Komentowana treść: Technologia SNAP i Amiga
[#1] Re: Technologia SNAP i Amiga


No, ladnie ladnie. OS4 radzi sobie coraz lepiej :)
[#2] Re: Technologia SNAP i Amiga
Moje pierwsze wrazenie brzmialo: "Super! Kolejna dobra wiadomosc z obozu AOS4!" Zaraz potem zerknalem na strone SciTech. I coz to za imponujaca ilosc PC-kart graficznych? ATI Rage XL i seria Rage Mobility, Radeon 7000, 7500 i 9000. I moze inne, tylko nie do konca supportowane. I tu mina mi zrzedla...
[#3] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Sventevith, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1


Gdzie te sterowniki, że tak się spytam? Umowę podpisano półtora roku temu. Cokolwiek się w tym temacie dzieje? Niedługo zestaw obsługiwanych kart trafi do muzeum techniki.
[#4] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #3

W odpowiedzi na komentarz #3


No właśnie - bardzo słuszne pytanie. :)



Nie chcę być marudzącą pegazowcą ale podobne umowy Hyperion podpisał w sprawie Magellana i w sprawie Realsoft3D. Wszyscy piali z zachwytu (ze mną włącznie) jak to będzie cudownie mieć jakiś program do 3D na dzisiejszym poziomie. Jak wszyscy wiemy z Magellana już oficjalnie wyszły nici, a w sprawie Realsofta przez chyba ponad 3 lata zrobiono NIC. Tak więc tym razem nie będę piał z zachwytu i grzecznie poczekam aż sterowniki będzie można ściągnąć i będą działały. :)
[#5] Re: Technologia SNAP i Amiga

@MDW, post #4

W odpowiedzi na komentarz #4




Z tego co mi wiadomo, to o SNAPie bylo cicho gdyz niezbednym warunkiem do dzialania tego mial byc natywny system graficzny.

Od pewnego czasu dziala juz natywne Picasso i jak widac sprawa SNAPa znowu odzyla. Mam nadzieje ze ten news oznacza ze sprawa SNAPa na dobre ruszyla z kopyta. A co do Realsoft, to nie oczekuj od Hyperionu wypuszczenia komercyjnego softu pod system ktorego nie ma. Najpierw wypuszczenie finalnej wersji na rynek, potem komercyjnego softu pod niego, to chyba logiczna kolejnosc.



[#6] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Mufa, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


Początkowo mówiono, że Realsoft3D miał być też na AmigęPPC z AmigaOS 3.x.
[#7] Re: Technologia SNAP i Amiga

@recedent, post #2

W odpowiedzi na komentarz #2


A tu patrzyłeś ;)

click

Nie mogę dostać się teraz na AW.net ale o ile dobrze zrozumiałem HJ Frieden powiedział, że Snap Boot IES jest częścią UBoota w AOne.

SNAP to oczywiście ster. 2D. Hyperion ma dopisać 3D. Do niekt. kart dostał pełną dokumentację ATI (za HJ. Friedenem).
[#8] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Mufa, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


Wydaje ci się. W komercyjnym świecie (fakt, to nie ten świat co amigowe OSy) wraz ze sprzętem i systemem debiutuje spory pakiet softu, który powstał na betawersjach i jest zachętą do zmiany sprzętu/systemu. Oczywiście w przypadku OS4 nie ma mowy o czymś takim. Portowanie programów linuksowych to jedno z większych wydarzeń jakich możesz oczekiwać. Takim to "idealnym desktopem" jest A1.
[#9] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #8

W odpowiedzi na komentarz #8


A skad wiesz czy "cos" nie powstaje?
[#10] Re: Technologia SNAP i Amiga


Z tego co się orientuję to oprogramowanie w BIOS karty graficznej służy do jej zainicjowania i umożliwienia wyświetlenia czegokolwiek na ekranie zanim wczyta się właściwy system i do niczego więcej. Potem nie ma ten BIOS już żadnego znaczenia, w przeciwieństwie do firmware nagrywarek, które mają swój procesor, pamięć i są w stanie wykonywać osobny, niezależny od systemu program. Można się bez tego od biedy obejść, komputer na starcie nie będzie POSTował i wyświetlał logo. O emulacji x86 w takich zastosowaniach czytałem w specyfikacji MorphOS, jak jest faktycznie nie wiem, niestety nie mam Pegasosa. W każdym razie droga do sterowników działających pod kontrolą AmigaOS daleka i nie tędy. Ale dobre i to.



P.S. Karty graficzne w wersji na MACa różnią się właśnie BIOSem od reszty standardowych.
[#11] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #3

W odpowiedzi na komentarz #3




A co Cie to intersuje przeciez to i tak na OS4 a nie na MOS'a.
[#12] Re: Technologia SNAP i Amiga

@MDW, post #4

W odpowiedzi na komentarz #4




Tak trudno zauwazyc, ze Hyperion teraz calkowice zajety jest OS4. Wielokrotnie powtrzali ze oprogramonim zajma sie po wypuszczeniu OS4. W miedzyczasie zaczli pisac OS4 stad zostwili wczesnijsze zapowiedzi. Pomyslce troche a nie na sile sie czepiajce. OS4 to teraz priorytet. Nie jedna powazna firma softwerowa zminila zmiary i porzucala projekty na rzecz innych.



To wkoncu norma czepnia sie do wszytkiego co zwiazane z OS4.



Jakos nie widze narzekan na MOSTeam ze robi was w ch i to bardzo mocno na czym o wiele bardziej tracice niz na niespelnionych zapowiedzach Hyperionu. Ja narazie za nic nie zaplacilem wiec moge czekac :)



Wlascie do dziwi mnie to ze bardziej narzekac i krtykujece rzeczy ktore was nie dotyczna niz wlasne, ktore odczuwacie bezposrednio na wlsnej skorze bo przeciez MOS 1.5 ma byc wilkim krokim do przodu :)
[#13] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Konrad Klar, post #10

W odpowiedzi na komentarz #10




http://www.scitechsoft.com/pdf/White_paper_072003_r1.pdf



Tutaj masz linka przczytaj jak dziala SNAP pozniej sie wypowiadaj. Chodzi walsnie o to zeby sterownik kart graficznej przerzucic na poziom sprzetu dzeiki temu uniezaleznic go od systemu operacyjnego. Tam masz alenie wszytko wytlumoaczone i jest pokazana roznica miedzy tradycyjnym podejsciem o ktorym mowisz a tym.



Droga jak najbardziej tedy, tym bardziej, ze trwaja parce aby zawrzec takze sterownik 3d w ten sposob wiecj informacji jest na ich stronie.



Wypowiadac sie na jakis temat i nawet nie zajrzec do linkow ktore sa w poscie podane to juz szczyt lenistwa, prawie taki jak moje literowki i bledy.
[#14] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Sventevith, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12


Tak trudno zauwazyc, ze Hyperion teraz calkowice zajety jest OS4.




Fajnie, A1 i jedna firma pisząca soft do niego. Gratuluję dobrego samopoczucia.



To wkoncu norma czepnia sie do wszytkiego co zwiazane z OS4.




Bo widzisz, nie bardzo jest jak powiedzieć coś dobrego...



Jakos nie widze narzekan na MOSTeam ze robi was w ch




Zaczynam poważnie podejrzewać, że jesteś ograniczony umysłowo. Tyle razy zwracałem uwagę, że na A1/Pegazie się świat nie kończy, a ty dalej: MOSTeam to, MOSTeam tamto... No i ten bełkot zamiast języka polskiego, okropne.
[#15] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #14

W odpowiedzi na komentarz #14


ograniczony umysłowo...bełkot


Pełna "kultura" :(
[#16] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #14

W odpowiedzi na komentarz #14




Zaczynam poważnie podejrzewać, że jesteś ograniczony umysłowo. Tyle razy zwracałem uwagę, że na A1/Pegazie się świat nie kończy, a ty dalej: MOSTeam to, MOSTeam tamto... No i ten bełkot zamiast języka polskiego, okropne.



Tam gdzie koncza sie argumenty zaczynaja sie wyzwiska :)

Po co wypowiadasz sie na tematy nie dotyczące Ciebie.



Spojrz na siebie Eytech to, Hyperion tamto :)
[#17] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Sventevith, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12


Czy naprawde zawsze musisz serwowac "drugiej stornie" psychoanalize?
[#18] Re: Technologia SNAP i Amiga

@pini, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15


Sa ludzie ktorzy swoja miara mierza innych.
[#19] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Sventevith, post #16

W odpowiedzi na komentarz #16


Tam gdzie koncza sie argumenty zaczynaja sie wyzwiska : )




Nie użyłem żadnego wyzwiska. Twoje kłopoty z trafianiem w klawisze mogą być przyczyną jakiejś choroby, np. dysleksji. Może być to też zwykły brak kultury słowa. To pierwsze można leczyć, to drugie, niestety, nie bardzo.



Po co wypowiadasz sie na tematy nie dotyczące Ciebie.




Nie w twojej gestii leży określanie co mnie może interesować.



Spojrz na siebie Eytech to, Hyperion tamto : )




Przecież nazywacie A1 "prawdziwą Amigą", a to amigowe forum. O czym mamy dyskutować, o pogodzie? I jeszcze jedna różnica: nie jestem fanem MOSa, więc porównanie chybione.
[#20] Re: Technologia SNAP i Amiga

@reactor, post #18

W odpowiedzi na komentarz #18


Są też ludzie, którzy udają że tego nie robią.
[#21] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #20

W odpowiedzi na komentarz #20


Dokladnie tak.
[#22] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #19

W odpowiedzi na komentarz #19




Nie użyłem żadnego wyzwiska. Twoje kłopoty z trafianiem w klawisze mogą być przyczyną jakiejś choroby, np. dysleksji. Może być to też zwykły brak kultury słowa. To pierwsze można leczyć, to drugie, niestety, nie bardzo.



Czyste lenistwo, to ze ktos sie mnie o to czepia mi to odpowiada wreszcie oducze sie tego nawyku.



Nie w twojej gestii leży określanie co mnie może interesować.



Jesli faktycznie nie jestes zwolennikiem/posiadaczem MOSA to parwda.



Przecież nazywacie A1 "prawdziwą Amigą", a to amigowe forum. O czym mamy dyskutować, o pogodzie? I jeszcze jedna różnica: nie jestem fanem MOSa, więc porównanie chybione.



To prawda blizej A1 do Amigi niz Pegazowi. O OS4 juz nie wspomne bo to oczywiste. MOSa nawet na klasyka nie chcieli wydac, jak mozna sie domyslec ze wzgledow biznesowych.

[#23] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Sventevith, post #22

W odpowiedzi na komentarz #22


Czyste lenistwo, to ze ktos sie mnie o to czepia mi to odpowiada wreszcie oducze sie tego nawyku.




Byłoby miło. Dysleksja potrafi być zaraźliwa, niestety stwierdziłem to na sobie.



Jesli faktycznie nie jestes zwolennikiem/posiadaczem MOSA to parwda.




Tu nie bardzo rozumiem. Czy zwolennik MOSa nie może się interesować losami firmy Amiga i okolicami?



Poza tym napisałem "nie jestem fanem", a nie "zwolennikiem". Gdybym miał wybierać między A1 i Pegazem, wybrałbym Pegaza. Więc poniekąd zwolennikiem jestem.



To prawda blizej A1 do Amigi niz Pegazowi.




Tego nie napisałem. Akurat mam odwrotne zdanie.



MOSa nawet na klasyka nie chcieli wydac, jak mozna sie domyslec ze wzgledow biznesowych.




OS4 na Classica też nie jest dostępny, więc trudno to nazwać argumentem.
[#24] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #23

W odpowiedzi na komentarz #23




Byłoby miło. Dysleksja potrafi być zaraźliwa, niestety stwierdziłem to na sobie.



Bede sie staral. ;)



Tu nie bardzo rozumiem. Czy zwolennik MOSa nie może się interesować losami firmy Amiga i okolicami?



Moze a nawet powinin w koncu jest tutaj duzy zwiazek :)



Lecz co innego interesowanie sie a co innego czepianie sie czego sie da aby sie czepic nie mowie tutaj konkretnie o Tobie ale ogolnie o zwolennikach MOSA. Jesli ktos czepia sie tego ze podawane sa informacje o postepach prac nad OS4 to jest to juz czysta zazdrosc i zgryzliwosc tym bardziej ze ludzie oczekujacy OS4 prosza o relacje z malych postepow.



Tego nie napisałem. Akurat mam odwrotne zdanie.



Mozesz podac na podstwie czego tak twierdzisz ??

bPlan i to ze MOS mial byc poczatkowo na Amige ??



OS4 na Classica też nie jest dostępny, więc trudno to nazwać argumentem.

OS4 jest tak samo na klasiku jak i na A1 :) Jest wieksza pewnosc ,ze finalna wersja ukaze sie na klasyki niz, ze ukaze sie MOS. Poniewaz z punktu biznesu Hyperionowi jest to oplacalne a Genesi nie :)

[#25] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Sventevith, post #24

W odpowiedzi na komentarz #24


Jesli ktos czepia sie tego ze podawane sa informacje o postepach prac nad OS4 to jest to juz czysta zazdrosc




Nie bardzo widzę czego by mieli MOSowcy zazdrościć fanom OS4. Mają kilka wersji systemu do przodu i zdecydowanie lepszy hardware. No chyba, że wiary w sukces. Mityczne sterowniki do kart graficznych jak dotąd nie ujrzały światła dziennego, podobnie jak szumnie zapowiadane "killer apps". To że w propagandzie sukcesu społeczność OS4 bije o głowę nawet Billa Bucka, wiadomo nie od dziś.



Mozesz podac na podstwie czego tak twierdzisz ??

bPlan i to ze MOS mial byc poczatkowo na Amige ??




Chociażby. Moje Amigi przez długie lata działały głównie dzięki kartom z phase5, czyli później bPlanu. Eyetech jest dla mnie firmą całkowicie obcą, podobnie jak inni papierowi właściciele marki. Poza tym sporo moich znajomych zmieniło Amigi na Pegasosy. O A1 tego powiedzieć nie mogę.



OS4 jest tak samo na klasiku jak i na A1




Raczej tak samo go nie ma.



Jest wieksza pewnosc ,ze finalna wersja ukaze sie na klasyki niz, ze ukaze sie MOS.




Takiej pewności nie ma. Nie możesz tego stwierdzić, możesz w to najwyżej uwierzyć. A wiara to rzecz niewymierna.



Poniewaz z punktu biznesu Hyperionowi jest to oplacalne a Genesi nie




Genesi może się opłacać wypuszczenie MOSa na Classiki tuż po premierze OS4 tylko po to, żeby ludzie nie kupowali OS4. Jeśli będą mieli do wyboru darmowy MOS i komercyjny OS4, w dodatku wcale nie tani, część wybierze darmowy MOS, a w perspektywie czasu wymienią hardware na Pegaza. Oczywiście to tylko hipoteza, jedna z możliwości.
[#26] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #23

W odpowiedzi na komentarz #23


Tu nie bardzo rozumiem. Czy zwolennik MOSa nie może się interesować losami firmy Amiga i okolicami?



Oj moze, moze... jak widac nawet bardziej niz "zwolennik" OS4...
[#27] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Fei, post #25

W odpowiedzi na komentarz #25




Nie bardzo widzę czego by mieli MOSowcy zazdrościć fanom OS4. Mają kilka wersji systemu do przodu i zdecydowanie lepszy hardware. No chyba, że wiary w sukces. Mityczne sterowniki do kart graficznych jak dotąd nie ujrzały światła dziennego, podobnie jak szumnie zapowiadane "killer apps". To że w propagandzie sukcesu społeczność OS4 bije o głowę nawet Billa Bucka, wiadomo nie od dziś.



Z zazdrosci o to ze MosTeam mi.lczy a hyperion mowi co zrobil. To mialem na mysli. I zostamy killer apps MOS jest tyle czasu na rynku i nie dorobil sie takij aplikacji.



Raczej tak samo go nie ma.



Dokladnie to mialem na mysli :)



Genesi może się opłacać wypuszczenie MOSa na Classiki tuż po premierze OS4 tylko po to, żeby ludzie nie kupowali OS4. Jeśli będą mieli do wyboru darmowy MOS i komercyjny OS4, w dodatku wcale nie tani, część wybierze darmowy MOS, a w perspektywie czasu wymienią hardware na Pegaza. Oczywiście to tylko hipoteza, jedna z możliwości.



Tak mysle ze to bylo by dobre posuniece ze strony Genesi :)
[#28] Re: Technologia SNAP i Amiga

@stOOsh, post #26

W odpowiedzi na komentarz #26




Oj moze, moze... jak widac nawet bardziej niz "zwolennik" OS4...



I o wile bardzij to przezywac. :D

Chlopaki od mosa sa tacy uczuciowi
[#29] Re: Technologia SNAP i Amiga

@Sventevith, post #28

W odpowiedzi na komentarz #28


Chlopaki od mosa sa tacy uczuciowi



Tylko szkoda, że fani OS4 najbardziej płaczą i się bulwersują, jak się ich przedmiot kultu krytykuje... :P
[#30] Re: Technologia SNAP i Amiga

@MinisterQ, post #29

W odpowiedzi na komentarz #29




Co innego konstruktywna krytyka bez ktorej, czlowiek by nie szedl do przodu, a co innego obrzucanie blotem postepu prac nad OS4.







Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem