Komentowana treść: Pełne wersje gier i programów
[#1] Re: Pełne wersje gier i programów
Roadkill rulezuje :D

Świetna wiadomość :)
[#2] Re: Pełne wersje gier i programów

@Logan, post #1

Roadkill rulezuje


Zgadzam się. Ale i Seek & Destroy jest cool. Zwłaszcza jeśli jeden lata a drugi steruje działkiem. Zarąbista opcja ...
[#3] Re: Pełne wersje gier i programów
NIEEEEE :(((

The Big Red Adventure, gra której szukam od wieków, jest tam legalnie do pobrania ale w niemieckiej wersji językowej...

Jest tam niby instalator (w paczce z grą) jednak nie działa, jest to już zainstalowana gra nieststy nie w tym języku co trzeba...

Ma ktoś angielską ??
[#4] Re: Pełne wersje gier i programów

@Logan, post #3

Zagraj w PeCetową - jest do pobrania. Przy amigowej oczy wyjdą Ci na wierzch.

Ostatnia edycja: 08.04.09 19:39:45
[#5] Re: Pełne wersje gier i programów

@Logan, post #3

Jakiś obraz ISO płyty mógłbym zrobić.
[#6] Re: Pełne wersje gier i programów
Te pełne wersje, to jedynie wzrostowi prestiżu strony służą. Taka jest prawda. Kto w takie VK chciał zagrać zrobił to już 9 lat temu, a nowych osób ściągnie to kilka.
Bardzo fajnie, że portale to wystawiają, sam kilka tytułów dla PPA wynegocjowałem, ale nigdy nie wierzyłem, że to jakoś szczególnie popularyzacji gry, bądź Amigi pomoże. Mało tego, bardzo często na portalach udostępniane są piraty, bo nawet autorzy nie posiadają już legalnych kopii... ;D

W dzisiejszych czasach, takie retro z namaszczeniem udostępniane, ma znaczenie dla nostalgików, którzy kolekcje swoje na różne sposoby wyzerowali, a z chęcią by pograli znowu. Abandonware jest nielegalne i coraz ostrzej jest zwalczane.
[#7] Re: Pełne wersje gier i programów

@APC74, post #5

APC74 - Byłoby super :D
[#8] Re: Pełne wersje gier i programów

@Logan, post #7

Gra jest czterojęzyczna (Angielska, Niemiecka, Francuska i Włoska). Wersję językową wybiera się w trakcie instalacji - na płycie jest installer. Poza tym w trakcie instalacji wybiera się miejsce, gdzie gra ma trzymać sejwy. Gra się z płyty. Odpalam grę bezpośrednio z płyty pod Workbenchem. Grę można dosyć prosto zainstalować na dysku (jeżeli nie chce się grać z CD), wystarczy przegrać zawartość płyty do jednego katalogu i zrobić do tego katalogu assign.
Ja tu gadu, gadu a tymczasem The Big Red Adventure już się uploadnęło... ;)
[#9] Re: Pełne wersje gier i programów
Czy te gierki będą działać na Efice z MORPHOS-em? Pograłbym w te kartingi, no i jeszcze parę innych tytułów, ale chodzi mi o to czy się uruchomią i jak będzie z prędkością działania. Próbował już ktoś? A może mini poradnik jak to zrobić(uruchomić gry z Amigi pod MORPHOS-em - tak, żeby nie było nerwów i rozczarowań?)

Ostatnia edycja: 08.04.09 22:31:57
[#10] Re: Pełne wersje gier i programów

@ender, post #9

Odpalić UAE? :)
[#11] Re: Pełne wersje gier i programów

@ender, post #9

Z prędkością działania będzie... Hmm... średniawo. Na przykład takie Giana Sisters działają prawie dobrze bez dźwięku. To chyba wystarczy za odpowiedź...

P.S. Żeby było jasne, mówimy z enderem o Efice. Pegasos to inna para kaloszy.

Ostatnia edycja: 08.04.09 22:58:28
[#12] Re: Pełne wersje gier i programów

@pampers, post #10

Odpalić UAE?


Ożesz wy wredne MOSowce, AOS4osowce i AROSowce.
Uzywajcie Amigi, a nie jakichs podrobek, to nie bedzie problemu. :P
[#13] Re: Pełne wersje gier i programów

@Logan, post #1

Zgadzam się. Przypominają się stare dobre czasy... Aż normalnie chyba spróbuję pomęczyć trochę go na UAE...
[#14] Re: Pełne wersje gier i programów

@Marek Szyprowski, post #13

UAE...

Kolejny...zbliza sie Apokalipsa. Nicosc ogarnia swiat Amigi, ciemnosc i pustka. ogień piekielny
Hehe. Wszyscy powariowali. Sami UAEowcy i pecetowcy :P
Gdzie wasze Amigi? :P
[#15] Re: Pełne wersje gier i programów

@Andrzej Drozd, post #14

Odezwał się prawdziwy Amigowiec co chce zamienić Amigę na jakąś NatAmi, która jest na dodatek w sferze marzeń projektanta. :D
[#16] Re: Pełne wersje gier i programów

@Andrzej Drozd, post #12

Oj Andrzej, trochę się pokłóciłeś z pewnym redaktorkiem na egzeku i już od razu od wrednych się wyzywasz?
[#17] Re: Pełne wersje gier i programów

@recedent, post #11

Trochę szkoda, ale mimo wszystko spróbuję w święta coś odpalić. (Mam nadzieje, że znajdę czas )

PS. To jaką prędkość Amigi osiągnę na Efice pod UAE - gołej A1200?
[#18] Re: Pełne wersje gier i programów
Czy jest szansa, że zadziała któryś z wymienionych programów natywnie pod MorphOSem?
Sprawdzał już może ktoś?
[#19] Re: Pełne wersje gier i programów

@Leon, post #18

Leon a jaki problem sprawdzić? ;) A tak poważnie to obawiam się że może być problem bo pewnie każdy będzie próbował wyświetlać grafikę oraz odtwarzać dźwięk poprzez układy specjalizowane - ale to tylko moje przypuszczenia, mogę się mylić.
[#20] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #6

"Abandonware jest nielegalne i coraz ostrzej jest zwalczane."


Co jest naprawdę super sprawą, zwałszcza, gdy sporej części gier nie ustrzelisz w oryginale NIGDZIE. Wkurza mnie to niesamowicie. Zamiast udostępniać, to pazerne firmy software'owe każą takim organizacjom jak ESA czy inne tego typu zamykać strony z abandonwarem. Nie damy bo nie! Durna polityka i tyle. Na szczęscie coraz więcej firmy zaczyna mieć ludzkie podejście...i tak na tym już nie zarobią złamanego szeląga, wiec dlaczego do cholery nie rozpowszechniać tego za darmo?
[#21] Re: Pełne wersje gier i programów

@pampers, post #19

Leon a jaki problem sprawdzić?
Wybierz sobie coś: :P
a) Jestem niedysponowany - czytaj efika została w domu i nie chciała pójść ze mną do pracy.
b) Nie zabrałem jej do pracy bo nie miałem gdzie klawiaturę schować a za rękę to trzymam tylko kobietę. :)
c) Pytałem się bo jest tu tylu fanatyków, że na pewno nie jeden już sprawdził czy coś działa. :)
d) Miałem przypuszczenia że nic nie zadziała i wolałem się najpierw spytać czy komuś coś działa.
[#22] Re: Pełne wersje gier i programów

@Leon, post #18

A czy któryś z wymienionych programów jest napisany natywnie pod MOSa? Nie wydaje mi się.
[#23] Re: Pełne wersje gier i programów

@OSH, post #20

Przyzwolenie na abandonware to pierwszy krok w stronę masowego piractwa. No bo niby kto ma decydować, czy gra jest już abandonware, czy nie? Trochę śliska sprawa. Lepiej, żeby abandonware istniało jako szara strefa, niż oficjalnie, bo szarej strefy i tak całkowicie nie wytępią.
[#24] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #23

No sliska czy nie, w przypadku kiedy wlascicielem wylacznym praw do tytulu jest jedna firma to sprawa jest przejrzysta. Mogli by udostepniac stare tytuly na zasadzie "kiedys zrobilismy cos takiego" jak np team17. Z drugiej strony skoro jest zainteresowanie to mogli by przepisac program na nowsze maszyny i sprzedawac za prawdziwe grosze.
Albo moze zwyczajnie nowe produkcje firm sa tak kiepskie w porownaniu ze starymi produkcjami pod wzgledem oryginalnsci i grywalnosci ze az zal dupe sciska.
[#25] Re: Pełne wersje gier i programów

@Koyot1222, post #24

No sliska czy nie, w przypadku kiedy wlascicielem wylacznym praw do tytulu jest jedna firma to sprawa jest przejrzysta.


Nie jest przejrzysta. Definicja abandonware wyklucza jakąkolwiek ingerencję w losy programy przez właścicieli prawa autorskich. Jeśli ciągle chcę mieć coś do powiedzenie a konkretnym przypadku, to gra nie jest abandonware.

Abandonware to gry zapomniane przez samych autorów (jak samo znaczenie słowa abandon wskazuje), a nie gry na dystrybucję których autorzy pozwolili.
[#26] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #25

Moim zdaniem zalegalizowanie abandonware wcale nie jest takie trudne. To tylko kwestia odpowiedniej długości okresu chronienia praw autorskich (a czas ukazania się danej gry można dość precyzyjnie określić). Tak jak w przypadku książek - po pewnym czasie prawa wygasają i książki (abandonbooks ;) ) można zupełnie legalnie ściągnąć za darmo z sieci (albo kupić za grosze w księgarni: grosze=cena papieru+cena druku i dystrybucji+marża księgarni). Nie sądzę, aby między obecnością produktów na które prawa autorskie wygasły, a piraceniem tych, gdzie jeszcze obowiązują, istniała jakaś silna, dodatnia korelacja.
W przypadku softu spokojnie możnaby określić czas obowiązywania praw autorskich na powiedzmy 10 lat. Bo te stare gry interesują tylko i wyłącznie nostalgików takich jak my.
Walka z abandonware to efekt tylko i wyłącznie mylnego założenia marketingowców, że stare gry są substytutem gier z mainstreamu, a więc ich dostępność obniża popyt na te nowe gry. A to bzdura wierutna. To tak jakby Boeing i Airbus zażadały ścigania kolekcjonerów dwupłatów z I Wojny Światowej, bo przecież takie pirackie latanie zmniejsza im dochody. :)
[#27] Re: Pełne wersje gier i programów

@wali7, post #26

To tylko kwestia odpowiedniej długości okresu chronienia praw autorskich


To dość spore "tylko" ;)
W tej kwestii każdy kraj ma zdaje się swoje ustawodawstwo, więc musiałaby nastąpić jakaś współpraca większej ilości państw. Tylko komu będzie się chciało tym zajmować? Są ważniejsze sprawy, niż legalizacja tego co i tak ma miejsce. Legalizacja, która tak naprawdę niewiele wniesie, bo wiadomo przecież, że ze ściągnięciem/zdobyciem jakiegoś starocia i tak nie ma specjalnych problemów.
[#28] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #27

Czy wobec powszechności piracenia należy zlikwidować prawa autorskie? Człowiek ma coś w sobie takiego, że gdy jeden coś zabezpieczy/zakaże, to drugi spróbuje to przekroczyć. Niekoniecznie dla zysku, czasami tylko dla sportu, zabawy. Tak było zawsze, jest i będzie. Czy dlatego powinniśmy zrezygnować z praw autorskich?
Piracone są książki (dorobek intelektualny pisarzy), muzyka (wiadomo - muzycy), filmy (producent), leki (cała armia naukowców)... jakoś nikt nie myśli o znoszeniu praw autorskich, a jednocześnie te prawa autorskie są czasowo ograniczone. Spore kontrowersje budzi to zwłaszcza w przypadku leków, gdzie z jednej strony prawa autorskie na leki ograniczają dostęp i podrażają koszty kuracji, więc na pewno powodują jakiś odsetek zgonów, ale przecież bez praw do danego leku pies z kulawą nogą nie prowadziłby badań nad nowymi lekami (bo w imię czego? idei?). Więc mądrym kompromisem jest czasowe ograniczenie praw, gdy lek staje się "abandonlekiem", czyli generykiem, który każdy może kopiować. Ale wróćmy do oprogramowania.
Z tego co wiem, prawa autorskie na oprogramowanie też są czasowo ograniczone, tyle, że czas ten jest absurdalnie długi. A przecież celem istnienia praw autorskich jest zabezpieczenie finansowych interesów twórcy/właściciela, a nie całkowite odcięcie konsumenta od dawno zapomnianego produktu. Tu chodzi o możliwość dania dostępu do dzieła w momencie gdy ktoś jeszcze może znależć z niego pożytek, zaś utrzymywanie całej infrastruktury związanej ze sprzedażą gdy zainteresowanie danym produktem jest już bardzo małe, po prostu jest za drogie.
Ostatnio te sprawy podnoszone są coraz częściej, zdarzają się nawet przypadki aktywności politycznej ludzi zaangażowanych w modernizację praw autorskich na oprogramowanie (tak aby wilk był syty i owca cała). W końcu nikt inny jak ludzie stanowią prawo. I w dobie powszechnego dostępu do sieci wiele się może zmienić w kwestii praw autorskich (znaczy zorganizować je tak, aby służyły twórcom i ich klientom w dobie powszechnego i coraz tańszego dostępu do informacji).
[#29] Re: Pełne wersje gier i programów

@wali7, post #28

Czy wobec powszechności piracenia należy zlikwidować prawa autorskie?


Czy ja coś takiego napisałem?
[#30] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #29

Zrozumiałem, że sugerujesz bezsensowność legalizacji, skoro i tak każdy zainteresowany spiraci. Co prowadzi do kwestionowania sensowności praw autorskich (po co utrzymywać martwe/nieprzestrzegane prawo).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem