Komentowana treść: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia
[#31] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Olo, post #30

Jak powszechnie wiadomo z geometrii, koło jest figurą doskonałą, wiedzą również o tym religie Dalekiego Wschodu, czego wyrazem jest reinkarnacja i odrodzenie się w tej samej formie. Czarno na białym widać, że i twórcy nowych Amig postanowili wypuścić produkt doskonały. Jako że osiągnęli już ekstremum wraz z AmigąOne i G4, to teraz szybko podążają do korzeni, czyli 68k. I tak koło się zamknie. A my dochodzimy do rozważań o nieskończoności i nieśmiertelności, jako literaturę pomocniczą polecam "Dzienniki Gwiazdowe" Lema, konkretnie opowiadanie o Indiotach (Podróż dwudziesta czwarta).
[#32] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Olo, post #30

Eee tam, jeszcze na mojej Amidze 1200 OS3.0 z Blizzardem PPC 603/200MHz z przecierz słabym (gardlowym ) dostępem do pamięci, contex-switchami, nie najszybszym złaczem do karty graficznej, brakiem karty muzycznej ... i etc, to SoftCinema odtwarzał nieźle DiviXy, widać było ze brakuje mu około 20-30% mocy.
Dlatego sądze że Samanta i Efika z większością (ale nie wszystkimi) DivXów da sobie radę, pozatym jakież to aplikacje używane na codzień przez przeciętnego użytkownika zarżną te płyty bez L2 ... Dopus? IBrowse (no chyba że wchodząc na strone execa gdzie jest ogromna ilośc newsów i komentarzy)? ShowGirls (no może zdjęcie z wszystkimi miskami 20 000 x 15 000 pixeli)? GaduGadu? GoldED? AmigaAMP? ANR? ATC? Gierki 3D (dla których największą role odgrywa i tak karta graficzna)? GCC (odpowiedni projekt i każdy procek zarżnie)? ... itd
[#33] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Rafael/ARMO, post #32

tu nie chodzi o to, ze sie nie da. chodzi o komfort. poza tym, wolny sprzet hamuje rozwoj oprogramowania bo programisci musza skupiac sie na srubowaniu osiagow a nie na dorabianiu nowych funkcji. wiem, ze to brzmi 'nieamigowo', ale jezeli chcemy miec bardziej rozbudowane narzedzia to trzeba sie pogodzic z tym ze nie beda one tak szybkie lub tak ekonomiczne jak male i prymitywne pchelki.
[#34] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@kiero, post #33

Ale mi nie chodzi o to że się da, chodzi mi o to że większość aplikacji nie wymaga zawrotnych mocy procesora, a dużo częściej ich działanie zależy np.: od prędkości dysku, pamięci, wydajności karty graficznej. Procesor nie jest jedynym wyznacznikiem wydajności, tak jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu w świecie Pecetów gdzie teraz jak za czasów świetności Amigi liczy się układy specjaliowane "około" procesora. Bardzo dobrze widać to w świecie konsol.
Ja się z tobą Kiero zgadzam że obydwie konstrukje nie są cudami techniki i że niektóre programy będą na nich przymulać ale ja bym ich tak odrazu na starcie nie skreślał tym bardziej że i tak wszystko dopiero wyjdzie w praniu ... a w tym praniu widać że mofce! ma dalej do wyboru jeszcze Pegaza 2 z G4
[#35] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Rafael/ARMO, post #32

Wziąłbyś kalkulator i policzył... przy 32 kB cache L1 nawet obrazek 128 x 128 x 32bit się w nim nie zmieści...
[#36] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Grzegorz Kraszewski, post #35

Przy 512 KB cache L2 to obrazek 640x480x32bit też się w nim nie zmieści ... ale czy takie porównanie coś zmienia?
[#37] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Rafael/ARMO, post #32

No to ja proponuje, odpalić divx 624x352 (własnie taki oglądam, SG:Atlantis - Sateda), w tle przeglądać IBrowsem stronke, rozmawiać na gg i irc, oraz ściągać pocztę.
Owszem można pewnie na Sam obejrzeć divx /dvd, ale... pewnie będzie to przypominało sytuacje z odpalaniem mp3 na 040, niby się da, ale jak mo3 leci to już nic nie zrobimy bo się tnie. I tu może być podobna sytuacja, niby się da, ale będzie ciąć, skakać itd.

Lekki OT.

W świecie pece jest jeden doskonały przykład jak działają procesory z obciętym L2 - Celeron. Wystarczy porównać wydajność takiego celerona na jądrze Williamate (128 kb L2), prescott (256 kb L2) lub Cedar Mill (512 kb L2). Zobaczyć jak system chodzi na takich procesorach i odpowiedzieć na pytanie dlaczego L2 jest takie ważne :) . Przykład lekko "nie ten teges" ale dobrze oddaje "ważność" Cache L2 ;)
[#38] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Olo, post #37

No to ja proponuje, odpalić divx 624x352 (własnie taki oglądam, SG:Atlantis - Sateda), w tle przeglądać IBrowsem stronke, rozmawiać na gg i irc, oraz ściągać pocztę.

Oj, problemy stwarzasz. Jak się film ogląda to się nie łazi po stronach ani z GG korzysta
[#39] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@mailman, post #38

Oj, problemy stwarzasz. Jak się film ogląda to się nie łazi po stronach ani z GG korzysta

To był tylko przykład. Wprawdzie ja tak często robie, nie każdy musi, ale co będzie jak przyjdzie potrzeba odpalenia kilku programów . Dajmy na to słucham mp3/ogg + coś tam ( np ten IBrowse, irc, gg, może jakieś zabawy pod TVPaint, PPaint czy inne ) wtedy tez będzie coś za coś.... a wogóle to ja już nie trolluje ;)
[#40] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Olo, post #39

Puki nie ma multitaskingu to brak L2 az tak nie boli. Ale jak sie zaczyna multitasking i kilka programow naraz probuje cos przeliczyc to sie robi srednio ciekawie.
[#41] Re: Samantha 440 EP - specyfikacja i zdjęcia

@Olo, post #37

Ja myśle że zadania o których mówisz puszczone razem na Samancie z OS4 czy Efice z MOSem wcale nie nie będą szczytem obciążenia dla tych maszynek, a dlatego go że właśnie to nie będzie puszczone na procesorach x86 pod kontrolą Windowsa. Owszem L2 jest ważny ale nie przeceniaj jego możliwości, pamiętaj że sposób działania i zarządzania systemu operacyjnego wielkości plików wykonywalnych i ilości danych może skutecznie zabić L2 lub też optymalnie je wykorzystać.
Jeszcze raz napisze że wszystko wyjdzie w praniu jak bedzie moża skorzystać z obu konstrukcji, a ufam osiągom tych konstrukcji partych na embadded PowerPC bo mam możliwośc pracy na maszynach tego typu ...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem