[#31] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@apacz, post #19

JP3 to 4 zworki. Na twojej płycie dwie są odkryte a 2 pod soldermaską. Rzecz w tym, ŻE WSZYSTKIE 4 MUSZĄ BYĆ ROZLACZONE. Na fotce wygląda jakbyś miał paczenia poziomo.

[edit]
Widzę, że już masz to ogarnięte. To dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 10:16:33 przez perinoid
[#32] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@perinoid, post #31

hej hej
Jest progres, pomyślałem że się podzielę to zostanie dla potomnych.
Brakowało elementu FB802(sądząc po nazwie Ferrite bed, który jest umiejscowiony między złączami audio).
Po wlutowaniu braku zaczęła działać klawiatura.
zakupiłem również nowy USB2Uart i tu sytuacja też się poprawiła, więc strzał że tu byłą przyczyna było jego uszkodzenie był bardzo trafny (dzięki Norbert).
Przetestowane Diagromem,(pamięci, dźwięk itp) prawie wszystko działa.
Prawie bo:
- nie działa stacja dyskietek ( sprawdzane ze stacją i z gotekiem, napięcia są , gotek startuje nie dostaje żadnej komendy od CIA, CIA sprawdzone, kilka sztuk w tym na 100% działające z Amigi 2000. DiagRom też nie zgłasza problemów CIA (tym bardziej że port szeregowy działa a z tego co patrzę na schemat jest obsługiwany z tego samego układu CIA)
- raz na jakiś czas nie udaje się wykonać testu graficznego 2 z DiagRomu (wisi, tylko reset pomaga)
- po zmianie romu na 3.1.4 czasem pojawiają się glicze w animacji, czasem guru #80000003

wszelkie sugestie gdzie szukać dalej bardzo mile widziane (przypominam że to Amiga 500++ lutowana przeze mnie, mimo wielokrotnego sprawdzenia coś może być zwarte, zawężenie obszaru bardzo by pomogło)

pozdrowienia serdeczne i Wesołych Świąt
[#33] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@apacz, post #32

Odnośnie stacji dyskietek. Ustawiłeś zworki?
[#34] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@SimonGK, post #33

NIEE:)). Wielkie dzięki, To pewnie to:
Tak swoją drogą, to czy nie jestem świadom istnienia manuala jak zbudować A500++ (jest coś takiego?)
[#35] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@apacz, post #34

O manualu nie wiem. Jest kanał Discord twórcy tej płyty gdzie można zadawać pytania i prześledzić problemy innych którzy budowali to. Do kickstartów od 3.14 wskazane jest dołożenie 2 drabinek rezystorów. Może z powodu ich braku masz problem przy 3.14. Ja używam 3.1 o ile dobrze pamiętam.
[#36] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@SimonGK, post #35

Taak to było, w sensie stacji dyskietek. Po wlutowaniu pinów i założeniu zworek stacja zaczęła działać!!
Wielkie dzięki i kudos za sugestie, zupełnie nie zauważyłem tych punktów.

Był jeszcze jeden problem związany ze stabilnością, wydaje się że wynikał z problemów z pamięcią.

W instrukcji do montażu pamięci od Lotharka, było napisane że razem z pamięcią należy wylutować również kondensatory, jako że miałem podstawki nie musiałem nic wylutowywać a kondensatory zostawiłem na miejscu, bo przecież nie zaszkodzą. . Jednak po wylutowaniu ich problemy ze stabilnością się skończyły.

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc, bez was by się nie udało!!!
1
[#37] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@wali7, post #2

Cześć kolego interesuje mnie to rozszerzenie pod klapke 1mb do 500+, masz takie do sprzedania lub jakiś kit?
zastanawiam sie też nad tym https://allegrolokalnie.pl/oferta/pamiec-chip-ram-1-mb-amiga-500-na-stanie
[#38] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@Masa500plus, post #37

Myślę, że to z Allegro jest OK.
[#39] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@Masa500plus, post #37

to z allegro jest OK . Mam dwie sztuki i bardzo ładnie działaja.
[#40] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@Kwiatki, post #39

Przepraszam za odkurzanie wątku ale w sumie w temacie i nie widzę sensu zakładać nowego. Instrukcja mówi o wylutowaniu 4 kości: U20-U23. Ale lotharek pisze, że miał Amigę z 512KB. A co w wypadku płyty gdzie kości jest 8 i pełen megabajt? (jeszcze U16-U19)? Też wylutować?
[#41] Re: Amiga 500 ++ i 2MB chip od Lotharka

@wieczor, post #40

Jeżeli jest to A500+, to masz płytę rev 8 i wszystkie 8 kostek RAM... w takiej sytuacji musisz wylutować wszystkie.
Tylko po co, skoro w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest kupno/zrobienie rozszerzenia o 1 MB "pod klapkę". Wtedy masz 2 MB chip RAM w sposób przewidziany przez producenta, bez żadnych dziwnych (i, w mojej opinii, brzydkich) rozwiązań w postaci dodatkowej płytki wlutowanej od góry w mobo.
Jednym z takich rozszerzeń jest to: https://github.com/blark/a500plus-chipram-expansion. Zrobiłem sobie ostatnio kilka sztuk i działa jak trzeba. Są też inne rozwiązania.
4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem