kategoria: Karty procesorowe
[#1] TF330 - czarny obraz
Ostatnio kupiłem sprawna kartę tf330 z riserem ale bez procka oraz osobno od innego sprzedawcy, sprawny procesor 68030rc50 ceramiczno/złoty. Niestety po instalacji sprzęt nie działa. Mam czarny ekran na cd32.
Cd32 z samym riserem działa.
Testowałem dwa osobne zasilacze (od pc i xboxa) oraz orginalny. W momencie wpięcia kart z prockiem mam dalej czarny ekran.
Wypaliłem diagrom i oczywiście to samo, bez karty diagrom działa i testuje z kartą znowu mam czarny ekran.
Wpiąłem się szeregowo konwerterem ttl do portu serial na TF330 i czasami dostaję nic a czasami kernal panic. Jeden jedyny raz dostałem zobaczyłem gliczujący ale butujący diagrom w konsoli szeregowej)
Potrzebuje jakiejś rady co mogę zrobić dalej (jedyne co mi przychodzi na myśl to zmiana FW w CPLD).
Niestety nie mam innego procesora na testy.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 12:01:13 przez goolash
[#2] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #1

Pierwsza sprawa w takim przypadku to czy proc jest 100%
To że ktoś powiedział że jest ok to nie znaczy że jak przyleci do domu będzie ok
Ale załóżmy że jest ok hehehe
Wez to wszystko rozłącz i alkohol wez IPA np może być
Przetrzyj zlacze w amidze tym alko ale tak sowicie taka sama czynność wykonaj z kartą tf330 przetrzyj też alko zlacze
Złoż karte z riserem jeszcze na mokro gdy alko dobrze nie wyschło odczekaj chwilę aż wyschnie po złożeniu i podłącz pod amige ( w amige też najlepiej wsadzić gdy będzie wilgotne od alko zlacze )
Odczekaj aż wyschnie odpal amige
Daj jeszcze fotkę karty
Zobaczymy co dalej począć jak wykonasz tą operacje

Acha jaki masz kickstart jeszcze napisz
[#3] Re: TF330 - czarny obraz

@Kulamario, post #2

rozumiem że głównym podejrzanym będzie procesor ?
zrobiłem jak pisałeś ale 0 rezultatów, kartę sprawdziłem miernikiem i nie znalazłem zwarć na lutach CPLD i RAM siedzą dobrze (tzn luty są wporządku) jedyny dzban to gniazdo pod procesor, jest zrobione z listwy kołków precyzyjnych ( na co wcześniej nie zwróciłem uwagi) no ale przejścia są i mimo że szpetny to wygląda ok.
ROM to najnowszy diagrom , i standardowy od CD32 v3.1 40.60
Zastanawia mnie dlaczego nie mogę się podpiąć do konsoli TF330.
Czy mogę połączyć się szeregowo z kartą bez procka i podłączania jej do cd32 ?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:21:37 przez goolash
[#4] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #3

A masz zworke w ogóle na tej karcie ?
Pokaz fotke tej karty

Jak szeregowo chcesz się połączyć?
Z kartą bez cpu ?
Nie kumam
Nie da się tak no co ty

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:55:38 przez Kulamario
[#5] Re: TF330 - czarny obraz

@Kulamario, post #4

HMMMM dobra nie jestem w stanie powiedzieć czemu ale nagle zadziałało, może jednak przeczyszczenie kary i proca coś dało, jedyne co to podłączyłem pod zasilacz z PC-ta, stockowe zasilanie nie daje rady (zasilacz od c64)
jeszcze było odrobiny zabawy z poprawnym połączeniem adaptera ide2sdb ale "zabanglało" :D

co do połączenia szeregowego chodziło mi o podanie 5v bezpośrednio do karty (na karcie jest ZLE OZNACZONE wejście 5v) i miałem nadzieję że odezwie się konsola.. ale chyba zbyt wiele wymagałem :)

Kulmario, dzięki wielkie za czas i dobre rady :)
[#6] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #5

Zasilacz od C64? To chyba mamy zwycięzce :)
I wtyczka nie ta, i napięcia nie te :)
C64 9V i 5V
CD32 12V i 5V

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:24:36 przez RokiS
[#7] Re: TF330 - czarny obraz

@RokiS, post #6

Kolega ma raczej na myśli zasilacz od stacji dysków c64. Ten ma taką samą wtyczkę i ten sam pinout. Sam mam taki i goła CD32 na nim działa.
Wina może też być słabego kontaktu procka. Używałem listew precyzyjnych do riserów w A500 i te które miałem dawały słaby kontakt.
[#8] Re: TF330 - czarny obraz

@snifferman, post #7

no chyba że tak :)

PS a jaki tam jest amperaż przy tym zasilaczu od stacji dyskietek? bo w necie widzę tylko 0,5A na 12V i 0,7A - 1A 5V a to trochę mało - szczególnie te 5V :)

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:00:42 przez RokiS
[#9] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #5

No jeśli podłączyłeś od c64 zasilacz to to nie ma prawa wystartować przeciez zasilacz od c64 ma zmienne napięcia inny pinout

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:46:19 przez Kulamario
[#10] Re: TF330 - czarny obraz

@Kulamario, post #9

Panowie miałem na myśli oryginalny zasilacz do CD32 który wygląda tak jak ten od C64 tyle że jest w kolorze czarnym :)
coś takiego jak to:
https://www.ebay.co.uk/itm/164240500779

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:56:27 przez goolash
[#11] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #10

Też jest i czarny zasilacz do C64.
Ale najważniejsze że TF330 ruszył .
[#12] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #10

A no ok spoko
Wszystko działa?
[#13] Re: TF330 - czarny obraz

@Kulamario, post #12

Ogólnie tf330 + cd32 to jest czarna magia

Sam w zeszła sobotę na SACP męczyłem się z jej odpaleniem albo czarno albo kolorowo, a w domu śmigalo bez zająknięcia.

Morze alkoholu na stykach, wypinanie i wpinanie karty, ridera, cierpliwości ...

W końcu po chyba godzinie walki ruszyło i chwilę posmigal do zwiechy ...

W domu pejson podłączył i śmiga do teraz :)

Jak do tego doszło niewiem...
1
[#14] Re: TF330 - czarny obraz

@sajdor, post #13

Czasem też trzeba coś podłożyć po tfa na końcu bo opada(za ciężki jest )
jak zlacze będzie wyrobione albo dziwna plyta nie wiem kiedyś tak mialem jedna plyte że nie dało się inaczej no chyba że w łapach trzymałeś to też było ok ale jak położyłem to już kibel
[#15] Re: TF330 - czarny obraz

@Kulamario, post #12

heh no właśnie pacze na to cudo i zaiste tf330 działa ale są problemy z dźwiękiem - wyciszył się mocno, właśnie czytam sobie o możliwych przyczynach.

dodam jedynie że na początku dźwięk działał normalnie.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:09:23 przez goolash
[#16] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #15

A bez risera i tfa masz dobry dźwięk?
Już na samym starcie jak ta płyta leci na intro to usłyszysz
[#17] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #15

Przerabiałem ten temat.

Pytanie - jak dysk twardy podpiąłeś pod złącze ide na tf?
[#18] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #15

Sprawdź czy dzwięk jest ok na wyjściu słuchawkowym. Później sprawdź bez TF i risera.


Jak wyciągniesz turbo+riser i na słuchawkowym będzie ok, a na chinchu nie, to uszkodzony może być U49 lub Q341. Wtedy sprawdź czy na pinie 1 U49 jest przynajmniej 4V. U siebie zastąpiłem go TC54VN4302ECB713. Nóżki mają trochę inny rozstaw, ale da się je trochę rozgiąć i wpasować. Możesz też zewrzeć piny 1 i 2 w U49. Ten układ jest do wykrywania napięcia powyżej 4,3V(VCC) i jeżeli taki się pojawi na pinie 2, to idzie dalej do pinu1 i załącza dźwięk. Jest to zrobione po to, aby nie było słychać trzasków podczas załączenia zasilania.

Może piszę to wszystko niepotrzebnie, ale jakby u49 okazał się uszkodzony, to będziesz wiedział co robić. To podobno częsta usterka.
[#19] Re: TF330 - czarny obraz

@snifferman, post #18

Nic nie jest uszkodzone, nie strasz chłopa.

Problem na 99% leży po stronie adaptera IDE (zapewne karta SD).

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 18:46:05 przez pp
[#20] Re: TF330 - czarny obraz

@pp, post #19

A co ma adapter albo karta do dźwięku?
Bo nie rozumiem twojego toku myślenia
[wyróżniony] [#21] Re: TF330 - czarny obraz

@Kulamario, post #20

W CD32, gdy sygnał RESET jest mniejszy niż napięcie zasilania, to dźwięk cichnie, a adaptery kast SD często mają reset podciągany do 3.3 przez co napięcie na linii reset spada do 4V.
[#22] Re: TF330 - czarny obraz

@san_u, post #21



Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 20:15:12 przez Kulamario
[wyróżniony] [#23] Re: TF330 - czarny obraz

@Kulamario, post #22

To prawda co san_u napisał. Sprawdź schemat CD32. Jeżeli sygnał _reset ma obniżone napięcie to aktywuje się mosfet, który obniża głośność wyjść audio. Najprostszą metodą jest wstawienie diody prostowniczej w tor sygnału _reset. Mógł to zrobić projektant TF, ale widać nikt nie zauważył tej przypadłości

EDIT: linia _reset z mobo cd32 jest wyciągnięta bezpośrednio do ide na TF330.




Będziesz mógł teraz zabłysnąć na forum TF szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 21:53:20 przez pp
[#24] Re: TF330 - czarny obraz

@san_u, post #21

To odpowiadając na wszystkie pyatania:
Bez TF, na samym riserze, dzwiek jest poprawny na chinchu.
Na wyjściu słuchawkowym mam zawsze poprawny dźwięk (nieważne co jest podłączone)
Mam podpięty adapter IDE2SD.
U49 niedawno wymieniłem na TC54VC43, przy okazji to samo zrobiłem z U14.
Nie robiłem recapingu, wymieniłem jedynie te dwa kondensatory co to są źle wlutowane przez fabrykę.
Dźwięk na początku działał poprawnie, dopiero po kilku minutach padł.

Teraz konsola jest wpieta na pająka pod jakiś stary zasilacz ATX i możliwe że napięcia nie do końca są takie jakie trzeba.

@pp
a tak po chłopsku to gdzie i jaką diodę mogę wstawić to chętnie przetestuję to rozwiązanie :D

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 21:57:40 przez goolash
[#25] Re: TF330 - czarny obraz

@sajdor, post #13

Czarny ekran, różne kolory przy TF330 to najczęściej problemy z stykami (riser - TF- CD32).
Jakość styków w rserze a nawet lekkie przesuniecie risera względem styków na płycie CD32 (pomimo kluczowania na gnieździe rozszerzeń CD32, jest tam delikatny luz) ma znaczenie ok, racja
[#26] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #24

Mam podpięty adapter IDE2SD.


No to znasz już przyczynę.
Musisz wstawić diodę prostowniczą (tu akurat nie prostowniczej użyłem bo 1n4148) albo w adapter albo w taśmę:



Wylutowałem ten pin i obróciłem w bok. Anodę diody wlutowałem w powstały wolny otwór w PCB, a katodę dolutowałem do obróconego pinu.

To linia nr 1 (reset), czyli możesz wlutować się w czerwony przewód (niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę).

Ave San_u

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 22:06:06 przez pp
[#27] Re: TF330 - czarny obraz

@pp, post #26

to zaraz spróbuję tylko proszę o radę któej diody mogę użyć ze swojego arsenału, mam
diode zendera 5v1
1n914b
1n4935
1n400n
uf4004
uf4004
[#28] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #27

1N4935 i UF są prostownicze.
Ma przewodzić w stronę Amigi.
[#29] Re: TF330 - czarny obraz

@pp, post #28

BOOM!!! dźwięk wrócił :D Propsy PP wielkie dzięki!!
1
[#30] Re: TF330 - czarny obraz

@goolash, post #29

Teraz pewnie kulamario ma wyraz twarzy jak na swoim awatarze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem