Komentowana treść: Pełne wersje gier i programów
[#31] Re: Pełne wersje gier i programów

@wali7, post #30

Zrozumiałem, że sugerujesz bezsensowność legalizacji, skoro i tak każdy zainteresowany spiraci
.

Sugerowałem, że na górze nikt się tym z tego właśnie powodu nie zajmie.

A swoją drogą, abandonware bez piracenia nie może istnieć. Przecież zabezpieczenia w grach automagicznie nie wygasną i ktoś będzie je musiał łamać, bo autorzy nie będą się bawić w rekompilację czegoś, czego już pewnie nawet źródłówek nie posiadają. Niejednokrotnie jak jakiś autor pozwalał na wystawienie swojej produkcji na PPA, trzeba się było piratem ratować właśnie ze względu na zabezpieczenia.
[#32] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #31

wow .. a ja kiedys kupilem za ciezkei pieniedze VK :((
[#33] Re: Pełne wersje gier i programów

@HOŁDYS, post #32

Kupiłeś to? Naprawdę? :D
A tak na poważnie to sprawą abandonware nikt się za bardzo nie przejmował dopóki nie okazało się, że portując coś na komórki czy handheldy można zrobić kasę. I wtedy się zaczęło - według mnie śmieszne ...
[#34] Re: Pełne wersje gier i programów

@MisOr, post #33

Nagonka na abandonware była już ładnych kilka lat temu. Jeszcze przez Javą w komórkach. Nintendo wtedy rozsyłało do wszystkich największych serwisów ostrzeżenia (przede wszystkim do serwisów z ROMami). Wiele serwisów zamknęło wtedy SNESowe i NESowe działy.
[#35] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #34

Akurat w przypadku Nintendo wszytko jest jasne. Oni przecież mają spory kawałek rynku w handheldach.

A z drugiej strony europarlament przyznaje 4 mln. euro dotacji gościowi, który stworzy (w celach "muzealnych") uniwersalny emulator maszyn do gier wszelkiej maści (oczywiście na platformę Windows, która za dziesięć lat sama będzie wymagać emulacji). NES i SNES to oczywiście podstawa. Ciekawe czy te 4 bańki to także pozyskanie licencji, czy też do muzeum Nintendo odda za darmo.
[#36] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #34

Co do wielkiego N, wszystkie ich posuniecia to z gory przemyslana strategia. Tak bylo w przypadku wszelkiej masci ich romow ktore wytepione zostaly w necie i zaoferowane potem legalnie w sprzedazy. Czy to na handhelda GBA czy potem na WII.
[#37] Re: Pełne wersje gier i programów

@Koyot1222, post #36

Tak bylo w przypadku wszelkiej masci ich romow ktore wytepione zostaly w necie


Wytępione zostały w necie?
Podaj mi jakiś tytuł NESa SNESa którego zdobyć się nie da. Ogólnie coś z Nintendo. Typowych gier wydanych na ich konsolę.
[#38] Re: Pełne wersje gier i programów

@MisOr, post #35

A z drugiej strony europarlament przyznaje 4 mln. euro dotacji gościowi, który stworzy (w celach "muzealnych") uniwersalny emulator maszyn do gier wszelkiej maści


Emulacja ciągle jest sprawą śliską. O ile udawanie sprzętu jest OK, o tyle ROMy nie są legalne. Co z tego, że ktoś emulator stworzy, jeśli właściciel praw do np. Super Mario Bros nie będzie zadowolony, że ktoś gra w lewe kopie jego gier?
[#39] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #38

jeśli właściciel praw do np. Super Mario Bros nie będzie zadowolony, że ktoś gra w lewe kopie jego gier?


Właśnie to mnie zastanawia. Na co pójdą te 4 bańki? Wychodzę z założenia, że właśnie na pozyskanie "muzealnej" licencji. Tylko co dalej ... Mam zwiedzić Luwr, żeby w SMB zagrać?
[#40] Re: Pełne wersje gier i programów

@MisOr, post #39

Na co pójdą te 4 bańki? Wychodzę z założenia, że właśnie na pozyskanie "muzealnej" licencji.


Ale pozyskiwanie licencji, to nie jest kwestia programistyczna. Tym się może zająć każdy.
[#41] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #38

a ta dyskusja jeszcze się toczy? ;)
Moim zdaniem nie ma znaczenia (z punktu widzenia prawnego) jakiego pochodzenia jest kopia którą twórca/właściciel praw "pobłogosławił" i pozwala na jej wolne dystrybuowanie. To ,że w grze są jakieś loadery produkcji niegdysiejszych hackerów, nie ma znaczenia jeśli tylko właściciel praw przyjmie taką ocalałą grę z całą dobrocią dodatkowego inwentarza. Z punktu widzenia prawa, to stroną skarżącą w tego typu sprawach może być jedynie właściciel praw, więc jeśli on nie widzi problemu, to go nie ma.
A dlaczego twórca miałby nie być z tego zadowolony? To i tak w 99.9% jest nadal kod jego autorstwa. A jeśli alternatywą miałaby być utrata programu na zawsze (także dla twórcy)? Ludzie poza wieloma dziwnymi cechami są też próżni, a każdy normalny człowiek cieszy się z tego że jego nazwisko pojawia się w związku z jakimś dziełem. (znam też przypadki odwrotne: znany mi kompozytor i tekściarz świetnych piosenek uważa, że każdy kto fałszuje nie jest godzień śpiewać Jego Piosenek. Więc nie rozpowszechnia ich, a jedyna okazja usłyszenia ich jest w jego towarzystwie. No ale on zdecydowanie odbiega od 99% zwykłej populacji ;) ). Ale jestem przekonany, że większość twórców chce rozpowszechniania swoich dzieł, nawet za darmo, gdy już się nie da grosza z nich wycisnąć. I to nawet w postaci byłych pirackich kopii, jeśli się inaczej nie da.
[#42] Re: Pełne wersje gier i programów

@Leon, post #18

Czy jest szansa, że zadziała któryś z wymienionych programów natywnie pod MorphOSem?


ponawiam prosbe o ostrzyzenie owiec. albo o odrobienie zaleglosci w systemach operacyjnych i hardware.
[#43] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #31

Sugerowałem, że na górze nikt się tym z tego właśnie powodu nie zajmie.


nikt nie mowi ze musi, jesli wlascicielowi praw autorskich przypomni sie zapomniany tytul ma prawo uzyskiwac korzysci wynikajace z posiadania tych praw.

Przecież zabezpieczenia w grach automagicznie nie wygasną i ktoś będzie je musiał łamać, bo autorzy nie będą się bawić w rekompilację czegoś, czego już pewnie nawet źródłówek nie posiadają.


inna sprawa ze duzo tytulow jest rozprowadzanych w zlamanych/zmodyfikowanych wersjach wlasnie.

nie ma co beczec, np na home of the underdogs jest masa tytulow za free, sa tez takze te z mozliwoscia ich zakupu.

Ostatnia edycja: 11.04.09 06:18:08
[#44] Re: Pełne wersje gier i programów

@smackme, post #42

Żebym zaraz ja Ciebie nie ostrzygł.
System MorphOS i nie tylko radzi sobie dobrze z uruchamianiem poprawnie napisanych programów z 68k, więc pomyślałem, że może coś z tego darmowego softu jednak zadziała.

Pisząc natywnie miałem na myśli uruchomienie w/w programów beż używania dosboxa.
Choć wyraz natywnie nie najlepiej tutaj pasuje to większość osób zrozumiała co miałem na myśli poza Tobą.

Ostatnia edycja: 11.04.09 08:24:28
[#45] Re: Pełne wersje gier i programów

@smackme, post #43

nie ma co beczec, np na home of the underdogs jest masa tytulow za free


Ale nie wszystkie są tam zamieszczone legalnie. Są takie, które tylko czekają, aż się autor upomni (choć w olbrzymiej większości przypadków pewnie to nie nastąpi).
[#46] Re: Pełne wersje gier i programów

@GumBoy, post #45

wiec nie ma problemu... jesli autor/wlasciciel praw sie obudzi to wiadomo, ma prawo robic $$$.
[#47] Re: Pełne wersje gier i programów

@Leon, post #44

System MorphOS i nie tylko radzi sobie dobrze z uruchamianiem poprawnie napisanych programów z 68k, więc pomyślałem, że może coś z tego darmowego softu jednak zadziała.


sam sobie odpowiedziales - poprawnie napisanych programow... czyli blitowanie przez biblioteki systemowe, otwieranie ekranow itp. mowimy o starych (nie rtg) grach, wiec powodzenia.
[#48] Re: Pełne wersje gier i programów

@smackme, post #46

To jest oczywiste. Ale nie oznacza to również, że tylko dlatego, że o jakąś grę autor się nie upomniał, jest ona na HOTU legalnie umieszczona.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem