Najlepsza metoda na tor audio to oscyloskop, schemat, w Protrackerze zapodajemy zapętlonego sampla z sinusem i krok po kroku...

Na początek chciałem się wziąć za ten niedziałający prawy przycisk myszy, muszę zerknąć na schemat w poszukiwaniu elementów, które za niego odpowiadają.
Prawy przycisk myszy poprzez opornik 68 Ω podłączony jest wprost do Pauli.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 20:09:45 przez Krashan
[#23] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Krashan, post #22

Dzięki wielkie za obszerną listę z konkretami OK

Obawiam się jednak problemu z Paulą - w między czasie patrzyłem na schemat i widzę tak jak już napisałeś, że prawy przycisk myszy oraz problemy z audio mogą mieć/mają wspólną przyczynę = uszkodzona Paula. Po umyciu rejonu układu widzę też, że Paula była wymieniana albo miała poprawiane luty (trudno w tej chwili to określić - być może nie jest to związane z ostatnim uszkodzeniem/awarią tylko wcześniejszą naprawą dawno temu).

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 20:33:42 przez Adinfo
[#24] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Krashan, post #22

LF347...

Chyba najbardziej kultowy stary układ J-fetowy z dziedziny Audio - poczwórny OPAMP, czyli mówiąc inaczej rozbudowany LF356, czy tam LF357
[#25] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #6

- Jednak pod WB3.1 stacja DF1 i tak nie czyta dyskietek (tak samo jak DF0 jest "???"), wczytuje je tylko przy rozruchu - po włączeniu Amigi.


Te problemy z nie czytaniem dyskietek po uruchomieniu systemy mogą być spowodowane brakiem reakcji na sygnał wyjęcia dyskietki (diskchange).

Można to sprawdzić wpisując w CLI polecenie diskchange DF0: po włożeniu nowej dyskietki do stacji.

Przyczyny mogą być dwie - albo jest uszkodzony swich w stacji, albo układ CIA U7, na który ten sygnał trafia.
[#26] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@jarob, post #25

DF0 reaguje na na zmianę dyskietki (po wymianie stacji na w pełni sprawną), ale DF1 jakoś nie za bardzo - mam inną stację zewnętrzną to podłączę - wykluczę jeden z powodów.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 09:14:30 przez Adinfo
[#27] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #26

Chciałem kupić parę elementów elektronicznych przez Allegro, ale nie ma szans - "rozwala mnie" asortyment tych sklepów: albo mają podstawkę PLCC44, albo PLCC52 albo wzmacniacz TL084 albo LF347 albo MC1488 ale nie mają podstawek. Widzę, że muszę zrobić większą listę (to potrwa bo muszę spisać wszystko co może być mi potrzebne - również tego co nie dotyczy płyty A1200) i w TME to zamówić.

Co do TL084 oraz MC1488 to występują w różnych wersjach z dodatkowymi oznaczeniami.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 10:21:44 przez Adinfo
[#28] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #27

Przesyłka z TME nie jest jakoś istotnie droższa od przesyłki z Allegro. Więc można równie dobrze zamówić małą listę.
Co do TL084 oraz MC1488 to występują w różnych wersjach z dodatkowymi oznaczeniami.

Dodatkowe literki na końcu oznaczają zazwyczaj dwie rzeczy: rodzaj obudowy i sposób pakowania. Pierwsza jest oczywiście ważna, druga przy ręcznym montażu raczej nie. Może być jeszcze oznaczenie zakresu temperatur pracy, ale najmniejszy, tzw. cywilny zakres od 0 do 70 °C w Amidze powinien wystarczyć.
[#29] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Krashan, post #22

Zgodnie z tym co napisałeś zacząłem sprawdzać poszczególne elementy pasywne i zmierzyłem napięcia o jakich pisałeś:

Układ U15 pomiar:
pin 11 = jest napięcie -12V (mierzone między GND a pinem 11)
pin 4 = jest napięcie 0.6V (mierzone między GND a pinem 4)
piny 4 i 11 = 12.8V (mierzone między pinami 4 i 11)
pin 10 = +2.48V (miedzone między GND a pinem 10)
pin 12 = +2.48V (miedzone między GND a pinem 12)

Jeżeli pomiar na pinie 4 U15 jest zrobiony poprawnie to znaczy, że coś jest nie tak - muszę dalej szukać problemu z brakiem napięcia +12V.

Rezystory od R301-R349 - mierzone na PCB wszystkie dobre, wyjątek stanowią (nie analizowałem ze schematem - np. połączenie równoległe itp. - dlatego te wartości przy pomiarze wyszły inne niż znamionowe tych elementów):
- R322-323 10k - pomiar 5k
- R332-333 10k - pomiar 5k
- R301 10R - pomiar 55R
- nie sprawdzałem jeszcze R325 oraz R335 (360R na odwrocie płyty PCB).

Kondensatory związane z torem audio też sprawdzę jak zlokalizuję w domu tester pojemności.

Zastanawiam się jeszcze oprócz sprawności U15 nad tymi elementami (mierzyłem tylko rezystancję) między poszczególnymi nogami (nic po za tym):

Q321 (JFET MPF102)
(S2)_(D1)
__(G3)
S2-D1 152r
S2-G3 1.18M
D1-G3 1.18M

Q331 (JFET MPF102)
(S2)_(D1)
__(G3)
S2-D1 144r
S2-G3 1.17M
D1-G3 1.17M

Q341 (2N3906)
(E2)_(B1)
__(C3)
E2-B1 2.7k
E2-C3 19.6k
B1-C3 22.2k

Prawy przycisk myszy działa poprawnie - uszkodzony był rezystor E353 (68R) - wlutowałem niestety zwykły THT (podklejony taśmą kaptonową aby nie zrobił zwarcia) - nie miałem odpowiedniej wartości SMD, jak zamówię części w TME to go wymienię.

Problem ze zmianą dyskietek/obecności dyskietki w stacji zewnętrznej związany był z uszkodzoną stację a nie płytą Amigi, inna stacja zewnętrzna reaguje/odczytuje poprawnie.

Planuję zrobić adapter/tester do sprawdzania portu szeregowego i równoległego, albo odszukać kabel co przesyłałem parę lat temu dane z pieca do Amigi, zobaczę co będzie szybciej.

Podłączyłem płytę pod DiagROM - nic niepokojącego nie wyszło. Jedynie nieco "dziwnie" reagowało włączanie poszczególnych kanałów audio - ale to może być spowodowane problemem z torem audio, do tego jeszcze wrócę.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:35:12 przez Adinfo
[#30] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #29

Uzupełnienie:

- pomiar między GND i +12V na rezystorze R301 - od strony zasilania jest 12V, ale od drugiej strony - tam gdzie zasilany jest U15 +12V na pinie 4 jest już tylko około 0.6V, coś mi tu nie pasuje - na rezystorze spadek napięcia wynosi około 11.34V - albo za nim coś robi zwarcie itp. (tylko czy wtedy ten rezystor by się nie uszkodził?) - dlatego taki spadek - dowiem się jak go wylutuję.

Np. na rezystorze R302 jest spadek około 0.08V (13.3R), R301 z pomiaru 53R mimo, że oba mają mieć tę samą rezystancję.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 15:27:53 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem