kategoria: Płyty główne
[#31] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #30

Na ten moment odpuszczam - rezystor R301 wymieniłem - ale po chwili zaczął puszczać dymka - natychmiast wyłączyłem zasilanie - z wylutowanym rezystorem jest tak jak przedtem (tylko bez 0.6V na pinie 4 - ewidentnie coś robi zwarcie - dowiem się dopiero jak kupię nowy układ U15.
[wyróżniony] [#32] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #31

Jeśli dymi się z R301 to przeważnie wzmacniacz Audio ma zwarcie.
[#33] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #31

Jak planujesz wymieniać U15, to możesz go już wylutować. Sprawdzisz czy zwarcie zniknie.
[#34] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Marcin74, post #32

Taką mam nadzieję, że poleciał tylko U15.

snifferman - Jak planujesz wymieniać U15, to możesz go już wylutować. Sprawdzisz czy zwarcie zniknie.
Tak też zrobię.
[#35] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #30

...

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 20:17:38 przez jarob
[#36] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@jarob, post #35

Z ciekawości pomierzyłem rezystancję między GND a poszczególnymi pinami układu U15, porównując z taką samą płytą ze sprawnym układem U15:

pin_uszkodzony__sprawny
1___10.73k_______11k
2___10.73k_______11k
3______5M_____10.5M
4_____59R______2.8M
5______5M____10.63M
6___10.62k____10.95k
7___10.62k____10.95k
8______5M_____10.6M
9______5M_____10.6M
10___560R______850R
11__14.73k___2M-2.5M (rośnie przy pomiarze)
12___550R______850R
13_____5M_____10.5M
14_____5M_____10.5M
[wyróżniony] [#37] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #36

Zwarcie może robić jeszcze C301 lub C303
1
[wyróżniony] [#38] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@jarob, post #37

Mając dokładny miernik można zlokalizować element powodujący zwarcie mierząc opór w poszczególnych miejscach. Im mniejszy opór tym bliżej celu. Najlepiej jak przewody pomiarowe mają pozłacane końcówki i wyprowadzenia elementów są czyste. Namierzyłem tak już kilka elementów w różnych sprzętach, gdzie zwarcie było na lini 5v i wylut jeden po drugim byłby kłopotliwy.
[#39] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@snifferman, post #38

Tak, ale tu mamy raptem 5 elementów z czego zwarcie mogą robić 3...
[#40] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@jarob, post #39

Kondensatory też sprawdzę. Mam tester pojemności więc problemu nie będzie.
[#41] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #40

Niedawno dotarł do mnie układ TL084CDT (w ilości 10 sztuk za 4,36 PLN) - mogę sobie pozwolić "na zabawę"
Będzie chwila czasu to biorę się za wymianę.
[wyróżniony] [#42] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #41

Jak wylutujesz stary, to zanim wlutujesz nowy, sprawdź czy nie ma już zwarcia.
[#43] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@snifferman, post #42

Dawno nie robiłem nic z tą płytą więc dzisiaj ją dobiłem - po wlutowaniu TL084C i rezystora R301 poleciał z niego dym i tantal C303 wywalił. Nie wiem czy coś jeszcze nie poleciało.
[#44] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #43

Płyta "żyje", wstaje normalnie po wylutowaniu układu TL084C, uszkodzonego tantala i rezystora R301 (10 Ohm). Muszę to na spokojnie jeszcze raz przemierzyć, zwarcia nie wykryłem wcześniej, ale słaby dzień dzisiaj i odpuszczam, wrócę do tego jak będę sam w domu.
[wyróżniony] [#45] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #44

Zwarcie może robić jeszcze C301 lub C303


Jak wylutujesz stary, to zanim wlutujesz nowy, sprawdź czy nie ma już zwarcia.

Wszystko miałeś podane na tacy w tym wątku, ale nie posłuchałeś

Najprawdopodobniej od samego początku zwarcie robił C303 i śmiem twierdzić, że wzmacniacz był od początku sprawny.
Tam zwarcie może powodować U15,C301,C303.

Sprawdź jeszcze E301 czy się nie zwęglił.
Jak masz teraz wylutowany U15 i C303, to sprawdź czy c301 nie ma zwarcia.
Wlutuj nowy C303, który wcześniej sprawdzisz czy nie jest zwarty.
Wlutuj U15, który wcześniej sprawdzisz czy nie jest zwarty.

Masz tam tylko kilka elementów, masz pcb explorera, masz schemat.
Po wlutowaniu wszystkiego sprawdź przed włączeniem czy nie ma zwarcia i dopiero włącz.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 22:09:46 przez snifferman
[#46] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@snifferman, post #45

Zdaję sobie sprawę, z tego co mi pisaliście - coś zawaliłem na pewno - było podane na tacy.
Na C301 zwarcia nie było (tylko, że przy sprawdzaniu pojemności nie wylutowałem go), C303 wskazywał na poprawną pojemność. Dzisiaj z samego rana każdy element z osobna przemierzyłem miernikiem i na ten moment zwarcia nie widzę. Ze schematem już wcześniej sprawdzałem, ale jak widać kiepsko, skoro to się stało.

Co do C301 to "wygląda" na dobry ale pojemność pokazuje większą niż znamionowa (z tym, że bez wylutu) - do pewności go wylutuję. E301 przewodzi i nie jest zwęglony - ma parę omów.

Reszta elementów wg. schematu leciałem po kolei i zwarć nie wykryłem. Będę walczył dalej.
[#47] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@snifferman, post #45

Po wylutowaniu C301 zamiast 220nF ma 43nF (dlatego zwarcia nie pokazywał), C304 (tantal) po wylucie ma 22uF tak jak powinien. Dodatkowo bo głupoty na płycie pokazywał C306 - tantal po wylucie ma 10uF tyle ile powinien. C301 co nie miał zwarcia ale nie ma pełnej pojemności - nie mam takiego na wymianę (zamówiłem niedawno i czekam), zastanawiam się czy da radę dać dwa 100nF równolegle aby uzyskać przynajmniej 200nF.

Miernikiem "na piszczenie" + dodatkowo pomiar rezystancji przejechałem wszystkie elementy w pobliżu układu i przy Pauli (będące na schemacie), nie znalazłem żadnego zwarcia (wyjątek rzędu 10 Ohm wskazują "małe" rezystory i E301).

Na ten moment: wlutowany U15 i C304, brakuje C301, C303, R301.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:07:33 przez Adinfo
[#48] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #47

Płyta nie dymi i muza gra na obu kanałach

Mam pytanie jeszcze - w A600 miałem tak, że jak był wpięty jeden chinch to kanały się sumowały, a na tej płycie (rev. 2B) grają oba niezależnie - lewy i prawy obojętnie gdzie jest włożony kabel - czy to świadczy jeszcze o jakiejś usterce elementu po drodze?

Tylko improwizacja była z lutowaniem bo nie mam wszystkiego co trzeba pod ręką (dlatego fotek naprawy nie dam bo to nie wygląda zbyt dobrze wizualnie):

- rezystor R301 (10R) niestety THT - podklejony kaptonem od spodu i tak leży sobie na PCB,
- kondensator C303 22uF 25V obud. D (pewna sztuka z TVSAT.com.pl),
- kondensator C304 wymienię też na taki sam jak C303,
- z powodu braku kondensatora 220nF 1206 (C301) lub większego dałem równolegle dwa 100nF 0805 - trochę małe ale dają radę (do czasu jak przyjdzie odpowiedni),
- E353 (68R) - od spodu płyty przy braku prawego przycisku myszy dałem też THT podklejony kaptonem - będzie SMD to przylutuję.

Włączałem na parę sekund zasilanie i sprawdzałem czy się coś nie grzeje, potem już normalnie.

@snifferman - możesz zostać doświadczoną wróżką i przepowiadać przyszłość.

Kondensator C301 przed "błyskiem" wprost zwarcia nie pokazywał, ale po wylucie wyszło, że coś nie tak, tak samo jak C303, który wprost mi zwarcia nie pokazał jak go mierzyłem na płycie, ale jak przewidziałeś - oba były powodem problemów, teraz tego uwalonego tantala już nie zmierzę bo jest czarny od strony minusa.

Dzięki wszystkim za pomoc i podpowiedzi, które "zignorowałem", tak bardzo chcąc zobaczyć na własne oczy strzelającego tantala, teraz już wiem jak to jest, fajerwerki pierwsza klasa. Na szczęście obyło się bez uszkodzenia płyty no i dobrze, że nie byłem nachylony nad płytą w tym "wyjątkowym" momencie bo może musiałbym nosić opaskę na jednym oku.

Po przelucie na prawilne elementy SMD zapodam fotki jak to wyszło docelowo.
[#49] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #48

Mam pytanie jeszcze - w A600 miałem tak, że jak był wpięty jeden chinch to kanały się sumowały, a na tej płycie (rev. 2B) grają oba niezależnie - lewy i prawy obojętnie gdzie jest włożony kabel - czy to świadczy jeszcze o jakiejś usterce elementu po drodze?
Sprawdziłbym same gniazda RCA, bo to one mają mechanizm odpowiadający za zwieranie kanałów przy włożeniu jednej wtyczki. Jeżeli są oryginalne pewnie wystarczy przeczyścić, chyba, że styk się ułamał.
[#50] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Krashan, post #49

A to może zależeć od rewizji, moja 2B też nie gra w mono.
[#51] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Krashan, post #49

Dzięki, wcześniej myślałem, że to jakiś elektroniczny mostek a nie "mechaniczny".
[#52] Re: Naprawa płyty A1200 rev.2B (dotyczy wątku - Sprzedałem płytę)

@Adinfo, post #51

Parę fotek odnośnie naprawy (z góry uprzedzam - dopiero nabieram wprawy w lutowaniu SMD - to moje początki).







Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 20:17:28 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem