Komentowana treść: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews
[#31] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@recedent, post #29

O, fajnie. Mogę Cię dopisać do listy użytkowników MorphOSa?

Jeśli masz taką potrzebę to dopisuj. :) Kupiłem Pegasosa II o ile dobrze pamiętam w pierwszej lub drugiej partii sprowadzonej przez Efunzine i byłem jego gorącym entuzjastą. Przekonałem do zakupu dwie inne osoby z mojej okolicy, które podobnie jak ja widziały w tej platformie przyszłość. Ci zapaleni amigowcy nie wytrzymali jednak pamiętnego spektaklu jaki zafundowały swoim klientom Genesi z MOSTeamem. Ja posiadam Pegasosa do dziś i nie zamierzam się go pozbywać. To fajna maszynka choć nie da się nią już dziś nikogo zachwycić. Mam doświadczenia (jako użytkownik) z oboma systemami i nie mam profitów z promocji żadnego z nich. Uważam, że takie usytuowanie czyni mnie dość obiektywnym. To, że wspieram na ile potrafię AROS-a wynika z tego, że uważam go za niezasłużenie niedoceniany.
No, ale może za słabo próbowałem
Za słabo próbowałeś. Miałem na myśli pendrive'a z odpalaną na windowsie maszyną wirtualną (VmWare lub Qemu). Spróbuj zrobić to samo z Morphosem ;)
jeśli system jest rozbudowany, oprogramowany i w 100% używalny, a do tego darmowy i działający na każdym PeCe, to gdzie te tłumy amiużytkowników?
AROS jest daleko za MorphOS-em. Nawet nie depcze mu po piętach. Ale jest i da się go używać. Poczynił ostatnio naprawdę bardzo duże postępy i to w dużej mierze dzięki pasji i pracy naszych rodaków. Cóż z tego, jeśli osoby kształtujące opinię w polskim amiświatku mają negatywny stosunek do tego systemu i potrafią umiejętnie do niego zniechęcić? Wystarczająca odpowiedź?
Poza tym nie wiem czy widzisz, ale w rzeczywistości odradzasz MOSTeamowi przejście na x86.
Przykład innej skali ale jest darmowy linux i płatny windows. Oba mają się dobrze. Gdyby powstał Morphos x86 myślę, że nie oparłbym się pokusie posiadania go. Ja naprawdę uważam go za świetny system. Jedyny problem to platforma sprzętowa bez przyszłości...
Przecież - jak mówisz - istnieje na tę platformę inny, darmowy system o takich samych parametrach.
To już jest z Twojej strony nadużycie. Nie powiedziałem nigdy, że te systemy mają takie same parametry.

Ostatnia edycja: 11.10.09 20:57:52
[#32] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #22

Dodatkowo mogę go wziąć w kieszeń i uruchomić na dowolnym z 99% współczesnych komputerów.

W trybie "hosted". W trybie natywnym ten procent bardzo spada.

Dziwne, że nie zauważasz jeszcze jednego oczywistego argumentu na korzyść AROS-a - mianowicie to, że jest za darmo.

Otwarte źródła - to także niedoceniany przez Ciebie ale obiektywny argument za AROS-em

Linuks jest również systemem darmowym, ma otwarte źródła i działa natywnie na znacznie większej ilości komputerów niż AROS. Efekt? 1% udziału w tzw. rynku. Otwarte źródła to dobry argument - ale tylko dla osób, które potrafią z tego skorzystać. Oczywiście, jeżeli weźmiemy system X który jest darmowy i ma otwarte źródła, to wypada znacznie lepiej, niż ten sam system X o hipotetycznie zamkniętych źródłach i sprzedawany za pieniądze. Nie można natomiast na tej podstawie wyciągniąć wniosku, że przez samą swoją darmowość i otwartość system X jest lepszy od zamkniętoźródłowego i komercyjnego systemu Y. Wiele też zależy od tego, jak sobie zdefiniujemy "bycie lepszym"...

[#33] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #31

1. Co do listy - zaraz się na niej znajdziesz :)

2. O wirtualizacji napisałeś dopiero w poście 28. Odpowiadałem na post 22, w którym napisałeś tylko Ech, żebym mógł tak uruchomić MorphOS-a choćby dzięki emulacji na moim laptopie.... A swoją drogą - VmWare jest chyba komercyjny, więc niestety moja ciekawość AROSa tu się kończy. Zaciekawiłeś mnie natomiast z tym Qemu. Daje to radę? (MOS podobno daje radę, ale pewnie takiej wersji nie upublicznią).

3. Też się cieszę, że AROS idzie do przodu. Żałuję za to trochę, że chociaż mamy sporo zdolnych programistów, to pracują "na różnych frontach". Ale w niektórych przypadkach korzystają jednak wszyscy. Co do tego zniechęcania - trochę chyba przesadzasz. Skoro mnie, wrednej mofcy nie potrafili zniechęcić i nawet zmarn... hmm... zużyłem jedną płytę na Live DVD... :P

4. Ten przykład z Linuxem i Windowsem jest mało trafiony moim zdaniem - prędzej porównywałbym te systemy do Linuxa i... nieco lepiej oprogramowanego, ale płatnego Linuxa :). Piszesz też o plaformie sprzętowej bez przyszłości. Hmm... Przyszłość niepewna jest. Któż zna wyroki losu?

5. Co do nadużycia z mojej strony - pewnie wyciągnąłem zbyt daleko idące wnioski z tekstu teraz okazało się nagle, że stał się używalny. Cieszę się za to, że mój MorphOS jest ueber-używalny :)
[#34] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #24

nie jestem ograniczony do dysków IDE, których (nowych) za chwilę nie będzie na rynku

Przelotka ISE->SATA to takie cudowne urządzenie, dzięki któremu też nie jestem ograniczony.

W trybie VESA mogę uruchomić każdą dostępną na rynku kartę

Uruchomić tak. Ale później działa ona z prędkością mojej Rivy TNT 2, jaką sobie specjalnie pod AROS-a zamontowałem w swoim PC.

dostępność nieprodukowanych peryferiów do PC a dostępność maców mini to dwie różne bajki

Mity... Kartę np. SBLive wcale nie jest łatwiej teraz kupić niż Maca mini z PPC.

nie wiem jak wolno działa i gdzie to przeczytałeś

A tutaj: http://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/x86_support, cytuję "Ethernet - rtl8168.device works slowly"

sytuacja AROS-a jeśli chodzi o dostępność sprzętu jest nieporównywalnie lepsza od pozostałych amisystemów

Po pierwsze, po wyjściu portu MorphOS-a na Maca mini przemyślałbym użycie słowa "nieporównywalnie". Po drugie, jak uczy 14-letnia historia AROS-a, dostępność sprzętu nie gwarantuje ani rzeszy użytkowników ani obfitości oprogramowania. O tym drugim okazję miałem się przekonać osobiście uruchamiając i używając AROS-a natywnie na komputerze PC, a nawet próbując pisać dla niego program.
[#35] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #25

obiektywności albo milczenia

Przykładem obiektywności i milczenia ma być dla mnie zapewne Twój komentarz numer 1 .
[#36] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Malin, post #26

A to MOS działa na jakimś lapku?


Nie, nie działa, ale tego nigdzie nie napisałem. A jak się uprzeć to zadziała po VNC ;)
[#37] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews
A tak z ciekawosci wypalilem livecd arosa. Poszedl szybciutko z palca na lapku Toshiba Satellite S1410. Wszystko oprocz dzwieku. Bez zadnego konfigurowania grafika nv, siec, mysza usb, touchpad jedynie dzwieku nie ma bo tu jakas egzotyczna muza w czipsecie siedzi. No i nie idzie komentarza z owb na ppa dodac ;) Jestem pozytywnie zaskoczony.

Ostatnia edycja: 11.10.09 23:57:29
[#38] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Grzegorz Kraszewski, post #35

To ten komentarz jest nieobiektywny?
Jak obiektywnie skomentować sytuację gdy system operacyjny (nie MorphOS tylko jakikolwiek) rozwija się JEDYNIE pod nieprodukowany sprzęt?
Nie śledzę poczynań Genesi i nie wiedziałem, że Efika nie jest już produkowana (swoją drogą ciekawe dlaczego?).


Ostatnia edycja: 12.10.09 00:09:20
[#39] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@pawelini, post #37

nie używałeś czarów? ;)
Jeśli miałbyś ochotę zakomencić spod AROS-a to musisz niestety doinstalowac starszą wersję OWB. Ostatnia wersja, z jakiej komentowałem to 0.9.4. Potem coś się skopało z ciachami.

Ostatnia edycja: 12.10.09 00:12:47
[#40] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@pampers, post #10

I kto by pomyslal, ze Amigowcy zostana Makowcami? Koniec swiata. :P

Ale przeciez ktos moze powiedziec, ze nie uzywa na tym MacOSa, tylko MOSa.
Natomiast ktos nieobeznany z tematem zapyta:
Uzywasz na Maku jakiegos Linuxa? Nie lepiej kupic sobie taniego i szybkiego peceta?

Ot, takie to jest Amigowanie. Prawdziwy kres Amigi. :P

Ostatnia edycja: 12.10.09 00:38:38
[#41] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Andrzej Drozd, post #40

Natomiast ktos nieobeznany z tematem zapyta:


Interesuje Cię opinia kogoś nieobeznanego z tematem?
[#42] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@FOrest, post #38

W sumie trochę mnie niepotrzebnie poniosło, za co przepraszam. Moja reakcja była przesadzona. Nieprodukowany, czy nie, ważne, że będzie go wkrótce o wiele więcej i będzie znacznie tańszy. Nie od Efiki co prawda, ale od Efiki będzie z drugiej strony znacznie lepszy .
[#43] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@Andrzej Drozd, post #40

Prawdziwy kres Amigi.

Prawdziwy kres Amigi to konserwowanie jej formaliną i trwanie przy sprzęcie i systemie sprzed 15 lat . W ten sposób amigowcy zamieniają się w kustoszy swoich małych amimuzeów... Co kto lubi w sumie.
[#44] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@recedent, post #33

VmWare Player z tego co pamiętam jest darmowy, nim odtwarzasz wszelkie wirtualne maszyny, które szykujesz tym komercyjnym.
[#45] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@SirLEO, post #44

dodam jeszcze, że na stronie vmwaros.org jest do pobrania gotowa dytrybucja zrobiona tym komercyjnym, którą można zaktualizować za pomocą kolejnych dystrybucji live
[#46] Re: Recenzja MorphOS 2.3 na OSNews

@pawelini, post #37

Spróbowałem tego samego na Toshiba Tecra A7. Działa grafika w trybach Vesa, mysz usb i touchpad. Niestety nie ruszyła sieć (i dźwięk) Ciekawe, czy AROS obsługuje jakąś kartę sieciową na PCMCIA?

Ostatnia edycja: 12.10.09 18:08:38
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem