Komentowana treść: Efika2 bez procesora PowerPC
[#1] Re: Efika2 bez procesora PowerPC
Z tym ich ARMowskim cusiem nawet nie będzie można poudawać, że to jakaś kontynuacja Amigi.

Z drugiej strony - może moja Efi zacznie nabierać wartości? :P
[#2] Re: Efika2 bez procesora PowerPC
I chwalmy Pana.
5121e ni skrócić, ni wyrzucić ... nie w pełni zgodny z 5200B.
8610 fajny, ale wymaga wentylatora a i nie wiadomo, jakie plany ma wobec niego Freescale. Te nowe ARMy (klasy SoC) zapowiadają się wspaniale. To jest przyszłość (i zarazem godny przeciwnik dla Intel Pineview).
[#3] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Hareton, post #2

Może i to jest jakaś przyszłość, ale w kontekście AmigaOS/MorphOS ten sprzęt nie istnieje.
[#4] Re: Efika2 bez procesora PowerPC
Czyli tym samym możemy zapomnieć o MOS na efiika2?



Benedykt Dziubałtowski

[#5] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Hareton, post #2

Ogólnie już planów co do lini e600 G4 ( 8610,8641D ) nie ma . Zresztą freescale powoli ubija już PPC i zastępuje je właśnie ARM-em
[#6] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@MinisterQ, post #3

MorphOS? Będzie na MacaMini to się zrobi też na nowy procesor, ważne, że niektórzy będą twierdzili, że to taki "nowy AmigaOS", a, że może za kilka lat przyjdzie też wersja na x86. Święta walka "amigowców" z AmigaOS musi trwać nadal...
[#7] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Chaos, post #6

Co masz na myśli pisząć: "Święta walka "amigowców" z" ???
[#8] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Drako^lM, post #5

to "ubijanie" PPC przypomina mi trochę "ubijanie" Amigi przez Commodore. Wypuszczamy coraz gorsze modele, a potem "no panie dziejku, przecież to nie my som winni". A ja jakoś nie mam w planach kupowania jakiejś ARMowskiej płyty. Że dziwny jestem? Może. Nie poradzę.
[#9] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Chaos, post #6

"amigowców" z AmigaOS

ktoś walczy z amigaos ?
[#10] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@recedent, post #8

Jak Ty jesteś dziwny, to ja też :)
A ja cholernie jestem teraz ciekaw CO NA TO MorphOS Team?
[#11] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@R-Tea, post #10

A ja cholernie jestem teraz ciekaw CO NA TO MorphOS Team?


robia MOS-a na MacMini :P
[#12] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@recedent, post #8

to "ubijanie" PPC przypomina mi trochę "ubijanie" Amigi przez Commodore. Wypuszczamy coraz gorsze modele, a potem "no panie dziejku, przecież to nie my som winni".


Genesi chce zarobic. Pompowanie kasy w sprzet i system interesujacy zaledwie kilkaset osob to kiepski plan biznesowy ;P
[#13] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Drako^lM, post #5

Czyli bye bye Pegasos 3 :(

Jedyne co może być "nowym Pegazem" to Mac Mini lub PowerBook G4 i iBook G4.
Czyli nie jest tak źle.

Witamy w świecie ARM czyli ramienia
[#14] Re: Efika2 bez procesora PowerPC
Pytanie co konkretnie ten ARM będzie miał do zaoferowania i za ile? Jeżeli przejście na ten procesor zaowocuje długo wyczekiwanym Pegasosem 3 w rozsądnej cenie, to warto rozważyć taką mozliwość. Myślę, że wtedy pojawi się realna szansa na nową wersje Morphos-a.
[#15] Re: Efika2 bez procesora PowerPC
One down, one to go...
[#16] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Sir_Lucas, post #13

No peg3 i tak by nie było ...
[#17] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@ender, post #14

Myślę, że wtedy pojawi się realna szansa na nową wersje Morphos-a.


A teraz nie ma realnej szansy na nową wersję MOSa? Zapowiadana tu i tam 2.3 to ściema?
[#18] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@ender, post #14

Już widzę tego mitycznego mosa z emulatorami PPC i m68k na armie...
[#19] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@szuler, post #12

Miałem na myśli Freescale, mówiąc o ś.p. Commodore. I podobnie jak Commodore inwestował w klony PC, teraz Freescale wykupiło licencję na ARMa.
[#20] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@GumBoy, post #17

Nie napisałem, że Morphos 2.3 to ściema. Po prostu ktoś się zastanawiał, czy wyjdzie wersja na ten procesor. Ja uważam, że jeżeli będzie dostatecznie dobry/szybki sprzęt i w miarę tani, to jest na to realna szansa. Gdyby tak nie było, to nie mielibyśmy wersji na Maca mini.
[#21] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@MinisterQ, post #18

Emulator M68k, to może, a czy aż tak dużo mamy tego oprogramowania pod PPC. Jeżeli za nowym sprzętem i nową wersją jakiegokolwiek amigo-podobnego systemu poszliby producenci oprogramowania, to zamiast emulować zrobiliby nową wersje pod nowy procesor. Ja i tak wolałbym SH5 (64-bit)zamiast ARM-a ;)
[#22] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@ender, post #20

1. Pisałeś ogólnie o nowej wersji, nie napisałeś, "wersja na ARM będzie realna"..

2. Wydanie MOSa na kolejną maszynę PPC, to nie to samo co przepisanie go na ARM. Chyba nie muszę pisać, co moim zdaniem jest bardziej realne.

Ostatnia edycja: 23.01.09 21:33:29
[#23] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@ender, post #21

Jeżeli za nowym sprzętem i nową wersją jakiegokolwiek amigo-podobnego systemu poszliby producenci oprogramowania, to zamiast emulować zrobiliby nową wersje pod nowy procesor.


Tak jak to ma w chwili obecnej miejsce pod AROSem?
[#24] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@GumBoy, post #23

# 22
1. Fakt, nie wyraziłem się precyzyjnie.
2. Nie jest jednak nierealna, a czy MOS Team będzie chciał stworzyć wersje na procesory ARM, to już tylko ich decyzja, ja bym jej jednak nie wykluczał takiej opcji. Być może Genesi złoży takie zapotrzebowanie.

#23
W coś wierzyć trzeba, inaczej to całe "amigowanie" straciłoby sens. Co do Arosa, to jest on niestety chyba zbyt niestabilny (Taki wniosek wyciągam z komentarzy użytkowników z forum Arosa i naszego.)
[#25] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@ender, post #24

Co do Arosa, to jest on niestety chyba zbyt niestabilny


I myślisz, że to ta niestabilność jest powodem tego, że 95% amisoftu wychodzi pod AmigaOS i MorphOS a nie pod AROS?
[#26] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@GumBoy, post #25

Ale to chyba jest właśnie jednym z powodów, bo skoro system jest niestabilny(czyt. nie można na nim pracować bez częstych zawieszek) to nie bardzo jest sens pisania dla niego aplikacji, bo kto będzie pracował na sofcie jeśli sam system będzie powodował wywalanie się wszystkiego.
[#27] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Chaos, post #26

Jeśli jest to jednym z powodów, to 1 000 000 razy mniej ważnym od reszty
[#28] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@wali7, post #27

tj. uważasz, że gdyby MOS był tak stabilny jak AROS, to również byłby tak chętnie używany, co więcej, doczekał się wersji 2.x z tak ładnym UI?
[#29] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Chaos, post #28

MOS jest rozwijany przez znacznie większy zespół programistów, po drugie przez pewien czas był nienajgorzej finansowany. To nie jest tak, że MOS jest lepszy od AROSa, więc się szybciej rozwija (jak możnaby wywnioskować z Twoich twierdzeń), ale po prostu - jest lepszy, gdyż się szybciej rozwija.
Do tego dochodzą pewne mniej racjonalne sprawy, takie jak pecetowość rozwijanego na PC AROSa. Inna sprawa, że to ostatnie, w świetle ostatnich kłopotów z platformami PPC może mocno promować AROSa i stać się kulą u nogi "prawdziwego" OS4 i "mniej prawdziwego" MOSa. Zobaczymy. :)
[#30] Re: Efika2 bez procesora PowerPC

@Chaos, post #26

A wiesz to od jakiegoś dewelopera, czy to Twoje domysły? Rozmawiałeś z jakimś amideweloperem na temat pisania pod AROSa?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem