Komentowana treść: Pegasos - testy
[#1] Re: Pegasos - testy
bez sensu...

nie rozumiem dlaczego porównano Maca z G4 z Pegasosem z G4 oraz Maca z G5 z Pegasosem z G4 zamiast maca z G4 z Pegasosem z G4

bez sensu...
[#2] Re: Pegasos - testy

@tomek, post #1

oczywiście pierwsze porównanie dot. Maca z G4 z pegiem G3...
[#3] Re: Pegasos - testy

@tomek, post #2

zeby bylo posmiewisko i wiadome, iz nowe ala amigi nie nadaja sie

do nowych wypasionych gier 3d, moze chyca sie za tego cella
[#4] Re: Pegasos - testy

@tomek, post #1

Prawda jest taka, że w przypadku takich testów procesor tak naprawdę nie powinien (teoretycznie) mieć znaczenia (pomijając oczywiście wpływ duetu pamięc - procek). Przecież w "normalnym" kompie najcięższą robotę odwala karta graficzna - oczywiście pod jednym warunkiem - że wykorzystuje się ją do liczenia a nie do podgrzewania temperatury wewnątrz obudowy. Tutaj potrzeba akceleracji 3d z prawdziwego zdarzenia (przepustowość złacza PCI i jej wpływ na wydajność pozwolę sobie przemilczeć), a z tym chyba nie jest najlepiej....smutne to tym bardziej, że już nawet telefony komórkowe posiadają sprzętowe wsparcie dla 3d i OpenGL!
[#5] Re: Pegasos - testy

@dzejkob, post #4

Hmm, a ze sie tak z ciekawosci zapytam - jaki wplyw przy takich starociach co mozna uruchomic na amigowym sprzecie i ilosci pamieci jaka mamy na wspolczesnych kartach ma wplyw szyna PCI? Bo smiem watpic ze efektywna przepustowosc w granicach 200mb/s nie wystarczy na ustawienie trojkatow.
[#6] Re: Pegasos - testy

@dzejkob, post #4

.smutne to tym bardziej, że już nawet telefony komórkowe posiadają sprzętowe wsparcie dla 3d i OpenGL!



no i? mos tez posiada akceleracje 3d i karta nie sluzy tylko do podnoszenia temperatury w obudowie. roznica polega na tym

ile z karty wyciaga macosx a ile mos.

[#7] Re: Pegasos - testy

@kiero, post #6

Wspaniała ta akceleracja...12 klatek na sekunde...sam sobie zaprzeczasz twierdząc że macosx więcej wyciąga z karty...a czemu peg nie wyciąga więcej? może czegoś mu brakuje? może sterowników? Wybacz, ale radeon 9000 aż tak słaby nie jest żeby Q2 nie pociągnąć. A na pewno nie z 12 klatkami na sekunde. Zresztą sam autor potwierdza..."nur Software Render"
[#8] Re: Pegasos - testy

@dzejkob, post #7

A może tak Twój mały rozumek przyjmie do wiadomości, że brakuje po
prostu dokumentacji? Droga okrężna jest długa i nie wszystko da się
zrobić tak od razu bez dokumentacji. Zresztą z tego co słyszałem
nowsze wersje (niepubliczne) "dają niezłego kopa", więc można więcej,
trzeba czasu i pracy jednak do tego, albo dokumentacji...
[#9] Re: Pegasos - testy

@dzejkob, post #7

Te testy sa jakies stare... Byly robione kiedy jeszcze nie bylo wpsarcia 3D dla Radeonow... Przeciez od dluzszego czasu sa one dostepne i nie rozumiem w ogole sensu publikowania testow z software renderingiem na Radeonach, jak mozna zrobic testy z pelna akceleracja i sie (az tak) nie osmieszac...
[#10] Re: Pegasos - testy

@Masta Krishna, post #9

Nie przejrzalem wszystkiego do konca - test 4 jest juz robiony z akceleracja 3D. Jest "troche" wiecej klatek, choc nie to samo co na Macach... Ale tak jak napisal Kaczus - w jeszcze nowszych sterach, ktore zapewne (niestety) wymagaja nowszego kernela jest niezle przyspieszenie.. Moze z nimi Peg nie wypadalby az tak blado przy Makowkach...



PS. Wyzej w "sa one dostepne" chodzilo oczywiscie o drivery 3D...
[#11] Re: Pegasos - testy

@Masta Krishna, post #10

Czemu w testach Q2 pod Peg1 G3600 zestaw z teoretycznie najsłabszą kartą Voodoo 3 3000 AGP ma najlepsze wyniki?? Wogóle czemu Radeony są w tym teście tak "zgnębione" w stosunku do Voodoo?? Najgorsza karta ma najlepsze wyniki :D Szkoda ze tak nie ma zawsze bo by Quake 4 na 486DX4 śmigał :)
[#12] Re: Pegasos - testy

@dzejkob, post #7



Wspaniała ta akceleracja...12 klatek na sekunde



Zresztą sam autor potwierdza..."nur Software Render"



Wiec zastanow sie co piszesz i nieco sie doinformuj. Jezeli autor pisze,

ze akceleracja nie byla dostepna to znaczy ze uruchomil wersje ktora jej

nie wymaga i to porownywal. Cala gadka o akceleracji w tym momencie nie ma

sensu bo pracuje tylko procesor (co potwierdzaja wyniki, praktycznie brak

zaleznosci od typu karty). W innych testach akceleracja jest uzywana.

A dlaczego jest mniej niz na macu juz napisalem wczesniej ja i Kaczus.

[#13] Re: Pegasos - testy

@Malin, post #11



bo moze voodoo ma szybszy zapis do pamieci graficznej (przez procesor) niz inne karty? tak trudno wyciagnac proste wnioski? wersja

uzyta w tym tescie nie uzywala akceleracji.

[#14] Re: Pegasos - testy
To co ten test mial wogole pokazac?...
[#15] Re: Pegasos - testy
A może tak Twój mały rozumek [...]

tak trudno wyciagnac proste wnioski?



No i po co te nerwy w obronie 3D na mosie? ;) Wiadomo, że nie ma dostępu do całej dokumentacji, że programista (on jest jeden i lubi pizze;) pisze troche na oślep ;). A jaki tego wszystkiego efekt? Bardzo dobry, przynajmniej te gry które udało mi się przetestować w rozdzielczości 1280x1024 działają w każdej sytuacji płynnie, a były to Hexen2, Quake 1,2,3 i Neverball/Neverputt (chociaż Neverball to już raczej płynnie nie działał jeśli dużo się działo na ekranie;) oraz Foobilard (a może jeszcze coś tam włączałem, już nie pamiętam) na moim radeonie 9250.

Ach te benchmarki, kto ma dłuższe wykresy, to coś podobnego do chwalenia się komu dłużej stoi serwer bez resetowania (uptime).

[#16] Re: Pegasos - testy

@_arti, post #14

Że z dokumentacją i etatowym wsparciem systemowych zapewne dobrze opłacanych programistów można napisać lepsze sterowniki na MacOSX niż na MorphOS-ie? ;)

Ale tak to sobie możemy tłumaczyć ;) Moim zdaniem to dobrze, że w ogóle jakieś testy ktoś robi (i oby ich było więcej), dzięki nim widać w jakim jesteśmy miejscu ;)
[#17] Re: Pegasos - testy

@dzejkob, post #4

Proszę bardzo - napisz za darmo i bez pełnej dokumentacji sterowniki 3D do MOS i OS4, które będą wykorzystywały wszystkie możliwości karty. Biorąc pod uwagę warunki w jakich powstają sterowniki 3D i TinyGL do MOSa uważam, że i tak są one świetne. Miliony razy tłumaczono już dlaczego nie ma w nich shaderów i akceleracji geometrii. Powtarzać chyba nie trzeba... Z tego co napisałeś wynika, że akceleracji prawie nie ma. Hmmmm... naprawdę nie wiesz co piszesz. :) Uwierz mi. :)



A co do telefonów to... za telefonami mobilnymi stoją dziesiątki (jak nie setki) milionów euro. Za MOSem stoi zero euro. Czujesz różnicę? :) Tak się składa, że trochę w tych telefonach grzebię (także w 3D) i powiem Ci, że jak na takie ogromne pieniądze i firmy to wszystko jest cholernie zabugowione i niedopracowane. Czasem aż trudno uwierzyć, że za tak ogromne pieniądze powstało coś tak żałosnego. TinyGL to przy czymś takim mistrzostwo świata.

[#18] Re: Pegasos - testy
Z tego co widać na TEST 4, różnice w wydajności Pegasosa 2 pomiędzy rozdzielczościami 800x600 i 1024x768 są praktycznie żadne. Taka sytuacja wskazuje na niedopracowanie obsługi karty graficznej (sterowniki 3D, port AGPx1).

Były swego czasu robione testy na PC ze znacznie słabszą kartą grafiki (a jak wiadomo im nowsza konstrukcja tym większe zapotrzebowanie na przepustowość złącza AGP), polegające na zbadaniu wpływu trybu AGP na wydajność karty graficznej: http://www.tomshardware.pl/motherboard/20000214/agp-07.html

Okazało się, że pomiędzy trybami AGPx1 i AGPx2 różnica w wynikach była dość znaczna, za to różnice w wydajności pomiędzy AGPx2 i AGPx4 były znacznie mniejsze. Z tego co wiem Radeony serii (9xxx) wykazują na PC dość zauważalne różnice w wydajności pomiędzy trybami AGPx4 - AGPx8 a co dopiero AGPx1 - AGPx8







[#19] Re: Pegasos - testy

@jack87, post #18

Hmmm... Raczej pomylka. Bo miedzy AGPx4, a x8 roznica jest niezauwazalna. Natomiast faktycznie duza roznia miedzy 1-2-4 istnieje realnie.
[#20] Re: Pegasos - testy

@Poke, post #19

I tak jeszcze przegladam te testy: cos tu jest ewidentnie nie tak zeby w tak starych grach miec te 10-15 fps. Nie wiem o co chodzi ale zdecydowanie nie jest to normalna sytacja.
[#21] Re: Pegasos - testy

@grxmrx, post #15

zgadzam się z grxmrx - cóz po benchmarkach, skoro dostępne pod MOSa gry z akceleracją 3d działają bardzo fajnie? ja spędziłem już sporo godzin przy Quake3, a Freespace2 męczę już od kilku dni - świetna gra (a mam tylko Voodoo3 2000). cóż mi po tym, że jakaś gra wyciąga 250 klatek/s, skoro moje oko może zobaczyć najwyżej 25 klatek/s?
[#22] Re: Pegasos - testy
A moim zdaniem ten cały benchmark to jedna wielka bzdura :) , bo jaki sens ma prównywanie pega II G4 1GHz z iMac G5 2 GHz , nie wspominając już o tym że w pegasosie najszybszą kartą był R9000 natomiast iMac ma R9600. Sądze że porównania powinno się robić na maszynach o podobnej mocy .
[#23] Re: Pegasos - testy

@Olo, post #22

No w końcu ktoś zauważył. ;) To może zrobimy testy z GF6800GT? Będzie do kolekcji i pokaże, jaki to ten Mac żałosny.
[#24] Re: Pegasos - testy

@SirLEO, post #23

A mamy do tego stery ?
[#25] Re: Pegasos - testy

@wali7, post #21

Oko nie zauwaza roznic powyzej 70-80 klatek. Roznica miedzy np. 25 a 50 jest kolosalna. Na sieci nawet jest taki test tylko nie pamietam gdzie.
[#26] Re: Pegasos - testy

@Fazior, post #24

sterowników to rzeczywiście nie mamy....

jednak te porównywane konfiguracje w benchmarkach są dosyć dziwne.

ja znam jednego posiadacza iMaca - stara maszyna z Ati Rage Pro i G3, chętnie porównam ją do mojego starego PC (Athlon 1.8+ i GF2), a może mój Pegazik też coś pokaże przy tym staruszku?

generalnie, testować to można, gdy mamy jakieś wspólne odniesienie np. "który szybszy gdy wszystkie mają g4 1 GHz", "który szybszy za 2000 zł", "ktory szybszy pod daną kartą graf i procesorem".

podejrzewam, że ilość klatek/s wygenerowana za 1 zł, może być całkiem podobna w przypadku maca G5 i Pegaza g4...
[#27] Re: Pegasos - testy
Pan Matthias Munch albo głupiego udaje, albo... nie udaje. Porównuje maszynę z G3 600 MHz i Radeonem 9000 pracującym bez akceleracji 3D, z maszyną z G4 1,0 GHz i Radeonem 9600 z pełną akceleracją. I - niespodzianka - ta druga jest szybsza... Nie wiem czego ten test ma dowieść, bo jeżeli ignorancji testera, to znakomicie mu się to udało. Żeby to porównanie było uczciwe, nakeżałoby porównać tego Maca z G4 z Pegasosem II G4 z Radkiem przynajmniej 9250 a najlepiej 9100 i oczywiście ze sterownikami 3D, tymi, które są publicznie dostępne.
[#28] Re: Pegasos - testy
W sumie, to ja mam eMaca z G4 1 GHz i Radkiem 9200, 32MB. Możemy jakieś testy porobić, bo na pewno kilka osób porównywalnego Pegasosa posiada.
[#29] Re: Pegasos - testy

@kiero, post #13

Voodoo leci na SDRach a Radki na DDRach....
[#30] Re: Pegasos - testy

@wali7, post #21

Na starym pc w UT miałem około 25 fps a teraz na "nowym" mam około 90 fps i komfort gry wzrósł...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem