Komentowana treść: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5
[#1] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5
Dla mnie osobiście żadna to strata.

Nigdy nie rozumiałem tego dziwactwa. I chociaż w pewnym momencie (a było to parę ładnych lat temu) prawie każdy napotkany amigowiec wypytywał mnie, czy liczę te jakieś tam klucze, żaden nie potrafił mi przekonująco wtłumaczyć, po co tak naprawdę powinienem to robić.
[#2] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Daclaw, post #1

Od trzech lat liczę w konkursie OGR-25 na konto Distributed Pegasos Team. Nie uważam za konieczne tłumaczenie się z motywacji komukolwiek.
[#3] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Grzegorz Kraszewski, post #2

A tam, to zrozumiałe, Ty to co innego.
[#4] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Kiv_Master, post #3

Tak, dokładnie.
[#5] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Grzegorz Kraszewski, post #4

ok, racja
[#6] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Daclaw, post #1

To takie dziwactwo jak udział w zawodach w biegu na 200m przez płotki.
Czyli praktycznie - dla sportu. Firma ma testerów, jakaś tam nagroda
jest, która istotna nie jest i tyle.
[#7] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Kaczus, post #6

No to ja zapytam sie, czy projekt SETI mial sens? :)
Ciekawe kto uwierzyl ze znajdzie (tak naprawde) obce formy zycia.
Fajne to bylo, a ze ludzie lubieja czasami rozrywke wiec sie przyjelo. Tu zas byla nagroda. Coz teraz to zostaje sam "Fun" :).
P.S. ja nie licze, kazdy robi to co lubi.

Ostatnia edycja: 09.06.07 06:40:13
[#8] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5
I dobrze. Nie znam równie bezsensownego zastosowania komputerów. To już lepsze jest SETIcośtam lub Foldingcośtam. Przynajmniej udają że to coś pożytecznego.

Można to co prawda traktować jak zawody sportowe. Klasyfikacje, nagrody, sława i tak dalej. :)
[#9] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@ems, post #8

Jak to powiedział Kwinto w Vabanku "Lepiej już kraśc per excelance
jako złodziej - tak jest uczciwiej" :)

Ostatnia edycja: 09.06.07 20:39:04
[#10] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@ems, post #8

Heh... "Zastosowanie komputerów"? Bez przesady. Myślę, że nie ma na świecie osób, które w dzisiejszych czasach stawiają komputer tylko po to, aby liczył bloki. RC5 jest metodą wykorzystania marnujących się zasobów (podczas np. ściągania plików procesor prawie nie pracuje - czyli marnują się zasoby ;) ) i uczestniczą w tym projekcie zwykli użytkownicy, którzy mają program do liczenia bloków uruchomiony w tle i często nawet niezauważalny przy zwykłej, codziennej pracy na komputerze (niski priorytet).
[#11] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Mario, post #10

"RC5 jest metodą wykorzystania marnujących się zasobów (podczas np. ściągania plików procesor prawie nie pracuje - czyli marnują się zasoby" - No nie tak do końca, procesor bez obciążenia pobiera mniej prądu i mniej się grzeje, więc takie niepotrzebne obciążanie procesora, aby cały czas był w pełni wykorzystany nie jest obojętne, no chyba że ktoś lubi mieć dodatkowy furkoczący grzejnik w domu. :P

PS. Szczególnie polecane latem.
[#12] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Kiv_Master, post #11

no chyba że ktoś lubi mieć dodatkowy furkoczący grzejnik w domu

Chyba, że ktoś ma w domu Efikę i nic mu nie furkocze. A że procesor pobiera maksymalnie 1,1 W, to i grzeje się nie bardzo. :D
[#13] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Grzegorz Kraszewski, post #12

Co z tego jak jest okropnie wolne. Mi nic nie furkocze ;)
[#14] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Kiv_Master, post #11

W moim PieCu najbardziej grzeje się zasilacz (czyli nie zależnie od użycia CPU). Wystarczy posiadać odpowiedni radiator na procesorze. Co prawda jest to wydatek około 100zł, ale ma się ustawiony na minimalne obroty, dużo-śmigłowy, niesłyszalny i trwały radiator z wentylatorem na CPU (nie furkoczący nawet przy 100% CPU przez 20 godzin :P ).
Swoją drogą liczenie bloczków może być dobrym testem na przegrzewanie czy zachowanie procesora w sytuacjach "stresowych".
[#15] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Mario, post #14

No ja nie zamierzam meczyc mojego procka :), juz przechodzil testy i instalke Gentoo wiec bez sensu dalej go meczyc.
Co do tematu to poki byla nagroda jakis sens byl, teraz to "z rozpedu" ludzie beda sobie czasami bawic sie w RC5.
W moim PC tez sie grzeje zasilacz, a to mnie troszke niepokoi, z drugiej strony myslalem ze pogrzeje w zimie , ale on wolal grzac teraz :P.
No a co z OGR ? Za to tez jest jakas nagroda(zlamanie kodu) ?
[#16] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@kwolf, post #15

No a co z OGR ? Za to tez jest jakas nagroda(zlamanie kodu)?

W konkursie OGR nie chodzi o łamanie kodu.
[#17] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Mario, post #14

W moim PieCu najbardziej grzeje się zasilacz (czyli nie zależnie od użycia CPU).

To nie jest niestety takie proste i oczywiste. ;)
[#18] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@MinisterQ, post #17

Noh... faktycznie - jak rozpatrzy się to np. pod kątem chaotyczności wszechświata, to wszystko ma znaczenie.
Liczenie bloków może zwiększyć temperaturę procesora o jeden stopień, co w konsekwencji może zwiększyć temperaturę w obudowie o 0,3 stopnia i temperaturę zasilacza o 0,1 stopnia. Akurat może tak niefortunnie złożyć się, że chaotyczne ruchy cząsteczek zasilacza rozłożą się przez to zwiększenie temperatury w takim entropicznym rozkładzie, że zasilacz spali się wysadzając przy tym twardy dysk. Uszkodzenie dysku spowoduje stratę danych odnośnie projektu, który w przyszłości mógł zadecydować o losach wielkich korporacji, ich upadku, powstania, zmianach w systemach kapitalistycznych świata, rewolucjach, wojnach, inwazji istot pozaziemskich, destrukcji świata.
Ostatecznie decyzja czy liczyć bloki, czy nie, jest bardzo trudna. :)
[#19] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Mario, post #18

Naprawdę sądzisz że zmiana poboru mocy przez procesor nie wpływa na zachowanie się zasilacza który tej mocy dostarcza? ;)
Chaotyczność wszechświata chaotycznością, ale w tym przypadku jest to typowa, zwykła zasada zachowania energii. ;)
[#20] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@MinisterQ, post #19

Myślę, że w moim przypadku można to wręcz zignorować.
Mój dosyć silny zasilcz zajmuje się karmieniem dużej ilości urządzeń. Gdybym policzył ile procent z całej mocy zjada procesor wyszło by zapewne mało w związku z dużą ilością urządzeń. Gdybym potem policzył ile procent (z tych procent) o ile procent zwiększa pobór mocy gdy procesor jest zajęty na sto procent przez sto procent czasu, to myślę, że wyszło by znikomo mało procent. :D Poza tym po godzinie czasu temperatura mojego zasilacza stabilizuje się i utrzymuje na raczej stałym poziomie niezależnie od tego co komputer robi.
Innymi słowy: nie twierdzę, że użycie procesora nie ma wpływu na zasilacz. Wyciągam tylko wniosek, iż najprawdopodobniej, w moim przypadku, użycie procesora na 100% nie powododuje zwiększenia temperatury zasilacza (a w konsekwencji jego głośności, bo od tego się zaczęło).
[#21] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5
Każdy ma własną filozofię liczenia RC5, dla mnie np. nie liczy się nagroda (może jej nie być - szanse na wygraną i tak mniejsze niż na "szóstkę" w totka) jedynym powodem, dla którego liczę RC5 to aby przyczynić się do jak najwyższej pozycji Distributed Amiga Team (lub biorąc pod uwagę aktualne tendencje - aby jak najbardziej opóźnić jej spadek w rankingu).
[#22] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@amigafan, post #21

Gdy wszyscy sie dzielą filozofią liczenia..
Liczyłem RC5, nie dla nagrody, lecz dla podniesienia w rankingach teamu Amigi :) - sprawiało mi frajde współzawodnictwo, zwłaszcza w czymś co miało swój amigowy odpowiednik (choć % bloków z Ami był słabiutki - w firmie zatrudniłem 21 pecetów - wtedy szałowych z pentium na pokładzie). Porzuciłem projekt z dwóch powodów - zmiana pracy (głównie) i pojawienie sie SETI@Home.
W SETI@Home interesowała mnie sama filozofia obróbki sygnałów - próbkowanie, transformaty, algorytmy poszukiwania wzorca. Zbudowanie i rozpropagowanie tego systemu przetwarzania rozproszonego uważam za sukces współczesnej nauki, obcy byli mniej ważni :)
Po pewnym czasie SETI zmieniło "platforme" programową i tak dowiedziałem sie o projekcie Einstein - wykorzystania ogromnej mocy obliczeniowej sieci maszyn do obróbki danych z LIGO w celu udowowdnienia/wykrycia zmarszczek fal grawitacyjnych...

Można tak długo :). Takie wielkie projekty uważam za jedno z bardziej sensownych zastosowań komputerów. Pojawia sie jednak jedno "ale" - ekologia. Całodobowa praca wielu maszyn to zużycie energii, a produkcja energii jest dośc brudna (oprócz elektrowni jądrowych), wiec stwierdziłem, że entuzjazm ma swoje granice i liczyłem "Einstena" na... 70 komputerach ale tylko w czasie pracy firm :), niigdy potem nie zostawiłem ich na noc.
[#23] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Mario, post #20

Tutaj znajduje się odrobinie śmiesznie, ale z grubsza nienajgorzej napisany artykuł (śmiesznie chociażby ze względu na "retoryczne" pytanie autora "po co mi mocny zasilacz"). Ów artykuł pokazuje jak zmienia się moc pobierana przez komputer, w zależności od tego, co ten komputer w danej chwili robi. Polecam fragmenty które dotyczą bezpośrednio liczenia - czyli: obróbki filmów, czy grafiki 3d (co de facto można bez problemu odnieść do liczenia RC5).
Zapewne z pobieżnego "badania" temperatury nie wyniknie jakaś szokująca różnica, niemniej wydaje mi się, na taki prosty chłopski rozum elektronika, że zmiana poboru mocy o nawet tak stosunkowo "niewielką" wartość jak dajmy na to w przybliżeniu 40W, musi w jakikolwiek sposób wpłynąć na warunki pracy zasilacza, więc i na jego temperaturę.
A i tak diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach i w konkretnej implementacji.
[#24] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@MinisterQ, post #23

No tak na chłopski rozum nie-elektronika, to n.p. sytuacja mojego
serwera/routera/NASa opartego na K6-II+ 450MHz, którego procesor
szczytowo pobiera 15W, a komp jest wyposażony w kontroler RAID i 8
dysków, kontroler USB 2.0 - który zasila nadajnik(modem) GSM/GPRS,
oraz 2 karty PCI GBit Ethernet, się na pewno *bardzo* zmieniła od
tego, że liczy OGR, nie? Oczywiście, gdyby procesor to był
jakiś potwór w stylu P4, to wyglądałoby to *trochę* inaczej, ale są
przypadki, gdy ewentualny wzrost obciązenia zasilacza przez procesor
jest po prostu niezauważalny...
[#25] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Torn, post #24

Dlatego wspomniałem o szczegółach i implementacji. Poza tym mario prawdopodobnie nie używa K6-II 450Mhz. ;)
[#26] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Grzegorz Kraszewski, post #12

Chyba, że ktoś ma w domu Efikę... i przelicza tą efiką zabójczą ilość bloków.
[#27] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Torn, post #24

Rzecz w tym, że na K6-II+ 450MHz policzysz "troszkę" mniej bloków niż na takim potworze jak P4 ;) Więc i wzrost temperatury i poboru prądu niezauważalny niż w stosunku do P4, dodatkowo w Twoim wypadku to inne urządzenia bardziej obciążają zasilacz, w zwykłym desktopie z 1HDD, DVDRW, 1LAN i P4 wygląda to nieco inaczej - taki procesor jednak bierze i oddaje swoje.
[#28] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Mario, post #14

I co z tego, że procesor jest chłodny skoro gdzieś to ciepło się musi podziać, nie ma go w obudowie to jest wydmuchane na zewnątrz i skutecznie dogrzewa pomieszczenie, w którym stoi komputer.
[#29] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@Kiv_Master, post #26

i przelicza tą efiką zabójczą ilość bloków.

Zabójczą nie zabójczą, zawsze przeliczę więcej swoją jedną Efiką, niż cały sprzęt wyprodukowany przez ACK Controls przeliczył do tej pory. A przecież tyle tego weszło na rynek. cool
[#30] Re: RSA Labs przestaje finansować projekt RC5

@MinisterQ, post #25

Wiem, ale z drugiej strony odpisałeś na post w którym były tekst w stylu "W moim przypadku, nie ma to znaczenia" i "Mój zasilacz zajmuje się karmieniem dość dużej ilości urządzeń" - stąd moja uwaga. :)
A i jeszcze K6-II "+" - niby mała różnica, a (IIRC) szczytowo 30W różnicy. ;)

Ostatnia edycja: 13.06.07 00:48:50
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem