[#1] Jakiego sprzętu do lutowania używacie
Witam
Sam na codzień używam stacji lutowniczej Zhaoxin 936d, HotAira Zhaoxin 858d i rozlutownicy Zd-8915.
Chętnie dowiem się czego Wy używacie, jakie macie doświadczenia ze sprzętem, co polecacie itp
[#2] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

Zhaoxin ZD-939
Zhaoxin 936A
odsysacz ZD-211
jakaś lutownica kolbowa 30W
i możliwe, że coś jeszcze, o czym zapomniałem, bo nie ruszałem tego wszystkiego od miliona lat i mam dwie lewe ręce do lutowania.
1
[#3] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

JBC - NASE-2C - do retro nie bardzo (chyba, że naprawa ścieżek) ale używam codziennie do serwisu
JBC-CD-2BQF
HOT AIR QUICK 861DW
Mikroskop Triocular Mechanic MC67T + mody

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 00:07:03 przez kataklysm
1
[#4] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@kataklysm, post #3

Xytronic LF1680 (stacja lutownicza) - do orania na produkcji
Zhaoxin 858 (hot) - jak wyżej
LT-100P - zadania ciężkie
Mikroskop Andonstar ADSM201

Wszystkie te rzeczy są eksploatowane intensywnie od kilku lat i mogę je polecić za bezawaryjność. Oczywiście są lepsze stacje, a zwłaszcza lepsze hoty, ale nie są mi aż tak bardzo potrzebne, bo przede wszystkim montuję, a zdecydowanie mniej naprawiam. Lutownica LT-100P ma już 36 lat i jest to sprzęt po prostu niezniszczalny.

Natomiast nie polecam preheatera WEP853 (znany także jako Yihua 853A i pewnie jeszcze pod kilkoma innymi markami). Działa co prawda bez zarzutu, ale moc 250W to zdecydowanie za mało. Będzie trzeba kupić coś większego.
[#5] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Krashan, post #4

L04C Lutownica transformatorowa ZDZ Łódź 100 W
[#6] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

Zwykłej lutownicy w kształcie pistoletu. Mam też taką kolbową, ale ona się nadaje tylko do rozlutowywania, a nie lutowania. Żaden ze mnie elektronik, ale umiem sobie zlutować kabelki, wymienić mikrostyki w myszce i inne takie drobne naprawy.
[#7] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

YIHUA 937D. Niby nic specjalnego, ale na moje potrzeby wystarczy w zupełności. Jest jeszcze transformatorowa i kolbowa, ale te raczej do mniej precyzyjnych zadań.
[#8] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

- Lutownica KSGER STM32 - z grotami T12 (element grzewczy zintegrowany w jednej metalowej rurce z grotem i termistorem, całość wielkości ołówka, instaluje się wsuwając do wnętrza uchwytu kolby). Mam półtorej roku i używam jako podstawowej lutownicy. Doskonała transmisja ciepła, szybko się rozgrzewa, dużo szybciej niż wymieniony poniżej Zhaoxin.
- Lutownica Zhaoxin 936D
- HotAir Zhaoxin 852
- Rozlutownica ZD-8915

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 13:56:03 przez wali7
[#9] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

Tutaj masz fotki mojego mini warsztatu hobby elektronika
Lutownica ZD-937
Rozlutownica ZD 8915 z pistoletem od ZD-8925, bo orginalny mi się cały czas zatykał. Ten od 8925 ma grzałkę większej średnicy i nie ma tego problemu
Hot 959D ma programowalne przyciski dla 3 temperatur i jest to wygodne.
T12A yuanhe Bardzo fajna tania lutownica

Do tego mam mikroskop z Chin opisany jako 38MP. Nie jest to jakiś super sprzet pro, ale można na nim pracowac gdy kamera jest na najwyższym położeniu i widać cały CPLD na ekranie dla TFów.

Są to tanie narzędzia raczej do zadań hobbystycznych o akceptowalnym stosunku jakość/cena.

Rozlutownicę ZD8915 stanowczo odradzam. Lepiej kupić ZD-915 albo ZD-8925 ( ta nie ma wetylatora więc jest cicha, ale nie wiem czy wytrzymała. Mam, ale nie używam.)

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 15:34:38 przez snifferman
1
[#10] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

Chętnie dowiem się czego Wy używacie, jakie macie doświadczenia ze sprzętem, co polecacie itp

No a jak Twoje doświadczenia bo poza tym co używasz, nie napisałeś nic więcej? No i polecisz swój sprzęt czy raczej nie?

Ja ostatnio kupiłem stację KSGER, taką jak tu jeden z przedmówców opisywał i groty T12 do niej, dużo się naczytałem o niej na elektrodzie dlatego wybór padł na nią. Na razie za dużo o niej powiedzieć nie mogę bo czekałem na dodatkową przesyłkę z pastą lutowniczą (gdybym wcześniej obejrzał jeden z testów topników na yt, nie chrzaniłbym się i zamówił w tme topnik w żelu jednej polskiej firmy). Jedyne co zauważyłem (czy w sumie co się potwierdziło po lekturze elektrody) to, że się bardzo szybko nagrzewa. W sumie jest to pierwsza moja stacja lutownicza, zwykle lutowałem coś w firmach w których pracowałem. Nie jestem profesjonalnym elektronikiem, zamierzam się podszkolić w lutowaniu/odlutowywaniu smd, elektroniki z różnych urządzeń mam sporo w pracy więc będzie na czym ćwiczyć. Przez wiele lat korzystałem w jednej z firm ze stacji ZD9xx (nie pamiętam dokładnie modelu) i rozlutownicy tej samej firmy, ta druga się często zatykała, pewnie coś podobnego do opisywanej tu wyżej sytuacji ;) Sprzęt ma znaczenie w lutowaniu natomiast jeszcze większe znaczenie ma wiedza jak poprawnie lutować konkretne elementy, tu potrzebna jest praktyka. Co do KSGERa to zamawiałem ze stadardowym "uchwytem" bo aluminiowy kosztował 10 euro więcej, nie wiem czy warto byłoby dopłacać natomiast zauważyłem, ze izolacja kabla wylazła z tego plastikowego "oplotu" przy końcu i musiałem ją wsuwać/wpychać do środka, będę musiał to jakoś inaczej przymocować żeby później tego kabla niechcący nie wyrwać. No nie oszukujmy się, jest to sprzęt z Chin więc różnie z tą jakością bywa ;) Rozlutownice to fajna rzecz aczkolwiek wprawny elektronik potrafi sobie bez takowej poradzić. Mój zakup stacji był podyktowany m.in. chęcią samodzielnej wymiany kondensatorów w mojej Amidze, jak potrenuję to wtedy wymienię, stacja na pewno jednak nie będzie leżała odłogiem

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 18:05:18 przez Madman
[#11] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Madman, post #10

Co do KSGERa to zamawiałem ze stadardowym "uchwytem" bo aluminiowy kosztował 10 euro więcej


Ja za swoją dałem 35e ale to było z dwa lata temu. Teraz widziałem za ok 42e na ali.
Co do topnika, to u mnie z tych tanich najlepiej sprawdza się NC-559 100g z Chin w niebieskich kubeczkach. Ten w zielonych też używam, ale ma drażniące opary.

Nikt nic nie pisał o cynie, a ona też ma duży wpływ na jakość i komfort lutowania. Obecnie mam CYNEL 0,5mm 60/40. Wcześniej używałem jakiejś HQ NEDIS, którą mialem wiele lat i wydaje mi się, że była lepsza.

Fajnie jest też mieć jakiś stojaczek na cynę, lutownicę i gąbeczkę, ale o tym wspominam pobocznie.








[#12] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

Ja mam:
SM-936D
Hot Air 852D+
ZD-915
Sprawuje się świetnie
[#13] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@snifferman, post #9

Zazdroszczę miejsca. Grunt to wielka powierzchnia.
[#14] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Hubez, post #13

Ile byś nie miał blatu, to tak zawsze za mało. Na zdjęciu może wygląda na dużo miejsca, ale tak naprawdę blat ma 2m długości. Muszę to sobie i tak przeorganizować, bo do optimum jeszcze daleko, ale to tylko hobby i zbytnio się tym nie martwię

Co do narzędzi, to widzę, że wiele osób używa budżetowych modeli i sobie chwali. Fajnie, że ceny nie są tak zaporowe jak kiedyś i można w przystępnych pieniądzach założyć swój kącik elektronika.
[#15] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Madman, post #10

nie chrzaniłbym się i zamówił w tme topnik w żelu jednej polskiej firmy
Potem będziesz go wyciskał ze strzykawki prasą hydrauliczną... Też kupiłem, żeby się dało używać, należało podgrzać do 60°C. Nigdy więcej.
[#16] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Krashan, post #15

dodanie izopropanolu go nie zmiękczy?
Używałem tanich polskich topników(TK83,RF800,pasta do lutowania-TermoPasty) jak byłem na urlopie i te chinskie NC-559 są według mnie dużo lepsze.
[#17] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@snifferman, post #16

No właśnie,skoro o sprzęcie do lutowania,to może jakieś sprawdzone topniki z krótkim opisem jak się sprawują przy lutowaniu i wylucie.
[#18] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #1

Chętnie dowiem się czego Wy używacie

Quicka a co?
[#19] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@snifferman, post #11

Nikt nic nie pisał o cynie, a ona też ma duży wpływ na jakość i komfort lutowania. Obecnie mam CYNEL 0,5mm 60/40. Wcześniej używałem jakiejś HQ NEDIS, którą mialem wiele lat i wydaje mi się, że była lepsza.

Dawno temu zauważyłem, że starszy cynel, z czerwoną/pomaranczową
naklejką jest nieco lepszy od nowszego.
Żel w strzykawce ma krótki okres przydatności, więc trzymałem
go w lodówce, co poprawiło sytuację.
Oryginalny żel Amtech był świetny, dużo lepszy od znanego
polskiego, ale też kosztował kilka razy więcej.
[#20] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@mmarcin2741, post #19

Te NC-559 które ja mam kosztowały jakieś 5e za 100g i są na pewno podrobione. Niebieski pojemniczek nawet nic nie wspomina o Amtechu

Co do cyny to mam kilka różnych szpulek i w moim odczuciu ta firmy HQ oraz jakaś o nazwie "super solder wire" były lepsze od cynela. Mam też jakies z chin i są dużo gorsze

Cynel nie wypada najgorzej no i nie jest drogi.

Ps. W PL NC-559 wersja China kosztuje jakieś 100zł gdzie na alli można kupić za jakieś 35zł z wysyłką
[#21] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@snifferman, post #9

Rozlutownica ZD 8915 z pistoletem od ZD-8925, bo orginalny mi się cały czas zatykał. Ten od 8925 ma grzałkę większej średnicy i nie ma tego problemu

Mam pistolet podobny do tego zd 915, ale też lubił się zatykać.
Wyciory nie działają, bo cyna stwardniała w środku.
Z kabla jakiegos elektrycznego 3x1.5mm wziałem kawałek
linki, zdjąłem izolację i po nagrzaniu spokojnie każde
zatkanie odblokuje.
[#22] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@ak47, post #17

to może jakieś sprawdzone topniki z krótkim opisem jak się sprawują przy lutowaniu i wylucie
Do prac remontowych i lutowania przewodów najlepszy z używanych przeze mnie to Alpha RMA-7. Typowy żel kalafoniowy, emituje ładny klasyczny zapach przy lutowaniu...

Do lutowania rzeczy, które idą na myjkę ultradźwiękową dobra jest "chińska wersja" topnika AmTech LF-4300-TF. Oryginał też jest oczywiście dobry (kupiłem raz w TME), ale 3 razy droższy, a w moich prostych zastosowaniach nie widzę różnicy... Topnik rozpuszcza się w wodzie, więc w myjce schodzi dokładnie i szybko (40 sekund wystarczy z zapasem, w zasadzie po 20 sekundach płytka jest już czysta), ale trzeba potem dobrze wypłukać wodą i wysuszyć. Nie nadaje się do sytuacji, gdy ma kontakt z "gołą" miedzią i nie zostanie dokładnie wymyty - zawartość chlorku cynku powoduje pokrycie się miedzi niebieskim nalotem. Dlatego nie używam go przy lutowaniu przewodów. Do prac remontowych nie używam go również i raczej nie polecałbym, topniki RMA są bezpieczniejsze w przypadku, gdy nie uda się dokładnie ich zmyć izopropanolem.

Ostatnio kupiłem na znanym portalu "AmTech RMA-223", też pewnie niezbyt oryginalny. Niska cena, w lutowaniu sprawdza się dobrze, co ciekawe jest bezzapachowy. Według producenta też zawiera chlorek cynku, ale musi być go minimalna ilość, bo próba 24 godzin na miedzianej blasze nie wykazała nawet cienia korozji. Jak zużyję całą strzykawkę, będę mógł powedzieć coś więcej.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 16:59:26 przez Krashan
[#23] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Krashan, post #22

Tym się lutuje jak najlepszymi Amtechami a kosztuje 3zł.
Z tymże potem trzeba wyczyścić. Z drugiej strony ja
zawsze czyszczę też pozostałości "no clean" - nie mam
zaufania do tych specyfików.




[#24] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Madman, post #10

Stacje zhaoxin 936d zakupiłem ładnych pare lat temu jak na którymś Sacpie zobaczyłem że 2 osoby miały taką (bądź bardzo podobną) stacje. Bodajże sprawiłem ją sobie wtedy na Mikołaja. Za jakiś rok czy nawet 2 lata później dokupiłem hot air’a 858d jako uzupełnienie zestawu gdyż miałem pare monitorów lcd do naprawy. Nieco później dokupiłem rozlutownice zd-8915. Wahałem się między nią a zd-915, niemniej 90w vs 80w mnie przekonało. Umożliwiło mi to wtedy rozbudowę jednej z atarynek (65xe o ultimate 1mb i stereo- na tamten moment, obecnie jest sporo więcej rozbudowana, takie 65megaXe).
Sprzęt mogę śmiało polecić choć jak zobaczyłem że jest nowszy model stacji zhaoxin 936dh mocniejszą-75w (936d ma 60w) to naszła mnie chęć zmiany/dokupienia jako kolejnej stacji. Z hot-air’em korci mnie spróbować wersji z kompresorem w obudowie, gdzie powietrze idzie gumowym wężem do rękojeści.
Jako cyny używam Cynel 60/40 0,5mm^2, jest to kolejna już szpula, z której korzystam i jestem bardzo zadowolony.
Jako topnika używam rma-223 z chińskiego portalu na przemian wraz z pastą do lutowania cynel. Kalafonii zdarza mi się użyć 1-2 do roku.
1
[#25] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Bartek2075, post #24

rozlutownice zd-8915. Wahałem się między nią a zd-915, niemniej 90w vs 80w mnie przekonało.

Mnie przekonała grzałka mniejszej średnicy. Niestety słabo się nagrzewała w tylnej części i cyna zastygała przy samym wylocie do zbiornika. Są na to patenty

zobaczyłem że jest nowszy model stacji zhaoxin 936dh mocniejszą-75w (936d ma 60w) to naszła mnie chęć zmiany/dokupienia jako kolejnej stacji.

W tej cenie możesz mieć lutownicę na groty T12
link2
1
[#26] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Krashan, post #15

Potem będziesz go wyciskał ze strzykawki prasą hydrauliczną... Też kupiłem, żeby się dało używać, należało podgrzać do 60°C. Nigdy więcej.

Masz na myśli topnik firmy która robi pastę której (producenta) zdjęcie puszki wkleił wyżej Marcin? Ja kupiłem pastę Mechanic UV50 na ali, zobaczymy jak mi się będzie nią lutować.
[#27] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Madman, post #26

A czy ktoś z Was używał kalafonii rozpuszczonej w spirytusie lub izopropanolu? Jeżeli tak to jak się to sprawuje?
[#28] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@nostrum666, post #27

Używam takiej stacji lutująco-rozlutowującej link
I takiego fluxa i jestem z niego bardzo zadowolony link

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 14:43:38 przez Amigo-A1200-040
[#29] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@Amigo-A1200-040, post #28

Dokładnie tego samego luksa używam i też jestem zadowolony.
Moim pierwszym fluksem był Alpha RMA7 i byłem z niego zadowolony.
Potem kupiłem jakiś tańszy polski i było jak pisał krashan - gdy w warsztacie zrobiło się chłodniej (18-20 stopni), to aby nie używać prasy hydraulicznej do wyciskania trzeba było strzykawkę z fluksem na kilka minut wsadzić do gorącej wody.
A od roku używam (z polecenia przedmówcy) tego Future HF i jestem bardzo zadowolony. Nie twardnieje na zimnie, nie wydaje ostrego zapachu podczas lutowania i stosunkowo nieźle się zmywa.
[#30] Re: Jakiego sprzętu do lutowania używacie

@nostrum666, post #27

Używałem 30 lat temu (serio, to nie ironia). Do lutowania smd zdecydowanie lepiej używać jakiegoś żelu. Chociaż oczywiście lepsza ta kalafonia w izopropanolu niż nic.

Za to przestrzegam wszystkich przed używaniem agresywnych topników. Jak mieszkałem w Stanach to sobie kupiłem jakąś biedalutownicę i wodozmywalny flux do tego. Nic innego nie mieli w sklepach stacjonarnych (tak to jest gdy się mieszka na zadupiu). Jak wróciłem do Polski, to sobie u tym fluksie przypomniałem. Polutowałem nim kilka rzeczy, potem wymyłem wodą (w końcu był wodorozmywalny)... było OK, ale po kilkunastu miesiącach pozostałości fluksa wyżarły ścieżki gorzej niż elektrolit z wylanych kondensatorów.
I pisząc o tym nie mam na myśli kalafonii w izopropanolu, bo to jest akurat dosyć łagodny topnik.
Tak czy inaczej do smd polecam dobrego fluksa.


Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 15:25:26 przez wali7
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem