Komentowana treść: OpenAL dla AmigaOS 4.x
[#1] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x
mi sie wydaje czy coraz wiecej dobrych wiadomosci ? :)
[#2] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x
Nazywanie OpenAL "nowym na amigowej platformie systemem obsługi dźwięku" jest mocno na wyrost. W aktualnej wersji jest to po prostu nakładka na AHI.
[#3] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x
Grunt, że dałoby już radę przeportować co nieco. Gdyby jeszcze Newton Game Dynamics 2.0 ktoś przeportował to byłaby bajka :)
[#4] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Faktycznie, wyraziłem się nieprecyzyjnie "...nowy (...) system obsługi dźwięku 3D..." byłoby bardziej na miejscu. Tryb "Generic Software" (nakładka na podstawowy system obsługi dźwięku) to jeden z trybów pracy OpenAL - stosowany, gdy brak jest natywnych sterowników OAL dla karty muzycznej i podejrzewam, że tak już zostanie na Amidze (znaczy się - OpenAL jako nakładka na AHI), bo kto napisze stery dla kart muzycznych. No i wrapper dla AHI też trzeba by napisać, gdyby OpenAL miał w całości zastąpić AHI. Za dużo roboty, za dużo kłopotu.
[#5] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Dzisiaj "nakladka", a jutro wyjdzie na jaw ze OpenAL jest bardziej amigowy niz AHI i ktos sie postara zostapic to tym ustrojstwem. ;)
[#6] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@alpine, post #5

Co sie czepiasz. XWindows juz mamy, to teraz trzeba zdziadzic AHI i przejsc na OpenAL. I juz bedziemy, jeszcze blizej Linuxa.
[#7] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Andrzej Drozd, post #6

linux nie linux.zawsze blizej cywilizacji i standardow.
[#8] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Andrzej Drozd, post #6

I juz bedziemy, jeszcze blizej Linuxa.
Ja bym powiedział, że bliżej Windows. Bo to dzięki Microsoftowi i jego Viście (a w dokładniej decyzji o zlikwidowaniu HAL w DS, dzięki czemu wszystkie wypasione karty muzyczne zostały zredukowane do poziomu bufora audio, czyli AC'97) OpenAL przeżywa swój rozkwit i mogę się założyć, że więcej osób używa tego na Windowsie niż na Linuksie - bo to jedyny sposób na to, żeby pod Vistą skorzystać z rozszerzeń typu EAX w grach.
[#9] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #7

A to linux wyznacza jakieś "standardy"?
[#10] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@alpine, post #9

troche by sie ich znalazlo.
[#11] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #10

Oj tak, zwłaszcza standardów obsługi audio: OSS, OSS4, Alsa, PulseAudio, Jazz i do tego OpenAL. Bałagan jak w żadnym innym systemie. Ale bałagan w systemie to jeszcze jeden linuksowy "standard".
[#12] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #11

Jest co portować
[#13] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #11

od przybytku glowa nie boli .zawsze lepiej miec klapki i pluc na kazdy system ktory nie jest niebieski? niewazne ze niebiski systemik z standardami i dzisiejszoscia ma tyle wspolnego co rower z wyscigami f1 .... coz . takie zycie.
[#14] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #13

Właśnie że czasem boli. Wystarczy polatać po linuksowych forach i popatrzeć jakie niektórzy boje toczą z dźwiękiem. Bardzo często też dźwięk po zainstalowaniu zwyczajnie nie działa. Miałem dwa takie przypadki i tylko w jednym po przeczytaniu masy postów na forach i ostrym mieszaniu modułami kernela udało mi się wyjść zwycięsko. AHI wypada na tym tle znacznie lepiej, zarówno na systemiku niebieskim jak i czerwonym. O standardach i tym, że Linux nie jest żadnym wyznacznikiem, napisali Ci już wcześniej. Jeżeli stwierdzenie pewnych faktów nazywasz pluciem, na to rady chyba nie ma, może długi spacer, żeby wapory wypocić? Standardy i dzisiejszość (cokolwiek by to nie znaczyło) mało mnie interesują, wolę niebieski systemik...
[#15] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #14

nie ma to jak porownywac obsluge 3 kart na krzyz ,wiekszosc bedacych zabytkami muzealnymi (no nic dziwnego ze dzialaja :D) kontra systemy dzwieku obslugujace praktycznie kazda karte .
[#16] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #13

coz . takie zycie


Takie życie, jak odpale TeamSpeaka to nic oprócz niego nie potrafi dawać dzwięku. Może TS pod wine działa po ludzku :).
[#17] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #15

Wolę mieć działający dźwięk na moim muzealnym Pegasosie i moich muzealnych Efikach, niż niedziałający pod Linuksem. AC97 w Pegasosie Linux niestety obsłużyć nie umiał. Tyle w temacie.
[#18] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x
Dajcie pokój ludzie :) przecież to gites wiadomość, bo nie jeden 3d silnik dźwięk ma oparty o OpenAL (i to grubo zanim pojawiła się jakaś zbugowana wi$ta srista ;) ), stąd kroczek bliżej do przeportowania zapewne kilku, może całkiem fajnych, rzeczy. Nawet jeśli nie ma wszystkich przestrzennych non-AHI-ficzerów ;), ważne że działa i nie jeden programista zapewne odetchnąłby w tym momencie błogim sapnięciem ;).
[#19] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #17

Pod OpenSuse dzwięk z AC97 w Pegu u mnie działał bezproblemowo
[#20] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #17

obstawiam syndrom "kiepskiej baletnicy" . osobiscie nie spotkalem sie z ac97 ktora by nie dzialala . czasem tylko w laptopach z Intel HDA trzeba podac tzw "model" producenta(np HP/acer/benq/toshiba etc) ,bo system sam nie umie wykryc modyfikacji dokonanych na danym układzie przez producenta laptopa. wszystko to sprowadza sie do ..wyszukania modelu na liscie ..dosc dobrze zreszta opisanej.


a jak tu poprzednik napisał , jemu działało :) wiec ...jak to mówią : kiepskiej baletnicy to rąbek u spódnicy....

a wracajac do tematu . to dobrze ze os4 dostal standard pod ktory wiele rzeczy jest tworzonych . ułatwi to z pewnoscia portowanie wielu aplikacji.

Ostatnia edycja: 12.04.09 11:07:58
[#21] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #20

miło, że os4 próbuje doganiać mosa


(dla osób nie potrafiacych czytać pomiędzy wierszami: tak, na mosa od dawna jest open al)
[#22] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@rzookol, post #21

i co? tam ta linuxowa balaganiarska niesytandardowa proteza juz nie jest złem wcielonym?


ot hipokryzja
[#23] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #22

Jedyną osobą, która tu nazwała OpenAL "linuxową bałaganiarską niesytandardową protezą" jesteś Ty. Zarzucasz hipokryzję samemu sobie? Chwila szczerości, brawo.
[#24] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #23

moze przeczytasz raz jeszcze swoj komentarz.. jakbys mial problem z odnalezieniem to podpowiem ze ma numer 11.
[#25] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #24

Może przeczytasz jeszcze raz mój komentarz... i pokażesz mi tam na przykład słowo "proteza", albo "niestandardowa". Jak znajdziesz, to wróć.
[#26] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Grzegorz Kraszewski, post #17

U mnie na Fedorze 6,7,8,9,10 działa poprawnie ale nieźle trzeba było się nakombinować. Oprócz tego, że trzeba się zdecydować na któryś ze "standardów". A i jeszcze jest phonon do multimediów.

Ostatnia edycja: 13.04.09 09:43:09
[#27] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #20

Czepiasz się. Ac97 zawsze działa ale już różne systemy obsługi dźwięku nie zawsze współdziałają. Czasem jest tak że wyłączając linucha mam ustawione pulseaudio a przy ponownym włączeniu już nie działa i muszę przejść na przykład na alsa. I nie ma na to jakiegoś konkretnego wytłumaczenia. Sytuacja tak jest nie tylko na pegazie bo na coreduło też mi się zdarza, nie tylko na Fedorze jak i na Ubuntu.
Coś mi się zdaje że pisząc o "kiepskiej baletnicy" szukasz tylko zaczepki z Kraszanem
[#28] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Arbuz, post #27

Ale zauważ, że PulseAudio jest po części nakładką na Alsę - dokładnie to PulseAudio stanowi coś w rodzaju miksera dźwięku korzystającego ze sterowników Alsy (a właściwie z jej interfejsu). Inna sprawa, że korzystając z Fedory to można nabawić wrzodów na żołądku - to jest dystrybucja testowa, która testuje... wytrzymałość użytkowników...
[#29] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@MCP, post #28

Masz rację ale jednak jak nie mam dżwięku a mam zaznaczone PulseAudio przłączając na Alsę, OSS czy inne badziewia :) dźwięk jest.
Co do Fedory i jej testowej wersji to przesadzasz ja nie miałem jakichś wielkich problemów z każdą wersją wydaną na pegaza. Uzywałem kilku różnych dystrybucji linuxa i akurat ta mi przypadła do gustu. A teraz jak OWB bardzo dobrz czyta większość stron to Fedory używam właściwie tylko do OłpenŁofisa3.

ps. jak widzę też masz Fedorkę10 tylko na grzybie. Będziesz aktualizował do Fedory11 alpha czy czekasz na pełną wersję? Bo na Pegaza też już jest F11 alpha i nie wiem czy zamieniać


Ostatnia edycja: 13.04.09 11:47:07
[#30] Re: OpenAL dla AmigaOS 4.x

@Arbuz, post #26

pod suskiem pegowe audio działa automatycznie po instalacji
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem