kategoria: Atari
Wątek zamknięty
[#1] Emulator Atari na Amidze 68k
Witam. Od Kilku dni próbuje uruchomić różne emulatory Atari na Amidze.
Hatari na A1200 wyrzuca mi błąd: ixemul.library free: end of block corrupt!
Amtari 3.21 na A500 uruchamia się ale nic na nim nie mogę odpalić.
Chameleon i STEmulator nie działają...
I tu pytanie do WAS:
Czy w ogóle używacie jakiegoś Emulatora Atari na klasycznej Amidze ?
Jeśli tak to jakiego i na jakiej Amidze ?
Pozdro
[#2] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #1

[#3] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@Norbert, post #2

EMUTos to tylko Emulator Systemu TOS z Atari.
Nie jest to typowy emulator Atari:
W dokumntacji jest napisane :

Unsupported Atari features:
- Color video modes
- Sound

Więc niewiele na nim sie uruchomi.
Ale dzieki za Cokolwiek
[#4] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #3

STonAmiga
Filmiki jak działa i na czym znajdziesz na YT

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 20:49:22 przez Norbert
[#5] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@Norbert, post #4

Dzięki Norbert ale ten Emulator ma wymagania:

This port requires CyberGfx or Picasso96 for graphics and the AHI
system for audio (can be disabled).

Czyli bez karty graficznej raczej sie nie obejdzie.
[#6] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #1

Pytanie do czego potrzebujesz tego emulatora? Jeżeli do gier, to warto sprawdzić czy nie ma konwersji dla Amigi, bo trochę gier zostało już tak przeniesione. Tutaj masz listę (włączając parę innych REMów).
[#7] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@Solo Kazuki, post #6

No właśnie nie do Gier. Jako wieloletni fan produkcji scenowych nie tylko
na Amige chciałem sprawdzić czy są się Atarowe demka odpalić na Amidze.
Dzięki za listę i odpowiedz.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 10:42:43 przez viger
[#8] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #1

Taka sztuka dla sztuki. Lepiej kupić prawdziwe ST(e) a jak emulować to można na PC/RPI
[#9] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@XoR, post #8

Można uznać, że używanie większości komputerów to "sztuka dla sztuki".

Ale podobno niektórzy nadal próbują coś pisać na Atari, używając Amigi. Dlatego nie do końca jest "sens, zadawać pytanie o sens" w tym przypadku...

Co do tematu wątku:

Według Wikipedii(ang.)

To jest rzekomo Amtari czy Medusa.
[#10] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@pgru2, post #9

Bieda w tym info na Wiki. Gdzie GameBoy, GameGear, Master System, NES, ZX, MSX/MSX2, i wiele innych platform?
[#11] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@pgru2, post #9

Medusa to sprzetowy emulator.
Medusa
[#12] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@Norbert, post #4

Jak sprawa wygląda z węglem czy też jest emulowany, czy jednak dla niepoznaki trzeba się zaopatrzyć w kilka wiader żeby emu się nie zawieszał?
[#13] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@amikoksu, post #12

Wystarczy niewielka bryłka położona na monitorze.
W zamierzchłych czasach bawiłem się w emulację dużego Atari za pomocą Chameleona. Całkiem fajnie chodziło to na standardowej A500 z 1 MB.
[#14] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@pgru2, post #9

No jakiś sens typu właśnie "sztuka dla sztuki" jest w odpalaniu ST czy emulatora jakiegokolwiek innego komputera na Amidze czy jakimkolwiek innym komputerze :)

Użytkowo to Atari ST na Amidze ma się tak do używania Atari ST jak używanie UAE ma się do używania Amigi... przynajmniej w teorii bo w praktyce to nie widzę możliwości aby to mogło dobrze działać.... no ale może po to ten temat, aby to sprawdzić
[#15] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@XoR, post #14

A używanie DosBoxa na windowsie 10 w praktyce może dobrze działać?
[#16] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #7

Viger powiem ci tak softowy emulator ST dobrze dziala dla produkcji scenowych i gier przed 90 rokiem jesli chcesz odpalic dema wspolczesne ST/STe nie ma szans wukorzystuja tricki jak overscan,wieksza liczba kolorow niz 16 oraz softwowe mixowanie modow na AY
[#17] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@HOŁDYS, post #16

Dobre info. Wezmę to pod uwagę. Nie mniej widzę ze Amigowcy nie bawią się w emulacje
Atari . Nikt konkretnie nie napisał że używa więc pewnie gra nie warta świeczki.
Lepiej Użyć PC-yfa do tego celu. Albo RPI tak jak pisał XoR
[#18] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #17

Prawdopodobnie Amigowcow nigdy nie podjarał dostatecznie Atari.
Myślę że zawsze był słabszy, ale to moja opinia. No może Falcon jakoś się wyróżniał.
Skoro można było z powodzeniem emulowac Maca 68k, to zapewne z Atarii też pójdzie łatwo.
Tylko jest mały szkopuł, gry w tamtym czasie wychodzily równolegle na obie platformy 68k.
I chyba Amiga miała więcej gier, więc emulowanie Atarii chyba mijało się z celem.
No może te Dema to jest powód....

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 16:53:27 przez WojtekX
[#19] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@WojtekX, post #18

To nie jest tak, że Stka kupowali głównie muzycy, ze względu na Midi? Nie wiem czy jakikolwiek emulator na Amidze to obsługuje(trochę szkoda, bo np. dałoby się zagrać w Midimaze, mając Amigę i 8 bitowe Atari)...
[#20] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #17

Gry część tego co jest na Amidze tylko gorzej wyglądają. Dema słabe.
Dwa programy Cubase i Calamus od dawna są na win i mac dużo nowsze wersje.
Nie ma po co emulować.
[#21] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@pgru2, post #19

Może jakiś emulator St obsługuje amigowe MIDI?
[#22] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #17

Myślę że jedynym powodem jaki umiem sobie wyobrazić by upierać się na to by ST emulować akurat na Amie to chęć zaimponowania Atarowcom.
Ale obawiam się że te emulce nie są do tego dość dobre.

A każdy inny powód lepiej się spełni na PC lub Malince. Choć samo oglądanie demek chyba będzie mniej stresujące na YT. :)
[#23] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #17

@pgru - czytałem wczoraj wyniki ankiety z Atari Magazyn w 93. Było też pytanie o to do czego używają swoich ST-ków. Oto wynik w %:
25 txt, 21 gry, 18 graf, 14 prog, 11 muz, 7 liczy. Przy czym MIDI stanowiło ok 1/3 tych co bawią się muzyką.

I dla porównania odpowiedz na podobne pytanie z C&A w 92 (przed AGA).
24 gry, 18 graf, 14 muz, 13 prog, 11 txt, 5 bazy.

45% ST-kowców ma drukarkę, a połowa pozostałych planuje ją kupić, a Amigowców tylko 14% miało drukarkę. Ale jak ktoś chce to może wierzyć że ST się kupowało dla MIDI. :)

Aha, większość ankietowanych to nastolatki, a w tym wieku próbuje się wszystkiego.



Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 20:49:21 przez ZbyniuR
[#24] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@ZbyniuR, post #22

Na AtariST był jakiś fajny program DTP. Pamiętam z początku lat 90tych, że znajomy amigowiec opowiadał mi o zastosowaniu Amigi z emulatorem do składania jakiejś gazetki. Raczej była to A500 (około 1991 roku).
[#25] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@amikoksu, post #15

A używanie DosBoxa na windowsie 10 w praktyce może dobrze działać?
Oczywiście że dobrze działa, szczególnie jak masz monitor z G-Sync/Freesync i poprawnie wszystko skonfigurujesz.
[#26] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@viger, post #17

Temat emulatorów sam w sobie jest bardzo ciekawy.
Nie sugeruję że nie warto sprawdzić co da się emulować na Ami i jak to działa tylko że do faktycznego używania w sensie sprawdzenia gier itp. ostatecznie najlepiej użyć czegoś bardziej na czasie bo pod tym względem używanie Amigi nic tutaj za bardzo nie daje.

Do ST dobrym emulatorem jest z tego co pamiętam Steem.
Hatari ma dokładniejszą emulację ale trudniej się go używa a za to na Steemie można podkręcić procesor bez problemów z timingami video/gier tak że gry działają płynniej a nie szybciej i można podpiąć folder który jest widziany jak dysk twardy.

Takie ST nie miało żadnej akceleracji przetwarzania grafiki, to najprostszy framebuffer jaki był możliwy do stworzenia. Gry więc wszystko rysowały procesorem i nie dość że ilość klatek na sekundę była dość niska (25fps gdy na Amidze to było 50fps) to jeszcze były spadki tejże ilości klatek jak coś się więcej działo na ekranie. W Steemie można tą ostatnią przypadłość (przynajmniej w tych grach gdzie to dobrze działa) wyeliminować i tym samym pograć w nie lepiej niż na prawdziwym sprzęcie.

Na PI to nie wiem co jest nawet dostępne ponieważ nie widzę tego komputera jako maszyny do grania tylko jako swego rodzaju always-on komputer i serwer.
[#27] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@WojtekX, post #18

ST zawsze był słabszy. Nawet STe czyli tzw. Amiga killer był słabszy.
System był też bardzo prosty. Do bólu wręcz prosty...

Za to ST od Amigi (1000), 500 i 600 miał minimalnie szybszy procesor, prościej było robić konwersję C2P i trochę mniej opóźnień na pamięci więc są programy i gry które na ST działały minimalnie lepiej np. wektorowe gry 3d.

Jaka moc obliczeniowa potrzebna by była aby dobrze emulować ST na Amidze nie wiem ale raczej ani A500 ani nawet A1200 z 030 nie dałyby rady.
[#28] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@XoR, post #25

Podobnie jak emulatory innych komputerów na Amidze.
[#29] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@Ocelot, post #24

nazywał się Calamus, nawet chodził stabilnie na Amidze na emulatorze, tyle że ten program pracuje w 640x400 w dwóch kolorach, na ST to rozdzielczość VGA 70Hz bez przeplotu, a na Amidze 500 to PAL/NTSC z przeplotem 25/30Hz, nie dało się dłużej pracować ( obraz nie wyraźny i miga, szczególnie w 2 kolorach ).

na A500 podobny problem był z emulatorem Appla A-Max, chodziło nawet więcej niż na emu. AtariST, ale nie dało się dobrać rozdzielczości, albo męczący przeplot, albo scrollowany obraz w niskiej rozdzielczości i rozjechane proporcje.

z rozdzielczościami najlepiej było na emulatorze PC, PC Task z CGA, tyle że tu szybkość działania była niemiłosiernie niska, pamiętam jak dorwałem drukarkę igłową w kolorze i chciałem sobie wydrukować paletę z Banermanii, odpalałem ją z godzinę, a potem po całonocnym drukowaniu ( jeden przejazd głowicy co jakąś minutę ) miałem już gotowe jakieś 3/4 kartki A4 !
[#30] Re: Emulator Atari na Amidze 68k

@ZbyniuR, post #23

Możesz mieć całkowitą rację, z tym, że jak zauważasz była określona grupa badana. Pytanie czy więcej z tej grupy miało Stka czy Amigę(raczej Amigę moim zdaniem), nie wiem czy są ale lepsze byłyby badania pokazujące zdanie ludzi którzy płacili i kupowali Stka.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem