Komentowana treść: Richard Drummond, AROS i E-UAE
[#1] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE
Tzn. będzie nowy, lepszy amithlon?
[#2] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@alpine, post #1

i o to chodzi... nie jest to złe bo zostawia furtkę takim amatorom starego staffu jak ja. Miejmy nadzieje że taka integracja będzie w morphos i aos4 (chodzi mi o odpalanie wygodne starego softu na ocs czy aga) z pod współczesnego Os'a.
[#3] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@alpine, post #1

No i dobrze bo to jedyny sensowny amigo podobny OS ktory ma szanse przetrwac "bieg czasu".Reszta jest o kant dupy do rozbicia .Morph i os4 wpakowaly sie w PPC i naco skoro koszty produkcji hardware-u sa sporo wyzsze niz pod x86.Przeciez patrzac na prawa rynku to nie ma szans przetrwania .Nawet Appe dawno to juz dostrzeglo.Trzeba sobie zadac pytanie czy (Amiga) ma byc "entuzjastyczna" i trzymac wciaz kruszace i malejace z czasem grono zwolennikow nostalgi oraz wydawania fortuny w imie idei.Na "nowo" powstaly hardware ktory na dzien dzisiejszy nie odbiega moca obliczeniowa od dobrej komorki, czy tez ma wybic sie w swiecie informatyki by zaistniec i zaprezentowac sie szerszemu gronu.A patrzac prawdzie w oczy to wiecej tych mas na x86 itp.

Ostatnia edycja: 06.11.07 22:46:44

Ostatnia edycja: 06.11.07 22:48:33
[#4] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@jimiche, post #2

Przydałoby się... zobaczymy co z tego wyjdzie pod AROS. W końcu ktoś spróbował przynajmniej zintegrować E-UAE z amigopochodnym systemem.
[#5] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@staiger, post #3

Czy dobrze mniemam, że porównujesz moc obliczeniową linii PPC, do dobrych komórek?
[#6] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@staiger, post #3

Żeby dopełnić swoją wypowiedź podaj jeszcze telefon, którego procesor
jest zbliżony (mam na myśli moc obliczeniową) do powiedzmy Pegasosa2
G4 1 GHz albo podobnej AmigiONE. :)
[#7] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@staiger, post #3

Wiesz co, niewiele wiesz o linii PowerPC i jego zastosowaniach, a patrzysz na PPC przez pryzmat rynku desktop który nie jest głównym rynkiem zbytu PPC, to jest raczej marginalny rynek. Główne zastosowanie to tzw. Embedded gdzie PPC wraz z ARM i MIPS nie mają sobie równych, linia x86 stanowi tam tak marginalny rynek że praktycznie nie zauważalny.
Zarówno niebiescy jak i czerwoni zauważyli to i dlatego pojawiły się takie rozwiązania jak Efika czy SAM440 wykorzystujące SOC (System On Chip) z rdzeniami PPC. Taki mpc5200b kosztukje naprawde grosze ... mniej niż 15$. Te SOC'i mają naprawde niezłe możliwości co do swojej ceny, a komórki czy też PDA z procesorami "reklamowanymi" 400MHz czy też 600 MHz niejak się mają do mocy PPC nawet tych małych w SOC.
[#8] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@MDW, post #6

A czy Cell nie jest czasem linią PPC? Komórkę z takim serduszkiem zobaczyć też by miło było.
[#9] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@staiger, post #3

To może oprócz tego co napisałeś, wskażesz również developerom arosa który konkretnie sprzęt mają porządnie oprogramować? Bo póki co, jest tak jak ktoś napisał wcześniej - że aros się nie rozwija - on się tylko "rozlewa" na wszystko, i na niemal żadnej konfiguracji x86 nie działa wystarczająco dobrze, i nie obsługuje wszystkiego.
[#10] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@GumBoy, post #8

Jest oparty na ppc:

http://domino.research.ibm.com/comm/research.nsf/pages/r.arch.innovation.html

Wszystkie z konsol "nowej generacji" maja procesory oparte na ppc.
[#11] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@crust_ame, post #10

Jest oparty na ppc:


No tak właśnie przeczytałem w kilku miejscach.
[#12] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@MinisterQ, post #9

że aros się nie rozwija on się tylko "rozlewa" na wszystko, i na niemal żadnej konfiguracji x86 nie działa wystarczająco dobrze, i nie obsługuje wszystkiego.

Bo to wynika ze złego podejścia programistów Arosa . Najpopularniejszym chyba do dziś chipsetem jest nForce 4 dla AMD i I945/965 dla Intela. Więc gdyby skupić się na tych dwóch mostach, doprowadzić do ładu i składu system to może stałby się on używalny. Tak samo z kartami graficznymi. Czym różni się obsługa 2D takiego np. radeona x300 od x850 , prawdopodobnie niczym bo to te same procesory, z tą różnicą że x300 to wykastrowany x850.

No ale to tylko moje gdybanie nie mające oczywiście nic wspólnego z rzeczywistością. A szkoda, bo za AROSA w pełni działającego z wbudowanym emulatorem 68k dużo bym dał . :)
[#13] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Olo, post #12

System byłby używalny, gdyby miał oprogramowanie.
[#14] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Kaczus, post #13

A oprogramowanie było by, gdyby podejście AROSowców było inne - kwestia wykorzystania tej bazy oprogramowania która już jest jest kluczowa.
[#15] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@MinisterQ, post #9

Grymasisz chyba... Na mojej konfiguracji działa i obsługuje co trzeba. Problem jest natomiast inny. Potencjalni użytkownicy przykładają inną miarę do AROS-a a inną do AmigaOS 4 i MOS-a jeżeli chodzi o sprzęt. Oba ostatnie systemy wymagają konkretnej platformy sprzętowej i obsługują limitowany zestaw kart i peryferiów. To jakoś nikogo nie dziwi. Natomiast od AROS-a żąda się "obsługi wszystkiego", w tym pojawia się zdziwienie, że "czemu nie działa na mojej konfiguracji", która to konfiguracja z reguły nie była skompletowana pod kątem AROS-a.
[#16] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Grzegorz Kraszewski, post #15

Na mojej konfiguracji działa i obsługuje co trzeba.

No tak, jak działa u Ciebie, to automatycznie problemu nie ma? ;)
Bądźmy poważni.

Jeśli sprzęt pod arosa musi być konkretnie dobierany, to oznacza to ni mniej, ni więcej jak to, że sprowadza się go niemal do tego samego punktu co AmigaOS4 i MOSa, które to obsługują przecież, jak sam zauważyłeś limitowany zestaw kart i peryferiów.

Co z tego że np. na moim laptopie mogę uruchomić arosa, jeśli nie jestem w stanie skorzystać ani z wbudowanej karty sieciowej (zwykłej, o wifi nie wspominając), ani z wbudowanego dźwięku? Przecież nie wetknę jakiegoś realteka czy innego szumblastera do środka.

Szkoda tylko że znacznie lepsza/większa dostępność sprzętu opartego na x86 wpływa również na jego różnorodność pod kątem oprogramowania (sterowniki), i w tym przypadku z największej zalety dla arosa w tym kontekście, powoli robi się z tego jego największa bolączka.
[#17] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@staiger, post #3

Wiesz... takie wypowiedzi świadczą jedynie o twojej niewiedzy i zawężaniu się do "jedynie słucznej linii"... I nie jestem, broń boże, znawcą tego tematu, ale coś na ten temat wiem. Nie wiem jak teraz, ale jeszcze do niedawna wszystkie procesory klasy x86 były obarczone "zgodnością w dół". Natomiast pomysł PPC wyszedł z założenia zerwania ze starymi pomysłami, stąd niezgodność linii 68k i PPC. Pozatym, jak już wielu tutaj pisało, PPC mają szerokie zastosowania poza "komputerami osobistymi"...

i tak, technologia procesorów Cell jest oparta o technologie PPC. Sam widzisz, że skoro technologia jest dalej rozwijana, to chyba znaczy że nie jest zła? A technologi x86 rozpowszechniły się głównie na komputerach klasy PC. Dlaczego? Odpowiedz sobie sam na to pytanie...
[#18] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@MinisterQ, post #16

Jeśli sprzęt pod arosa musi być konkretnie dobierany, to oznacza to ni mniej, ni więcej jak to, że sprowadza się go niemal do tego samego punktu co AmigaOS4 i MOSa, które to obsługują przecież, jak sam zauważyłeś limitowany zestaw kart i peryferiów.

Jest jednak pewna różnica. Wybór sprzętu obsugiwanego przez AROS-a jest znacznie większy, a i cena plyty glównej wybranej pod kątem AROS-a będzie znacznie mniejsza niż cena Pegasosa czy A1. Natomiast co do laptopów - nawet pod Linuksem, nad którym pracuje znacznie więcej programistów, nie masz żadnej grarancji, że będziesz mial obslugę wszystkich elementów laptopa. I też dobierasz sprzęt pod kątem systemu. Więc nie zachowuj się jak laik, który myślal, że AROS jest systemem mainstreamowym tylko dlatego, że jest zorientowany na x86. Zresztą np. MOS ma sterowniki do raptem 4 typów kart sieciowych, AROS ma okolo 10... Podobnie jest z innym sprzetętem.

[#19] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Solo Kazuki, post #17

Podejrzewam, że -naście lat temu PPC było dla Apple'a czy pogrobowców Commodore'a dużo rozsądniejszym wyborem niż x86. Dzisiaj jest odwrotnie, x86 rozwija się a w najbliższym czasie można się spodziewać ofensywy tej spisywanej już kigdyś na straty technologii.
Przede wszystkim Silverthorne: http://itbiznes.pl/art26871.html - już niedługo popularność zaczną zdobywać różnego typu OLPC czy UMPC więc x86 zdominuje kolejne obszary rynku.

Tak się składa, że najszybszy superkomputer w PL to też jest x86. A w kontekscie GPGPU - które pewnie w najbliższej dekadzie spowodują zmianę spojrzenia na CPU w komputerach biurkowych i serwerach - plany stworzenia przez Nvidię GPU zgodnych z x86 chyba przesądzają sprawę... A jest to coś (x86-GPU), co jeszcze 2 lata temu brzmiałoby jak skończona głupota.






Ostatnia edycja: 07.11.07 16:05:49
[#20] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Grzegorz Kraszewski, post #18

Natomiast co do laptopów - nawet pod Linuksem, nad którym pracuje znacznie więcej programistów, nie masz żadnej grarancji, że będziesz mial obslugę wszystkich elementów laptopa.

No, ale tak się składa że jakoś mam.
Do poruszonej przez Ciebie kwestii laicyzmu nie ma się co odnosić, bo wynika z niej tylko tyle, że nie rozumiesz do czego dążę w moich wypowiedziach.
A dążę do ogólnego stwierdzenia, iż to, że aros jest na x86, nie oznacza jednocześnie iż nagle otwiera się przed nim zalew taniego i wszędobylskiego nowoczesnego hardware - tak jest tylko pozornie. Sytuacja wygląda niewiele lepiej pod tym kątem niż na MOSie czy OS4.
Ów zalew taniego i wszędobylskiego hardware nie wpływa w ogóle na zwiększenie bazy developerów, czy oprogramowania; co więcej - jest wręcz przeciwnie. Znacznie więcej aktywnych developerów czy oprogramowania mają platformy które uchodzą za "przestarzałe", drogie, i niepopularne. A jedyne co słychać ogólnie w odpowiedzi na to wszystko, to to, iż "aros ostatecznie zwycięży", i jako jedyny nie jest ślepą uliczką. Świetnie, szkoda tylko że jeśli obecny trend związany z arosem się utrzyma, to kiedy "skończy się" MOS i OS4, to i po arosie nie będzie czego zbierać - wszyscy się prędzej przesiądą na linuksy i inne windy, niż na arosa, rozwijanego w obecnej postaci, i w obecnym tempie.
[#21] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@MinisterQ, post #20

Cóż - przyczyna może być taka, że część programów powstaje ze względu na potrzeby uzywających system developerów, a jak arosa się nie używa ze względu na brak oprogramowania, to jakoby kółko się zamyka.
[#22] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Olo, post #12

Bo to wynika ze złego podejścia programistów Arosa


Doprawdy?

Najpopularniejszym chyba do dziś chipsetem jest nForce 4 dla AMD i I945/965 dla Intela. Więc gdyby skupić się na tych dwóch mostach


Gdyby skupic sie? A kto ma sie na tym skupic?

Dla rozrywki proponuje dowiedziec sie, ile osob w teamie zajmuje sie albo chociazby jest w stanie napisac jakikolwiek sterownik do sprzetu. Jak sie tego juz dowiesz, to pogadamy dalej, ok?

Czym różni się obsługa 2D takiego np. radeona x300 od x850 , prawdopodobnie niczym bo to te same procesory, z tą różnicą że x300 to wykastrowany x850.


Radeon x300 to rdzen RV370, radeon x850 to rdzen RV420. Jaka dasz mi gwarancje, ze 2D obsluguje sie w nich tak samo? X300 mam w domu i moge przetestowac. Dostane od ciebie w prezencie X850 czy moze mam rozwijac sterownik "na slepo" i miec nadzieje ze moze zadziala?

No ale to tylko moje gdybanie nie mające oczywiście nic wspólnego z rzeczywistością.


dokladnie.
[#23] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Solo Kazuki, post #17

stąd niezgodność linii 68k i PPC.


68k to CISC, PPC to RISC. W jaki sposob mialyby byc zgodne? ;)

Pozatym, jak już wielu tutaj pisało, PPC mają szerokie zastosowania poza "komputerami osobistymi"...


Tak samo jak procesory ARM. A co to ma oznaczac dla amigowcow ktorzy oczekuja komputera biurkowego a nie sterownika przemyslowego? ;)

i tak, technologia procesorów Cell jest oparta o technologie PPC.


Tak, ale same jednostki SPE nie maja z PPC nic wspolnego. Zeby bylo weselej, Toshiba wypuscila koprocesor ktory zawiera w sobie cztery jednostki SPE i nie zawiera procesora ktory by je kontrolowal. I gdzie tu technologia PPC? ;)
[#24] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE
Najlepiej byłoby gdyby developerzy Arosa wybrali konkretną platformę opartą o x86.

Na przykład VIA EPIA albo taką nowinkę jak "The gOS Dev Board".
http://www.linuxdevices.com/news/NS5305482907.html

Problem polega jednak na tym że dev nie mają tego sprzętu, więc nie są zainteresowani.

Oprogramowywać mogą tylko to co sami używają, ewentualnie to do czego mają pełną dokumentację.

Z x86 jest jeszcze jeden problem. Szybka wymiana kolejnych generacji podzespołów. Brak możliwości nadążenia za tymi zmianami przez dev.

W świetle tego zrozumiałe są problemy Arosa z obsługą sprzętu.

Tutaj sprzęt trzeba kompletować pod kontem systemu. Nie ma innej drogi.
[#25] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@ems, post #24

Powiem więcej, komercyjny QNX ma dokładnie ten sam problem... Dobrać sprzęt działający, który jest w sprzedaży nie jest łatwo...
[#26] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE
Ok.

padlo tysiac wnioskow o zlym doborze sprzetu, o zlym wyborze chipsetow itd itp

i co to zmienia? ilu z was ucierpialo na tym ze aros nie obsluguje np. akceleracji 2d/3d w radeonach? albo w nvidiach? ;) albo ze ide dziala tak czy inaczej?

rzeczywiscie ciezko okreslic kierunek rozwoju arosa, ale ja sie cholernie ciesze ze e-uae stanie sie integralna czescia tego systemu - nawet jesli skonczy sie na tym, ze bede go mial pod emulatorem. mam tylko cicha nadzieje ze te dwie warstwy beda ze stoba wspolpracowac, a nie tylko wspolistniec..

pozdrowki,
tomek.
[#27] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Kaczus, post #21

arosa się nie używa ze względu na brak oprogramowania


Tak. Po co mi AROS na pececie, na ktorym nie bede mogl odpalac amigowego oprogramowania? Od tego mam Windowsa + WinUAE oraz dwie Amigi (a na jednej z nich, dziala takze MOS). Podobnie mysla inni - "po co nam taki troche bardziej amigowy Linux i to bez softu?".

Tak czy inaczej, wszystko sie zmieni gdy zostanie dodana emulacja 68k (a tym bardziej ukladow AGA i Paula). :)
[#28] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@Andrzej Drozd, post #27

"po co nam taki troche bardziej amigowy Linux


A co ma aros wspolnego z linuksem, ze zasluguje na takie miano?
[#29] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@szuler, post #28

Przepraszam. Nie wiem. Nie uzywalem AROSa (jakos nie mam czasu i potrzeby sprawdzic "AROS on Win", czy jak to sie nazywa). Tak mi sie kojarzy - wszystkie "niewindowsy" (w tym AOS i MOS), to takie "inne" Linuxy.
Czyli chodzilo mi o skojarzenie, a nie obrazanie.
Tak wiec czekam na emulacje 68k. Bede mial wreszcie pretekst aby odpalic AROSa :)
[#30] Re: Richard Drummond, AROS i E-UAE

@szuler, post #28

Czyli ostatecznie jednak uważasz że linux jest zły i niedobry? ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem