kategoria: Karty graficzne
[#1] Indi AGA MK2cr zawiesza A1200
Uprzejmie proszę szanownych forumowiczów o pomoc w ustaleniu przyczyny występowania opisanego poniżej problemu. Kilka dni temu jeden z użytkowników forum zakupił u mnie nieużywaną kartę Indi AGA MK2cr. Nowy właściciel zaczął testować Indi w A1200 z płytą w wersji 2B, z zainstalowaną kartą TF1260. System OS 3.2.1. Po uruchomieniu Amigi, w ciągu kilku minut system wiesza się, pokazują się różne błędy Guru. Podobnie po uruchomieniu gry z dyskietki.

Tak wygląda ekran Workbencha po chwili użytkowania - https://mega.nz/file/ZQMFTS7R#M-Oh05kcWRBID2B2yPMeEKLW0uzY42MDxTpMZNpKbm8.

Kolega zwrócił uwagę na to, że okolice czipu Xilinx są wyjątkowo ciepłe, czy wręcz gorące. Przeczesałem wszystkie wątki na forum iComp, dotyczące Indi w wersjach MK2cr i MK3. Znalazłem kilka wpisów przedstawiających podobny problem.
Potencjalne przyczyny zachowania Amigi:
1. Słabe połączenie karty z czipem Lisa. Na ten moment wydaje się, że połączenie jest solidne.
2. Niewystarczająca moc na linii 5V. Po odłączeniu karty TF problem nadal występuje.
3. Problemy z kompatybilnością OS 3.2.1 i FW karty. Po odpaleniu gry z dyskietki problem nadal występuje.
4. Problemy z timingami. Na ten moment mało prawdopodobne, bo płyta jest w wersji 2B z wprowadzonymi odpowiednimi zmianami.
5. Uszkodzenie jednego lub wielu komponentów na karcie. Wysoka temperatura pracy może wskazywać, że wybrane komponenty (rezystory?) są uszkodzone. Z kolei z wpisów na forum iComp wynika, że wysoka temperatura pracy (do 60-70 st. C) jest raczej powszechnym zjawiskiem.

Czy ktoś z użytkowników Indi AGA MK2cr doświadczył takiego problemu? Jaka może być przyczyna opisanego zachowania A1200?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 16:15:48 przez zvyrodnic
[#2] Re: Indi AGA MK2cr zawiesza A1200

@zvyrodnic, post #1

Miałem kiedyś coś jakby podobnego. Winowajcą był zasilacz. Tyle tylko, że ja mam MK3

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 16:45:07 przez MarX
[#3] Re: Indi AGA MK2cr zawiesza A1200

@MarX, post #2

Dzięki za podpowiedź, mój problem jest nieco inny., ale też podejrzewam, że winowajcą jest zasilacz,. Mam nadzieję, że użytkownik karty będzie w stanie podpiąć inny/mocniejszy zasilacz.
1
[#4] Re: Indi AGA MK2cr zawiesza A1200

@zvyrodnic, post #1

Musisz mieć wentylator 40mm do indi, napisz na priv to Ci wyśle fotke jak ja mam zainstalowane
[#5] Re: Indi AGA MK2cr zawiesza A1200

@Bartek2075, post #4

Kolega stosował radiator, nie pomogło, ale chętnie zapoznam się z Twoim rozwiązaniem.
[#6] Re: Indi AGA MK2cr zawiesza A1200

@Bartek2075, post #4

U mnie Mk2 pracuje bez dodatkowego chłodzenia w wymagających trybach Xtreme (1280×1024), nieraz po kilkanaście godzin. Co prawda mam mało grzejącą się kartę turbo ACA1221. Natomiast karta z 68060 może powodować, że naturalne chłodzenie Indivision już nie wyrabia. Zwłaszcza jeżeli ciepłe powietrze znad karty trafia do wnętrza obudowy.

Niemniej, też w pierwszym rzędzie podejrzewałbym zasilacz.

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 08:21:13 przez Krashan
[#7] Re: Indi AGA MK2cr zawiesza A1200

@Krashan, post #6

Jens z iComp wskazał, że prawdopodobne przyczyny to niedociśnięcie złącza karty do układu Lisa, i/lub problem z zasilaniem. Ja również tak obstawiałem. Wydaję się, że złącze karty jest dobrze obsadzone. Pozostaje podłączenie innego zasilacza.
[#8] Re: Indi AGA MK2cr zawiesza A1200

@zvyrodnic, post #7

No dobra, wszelkie próby zawiodły, nie pomógł nowy zasilacz (Amigastore.eu). Amiga wiesza się i sypie błędami. Sprzęt wrócił do mnie i ... karta działa stabilnie jak skała. Testowana przez ponad 40 minut, zasilacz Commodore 3A. Kolega zakupił MK3 w iComp, (szczerze) życzę mu powodzenia. Temat do zamknięcia.


Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 22:08:40 przez zvyrodnic
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem