kategoria: Karty procesorowe
[#1] Amiga 600 Fast ram
Witam, zlutowałem sobie rozszerzenie 4mb fast z projektu SukkoPera . Niestety mam problem. Komputer startuje, robi test (ekran szary/biały) ale potem restart i tak w kółko. Sprawdziłem multimetrem połączenia wszystkiego ze wszystkim 100 razy, cpld programowałem 3 razy. Ciągle to samo. Teraz zastanawiam się czy pamięci są ok. Mam alliance, na stronie projektu jest napisane że nie są kompatybilne ale internet jest pełny zdjęć tych rozszerzeń z pamięciami alliance na pokładzie (np tu : link ). Ktoś ma jakiś pomysł?


Ten farfocel przy U2 to kawałek kurzu który zaplątał się do zdjęcia :)
[#2] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #1

Toż to ruski ram (A608), aż dziwię się, że to jeszcze żyje. Nie wiem czy autor tego klona nie zmienił pinout'u, bo jeśli nie, to był do tego wsad z wyłączonym autoconfigiem i można było testować pamięć jeśli się podało obszar. Możesz mieć walniętą kostkę, CPLD, albo gdzieś połączenie słabe, zwarte dwie ścieżki od adresów RAM, itd.

Możliwe, że Diagrom mógłby pomóc coś zdiagnozować.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 16:22:17 przez san_u
[#3] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #1

Wersji do A600 jeszcze nie składałem, może za 2-3 tygodnie się zbiorę. Złożyłem za to wersję do A500 (ten sam wsad), pierwsze pamięci kupiłem z Ali, te nie działały, drugie kupiłem na eBay od sprawdzonego sprzedawcy, te ruszyły. A Ty gdzie pamięci kupiłeś?
[#4] Re: Amiga 600 Fast ram

@SimonGK, post #3

Na Ali :( Czyli czeka mnie wylut. Podeślij mi linka to tych twoich pamięci jeśli możesz
[#5] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #1

Zaprogramowałeś Atmela ?
[#6] Re: Amiga 600 Fast ram

@Kulamario, post #5

Tak, nie było błędów.
[#7] Re: Amiga 600 Fast ram

@Kulamario, post #5

Tam nie ma Atmela tylko ALTERA to dwa różne układy i inne jak przypuszczam programatory.
[#8] Re: Amiga 600 Fast ram

@Amigo-A1200-040, post #7

w moim jest atmel
[#9] Re: Amiga 600 Fast ram

@SimonGK, post #3

To Twoje zdjęcie ? Czym programowałeś tego EPM7032 ?
[#10] Re: Amiga 600 Fast ram

@Amigo-A1200-040, post #7

Altera EPM7032LC44-15 już nie jest produkowana, ale czasami można ją jeszcze kupić jako NOS na eBay.
ATMEL ATF1502AS-10JU44 jest ciągle produkowanym zamiennikiem. Na zdjęciu nie widać jakiego Atmela użył autor postu. Obydwa układy można zaprogramować tanim Chińskim programatorem Altera USB Blaster (na stronie SukkoPera jest informacja jaki kupić bo nie wszystkie działają). Ja zrobiłem sobie nawet PCB do programowania żeby nie wlutowywać 10 pin header i rezystorów w każdą "pamięć". Do układów są inne wsady, ale obydwie wersje są udostępniane przez SukkoPera (pof dla Altery i jed dla Atmela).


Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 13:15:43 przez SimonGK
[#11] Re: Amiga 600 Fast ram

@zyga64, post #9

Tak to moje zdjęcie. Altera USB Blaster opisane na github SukkoPera(ja akurat programowałem pod Windows7 używając Quarterus II 13).

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 13:16:46 przez SimonGK
[#12] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #4

Ja kupiłem w UK, średnio opłaca się zamawiać do Polski. Może ktoś da Tobie namiar na pewne źródło w Polsce.
Tu masz link do użytych przeze mnnie link
[#13] Re: Amiga 600 Fast ram

@Amigo-A1200-040, post #7

Złożyłem mnóstwo tych fastow I właśnie na atmelach
[#14] Re: Amiga 600 Fast ram

@SimonGK, post #11

Programowałeś te atmele też pod win 7 ?
Mi się nie udało
Specjalnie na to postawilem win XP i poszlo ujtag
[#15] Re: Amiga 600 Fast ram

@Kulamario, post #14

Wydaje mi się że już pisaliśmy o tym pod innym postem. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba coś mi nie wychodziło pod Win7 z Altera USB Blaster i Atmelami. Cierpliwość tu u mnie towar deficytowy , więc kupiłem wtedy programator "Microchip ATDH1150USB-K" do Atmeli (software ATMISP7) i to działa pod Win7. Nie kombinowałem później z ujtag. A Altery programuję pod Win7 tak jak napisałem wyżej bo te nie są rozpoznawane przez software ATMISP7.
[#16] Re: Amiga 600 Fast ram

@SimonGK, post #10

Dlaczego pytam. Dość dawno temu kupiłem od Kippera2K płytki do tego rozszerzenia, które po zmontowaniu sprzedawałem tutaj na ppa.
Kupiłem też układy EPM7032LC44-10, niestety wyczytałem po fakcie, że wersja bez literki 'S' nie może być programowana przez JTAG (jak EPM7032SLC). Więc od tego czasu układy leżą sobie grzecznie w pudełku :) Skończyło się na atmelowskich ATF1502.
[#17] Re: Amiga 600 Fast ram

@SimonGK, post #15

Tak właśnie sobie przypomniałem zgadza sie
[#18] Re: Amiga 600 Fast ram

@zyga64, post #16

Tak jak pisałem Altery EPM7032LC44-15 u mnie poszły pod Windows7 poprzez Altera USB Blaster i Quartus II 13.0.1.232. Chyba nawet nie próbowałem jtag jak sobie nie poradziłem z Atmelami.
[#19] Re: Amiga 600 Fast ram

@Kulamario, post #13

A czy kiedyś użyłeś pamięci alliance, takich jak ja? Zrobiłem kolejne rozszerzenie żeby wykluczyć ew. błędy w lutowaniu. Efekt identyczny - reboot. Do programowania Atmeli (ATF1502AS) użyłem usb blastera i urjtag. Poszło pod win10. Mam usb blastera tego który nie jest zalecany (bo podobno nie programuje do końca, u mnie poszło). Może nie mam komunikatu o błędzie ale cpld się źle programuje? Możliwe? Chociaż gdyby nie działał to powinienem mieć żółty ekran (czy się mylę)?
[#20] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #19

Cześć, ma może ktoś na zbyciu zaprogramowane CPLD?
Kupiłem 5sztuk EPM7032SLC44 z Ali, ale tani programator ich nie widzi, no chyba że to norma pod Win10.
[#21] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #19

Wiesz co jak zazwyczaj noga jakaś nie łączy dobrze w podstawce i też masz podobne efekty
Jeśli cpld był by trzsniety to zazwyczaj już go nie zaprogramujesz nie znajdzie łańcucha ujtag a nawet jak zacznie programować to się wywali
Więc zakładam że skoro poszlo w ujtag to masz cpld ok
Co do pamięci to nie pamiętam jakie używałem bo było to dawno ale mam jeszcze jeden polutowany fast w domu to zobaczę
A czy te pamięci co użyłeś są na liście że działają?
Sukko tam dal listę pamięci obsługiwanych
Wyrwałeś bolce z podstawki co wkładasz na procka ?
Dziurkę na rezystor zrobiłeś w podstawce?
Dobrze to siedzi na cpu ?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 19:51:16 przez Kulamario
[#22] Re: Amiga 600 Fast ram

@Kulamario, post #21

Tak jak napisałem w 1 poście - moje pamięci (alliance) są oznaczone na stronie projektu jako niedziałające ale w internecie są zdjęcia kart z tymi pamięciami. Podstawka na cpu (nakładka) zeszlifowana w środku i po obwodzie, dziurka na rezystor wycięta. Dobrze i ciasno siedzi.
Edit : nie bardzo rozumiem tą tabelę z pamięciami ale ostatecznie to alliance chyba nie były testowane i nie wiadomo czy działają

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 21:25:38 przez jarek72
[#23] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #22

Ja używałem OKI M514260C
Właśnie sprawdziłem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 22:27:30 przez Kulamario
[#24] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #22

Chyba testowali i działały
RAM

Ja bym złożył kartę bez RAMów i tak odpalił w Amidze.
Pokaż tego blastera.
Ja swego czasu potrzebowałem zaprogramować ATF1504 i używałem właśnie tej karty szeroki uśmiech
jednak musiałem kupić właściwy programator
[#25] Re: Amiga 600 Fast ram

@nekroskop, post #24

Mam taki:

Nie było błędów przy programowaniu. Mało tego - miałem przypadek że Write() był zablokowany i musiałem flaszować najpierw tym svf "erase" (z napięciem 12V) - dokładnie jak opisał autor. Przeszło bez problemów. Właściwy flash też bez błędów. Mimo wszystko to może być problem? Czy będzie ktoś na AmiParty z innym programatorem albo cpld zaprogramowanym żeby sprawdzić?
[#26] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #25

Jak mi przypomnisz przed wyjazdem to wezmę swój programator - ten zalecany w projekcie
[#27] Re: Amiga 600 Fast ram

@nekroskop, post #26

Super, dzięki. Postaram się dać ci znać w czwartek 9/09
[#28] Re: Amiga 600 Fast ram

@zyga64, post #16

Z ciekawości kupiłem na eBay dwie Altery EPM7032LC44-10, niestety tych nie mogę zaprogramować tą samą metodą co Altery EPM7032LC44-15, no chyba że obydwie są wadliwe. Na razie nie mam czasu walczyć z tym.
Jeśli kiedy mi się uda to dam znać.
[#29] Re: Amiga 600 Fast ram

@jarek72, post #22

Obstawiam pamięci. Dzisiaj złożyłem jedną PCB i śmiga od razu. Altera i Atmel dzisiaj programowane i testowane kilkadziesiąt cykli w ATK.


[#30] Re: Amiga 600 Fast ram

@nekroskop, post #26

Witam po przerwie. Od razu powiem - problem rozwiązany dzięki Mandi'emu. Mandi podczas ostatniego AmiParty zaproponował że obejrzy u siebie moje rozszerzenie. Miałem 2 więc jedno (ładniejsze) mu zostawiłem.
Okazało się że były 2 zimne niedoluty na u1/u2 a nie na pamięciach. Mandi je poprawił i paf, rozszerzenie ruszyło. Dzięki wielkie - powinieneś mieć kolejną ksywkę - Sokole Oko :D
To moja pycha (no powiedzmy "mała pyszka") nie pozwoliła mi pomyśleć że walnąłem się przy tych układach. Luty na pamięciach sprawdzałem 100 razy (no i były ok). Ale to nie koniec historii. Obejrzałem drugie rozszerzenie które było u mnie pod kątem u1/u2. Dwie nóżki wydały mi się słabo łączące. Przelutowałem i paf, rozszerzenie odpaliło, dowód poniżej :D

Dzięki wszystkim którzy się zaangażowali m.in. Nekroskopowi za programator, Boniowi za inspekcję i porady (kopytko rulez).
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem