Komentowana treść: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews
[#1] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews
However, nobody currently makes any MorphOS compatible hardware...

bk
[#2] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews
Całkiem do rzeczy recenzja. Co do komentarza numer 1 - jak się ma tylko jeden argument, to się go powtarza do znudzenia . Port na Maca Mini zmieni dostępność maszyn, co zresztą zaznaczył autor recenzji. Ale wojownicy AROS-a mogą spać spokojnie. Mini wszak jest również już nieprodukowany, zatem argument numer pierwszy i ostatni będzie można podnosić nadal. Na zdrowie.
[#3] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Można przeportować na Xbox'a - też PPC i sprzęt będzie łatwo dostępny ;)
[#4] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Santon, post #3

Można też powrócić do nieśmiertelnego tematu z portowaniem na PS3...
[#5] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Santon, post #3

Lepiej na PS3 OK
[#6] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Santon, post #3

mozna tez tak sobie pier... w nieskonczonosc.
[#7] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

... a i tak nic z tego nie wyniknie ;) Recenzja bardzo fajna. Lekka i przyjemna. OK
[#8] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

To już lepiej na SAM440 jak sugeruje autor tekstu (z tego co zobaczyłem), warunek ACube musi dać procka 1,5 Ghz przy obecnej cenie. A tak serio ciekaw jestem jaką drogę wybierze MOSTeam?
[#9] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@ender, post #8

Nie warto, ten sprzet to kicha, podobnie jak a1 czy ua1.
Lepiej dobre,istniejace rozwiazania, vide Makowki wszelakiego rodzaju:)
[#10] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@ender, post #8

SAM jest wolna, zresztą jaka jest gwarancja że ACube pewnego dnia nie powie dość. Zresztą w tym momencie nie widać chęci rozwoju SAM. Wolę istniejącą, sporą bazę maców ppc.
[#11] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@pampers, post #10

One też się kiedyś skończą. Poza tym trafienie miniaka z 64 mb Vramu w Polsce to cud, a tylko takiego chciałbym kupić. Gdyby SAM miała szybszy procesor (tak jak napisałem 1.5GHZ) to byłaby ciekawą alternatywą. Jeżeli ktoś chce nowy (ja wolałbym nowy) sprzęt to mógłby go kupić. SAM ma Sata, USB 2.0, fakt tylko PCI, ale to chyba nie tak źle jak na nasze potrzeby. Nie ma wieści na temat rozbudowy, rozwoju SAM..., a kto wie, jak jest z AOS4.1, czy Hyperion się nie dogadał z Amiga INC, ale warunek porzucić SAM? To są spekulacje, ale takie wątpliwości się nasuwają. W sumie gdyby tak było może nawet łatwiej byłoby się z nimi dogadać, a nową SAM z prockiem 1,5 GHZ, Satą, USB 2.0, i PCI (może i PCIe) kupiłbym na raty.

Ostatnia edycja: 10.10.09 11:22:13
[#12] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@ender, post #11

Jeżeli chcesz trafić Maca z 64mb vramu musisz wyjść trochę dalej poza Polskę, uwierz mi, takie Maki są dostępne (sam takiego upolowałem).
[#13] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@ender, post #11

Ilość sprzedanych maków PPC wielokrotnie przekracza ilość jaką łącznie osiągną sprzedane WSZYSTKIE komputery amigopodobne z PPC. Do tego maki są dobrze wykonane i nie są zbyt awaryjne.
Jestem więc przekonany, że w momencie kiedy padnie ostatnia maszyna amigowa z PPC, na rynku będzie dostępnych jeszcze sporo maków z PPC.

Co do mini z 32 MB VRAM to zobaczymy jak będzie sprawdzał się pod MOSem. Ja mam takiego z prockiem 1.42 GHz i 1 GB RAM, jak tylko pojawi się MOS dla niego to spróbuję przeprowadzić jakiś zestaw testów i porównam używalność w stosunku do mojego dawnego Pega II z G4.
Też polowałem na wersję z 64 MB VRAM, ale jak zauważyłeś jest trudna do dostania, pozatym osiąga zazwyczaj sporo wyższe ceny, więc po konsultacji z członkami MOS Teamu zdecydowałem się na 32 MB VRAM z Allegro (wyszło względnie tanio). Pod MacOSem maszyna sprawuje się super.
[#14] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@ender, post #8

To już lepiej na SAM440

Z punktu widzenia ilości rejestracji na pewno nie lepiej. Ile ludzi zdecydowałoby się kupić Samantę za ponad 2000 zł (goła płyta), podczas gdy za połowę (a często 1/3) tej ceny można mieć kompletny system, który jest kilka razy szybszy (G4, AltiVec, szybsza pamięć)? Nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę dotychczasowych posiadaczy to wybór jest między, optymistycznie licząc 500 Samanthami i paroma milionami Maców Mini.

warunek ACube musi dać procka 1,5 Ghz przy obecnej cenie

Rozmawiamy serio, czy piszemy powieść fantastyczną? Jaki to miałby być procesor?

A tak serio ciekaw jestem jaką drogę wybierze MOSTeam?

Przecież już wybrał. Na razie trzymamy się PPC i atakujemy Maca Mini. W dłuższej perspektywie zmiana rodziny procesorów jest niewykluczona, ale raczej nie będą to SH4 cool.
[#15] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #14

Krashan: byle nie x86 bo jakoś mam uraz do tej serii ;)
[#16] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #14

Co do SH4 ten procek musiałby mieć większe taktowanie i więcej pamięci cache, tak na moje oko.
Gdybyś kiedyś chciał się pobawić płytką z tym prockiem http://www.emtrion.de/hico7780_core_de.php cena to jakieś 370 euro.
Jak już zdobędę trochę wiedzy praktycznej (na razie mam jej za mało), to może się skuszę i pobawię się linuksem na SH4. pomysł

Napisałeś "raczej", więc będę sobie robił nadzieję, a jak zgarnę kumulacje w Totka, to wpadnę do Was z kasą i pogadamy. yippee ;)
[#17] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@ender, post #16

Gdybyś kiedyś chciał się pobawić płytką z tym prockiem cena to jakieś 370 euro.

Za tyle mogę kupić Maca mini i jeszcze mi na lody zostanie...
[#18] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #17

Będziesz musiał zrobić dużo miejsca w zamrażarce.
[#19] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #1

However, nobody currently makes any MorphOS compatible hardware...

bk

iMica, pecet składany specjalnie pod AROS-a.

SATA - działa w trybie "IDE legacy".
grafika - sterownik VESA, czyli wykorzystanie możliwości grafiki w stopniu niewielkim.
audio - nie ma sterownika.
USB - nie działa.
Ethernet - działa, ale bardzo wolno.

To tyle w kwestii "AROS i jego baza sprzętowa". bk.

Nie chodzi mi tu o jakieś złośliwości pod adresem AROS-a, tylko o zauważenie faktu, że wytykanie MorphOS-owi pracy wyłącznie na nieprodukowanym już sprzęcie, jest ze strony użytkownika AROS-a strzałem w stopę. Jeżeli chciałbym złożyć peceta, na którym będzie pracował natywnie AROS i mieć obsługę maksymalnej ilości peryferiów, to okazałoby się, że peryferia te (a prawdopodobnie i płyta główna) okazałyby się sprzętem już nieprodukowanym. Sytuacja obu systemów jest więc bardzo podobna.
[#20] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #19

Moim skromnym zdaniem MOS jest najbardziej zaawansowanym "sprzetowo" systemem amipodobnym. W perspektywie MacaMini wyglada to b. dobrze. Od czasów Commodore nie pamietam żebyśmy mieli tak łatwy dostęp do sprzętu tak dobrej technologicznie jakości. Można dyskutować nad nowymi rozwiązaniami typu SAM czy specjalnie dedykowane plyty dla AROSa, to jednak wciąż jedna generacja za tym co można osiągnąc na MOSie. Dla mnie Aros to jeszcze dziecko w kołysce z którego coś może wyrośnie ... ale zobaczymy co?
[#21] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #19

to okazałoby się, że peryferia te (a prawdopodobnie i płyta główna) okazałyby się sprzętem już nieprodukowanym. Sytuacja obu systemów jest więc bardzo podobna.


Przewaga MOSA jest taka że sprzęt na którym działa MOS jest jako tako do kupienia i jest w 100% oprogramowany. Ostatnio przeglądając laptoki pod którymi AROS ma szansę zadziałać, sporo się rozczarowałem gdyż nie można ich po prostu kupić..
[#22] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Nie czuję się wojownikiem AROS-a. Jestem posiadaczem Pegasosa i bardzo mi się podoba system MorphOS (bardziej niż AROS).
Dziwię Ci się, że trwasz w przekonaniu o wyższości MorphOS-a pod każdym względem poza dostępnością sprzętu.
Cokolwiek bym tu nie napisał i tak zdania nie zmienisz, trudno. Może ktoś inny oceni te argumenty obiektywnie.
Port na Maca Mini zmieni dostępność maszyn, co zresztą zaznaczył autor recenzji.

Kiedyś (w czasach, gdy nikt nie fantazjował o makówkach x86) postulowałem przepisanie MorphOS-a na maczki. Wytłumaczono mi na tym portalu, że to jest niemożliwe (pewnie wtedy było niemożliwe) a poza tym po co, skoro Genesi produkuje Pegasosy.
Później wypisywałem "brednie" jak by to było super, gdyby MorphOS przeniesiono na x86. Na tym portalu odpowiadano mi, że się nie da a poza tym po co skoro trwają prace nad wersją na Maca Mini.
W tym czasie deweloperzy AROS-a nie spali. Zawsze życzliwie przyglądałem się temu systemowi a teraz okazało się nagle, że stał się używalny. Dodatkowo mogę go wziąć w kieszeń i uruchomić na dowolnym z 99% współczesnych komputerów. Ech,żebym mógł tak uruchomić MorphOS-a choćby dzięki emulacji na moim laptopie...
Bardzo mnie ciekawi jaki pomysł będą mieli deweloperzy MorphOS-a za kilka lat i dlaczego nie będzie to dominująca architektura na rynku.
Dziwne, że nie zauważasz jeszcze jednego oczywistego argumentu na korzyść AROS-a - mianowicie to, że jest za darmo. Ten drobny fakt miałby znaczenie nawet w przypadku powstania portu MorphOS-a na x86 a co dopiero w sytuacji, gdy nowy sprzęt x86 kosztuje tyle, co używany PPC.
Otwarte źródła - to także niedoceniany przez Ciebie ale obiektywny argument za AROS-em i nie trzeba być wojownikiem AROS-a, by się z tym zgodzić.

[#23] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #22

Dziwię Ci się, że trwasz w przekonaniu o wyższości MorphOS-a pod każdym względem poza dostępnością sprzętu.


A czego się spodziewałeś po deweloperze systemu?
[#24] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #19

SATA - działa w trybie "IDE legacy"
ale działa i nie jestem ograniczony do dysków IDE, których (nowych) za chwilę nie będzie na rynku.
grafika - sterownik VESA, czyli wykorzystanie możliwości grafiki w stopniu niewielkim.
to jest dopiero strzał w stopę ze strony użytkownika MorphOS-a ograniczonego do kilku starych kart Voodoo i Radeon. W trybie VESA mogę uruchomić każdą dostępną na rynku kartę a dopiero, gdy mi to przestaje wystarczać sięgam po Radeona z nowszej serii niż te obsługiwane przez MorphOS. Dodatkowo mam przed sobą perspektywę Gallium3D...
audio - nie ma sterownika.
tu faktycznie trzeba sięgnąć po peryferia nieprodukowane (chyba) ale dostępność nieprodukowanych peryferiów do PC a dostępność maców mini to dwie różne bajki.
Ethernet - działa, ale bardzo wolno.
nie wiem jak wolno działa i gdzie to przeczytałeś. Działa wolniej od neostrady? To byłby powód, żeby poszukać jakiejś nieprodukowanej karty za 10-20 zł.

Choćbyście wypisywali tu nie wiem jakie głupstwa to sytuacja AROS-a jeśli chodzi o dostępność sprzętu jest nieporównywalnie lepsza od pozostałych amisystemów. Wszystkie argumenty przeciw z szacunku dla ich autorów traktuję w kategoriach żartów.
[#25] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@GumBoy, post #23

obiektywności albo milczenia
[#26] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@pampers, post #21

Przewaga MOSA jest taka że sprzęt na którym działa MOS jest jako tako do kupienia

Kupić na szrocie peceta na którym pójdzie AROS jest jeszcze łatwiej.

Ostatnio przeglądając laptoki pod którymi AROS ma szansę zadziałać, sporo się rozczarowałem gdyż nie można ich po prostu kupić..

A to MOS działa na jakimś lapku?

[#27] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #25

Słyszałeś o obiektywnym promowaniu czegoś? Bo ja nie.
[#28] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Malin, post #26

Z AROS-em jest o tyle dobrze, że zadziała na KAŻDYM lapku, wirtualnie. Funkcjonalność jest identyczna z natywną instalacją z wyjątkiem obsługi dźwięku (brak sterownika).
Można się oczywiście "obrazić" że to emulacja i powrócić do natywnego desktopa z innym amisystemem :)
W przypadku MorphOS-a wirtualizacja jest niemożliwa z definicji i wielka szkoda.
[#29] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #22

Jestem posiadaczem Pegasosa i bardzo mi się podoba system MorphOS

O, fajnie. Mogę Cię dopisać do listy użytkowników MorphOSa?

A odnośnie AROSa - jakoś mi się nie udało go odpalić na pececie żony. No, ale może za słabo próbowałem (albo akurat trafiłem na ten 1% nieobsługiwanych "współczesnych komputerów").
Ale coś jeszcze mi nie gra - jeśli system jest rozbudowany, oprogramowany i w 100% używalny, a do tego darmowy i działający na każdym PeCe, to gdzie te tłumy amiużytkowników?
Poza tym nie wiem czy widzisz, ale w rzeczywistości odradzasz MOSTeamowi przejście na x86. Przecież - jak mówisz - istnieje na tę platformę inny, darmowy system o takich samych parametrach.
[#30] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Malin, post #26

Kupić na szrocie peceta na którym pójdzie AROS jest jeszcze łatwiej.
No chyba :). Ja rozumiem, że ktoś może kupić sobie na ebayu w Anglii albo w Niemczech mini (w PL ten sprzęt wcale nie był taki popularny) i twierdzić, że to żaden wysiłek ale gdy już twierdzi, że ten wysiłek jest mniejszy od zdobycia peceta kompatybilnego z AROS-em to albo nie ma rozumu albo klapki na oczach albo jest hodowcą drobiu :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem