[#1] Przyczyny upadku firmy Commodore.
Gdy rozmawiam z różnymi osobami na temat końca Amigi to często słyszę że Commodore było źle zarządzane. Gdy pytam te osoby o przykłady tego złego zarządzania to nikt nie jest mi w stanie ich podać. Dlatego pomyślałem że zapytam na tym forum. Czy ktoś może napisać w punktach jakie błędy zrobiło Commodore (proszę o wypisanie tych błędów w kolejności od największego) .
[#2] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #1

1. Nie rozwijanie chipsetu (słabe finansowanie działu R&D), a zamiast tego - odcinanie kolejnych kuponów od technologii z 1985 roku (znalazły się za to pieniądze na zainwestowanie w kompletnie nieudaną linię Commodore PC)
2. Bardzo słabe działania promocyjne i reklamowe
3. Brak wsparcia ze strony oprogramowania (w tym tzw. exclusivów), ten problem dotyczy najjaskrawiej CDTV i CD32
4. Wypuszczanie komputerów, które niewiele wnoszą w stosunku do starych modeli (A500+, A600), za to częściowo zrywają z nimi kompatybilność
[#3] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #1

Uznali że lepszą przyszłość ma Amiga niż C65, a teraz już wiemy jak to się skończyło.

A tak serio to ten temat już był wałkowany na tym forum nie raz na wielu wątkach i co osoba to inna koncepcja. Moim zdaniem co by nie kombinowali to i tak by padli parę lat wcześniej lub później pod walcem historii w którym jechały coraz liczniejsze i tańsze PeCety z dalekiego wschodu.

Parametry tanich popularnych Amig w latach 90ych już nie powalały, a te z wyższych półek powalały ale cenami. Konkurencja oferowała coraz więcej za coraz mniej a w C= zamiast dać ludziom to czego oczekiwali to czekali nie wiadomo na co. Ich produkty cieszyły się aż takim powodzeniem i aż tak długo tylko dzięki firmom trzecim.
[#4] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@ZbyniuR, post #3

Ja pamiętam jak Amigę "załatwił" Doom na PC
[#5] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@Vato, post #4

I oczywiście Second Reality.
https://www.youtube.com/watch?v=rFv7mHTf0nA
[#6] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@recedent, post #2

Dość klasyczna odpowiedź na ten temat. Ja problemy widzę trochę gdzieś indziej.
Oto gdzie ja widzę przyczynę upadku Commodore.
1)Złe podejście odnośnie rozbudowy komputera:
- wlutowane CPU do płyty głownej
- brak slotów pamięci na płytach głównych
- w każdym małym modelu Amigi trzeba było korzystać z "kanapek" (karta Turbo wkladana w slot, poźniej do tej karty dokładane były następne karty)
- złącza SCSI zamiast IDE
- brak wyraźnej poprawy możliwości graficznych od czasu OCS/ECS (AGA już na starcie było przestarzałe)
2)Wyższe ceny wielu podzespołów dla Amigi niż dla PC
- pamięci Simm
- myszek
- monitorów
- dyskietek Amigowych DD względem HD dla PC
- dysków twardych
Wiele z tych podzespołów można było kupić taniej w sklepach nie Amigowych.
3)Nie wprowadzenie popularnych standardów i złączy w małych Amigach
- USB
- PS2 dla myszy
- PS2 dla klawiatury
- VGA
- Ethernet
- 40 pin IDE
- dyskietki DD zamiast HD (brak kompatybilności zapisu/odczytu dyskietek z "resztą świata")
4)Brak dźwięku 16 bit , gdy na PC już był to standard.
5)Nie wykorzystanie potencjału płyt CD (czasem gry dostawały CD-Audio lub krótkie animacje)
6)Brak nowych modeli komputerów "z podzespołami na czasie" spowodował pominięcie Amigi w grach, które były multiplatformowe.
[#7] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #6

No to po kolei:

- wlutowane CPU do płyty głownej


np. w A4000?

brak slotów pamięci na płytach głównych


np. w A3000 i A4000?

w każdym małym modelu Amigi trzeba było korzystać z "kanapek" (karta Turbo wkladana w slot, poźniej do tej karty dokładane były następne karty)


bo nie były przeznaczone do rozbudowy (poza "podklapkową")?

złącza SCSI zamiast IDE


A3000 i A4000 mają SCSI, za to IDE mają: A600, A1200, A4000. Wygląda na to, że więcej Amig posiada IDE niż SCSI.

brak wyraźnej poprawy możliwości graficznych od czasu OCS/ECS (AGA już na starcie było przestarzałe)


O tym przecież pisałem (kwestia nierozwijania chipsetu)

2)Wyższe ceny wielu podzespołów dla Amigi niż dla PC


?? Dysk twardy to dysk twardy, ZIP to ZIP, SIMM to SIMM. Własnych standardów tu przecież CBM nie forsowało (jak Apple ze swoimi drukarkami na ten przykład).

Co do myszek - czemu Amiga miałaby używać myszki w standardzie PC? Równie dobrze można by było używać myszki Appla.

Monitor - można używać dowolnego monitora VGA, o ile masz kartę graficzną albo przelotkę RGB-VGA przy chipsecie ECS w górę. A że nie wyświetlisz "amigowych" trybów... Cóż. Za to do PC nie podłączysz telewizora.

dyskietek Amigowych DD względem HD dla PC


Nie ma czegoś takiego jak "dyskietka amigowa DD", choćby z tego powodu że to nie był jakiś własny standard, kupowałeś pudełko dyskietek i używałeś. A jak miałeś A3000 albo A4000 to miałeś "gęstą" stację w standardzie (ja też miałem "gęściaka" od Micronika w swojej A1200T) i mogłeś używać dyskietek HD (choćby sformatowane pod Amigą na 1,76 MB).

3)Nie wprowadzenie popularnych standardów i złączy w małych Amigach


Taaa... Który komputer miał w 1993 złącze USB? Jest za to superpopularne PCMCIA, jest IDE 44 pin, do podłączenia dysku, który mieści się w środku. Kompatybilność zapisu/odczytu dyskietek z "resztą świata" oczywiście jest - w przypadku Amigi jest wręcz idealna. Masz CrossDOS i CrossMac w systemie i czytasz co chcesz z "wielkiego świata". Pokaż mi PC, który od strzała czyta dyskietki z Amigi albo Maca.

4)Brak dźwięku 16 bit , gdy na PC już był to standard.


Pisałem o tym (kwestia nierozwijania chipsetu)

5)Nie wykorzystanie potencjału płyt CD (czasem gry dostawały CD-Audio lub krótkie animacje)


Pisałem o tym
[#8] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #6

Widzę, że tytułowe pytanie "Dlaczego upadło Commodore?" jest źle przez kolegów interpretowane jako "Co Commodore robiło źle, że upadła Amiga?"

Upadek Commodore nie jest jednoznaczny z upadkiem Amigi, wie to każdy wierny fan Amigi. 1994 rok to nie był jeszcze koniec naszego komputera. Poza tym Commodore nie padło, bo Amigi im źle schodziły. Schodziły bardzo dobrze, Amiga 1200 była rozchwytywana jak ciepłe bułeczki. Kości AGA mogły stanąć w szranki z VGA udostępniając 256 kolorów w każdym trybie, ale dzisiaj z perspektywy czasu fakty uległy zafałszowaniu.

Małe Amigi były konstruowane jako tanie komputery domowe bez dużych możliwości rozbudowy. A1200HD miały również twardy dysk 2,5", co czyniło je wygodnym i tanim komputerem domowym. Połączenie klawiatury, jednostki centralnej oraz stacji dysków to domena ówczesnych komputerów domowych (z wyjątkiem PC, które od razu były projektowane dla biur).

Duże Amigi mają wszystko co potrzebne, by wystarczyć do profesjonalnej pracy na komputerze. Mają wymienną kartę CPU, sloty pamięci. Moim zdaniem SCSI jest lepszy niż IDE. Tryby VGA z kolei masz albo przez tryby VGA, scandoubler lub kartę graficzną.

Jeśli komuś AGA nie wystarczy - może dokupić sobie kartę graficzną. Zawsze mógł to zrobić. Dziwne, że skoro użytkownikom nie wystarczała goła Amiga 1200 (a nawet wypasiona) kupowali oni bardzo drogie dodatki i przenosili Amigę do wieży podczas gdy, za relatywnie niską cenę mogli zakupić sobie goła, bądź rozbudowaną Amigę 4000T w firmie Eureka, która spełniłaby wszystkie stawiane przed nią wymagania.

Commodore padło jak wiele innych firm w tamtych czasach. Dzisiaj zwala się winę upadku Amigi na Commodore bo szuka się kozła ofiarnego. Przecież oczywiste jest, że Amiga padła, bo zabrakło ludzi z jednolitym pomysłem na dalszy rozwój tego komputera co widać od 1994 roku aż do 2016.

Ludzie z C= odwalili kawał dobrej roboty dla Amigi - system rozwijał się bardzo prężnie od 1.3 do 3.1, wprowadzono mnóstwo nowych elementów. Takie promocje jak "Desktop Dynamite", czy "Amiga Magic" uważam za udane. Sprzęt też rozwijał się dobrze. Technologia AGA do domowych warunków wystarczała w zupełności.

PC rozwijał się dalej dzięki bogatym firmom jak Microsoft i Intel, którzy wyznaczyli dalsze trendy w rozwoju technologii informatycznych.
[#9] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@Hexmage960, post #8

[#10] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@michalmarek77, post #9

[#11] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@recedent, post #2

Dodałbym 5 punkt

5. pójście w PeCety , które jak wiadomo nie mogły cenowo konkurować z tajwańskimi klonami.
[#12] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@sigma2pi, post #11

Ciekawe ile % kasy jaką dysponowali wydali na uruchomienie produkcji pecetów i ile na tej produkcji zarobili, no i jak te kwoty się mają do Amig i 8bitówek. No ale skąd takie informacje wziąć?
[#13] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@sigma2pi, post #11

Przecież napisałem o tym już w punkcie 1.

Ile by to nie było pieniędzy - były to pieniądze zmarnowane i szkoda, że zamiast tego nie dofinansowali tymi środkami działu rozwoju.
[#14] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@recedent, post #7

Przy punktach "wlutowane CPU do płyty głownej" i "brak slotów pamięci na płytach głównych" nie napisałem precyzyjnie że mam na myśli "małe Amigi".
Co do dużych Amig to nie widzę nawet sensu o tym rozmawiać. Czy ktoś z was lub z waszych znajomych posiadał A4000 w latach 90-tych? :) Według mnie Commodore trzepało kasę na "low end" (A500, A1000, A2000 i A600) i na "mid range" (A1200), zaś high end (A3000 i A4000) to był bardziej dla prestiżu robiony.
W punkcie "złącza SCSI zamiast IDE" nie sprecyzowałem że mam na myśli IDE 40 pin.
"Wyższe ceny wielu podzespołów dla Amigi niż dla PC" - wystarczy przejrzeć ceny z gazet z tamtego okresu żeby zobaczyć co mam na myśli, akcesoria od PC były sprzedawane drożej przez firmy "amigowe" (dyskietki, płyty czyste CD, HDD). Nawet głupi kabelek IDE 44 pin->IDE 40 pin był dużo droższy w sklepach amigowych niż pecetowych.

"Kompatybilność zapisu/odczytu dyskietek z resztą świata" - miałem na myśli odczytanie dyskietki Amigowej na PC, co w tamtych czasach nie bylo proste bez dodatkowego specjalnego sprzętu.



Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 17:51:38 przez powerzx
[#15] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #14

Ale czemu masz pretensje do Commodore, że do tanich maszyn, w których nie przewidywano możliwości rozbudowy nie zamontowano wymiennego złącza procesora/karty procesorowej? Jeśli miał być model budżetowy to był.

Prawdopodobnie masz rację, że C= "trzepało kasę" głównie na "małych" Amigach (A1200 to nie był "mid range", to była "mała Amiga") - i tu pewnie mamy jeden z problemów. Taki Apple sprzedawał drogie komputery na wysokiej marży i żyje do dziś.

Odnośnie IDE44 - gdyby władowali IDE40 do małego desktopa, to przestałby być taki mały. Bez sensu - chcesz CD-ROM, ZIP, dwa flopy i duże twardziele? Kup sobie dużą Amigę, to chyba logiczne.

Dalej - właściwie nie wiem do kogo masz pretensje, że "amigowe" sklepy sprzedawały drożej niż "pecetowe" - do Commodore? Skoro taniej było w "pecetowych" (to zresztą dość iluzoryczny podział, bo u mnie w mieście były po prostu sklepy komputerowe, w których można było kupić i Amigę i PC), to trzeba było tam kupować peryferia do swojej Amigi.

Odnośnie kompatybilności dyskietek - przecież mogłeś (i dalej możesz) bez najmniejszego problemu sformatować dyskietkę pod Amigą w formacie PC/DOS i odczytać ją bez problemu na PC - sam tak przenosiłem dane dziesiątki razy. Kojarzy Ci się w ogóle CrossDOS i urządzenie PC0: ? Na której wersji systemu operacyjnego pracowałeś, bo chyba poniżej 2.0?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 18:12:58 przez recedent
[#16] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #14

Twarde Scaziki były droższe od IDE, ale dzięki A600 i A1200 nie musiałeś się nimi interesować. Zastosowano tam 44 piny bo te 40 pinowe żarły więcej prądu i musieliby wstawiać mocniejsze zasilacze.
2,5 calowe twardziele były ze 2 razy droższe od 3,5 z podobną pojemnością i nieważne czy do Amy czy do PC go chciałeś kupić. No i te 2,5 były za nowe by na rynku było ich pełno tańszych bo używanych. Choć w praktyce chyba większość i tak kupowała te tańsze duże, z dorabianym zasilaczem od starego PC, bo to tańsze niż kupić takiego gotowca. Napędy CD zewnętrzne też były droższe bo płaciłeś za obudowę, ale nikt ci nie kazał kupować z nią.

Jak kupowałeś używaną Amę z twardym, to ceny przelotek cię nie interesowały. Więc nie zawsze było pod górkę. Zresztą nawet z turbo HDD i CD Amy ładnych parę lat były tańsze i użyteczniejsze niż PC za podobną kwotę. Ja dokupiłem PSX i przez kolejne kilka lat miałem PC w nosie, które wprawdzie oferowały MOC ale za słoną cenę i konieczność godzenia się z upierdliwym OSem. Choć ten PSX też świadczył o tym że Commodore nie oferuje tego co ludziom trzeba. To firmy trzecie trzymały Amigę przy życiu a nie Commodore i to niemal dekadę przed tym nim padli.

Podtrzymuję moją opinię że co by nie kombinowali to i tak by padli, bo nie mieli Jobso-podobnego wizjonera za CEO. Lista rzeczy która się nie pojawiła lub pojawiła się za późno jest długa. Za długo spali na laurach i przespali moment gdy ich komputer przyszłości stał się przestarzały.
[#17] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@ZbyniuR, post #16

To firmy trzecie trzymały Amigę przy życiu a nie Commodore i to niemal dekadę przed tym nim padli.


Czekajże... Pierwszy pokaz Amigi - 1985. Upadek Commodore - czerwiec 1994. Mówisz, że firmy trzecie trzymały Amigę przy życiu przez cały czas jej istnienia?

Za długo spali na laurach i przespali moment gdy ich komputer przyszłości stał się przestarzały.


Czyli mniej-więcej rok 1990, kiedy powinni mieć gotowy nowy chipset.
[#18] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@recedent, post #17

Mea Culpa - pomylił mi się rok plajty C= z końcem produkcji Escomowych Amig. No ale jakież to rozszerzenie C= wypuściło do Amig które by poprawiło jej osiągi, bo kojarzę tylko modulator do A500 no i ECS z nowym trybem którego szary użytkownik nigdy nie używał. A całą resztę stworzyły firmy trzecie. Bo A1200 taka jaka była wtedy kiedy wyszła, to była oferta dla największych fanbojów, stąd jej sprzedaż była o tyle słabsza od A500.

Na obronę można powiedzieć że z innych firm które miały jakiegoś hiciora sprzedaży (czyli te minimum parę milionów), i którym udało się to powtórzyć to można wymienić jedynie Nintendo i Sony.

C64 sprzedawał im się bez zmian przez dekadę, a potem Loraine trafiła im się jak ślepej kurze ziarno. Dlatego nie wydaje mi się żeby mieli świadomość konieczności szybkich i istotnych modernizacji. Na rodzimym rynku byli znaczącym kawałkiem tortu chyba tylko w czasach PET-a. A potem żyli z tego co kupowały inne kontynenty. I kto wie, może spali spokojnie bo liczyli na to że niedługo trzeci świat zacznie kupować Amigi nawet jeśli ich nie poprawią.
Myślę że nie zdawali sobie sprawy z tego że w latach 90ych byle kosmetyka już nie wystarczy aby się utrzymać na powierzchni.


Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 23:24:16 przez ZbyniuR
[#19] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #1

Przyczyna upadku Commodore jest, z grubsza rzecz biorąc, tylko jedna - brak wizji, pomysłu na rozwój Amigi. Oni kupili niemal gotowy projekt, wypuścili produkt na rynek i w sumie na tym koniec. Reszta to typowe dla C= kręcenie się w kółko. Kupno technologii niewiele zmieniło, w sytuacji, gdy nie zmienili się ludzie ani struktury. Podobna sytuacja jest na polskich uczelniach - można tam wstawić milion komputerów a nawet kilka mikroskopów elektronowych, wycekolować ściany i zrobić fontanny po środku każdego kampusu, żeby wyglądało światowo, ale pod spodem dalej będzie to samo dziadostwo.
[#20] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@Daclaw, post #19

Nic dodać, nic ująć. Szkoda, że to Atari nie kupiło Amigi.
[#21] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@KM, post #20

Atari z Tramielem uwaliloby Amige bardziej niż C=.
Powienienes napisac: "Szkoda, że Atari zostało sprzedane Tramielom"
[#22] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@michalmarek77, post #21

A to też pewnie po części racja. Ja miałem na myśli to, że Atari to firma (w tamtych czasach) pokroju, Sega, Nintendo i jako gracz na rynku wiedziałaby jak wykorzystać potencjał A500 świetnej konsolki do gier z możliwością uruchamiania programów komputerowych.
[#23] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@michalmarek77, post #21

Aż nie wierzę że to piszę, ale czy ma ktoś jakieś przebłyski z równoległej rzeczywistości o tym jak inaczej mogły się te sprawy potoczyć?

Przypomnijmy:
1. W roku 1984 Tramiel odchodzi z Commodore po tym jak się skonfliktował ze współpracownikami.
2. Kupuje podupadającą Atari i szuka projektu taniego 16bitowca do walki z Commodore.
3. Ogląda prototyp Amigi ale uważa go za zbyt drogi. Woli opracować własny projekt znany nam jako ST.
4. Commodore kupuje Amigę, porzucając prace nad 16bit C900.

I oba kompy tzn Amiga i Atari ST pojawiają się na rynku w 1985.
A jakie mogłyby być konsekwencje gdyby któryś z tych punktów się nie wydarzył?
1. Co gdyby nie odszedł? Czy ktoś wie o co tak naprawdę się posprzeczali? Czy kupiłby Amigę w Commodore? A może rozwijałby C900, albo coś a'la ST ale pod szyldem C= ?
2. Czy było coś innego do kupienia? Czy ktoś inny miał chrapkę na /|\ ? Czy założyłby firmę od zera?
3. A co gdyby dogadał się w sprawie ceny i kupił Amigę? Jak by się wtedy potoczyły jej losy? Jakby na to zareagowało C= ?
4. Co gdyby C= nie kupili Amigi? Czy pozostałaby prototypem czy kupiłby go ktoś inny? Jak C900 radziłoby sobie na rynku?

A swoją drogą, niezły pomysł na scenariusz gry strategiczno przygodowej. Jesteś agentem który cofnął się w czasie, po to aby tak namieszać żeby doprowadzić do ukazania się Amigi i podbicia nią rynku na dłużej niż koniec XX-go wieku. Gra ma oczywiście wiele zakończeń.
[#24] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@ZbyniuR, post #23

Dodaj jeszcze, że można wybrać Amstrada 16-bitowego, jako rozwinięcie CPC plus.
[#25] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@KM, post #24

To by był całkowity offtop, zważywszy że dotyczy innego kontynentu. Choć można by się pobawić w podobnie porozjeżdżany scenariusz - co by było gdyby Sinclair nie splajtował, albo wybrał inny nośnik niż microdrivy, albo gdyby Amstrad go nie kupił, albo gdyby wszedł do produkcji istniejący przecież prototyp następcy CPC i PCW w jednym, z grafą lepszą niż w Plusie i mocniejszym prockiem. Wszak PCW był trzecim po C64 i NEC-88 najlepiej sprzedającym się 8bit w historii (nie licząc konsol i klonów ZX i MSX). I produkowano go aż do 1998 roku, czyli gdy inne 8bit już dawno opuściły produkcyjne linie, (z wyjątkiem klonów Nintendo). Ech gdyby mu tylko kolorki dodać do grafy. A celem gry mogło by być podbicie rynku USA przez Brytyjski produkt.

Osobiście uważam że ciekawszym następcą dla CPC był Schneider EuroPC niż CPC+. Dzięki nieco szybszemu prockowi, trybom jak w TGA, (lub ST jak kto woli), z DOSem w ROMie i kompaktowej obudowie ze stacją 3.5". Całość była bardziej użyteczne niż skądinąd fajne sprajty w CPC+. Inne firmy które miały udane i popularne 8bit też nie zachowały kompatybilności w przesiadce na 16bit. Jedyny wyjątek to Apple IIGS, ale nie zaliczył bym go do popularnych 16bit, mimo że możliwościami nie odstawał bardzo nawet od Amigi. A nawet gdyby CPC stał się 16bitowy, to z okazji braku lepszych Zilogów po paru latach zdychałby z powodu nieudanej przesiadki na inny procesor.



Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 23:57:33 przez ZbyniuR
[#26] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@ZbyniuR, post #23

A swoją drogą, niezły pomysł na scenariusz gry strategiczno przygodowej. Jesteś agentem który cofnął się w czasie, po to aby tak namieszać żeby doprowadzić do ukazania się Amigi i podbicia nią rynku na dłużej niż koniec XX-go wieku. Gra ma oczywiście wiele zakończeń.


Twój scenariusz jest fajny ale ja bym to widział trochę inaczej

XyZ spotyka Hackermana na Party w Strasburgu, przy piwo zaczynają parafrazować jak to podróże w czasie kształcą. I opowiada mu o Inżynierze Haj Taj z którym studiował Fizykę Nuklearną w Tokyo. Później przechodzą na temat Amig Hackerman też twierdzi że to nie dościgniona myśl techniczna.

Dialog:
HM: Kupił bym sobie Amige ale wiesz ceny retro i w ogóle, wiesz kupił bym ją gdyby była nowa.
XyZ: No wiesz może da się coś z tym zrobić.
HM: Ale co wysłać handlarzy do kołchozów.
XyZ: No wysłać ale nie handlarzy.
HM: Nie handlarzy to kogo kupujących:)
XyZ: Haj Taj z Tokyo o który Ci opowiadałem mógłby wznowić produkcje potrzeba tylko... no właśnie wysłać mnie w przeszłość abym przeją dokumentację chipsetów.
HM: hmm niech pomyślę...

kilka dni później...

W garażu Hackerman-a...pisze na klawiaturze

HM wysyła XyZ w przeszłość ten wraca z dokumentacją Amigi i CSPPC do tego wziął jeszcze dwa wiaderka układów specjalizowanych aby wskrzesić kilka przyjaciółek.

Tokyo... Siedziba Haj Taj potentata w dziedzinie IT.

Xyz dogaduje się z Haj Taj co do budowy nowych Amig. Xyz mówi co chce Haj Taj to robi po sześciu miesiącach mają gotowy produkt. W sumie to dwa produkty Amige 1200 plus i klon w FPGA FPGMIGA to nazwa robocza.

FPGMIGA potrafi wszystko dzięki złączu Robin Hood. W które można wpiąć karty I/O wyposażone w każdy możliwy standard od CAN przez FireWire do czego dusza zapragnie włącznie.


Podbijąją rynek IT jabłka pleśnieją okna zachodzą kurzem FPGMIGA jest wszędzie, nie można zapomnieć o Amidze 1200 plus którą zachwycają się zwolennicy tradycyjnego chipsetu.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 00:17:30 przez TechNineWonder
[#27] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@TechNineWonder, post #26

Proponuję założyć odpowiedni wątek i będziemy dopisywać swoje pomysły krok po kroku, może ktoś to wykorzysta i powstanie jakaś zabawna gra na Amigę. Co Wy/Ty na to? Zaczynamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 09:52:40 przez KM
[#28] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@KM, post #27

No pewnie czemu nie, ja się inspirowałem postem #23 którego jest autorem ZbyniuR. Mój scenariusz to taka trochę odskocznia od tego co on napisał. Wspólny mianownik pomiędzy nimi to Amiga, ale tak czy tak to jakiś bodziec od tego postu poczułem bo napisałem jak bym to widział po swojemu.

Ogólnie moja historia mi się podoba, XyZ preferuje styl życia szybkie fury ciasne dziury. Wymyśliłem mały epizod na Party w Strasburgu, XyZ jest takim scenowcem trochę, tworzy music diski tylko robi to dla siebie bo są to miksy aktualnych hitów z list przebojów. Nie publikuje tego bo strażnicy litery prawa /czytać zwykłe trolle/ zaraz by mu pisali że jest zwykłym piratem a to plagiaty są. Tak że działa w zaciszu swojej tajnej bazy nie wiadomo gdzie. To było takie krótkie bio...

I właśnie XyZ prezentuje swój Music Disk ma party i w taki sposób poznaje HM który to słyszeć music disk strasznie się bujał do bitu. XyZ słyszał wcześniej o HM ale nigdy go nie widział. Podbija do niego i zagaduje /tutaj powinien być dialog/ Po chwili rozmowy wyskakują na miasto poznać jakieś szalone macice.


Jeśli moja historia wam się podoba, to zawsze ktoś może napisać jakiś epizod albo jak by to widział. Zaznaczę że są trzy główne epizody Party, Garaż HM, Tokyo Haj Taj. O drobnych na razie nie piszę.

edit... jak chcesz zakładać nowy temat to ja bym proponował Hyde Park, wydaje mi się że nie ma co się za bardzo wychylać na powierzchnię, bo tam zwykłe trolle mogą atakować. W sumie to jak chcesz.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 16:10:43 przez TechNineWonder
[#29] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@TechNineWonder, post #26

Dobrze się bawiłem czytając. szeroki uśmiech Czy będzie ciąg dalszy?
[#30] Re: Przyczyny upadku firmy Commodore.

@powerzx, post #6

Nie wprowadzenie popularnych standardów i złączy w małych Amigach
- USB

Ty w ogóle wiesz o czym piszesz? Nie sądzę.
Gdzie niby mieli to USB wprowadzić?
W A500 z 1985 gdy USB JESZCZE NIE ISTNIAŁO?
w A1200 z 1992 gdy USB JESZCZE NIE ISTNIAŁO?
A może w CD32 z 1994 gdy USB JESZCZE NIE ISTNIAŁO?
Mały cytat z wikipedii:
A group of seven companies began the development of USB in 1994 (...) the first integrated circuits supporting USB were produced by Intel in 1995 (...) The original USB 1.0 specification, which was introduced in January 1996

Tak więc pierwsze USB powstało w styczniu 1996.

pamięci Simm

A myślisz, że wówczas pecety jakich pamięci używały? Tak zgadłeś - nie były to DDR4 tylko właśnie simm. Pierwsze pamięci SDRAM zastępujace simm w PC pojawiły się... w 1993.
Ale zapewne uważasz, że to błąd Commodore, że Amigi nie używają standardowych modułów DDR.

złącza SCSI zamiast IDE

Już nawet nie chce mi się przytaczać odpowiednich fragmentów z wiki - sam poczytaj na jakim wówczas czyli 1989-1992 etapie był rozwój IDE oraz SCSI.
Dość powiedzieć, że po wprowadzeniu na rynek A4000 za jedną z największych wad tego komputera uznano zastosowanie IDE (40pin) zamiast SCSI, które było w A3000.
Chcąc naprawić ten błąd w A4000Tower oprócz kontrolera IDE (40pin) powrócono do SCSI i ta Amiga ma zarówno IDE jak i SCSI.

Reszta postulatów również prezentuje przesunięcie w czasie o co najmniej dekadę.
Nie - świat PC nie zaczął istnieć od DDR4, SATA oraz PCIE16x.
Amigi miały takie gniazda i korzystały z takich komponentów jakie wówczas oferował mainstreamowy hardware.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem