Komentowana treść: AROS-owe podsumowanie roku
[#1] Re: AROS-owe podsumowanie roku
To był dobry rok dla AROS-a OK
[#2] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@FOrest, post #1

jeszcze kilka takich dobrych lat a bedzie go można używać jako system codziennego użytku

Ostatnia edycja: 25.12.07 15:33:50
[#3] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@rzookol, post #2

W kuchni do opiekania ziemniaków
[#4] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@rzookol, post #2

Być może do tego wystarczy jeden dobry rok. Taki, w którym ukończone zostaną dwa ostatnie Bounty z tej listy.
[#5] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@FOrest, post #4

jesli programy arosowe będą mogly korzystac z bibliotek 68k to tak, w przeciwnym wypadku bedzie to wygodne uae
[#6] Re: AROS-owe podsumowanie roku
Kibicuję AROS-owi.
[#7] Re: AROS-owe podsumowanie roku
Chciałbym przy okazji tego tematu serdecznie podziękować tym wszystkim
polskim programistom, którzy zdecydowali się wesprzeć w jakikolwiek
sposób AROS-a i poświęcili swój cenny czas na rozwiązywanie nowych
problemów, których nie mieliby pisząc tylko pod posiadaną przez siebie
maszynę.
AROS pokazał, że mimo sceptycznego podejścia części środowiska
amigowego rozwija się i rozwijać będzie. Można w tym uczestniczyć albo
nie ale mijający rok pokazał, że nie ma już za bardzo powodu by AROS-a
wyśmiewać. Życzę wszystkim amigowcom, by życzliwym okiem spogladali
na system operacyjny tworzony dla obcej nam platfpormy sprzętowej ale
przez amigowców i dla amigowców.
[#8] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@Arbuz, post #3

widzę, że jesteś posiadaczem komputera z systemem Windows...
Proponuję, byś zainstalował sobie VMWare i uruchomił na nim VmwAROS.
Sądzę, że zmienisz swój stosunek do tego projektu...
[#9] Re: AROS-owe podsumowanie roku
AMOS to najlepszy system operacyjny jejeje.
[#10] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@ferdekk, post #9

A rozróżniasz AROS od AMOS?
[#11] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@FOrest, post #8

Też niezmiennie kibicuje AROS-owi!!!! Mam nadzieje, że w roku 2008 doczekamy sie ukonczenia wspomnianych Bounty oraz przeportowania na PS3 (moj osobisty "konik" - PS3 nastepca Amigi). Czego sobie i Amigowcom calego swiata zycze! Przy okazji niewiernym oraz tym, ktorzy nie mieli styczności z AROS-em polecam i popieram sugestie kolegi FOresra: VMWare Player (darmowy) + VmwAROS. Oczy sie Wam otworza!
[#12] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@ferdekk, post #9

A co ma AMOS do wiatraka??
[#13] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #11

Bez przesady. Dla kogoś, kto używa MOS-a, czy nawet OS3 na klasyku, AROS nie jest żadną rewelacją na dziś. Mówię to jako osoba dość sporo używająca AROS-a zarówno hostowanego na Linuksie jak i natywnego na x86.
[#14] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Oczywiście zgadzam się z Tobą. Niestety dla mnie (przy aktualnej sytuacji sprzętowej) jedyną alternatywą jest AROS lub emulowany classic. Oczywiście będę happy jak dowolny "Amigowy" system zostanie przeportowany i w pełni funkcjonalny na platformie dostępnej ogółowi
(x86 or PS3). Może być to MOS, AOS 4.0 lub AROS. Może być komercyjny - chętnie zakupię ver. na w/w platformy! Ale tymczasowo nie widzę chętnych na moje pieniądze . A dostępny sprzęt "Amigowy" mnie nie interesuje...
[#15] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #14

No i jeszcze dodam, że faktycznie rewelacją na dzisiaj AROS nie jest, ale nie ma takich ograniczeń sprzętowych jak wymienione przez Ciebie systemy. Oczywiście AOS 3.9 z pakietu Amiga Forever (który jakiś czas temu zakupiłem) działa mi w pełni satysfakcjonująco, ale ciągle czekam na prace z natywną wersją jakiegoś "Amigowego" systemu. Ale czy się doczekam... to już tyle lat oczekiwania...
[#16] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #15

a ja jeszcze dodam, że teksty w kategorii amigaos/morphos na ps3/x86 etc traktuje w kategorii trollingu
[#17] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@rzookol, post #16

a ja jeszcze dodam, że teksty w kategorii amigaos/morphos na ps3/x86 etc traktuje w kategorii trollingu

A ja jeszcze dodam, że zwłaszcza na PS3. :) Jak można się ładować w tak zamkniętą architekturę. Już to przerabialiśmy, już na siłę staraliśmy się zrobić z CD32 komputer domowy. Każdy kto tego próbował i tak w końcu kiedyś kupował normalną Amigę. No chyba, że w międzyczasie olał zupełnie ten świat. Ale to przecież inna bajka. :)
[#18] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@MDW, post #17

No dobra... Ale czy przy tej ilości programistów jaką posiadają tzw. systemy Amigowe możemy marzyć o sensownym rozwoju systemu dla otwartej architektury?? PS3 jest na tyle mocne, że dowolny AmigaOS przez kilka lat bedzie śmigał aż miło. A zamknięta architektura pozwoli na szybkie opanowanie kwestii obsługi sprzętu i pozwoli skupić się na rozwoju systemu i softu. Zresztą jak można mówić, że PS3 to droga zamknięta? A co mamy do dyspozycji? rozsypujace się classiki, stare pegazy i Amigi ONE oraz śmieszne moim zdaniem efiki i samy... Bardzo rozwojowy sprzet! Nie ma co! Skoro Hyperion wydal AmigaOS 4.0 dla classikow i im sie to opłacało, to czemu nie mogą zrobić wersji dla PS3? Na pewno sprzedali by więcej kopii. No bo na różnorodnym i rozwojowym aktualnie sprzęcie x86_64 to raczej ich nie widzę. Za mała siła przebicia...
[#19] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #18

...i nie jest to moim zdaniem trollowanie, tylko głos rozpaczy! Robie się z roku na rok starszy a sensownego nastepcy classic Amigi nie widze... AmigaOS 4.0 i MOS ok dla mnie! Tylko na jakim sprzęcie??
[#20] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #18

nie sprzęt jest ważny tylko system i oprogramowanie
[#21] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #18

Podaj chociaż jeden program na Amigę lub Morphosa który skorzysta na mozliwościach oferowanych przez PS3...
[#22] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #18

Ale czy przy tej ilości programistów jaką posiadają tzw. systemy Amigowe możemy marzyć o sensownym rozwoju systemu dla otwartej architektury??

Domyślam się, że chodzi Ci o sterowniki. Dlaczego uważasz, że otwarta architektura to wada? Nikt nie mówi, że wszystkie dostępne na rynku karty muszą być obsługiwane przez AROS-a Można się skupić na głównym nurcie a od czasu do czasu ktoś dorzuci stery do swojego sprzętu. Otwarta architektura sprzętu ma takie same zalety jak otwartość kodu. Zakończenie produkcji Pegasosa czy A1 nie byłoby wstrząsem dla środowiska, gdyby były to architektury otwarte.
[#23] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@JaCoP, post #19

Tylko na jakim sprzęcie??



Może na Efice? A gdyby nie MorphOS to pewnie już niedługo AROS?

Ostatnia edycja: 30.12.07 16:07:23
[#24] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@Grzegorz Kraszewski, post #13

Nie twierdzimy, ze AROS jest w chwili obecnej rewelacją. Niezmiennie jednak upieramy się, że osiągnął już taki poziom rozwoju, który kwalifikuje go, by zacząć go wspierać jeśli nie ZAMIAST to przynajmniej OBOK OS3, MorphOS-a i OS4. Jest JEDYNYM systemem amigowym, którego przyszłość jest W TEJ CHWILI jasna i klarowna. Niestety większość amigowców wierząc, że za dwa tygodnie ta sytuacja się odmieni nie zrobi nic dla AROS-a. A później, gdy nadziei już zabraknie po prostu zmienią platformę, bo AROS nadal nie będzie rewelacją...
Namawiamy do innej postawy. Wspierajcie swój ulubiony system. Miejcie jednak plan awaryjny. Sprawdźcie na jakim etapie rozwoju jest AROS. Wskażcie na forum aros-exec.org, czego Waszym zdaniem w nim brakuje. Zachęćcie programistów do uzupełnienia tych braków. Jeśli za rok Wasz system będzie nadal na tym samym etapie sprawdźcie czy aby nie jest już czas by się przesiąść na AROS-a.

Ostatnia edycja: 30.12.07 16:41:24
[#25] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@FOrest, post #22

Dokumentacja Pegasosa jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych
Problemem jest brak zgodności komponentów z RoHS
[#26] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@FOrest, post #24

osiągnął już taki poziom rozwoju, który kwalifikuje go, by zacząć go wspierać jeśli nie ZAMIAST to przynajmniej OBOK OS3, MorphOS-a i OS4.

Zgadza się. Dlatego kilka projektów, nad którymi pracuję, mają wersję również dla AROS-a. I to nie jakieś mgliste plany typu "może kiedyś", ale wersja dla AROS-a jest rozwijana i testowana równolegle z pozostałymi.

Wskażcie na forum aros-exec.org, czego Waszym zdaniem w nim brakuje.

Zune jest niedorobione ogólnie, konkretnie mi brakuje implementacji MUIM_Application_Load/Save oraz managera ekranów. Poza tym wkurzył mnie brak walidatora dla FFS. A muszę przyznać, że jako autor aplikacji nie bardzo mam ochotę na grzebanie w samym AROS-ie, który ma zresztą kompletnie powalony build-system. Jeżeli napotykam w czasie pracy na jakieś ograniczenie AROS-a to po prostu pomijam to i AROS-owa wersja programu jest uboższa. Przykre, ale innego wyjścia nie widzę.
[#27] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@wali7, post #25

Sam widzisz. RoHS jest wystarczającą choć może nie jedyną barierą, powodujacą, że nikt się nie podejmie produkcji kompatybilnego sprzetu. Zwłaszcza, że jedynym systemem, który dałoby się na tym klonie uruchomić byłby linux... Chyba nikt nie spodziewa się, ze MOS Team wsparłby taką konstrukcję...
[#28] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@FOrest, post #27

A spróbuj np. zachęcić AROS team do zasuportowania pegasosa. U mschulza pegaz leży i się kurzy w piwnicy. :P
[#29] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@Grzegorz Kraszewski, post #26

Dlatego kilka projektów, nad którymi pracuję, mają wersję również dla AROS-a.


I chwała Ci za to :) Odnoszę wrażenie, że coraz więcej amigowych programistów idzie w Twoje ślady. Szkoda, że obóz OS4 jest już bardziej hermetyczny bo i tam powstają fajne rzeczy.
Choć życzę im rozwoju ich platformy to obawiam się, że programy pisane pod OS4 miałyby dużo większe szanse na przetrwanie, gdyby powstawały także na inną architekturę amigopodobną...
[#30] Re: AROS-owe podsumowanie roku

@MinisterQ, post #28

I tu dotknąłeś sedna!!!
To nie jest brak chęci AROS Teamu tylko użytkowników Pegasosa. Zapoczątkowałem odpowiednie Bounty ale wsparło je tylko kilka osób. Zebrało się raptem 53 dolary. Tymczasem gdyby każdy użytkownik Pegasosa dał dwa dolary byłby to największy budżet w historii AROS Team. Wiem, że w przypadku Michała nie chodzi o kasę ale kasa byłaby odzwierciedleniem rzeczywistych potrzeb właścicieli Pegasosów. Tymczasem jaki jest ich pogląd? Mają swojego boskiego MorphOS-a i kupę softu i jakakolwiek zmiana środowiska w głowie im się nie mieści. Cóż z tego, że MOS zamiast się pojawić zmienia tylko numerki. Przecież jest!!! Któżby się przejmował jakimś kadłubkiem w rodzaju AROS-a, nawet jeśli ten kadłubek nabiera kształtu....
MICHAŁ NIE MA MOTYWACJI! Ma zrobić port, żeby dopisać go sobie do CV?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem