Komentowana treść: Prezent od Hyperion Entertainment
[#31] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@Pan Iniemamocny, post #29

Miałem siedzieć cicho, bo środowisko, choc się postarzało, nadal jakieś takie jadowite :D no ale....





ale moim zdaniem bardzo sympatyczne ulepszenie systemu





Wiesz co mi to przypomina? Wymalowaną do granic obrzydzenia starą babę (jeżeli kogoś uraziłem to trudno, inaczej nie dało się tego napisać). Kompletnie nie podoba mi się takie tuszowanie okrutnej prawdy i brnięcie dalej w ślepą uliczkę jaką jest klasyczny OS. Nie widzę przed nim żadnej - absolutnie żadnej przyszłości, a jedynie kolejną wielką klęskę. Pytam, co takiego rewolucyjnego wnosi OS4 (i morphos też)? Przez te kilka lat bredzenia o tym co będzie w "nowym systemie", grupa programistów stworzyłaby od zera kompletnie nowy system (może nie tak piękny, ale nadawałby się przynajmniej do czegoś więcej niż tylko zmieniania skórek), który przynajmniej w wąskim amigowym kręgu wniósł by troche świeżości. A tak mamy starocia, na którego nigdy nie powstanie poważne oprogramowanie (choćby port legendarnej już Mozilli), bo nikt nie będzie chciał się babrać w takim bagnie.



Ot, co myślę. Miłego trollowania i wyżywania się na mojej podłej osobie.
[#32] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #31

Pytam, co takiego rewolucyjnego wnosi OS4 (i morphos też)?



Nic, bo te systemy nie są tworzone po to żeby zrewolucjonizować świat komputerowy. Jest to software tworzony przez entuzjastów dla entuzjastów. Po prostu wielu ludzi ma takie hobby, lubi Amigę i nie ma wymagań żeby rewolucji ten system przyniósł (z resztą jest to mało realne), no chyba że są to rewolucje w odniesieniu do starszych wersji systemu. Najprawdopodobniej ty masz inne, nierealne patrząc na to co da się osiągnąć w tych czasach na Amidze oczekiwania no i tyle. Co do nie powstania nigdy poważnego oprogramowania - nie powstanie nigdy żaden Photosphop i tym posobne, co najwyżej będą może jakieś nowsze wersje ArtEffect, Candy Factory, port Blendera, etc.. Co do mozilli to też ktoś tam coś robi i nonsensowne byłoby oczekiwanie, że w ramach hobby-projektu ktoś (pomimo tej nagrody 10 tys dolarów) będzie dniami i nocami przez cały rok siedzieć nad kodem. Z resztą jest też pełno innych projektów hobbystycznych, programów, bibliotek, systemów operacyjnych, również tworzonych przez entuzjastów dla entuzjastów. Czy one też nie mają sensu? Pewnie dla Ciebie nie, ale dla tych ludzi mają, lubią te cechy, które ich rozwiązania posiadają i w miare możliwości pracują nad tym by było lepiej.
[#33] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@grxmrx, post #32



Nic, bo te systemy nie są tworzone po to żeby zrewolucjonizować świat komputerowy.





Jeszcze raz zacytuję sam siebie:



Przez te kilka lat bredzenia o tym co będzie w "nowym systemie", grupa programistów stworzyłaby od zera kompletnie nowy system [...] który przynajmniej w wąskim amigowym kręgu wniósł by troche świeżości



Czytaj uważnie.







Jest to software tworzony przez entuzjastów dla entuzjastów





Owszem, jest to robione dla entuzjastów, ale na pewno nie przez entuzjastów. Przez entuzjastów tworzony jest od wielu lat Linux czy AROS. Nie wolałbyś żeby kod AmigaOS był wolny? Żeby każdy kto potrafi napisać byle program mógł wnieść do kodu coś swojego?





Najprawdopodobniej ty masz inne, nierealne patrząc na to co da się osiągnąć w tych czasach na Amidze oczekiwania no i tyle





Pewnie tak. Od momentu kiedy musiałem się z nią rozstać (2001) nie zmieniło się (w dziedzinie OS) nic. Absolutnie nic. Macie naprawde wielu zdolnych programistów i gdyby rzucić ich do pracy nad systemem, na pewno szybciej powstało by jakieś sensowne rozwiązanie. Panowie od AROSa jakoś sobie dali radę, a biorąc pod uwagę to że nie mieli dostępu do źródeł odwalili kawał dobrej roboty.



[#34] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #33

Dobrze rozumiem - MOS i OS4 nie wniosl nic nowego w przeciwienstwie do AROSa ktory wniosl?
[#35] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #33

>Owszem, jest to robione dla entuzjastów, ale na pewno nie przez entuzjastów.



Skąd pewność?



Mniemam, że znasz cechy AmigaOS4.0 i MorphOS-a jak i AROS-a, których więc cech brakuje Ci w tych systemach? Może tak będzie prościej. Bo to, że się nie zmieniło absolutnie nic to jest akurat przesada. Gdyby nic się nie zmieniło to użytkownicy AmigaOS4.0 czy MorphOS-a zamiast używać tych systemów i kupować sprzęt dla nich wybraliby Amithlona lub UAE...
[#36] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@MinisterQ, post #27

Wiem, wiem, ja tylko wymyślałem teorie, dlaczego w tej samej skórce jedne okna mają belkę górną na calą szerokość, a inne krótszą.
[#37] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #31

Ot, co myślę.



Na pewno użyłeś odpowiedniego słowa? ;)

Napisałeś dużo, ale i jednocześnie nic. Nic konkretnego. A taki niesamowity znawca i krytyk systemów operacyjnych, który rości sobie prywatne prawo do oceny co jest rewolucyjne, a co nie jest - powinien być w stanie napisać cokolwiek konkretnego, do czego mozna by było jakkolwiek się odnieść...



Tak, ja wiem że Ty PYTASZ "co rewolucyjnego" wnosi os4/mos. Niemniej robisz to z pozycji zaczepnej, stawiając domyślnie tezę o kompletnej porażce. Poza tym z jakiej to okazji mamy wyręczać Twoje lenistwo, i jak pieski przybiegnąć z informacjami na temat obu rozwiązań? Sam najpierw poszukaj, poczytaj, i wyrób sobie mocne zdanie na temat kwestii którą poruszasz. Bo inaczej jest to tylko strata czasu, dla nas w szczególności.
[#38] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #33

Nie wolałbyś żeby kod AmigaOS był wolny? Żeby każdy kto potrafi napisać byle program mógł wnieść do kodu coś swojego?



Kolejny przytruty ciężkimi oparami GPL-a? Ja bym nie chciał, żeby byle miernota zaraz po napisaniu "hello worlda" zabierała się za ulepszanie mojego systemu operacyjnego. Bo mogłoby to zaowocować kolejnym potworkiem klasy Linuksa.
[#39] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@grxmrx, post #35

Choćby ochrona pamięci - pełna i z prawdziwego zdarzenia. Wybacz, ale to jest podstawa każdego nowoczesnego systemu operacyjnego i tłumaczenie jej braku, IMO bzdurną, kompatybilnością z dość leciwym już oprogramowaniem mnie nie przekonuje.

[#40] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@Grzegorz Kraszewski, post #38



Ja bym nie chciał, żeby byle miernota zaraz po napisaniu "hello worlda" zabierała się za ulepszanie mojego systemu operacyjnego





Jakoś linux jeszcze (hmm..no właśnie...jeszcze :D) działa mimo iż potencjalnie byle miernota ma dostęp do źródła jego jajka. Wszystko da się zorganizować. Zresztą i dla Amigi powstało i o ile się dobrze orientuję nadal powstają (YAM?) takie programy i jakoś im to (chyba) nie zaszkodziło.
[#41] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #39

Czyli używałbyś systemu na którego nie ma ANI JEDNEGO programu? Kompatybilność jest bardzo istotna jeżeli nie najistotniejsza. Jak ktoś używa na codzień do wszystkiego peceta, a odpala od święta jakąś alternatywną platformę (po to żeby poświrować przed znajomymi) to może i dla niego jest to mało istotne. Jednak dla tych którzy naprawdę używają tej platformy jako podstawowego (a czasem nawet jedynego) komputera takie leciwe oprogramowanie jest skarbem. Zastanawiam się z czego ja bym teraz ten komentarz pisał gdyby nie fakt, że IBrowse działa na MorphOS...



Wracając jeszcze do twoich wcześniejszych wypowiedzi. Wiesz... już nie takie wielkie firmy próbowały zrobić rewolucję i im się nie udało. Garstka zapaleńców nie może zrobić rewolucji większej niż największe koncerny świata. To jest niemożliwe.



Jeszcze jedna kwestia... Jakby nowy AmigaOS był zupełnie czymś innym to wydaje mi się, że nie znalazłby zbytniego poparcia. Niektórzy nie rozumieją pewnej sprawy. Otóż amigowcny nie używają AmigaOS/MorphOS/AROS dlatego, że jest to coś innego niż Windows tylko dlatego, że jest to AmigaOS/MorphOS/AROS. Jakby chodziło tylko o to żeby używać czegoś innego to przecież mamy różne Linuxy, MacOSX, QNX. Po co tworzyć kolejne cudo? To właśnie chodzi o to żeby system był taki jak to co polubiliśmy 20 lat temu.



AmigaOS4 i MorphOS są nowymi systemami. Ich niedomagania są spowodowane głównie tym, że jest za mało osób, środków, czasu na to żeby skończyć, zrobić niektóre elementy. Wszystko jest kwestią czasu, pracy, pieniędzy, umiejętności. Popatrz na takie MUI4... przecież to jest cudeńko, perełka. Gdzie tam widzisz jakieś stare śmieci? MorphOS przecież chyba nie ma ani jednego bajta z AmigaOS 3.1. Ech...

[#42] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #39

Doprawdy? Więc dajmy na to powstaje właśnie nowy amigaos, z pełną ochroną pamieci, i zerową bazą oprogramowania na starcie. Za chwilę wskakuje nam tu kolejny cudak, który w podobnym tonie jak Ty stwierdza, że "po co nam kolejny system dla hobbystów, który nie dość że powstał za późno, miernie wygląda, to jeszcze nie ma na nim żadnego oprogramowania". I co? Kto by miał przepisać to całe oprogramowanie które istnieje obecnie, tak by mogło zacząć jakkolwiek działać, bądź działać tak, by wykorzystać w sposób odpowiedni i optymalny ten nowy system?

Malkontenci i narzekacze znajdą się zawsze.



Rewolucje były dobre za czasów Lenina i Matrixa, i tysięcy aktywnych użytkowników/programistów (a nie tylko przemądrzałych krzykaczy i krytykantów), teraz trzeba po prostu robić swoje.
[#43] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #40

Odkąd linuksem zaczęli się zajmować wszyscy którzy stwierdzili że się nim potrafią zajmować, to zaczęło się to rozrastać, żółwić, i mnożyć. Przy okazji niewiele zdołało się to zbliżyć pod kątem używalności do swojego największego konkurenta - windowsa.

A co do programów na gplu - to dopóki yama rozwijał Marcel Beck, to działo się to w miarę szybko i kreatywnie, odkąd jest projektem otwartym - kolejne wersje pokazują się rzadziej, i mniej nowego wnoszą. Podobnie jest chociazby z Awebem...
[#44] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@MinisterQ, post #37

Wiedziałem....a miałem siedzieć cicho :)



A taki niesamowity znawca i krytyk systemów operacyjnych, który rości sobie prywatne prawo do oceny



Ani znawca, ani krytyk. Napisałem co myślę, każdy ma do tego prawo.





który rości sobie prywatne prawo do oceny co jest rewolucyjne, a co nie jest - powinien być w stanie napisać cokolwiek konkretnego, do czego mozna by było jakkolwiek się odnieść





Już o tym pisałem gdzie indziej.





Niemniej robisz to z pozycji zaczepnej, stawiając domyślnie tezę o kompletnej porażce.





Uważasz, że dzieje się dobrze? Pewnie, lepiej schować głowę w piasek i udawać, że jest cacy. Co z tego że zedrą znas kasę...Takie hobby...musi kosztować. Co z tego że jeszcze 10 razy sprzedadzą prawa do systemu. Najważniejsze, że możemy sobie używać skórek na okienkach.



[#45] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@MDW, post #41

Po co tworzyć kolejne cudo? To właśnie chodzi o to żeby system był taki jak to co polubiliśmy 20 lat temu




Może żle to napisałem. Nie trzeba od razu tworzyć zupełnie odmiennego systemu a jedynie pozbyć się właśnie tego 20-letniego garba.



EOT, obym okazał się krzykaczem i obyście to Wy mieli rację.
[#46] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@MinisterQ, post #43



Przy okazji niewiele zdołało się to zbliżyć pod kątem używalności do swojego największego konkurenta - windowsa



Widzę że jesteś takim samym ekspertem w dziedzinie systemów operacyjnych jak i ja.



Z mojej strony EOT.
[#47] Re: Prezent od Hyperion Entertainment

@dzejkob, post #46

Wystarczy że widzę jak to działa u mnie w pracy, nic więcej mi nie trzeba.

Owszem, eot jak najbardziej na miejscu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem