kategoria:
[#1] ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)
Panowie,

Ja wiem, że wszyscy jesteśmy sercem z komputerami z C= na bagde'u, ale czasem każdy z nasz zboczy z właściwej drogi :) ...

Próbuję wybielić 1040, które jest okrutnie żółte.
Posmarowałem kremem 12% i po dwóch dniach na słońcu efekt jest praktycznie niewidoczny.

Amiga zazwyczaj po pierwszym dniu wracała do koloru fabrycznego.

Pomożecie?
Dzięki.

P.S. Ponawiam prośbę o niebanowanie. Jestem zadeklarowanym Amigowcem. :)
1
[#2] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

https://www.google.com/search?client=opera&q=Atari+ste+1040+wybielanie&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Pierwszy link od góry, jest dużo porad, no chyba że już go przeczytałeś i szukasz czegoś innego szeroki uśmiech
[#3] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

"i po dwóch dniach na słońcu efekt jest praktycznie niewidoczny."
Obudowa atari za bardzo przeszła węglem. Chyba jedynie pomalować i to też minimum ze trzy warstwy trzeba by dać. Ewentualnie nie bawić się i od razu plastik na granulat i pójdzie na podstawki pod doniczki.
4
[#4] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

Próbowałeś metody "samym słońcem"?
Z doświadczenia z Atari i jego kruchym plastikiem - masz 85% szans na "marmurek", jeżeli przedobrzysz. Proponowałbym jednak użyć roztworu perhydrolu i zanurzenie całości.

@amikoksu

"Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."...

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 10:26:34 przez Drakon
9
[#5] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

Uważaj z Atari i kremem. Barwnik w Atarce jest kapryśny. Akurat do tego najlepiej się nadaje technika zanurzeniowa - bierzecz przezroczysty pojemnik o rozmiarze mieszczącym obudowę (duży niestety), naleqasz perhydrolu rozcieńczonego wodą do ok 10%, wkładasz obudowę, przyciskasz czymś żeby nie wypływała i stawiasz na słońce. Nic złego nie powinno się dziać jeśli tylko zadbasz, żeby słońce mniej więcej równo świeciło. Bezwzględnie koniecznie najpierw trzeba całość umyć i odtłuścić bo bez tego mazaki gwarantowane.

Najbardziej kłopotliwe są klawisze funkcyjne. Ciężko je wybielić tak, żeby pasowały do obudowy. I bardzo przestrzegam bo ten plastik łatwiej się wybiela i bardzo łatwo przesadzić. A jak przesadzisz, nie ma powrotu.
2
[#6] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

A płynami do czyszczenia łazienki?
[#7] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

Ostrzegam - z Atari ST może być sprawa trudna.

Ja, po skutecznym wybieleniu kilku Amig, a i również Atari XE, postanowiłem wybielić (tą samą metodą) moje Atari 1040 STE. Najpierw obudowa poszła (jak wszystkie inne komputery) do zmywarki do naczyń. W ładny słoneczny dzień pomalowałem wszystko kremem 12%, owinąłem folią i na słońce. Regularnie dokładałem kremu, upewniałem się, czy nie wysycha, po paru godzinach efekt był bardzo słaby. Następnego dnia to samo, tym razem dałem mocniej nasłonecznione miejsce (był to maj). Wieczorem miałem silny efekt marmurka, a na dodatek od ciepła obudowa się wyboczyła. Teraz mi została nadzieja, ze po skręceniu wróci do poprzednich kształtów, a na marmurek został tylko lakier w sprayu.
Myślę że sugestia robienia tego w roztworze jest słuszna - nie grozi przegrzanie.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 11:30:14 przez wali7
1
[#8] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@KM_Ender, post #6

Może wc piker pomoże.
1
[#9] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@amikoksu, post #8

Nigdy w życiu nie używajcie wybielaczy!
[#10] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@Drakon, post #4

Na same słońce chyba brakuje mi cierpliwości. Nie bardzo mam to też, gdzie wystawić. Mieszkam w kamienicy. Na podwórko wchodzi czasem barwny element tubylczy.
W przypadku perhydrolu:
-jakie stężenie?
-jakie proporcje w stosunku do wody?
-temperatura wody?
-też na słońce?
Dzięki!
[#11] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@KM_Ender, post #6

A płynami do czyszczenia łazienki?


no w zasadzie Atari tylko plynami do kibla powinno sie czyscic .. to przeciez Atari
2
[#12] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@perinoid, post #5

Dopytam o ten perhydrol.
10% wobec objętości wody? Czy 10% stężenia samego specyfiku?
Dzięki.
[#13] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@HOŁDYS, post #11

Mi bardziej chodziło takimi do płytek, wanien, kranów.
[#14] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #12

Kurcze, że rolnicy maja kasę z dopłat to wiedziałem, ale że maja czas w tym okresie na głupoty to jestem zdziwiony. Rzepakiem się zajmij a nie wybielaniem.
1
[#15] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

Ja używałem perhydrolu w kremie 12%, zawinałem w folię i dałem do pojamnika z ledami uv. Procedurę powtórzyłem 2 razy i wyszło całkiem ładnie na Atari.
[#16] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #12

Mniej wiecej 10%. To nie apteka. Ja robię na oko 1 część perhydrolu 35% plus 2 części wody. Biorąc pod uwagę, że mam trochę już zwietrzały, zrobi się jakieś 10%. Spokojnie wystarczy. Ba, mniej też będzie OK. Powtarzam - to nie apteka.
[#17] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@moulder, post #15

Te ledy to jakieś specjalne?
[#18] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #17

UV
[#19] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #10

Na same słońce chyba brakuje mi cierpliwości. Nie bardzo mam to też, gdzie wystawić. Mieszkam w kamienicy.

A od strony okien masz chociaż przez kilka godzin słońce za dnia? Wtedy można nawet ustawić na stoliku przy oknie czy parapecie (o ile masz szeroki), te kilka godzin może się wygrzać na słońcu a potem poczekać do nastęnego dnia.

W przypadku perhydrolu:
-jakie stężenie?
-jakie proporcje w stosunku do wody?
-temperatura wody?
-też na słońce?

Ja kupowałem w pojemniku 20litrowym perhydrol stężony 35% i rozcieńczałem to z wodą pół na pół i tak jak ktoś tu pisał, wlałem to do prostokątnego, półprzezroczystego pojemnika (można takie kupić w castoramie, w jysk, itp. sklepach tylko trzeba zmierzyć szerokość obudowy a potem wewnętrzny wymiar takiego pudełka), zanurzasz to i czymś obciążasz tylko nie jakimś metalem który rdzewieje, najłatwiej chyba coś przymocować na nitce do obudowy aby ciągnęło ją pod roztwór. Oczywiście należy obserwować proces i doglądać czy już efekt jest wystarczający. Zwracam tylko uwagę na sticker/badge z logo komputera bo jak wybielałem małe atari to niczym tego nie zabezpieczyłem i ta srebrna powłoka mi się nieco odkleiła, najlepiej byłoby to na czas wybielania odkleić całkowicie tylko pytanie czy się da...? Temperatura wody jest nieważna w tym przypadku.
1
[#20] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

No ale jak to wybielić? Chyba raczej "wyszarzyć". Przecież Atari XE/ST/STE oryginalnie są idealnie szare.
[#21] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@MDW, post #20

Odżółcić
1
[#22] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@perinoid, post #9

Otóż to, najbezpieczniejsze jest:
https://atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=5570
Jakby co to w kolorze Commodore też są.
1
[#23] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@MDW, post #20

Mi się zdawało że to raczej popielatyszeroki uśmiech
[#24] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@ZbyniuR, post #22

Chyba najlepsze wyjście.
[#25] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@MDW, post #20

No ale jak to wybielić? Chyba raczej "wyszarzyć". Przecież Atari XE/ST/STE oryginalnie są idealnie szare.

Poprawnie powinno być "odżółcić" szeroki uśmiech
[#26] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@perinoid, post #25

Podpinam się pod wątek.

Na AmiParty, powinienem mieć Atari 65XE, które do mnie właśnie idzie. Do wymiany jest spacja (żółta) oraz pasek z napisem Atari 65XE.

Jak ktoś wie jak rozwiązać ten problem, zapraszam do mojego stoiska
[#27] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

Polecam wybielanie na samym słońcu, o czym była mowa już wcześniej. Jest to najbezpieczniejszy, długotrwały i skuteczny sposób. Atari bardzo ładnie się wybiela i nie trzeba nic rozbierać, bo wystawiamy cały komputer. Wcześniej przemyć z brudu płynem do LCD albo nawet wilgotnymi chusteczkami uniwersalnymi i na promienie słoneczne. Idzie lato, ma być rekordowo gorące, więc będzie okazja.

Ważne, trzeba uzbroić się w cierpliwość, zazwyczaj muszą to być 2-3 dni po kilka godzin na słońcu lub dłużej, ale z każdym dniem jest lepiej. Tutaj jest film z Atari 65XE, który pokazuje jak to działa: https://www.youtube.com/watch?v=kDbg5ANf5zg
[#28] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

Domestosem go :) Domestosem :)
[#29] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@wilkwcieniu, post #1

Nie wybielaj. Nawet jak to zrobisz fachowo (w co wątpię) efekt zniknie po 2-3 latach. Żolte jest sexy, to dowód wiekowości.
Porządnie umyj plastik i tyle.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 22:04:25 przez Bociek78
1
[#30] Re: ATARI wybielanie - proszę mnie nie banować :)

@Bociek78, post #29

Użyj węgla...aktywnego szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem