Komentowana treść: Gallium3D nabiera kształtów
[#1] Re: Gallium3D nabiera kształtów
Super, każdy krok w przód AROSa bardzo mnie cieszy, i daje nadzieję na w pełni używalną instalację na moim netbooku obok linuxa :)
[#2] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Bagheera, post #1

fajnie :) Aros bedzie coraz bardziej funkcjonalnym systemem :)
[#3] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@PrzemasIII, post #2

I bardzo dobrze. Bo niby w czym maja byc lepsze AOS4 i MOS?
Kiedys na klasyku, mozna bylo zywo odbierac wszystkie atrakcje zwiazane z AOS4/MOS. A teraz? A teraz to jest juz piata woda po kisielu, ktora dziala na pecetach z PPC. Niczmym w zasadzie nie roznia sie od AROSa i dzialaja na 3x drozszym sprzecie. Wiec dlaczego nie AROS? W czym jest gorszy? Jest tak samo amigowy jak nowe pokolenie linuxow wywodzacych sie z AOS3, czyli AOS4 i MOS.
[#4] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Andrzej Drozd, post #3

Wiec dlaczego nie AROS? W czym jest gorszy?

- Brak emulacji 68k.
- Mała baza oprogramowania.
- Błędy i słaba stabilność działania.
[#5] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Andrzej Drozd, post #3

Jeżeli tak na to patrzeć, to AROS jest nawet lepszy niż AOS4/MOS, bo to dzięki AROSOWI możemy cieszyć się na AOS3 sensowną obsługą ikon PNG, wygładzaniem czcionek, przeźroczystością png, zarąbistymi skórkami/tematami graficznymi na OS i wieloma innymi rzeczami.
Chcę przez to powiedzieć, że na rozwoju AROSA korzystają nie tylko AROSowce ale również miłośnicy klasyków.
A dzięki temu bounty pojawiła się (m.in.) nadzieja na to, że karty graficzne NVIDII zawitają wreszcie pod amigowe strzechy - zapis o przykładowym sterze dla NVIDII ("nVidia example driver") jest w bounty - co by mi bardzo pasowało, bo trochę kart tej firmy przewala mi się po strychu. :D
Trzymam kciuki. :)
[#6] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Grzegorz Kraszewski, post #4

A nie nalezalo by w koncu zaczac ze sie tak wyraze "pieprzyc" emulacje 68k? Na rzecz W PELNI natywnego systemu? Juz widze jak makowki napisaly by... hem snow leopard jest niedobry bo nie emuluje ani pepece ani 68k.. Czujecie co by sie stalo 9 lat temu gdyby wyszedl OFICJALNY natywny aos 4.x z zarzucona emulacja 68k? Dzis mieli bysmy w pelni funkcjonalny system + kilka platform do jego instalacji. A tak kazdy sie piescil zeby zachowac zgodnosc w dol itd. Nie powstaly ani nowe karty ani porzadne systemy, sam procek robil tyle lat za koprocesor, ludzie sie wykruszyli i nie bylo po co wydawac kontynuacji sprzetowej (szybszych procesorow itd). To co pozniej przyszlo (mos,aos4) bylo jakies 5 lat za pozno.
[#7] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Grzegorz Kraszewski, post #4

- Brak emulacji 68k.

A AmigaBridge (czy jakoś tak)?
[#8] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Grzegorz Kraszewski, post #4

I zapomnialem jeszcze dodac ze podzielilo srodowisko blablbla, co zawsze jest najgorsza rzecza mogaca spotkac podupadajace legendy ;)
[#9] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@APC74, post #7

A AmigaBridge

To jest ładnie zapakowane UAE. Działa to zupełnie inaczej niż pod MorphOS-em.
[#10] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Grzegorz Kraszewski, post #9

Emulacja m68k pod AROS-em nie bedzie nigdy dzialala tak samo jak emulacja m68k pod MorphOS-em.
[#11] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@pawelini, post #6

Pogdybać sobie zawsze można. Emulację 68k też można oczywiście spuścić w toalecie. Nie zmienia to faktu, że AROS, mimo, że jest amiplatformą o najszerszej bazie sprzętowej i to właśnie AROS-a można uruchomić w tej chwili na najszybszych maszynach, pozostaje on jednak platformą najsłabiej oprogramowaną. Pytanie, dlaczego?
[#12] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@pawelini, post #6

MorphOS jest w pełni natywny. Jednak ilość softu dla amigowych platform jest przerażająco mała i dodatkowo wyrzucenie softu 68k sprawia, że ilość maleje jeszcze bardziej do poziomu nieakceptowalnego.
[#13] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@szuler, post #10

Emulacja, to emulacja. Najważniejsze, że wygodnie można odpalić soft classikowy. Moim zdaniem oczywiście. A Bounty super! Powodzenia!
[#14] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@JaCoP, post #13

cegla dodana :D
[#15] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Andrzej Drozd, post #3

A teraz to jest juz piata woda po kisielu, ktora dziala na pecetach z PPC.


Co to jest pecet z PPC? Zawsze myślałem, że termin pecet odnosi się do komputera opartego o x86.
[#16] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Bagheera, post #1

Wczoraj wyczytałem o Tajwańskim NetBooku działającym na...bateriach - paluszkach :) za całe 99$,dziś czytam o bounty wprowadzającym 3D na AROSie.
AROSik i mały NetBook za 99$ - czemu nie.

Ostatnia edycja: 09.10.09 17:00:37
[#17] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Grzegorz Kraszewski, post #11

pozostaje on jednak platformą najsłabiej oprogramowaną

trochę się to ostatnio zmienia nieprawdaż? :)
[#18] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@szuler, post #10

nie widzę tu specjalnie problemu o ile to Bounty zostanie ukończone
[#19] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@MDW, post #12

I tego natywnego softu wcale nie przybywa w takim tempie, jakiego można było oczekiwać po tak dobrym systemie. Pytanie, dlaczego?
[#20] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@waldiamiga, post #16

Na razie AROS śmiga tylko na netbookach za 299$ :)
[#21] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@FOrest, post #18

W tej sprawie pojawiło się właśnie trochę informacji od autora portu:

http://o1i.blogspot.com/

Być może niedługo będzie nowy release :)
[#22] Re: Gallium3D nabiera kształtów
Super wiadomość!! Brawo Krzysztof!! OK
Domyślam się, że EL poleci teraz na full screenie? ;)

Ostatnia edycja: 09.10.09 17:20:39
[#23] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@APC74, post #5

Chciałbym nadmienić, że oprócz $$ chętnie przyjmę również karty nVidii różnych generacji w ramach datków na bounty ;)
[#24] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@FOrest, post #22

Mam taką nadzieję, być może nie na wszystkich kartach. Sterwnik gallium jest najbardziej zaawansowany dla kart rodziny NV40 i NV50.
[#25] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@deadwood, post #24

Czym nas zaskoczysz, gdy już ukończysz Gallium3D? ;)
[#26] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@FOrest, post #17

trochę się to ostatnio zmienia nieprawdaż?

Owszem. Tylko że dla MorphOS-a też się coraz więcej pisze. Podtrzymuję więc moje zdanie o najsłabiej oprogramowanej platformie. Do tego mogę też dodać cieniutki desktop, a filemaganery jakie są pod AROS-a jako wsparcie Wanderera?
[#27] Re: Gallium3D nabiera kształtów
Moim zdaniem ktoś powinien stworzyć emulator sprzętowy (wyposażony w 68060 i AGA) wpinany w PCIe, zamiast bawić się w emulacje procesora 68k i układów Amigi. Ci co chcą (użytkownicy MOS-a, AOS-a, AROSA) to sobie go kupią lub nie. Systemy powinny mieć w swoich zasobach tylko program, który przełączał by do tego emulatora przy konieczności odpalenia starego softu. (Coś jak tryb DOS w XP. To jest pogląd laika na sprawę).Wiem, że to by kosztowało, ale napisałem jeśli by ktoś chciał. Zawsze można gry przenieść na nowy system, jeżeli właściciel chce. (Np. Metal Slug na Xboxa, wygląda jak na automacie, a z tego co wiem, to na żadnym emulatorze nie działa). Nie ma się co oszukiwać, że ktoś używa na nowych systemach starego softu, wszyscy szukają nowego. Nikt nie będzie tworzył nowego skoro większość deklaruje, że używa starego. Niby wszyscy się odcinają od starego systemu, ale ciągle w nim siedzą. Przepisać to co wartościowe - gry, ewentualnie oprogramowanie (lepiej stworzyć zaktualizowane wersje), albo porzucić!!!
Mam nadzieję, że AROS będzie się nadal rozwijał!
[#28] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Grzegorz Kraszewski, post #26

Osobiście używam Dopusa 4 (siła przyzwyczajenia) na obu tych systemach. Jaki lepszy poleciłbyś mi dla MorphOS-a?

Ostatnia edycja: 09.10.09 21:20:24
[#29] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@Grzegorz Kraszewski, post #9

Dla programisty TO działa zupełnie inaczej. Dla użytkownika efekt jest ten sam.
[#30] Re: Gallium3D nabiera kształtów

@FOrest, post #28

Ambient ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem