Komentowana treść: SANE
[#1] Re: SANE
hmmm, konkurencja,
szkoda że E.Swan wybrał amigowe *.so zamiast nieamigowych #?.device,
jak widać Amiga Linux OS4 coraz bardziej oddala się od Amigi i idzie własną drogą

ps. jesli ktoś chce to mogę skompilować 90% z podanych wyżej sterowników dla SCANdala powiedzmy w pare godzin ale bedzie działało tak jak w readme na os4depot czyli 1/5 :)
[#2] Re: SANE

@rzookol, post #1

ale client do saned by sie przydał do SCANdala, by można sobie skaner udostepnić dla MOSa podlaczony do linuxa :)
[#3] Re: SANE

@paplo, post #2

racja, racja to oraz kod do sieci to interesująca sprawa,

ale szkoda, że programisci z os4 wolą programować pod obce srodowisko x11 zamiast pod własne - amigowe api, poza tym wiem, że jesli się nie testuje sterownika na skanerze tylko kompiluje jak leci to efekty mogą być nie za ciekawe dlatego wole wypuścic mniej sterowników ale żeby były bardziej stabilne

Ostatnia edycja: 23.12.09 16:25:17
[#4] Re: SANE

@rzookol, post #3

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, mam na myśli hipotetyczny sanescaner.device do SCANdala który łączy się do saned (serwer skanera) zainstalowanym na linuxie.

Korzystałem tak kiedyś ze starego Musteka scsi, do którego ostatni sterownik był pod win9x, a łykało go Sane pod linuxem. Sterownik twain gadający z saned działał wyśmienicie i załatwiał temat.
[#5] Re: SANE

@paplo, post #4

tak, taki własnie sterownik zamierzam w przyszłosci napisać
[#6] Re: SANE

@rzookol, post #1

Może po prostu znacznie trudniej jest zrobić frontend z użyciem ReAction niż z MUI, a MUI na OS4 jest drugorzędnym API. Wolą więc prz-em(a|u)lować linuksowy program na ReAction niż użyć drugorzędnego (bo mniej amigowego), choć ułatwiającego życie programisty, MUI.


Ostatnia edycja: 24.12.09 01:45:47
[#7] Re: SANE

@R-Tea, post #6

MUI staje się coraz mniej amigowe, gdyż nie ma jego najnowszej wersji na AmigaOS.
[#8] Re: SANE

@rzookol, post #1

szkoda że E.Swan wybrał amigowe *.so zamiast nieamigowych #?.device,
jak widać Amiga Linux OS4 coraz bardziej oddala się od Amigi i idzie własną drogą


Oooo gratuluję nie wiedziałem że teraz Ty decydujesz o dalszym rozwoju AmigaOs-u. No, no taka wiedza co jest bardziej amigowe a co mniej. Wykupiłeś prawa do AmigaOs-u? Ile dałeś.
[#9] Re: SANE

@TomK, post #7

To że coś jest na Amidze nie oznacza automatycznie że jest "amigowe" np. pliki jpg, bmp, mp3 nie są wcale amigowe, mimo że każdy system amigowy (i podobny do nich) bez problemu radzi sobie z ich obsługą. "Amigowość" jest związana ze specyficznymi rozwiązaniami użytymi właśnie na tych komputerach, lub z nimi powszechnie utożsamiana: do takich spokojnie możemy zaliczyć ściągane ekrany, system locali z plikami .catalog (czy któryś system operacyjny je miał?), specyficzne tryby graficzne z bitplanami, amigowe biblioteki i device. Na pewno amigowymi nie są objekty .dll, czy .so (bo są odpowiednio windowsowe i linuksowe), to że można ich api wykorzystać w programach pisanymi dla innych, niż natywne systemów, nie zmienia ich charakteru.
To tak jakby przeszczepić człowiekowi płetwy od karpia (mamy Święta jakby co ) i zastosować odpowiednie leki immunosuprecyjne celem powstrzymania odrzucenia... da się, ale czy płetwy karpia staną się wtedy bardziej ludzkie?
[#10] Re: SANE

@TomK, post #7

Wg takiego samego toku rozumowania (moim zdaniem dążącego do absurdu) można równie dobrze powiedzieć, że w coraz bardziej linuxowy staje się AmigaOS, z wersji na wersję. W sumie nawet byłoby dobrze gdyby Workbencha w końcu zastąpiło bardziej używalne KDE ok, racja
[#11] Re: SANE

@R-Tea, post #6

nie ma takiego czegoś takiego jak przerabianie gui z programach, gui są nieportowalne, jeśli ktoś chce mieć gui w reaction/mui/gadtools to musi je napisać od nowa
[#12] Re: SANE

@TomK, post #8

jesteś userem Os4 i patrzysz na moją wypowiedź subiektywnie, na brednioportalu exec często wspomina się, że morphos poszedł własną drogą a co mamy naprawde (wypisalem najlepsze/najbardziej popularne elementy systemów):
........................Biblioteki......Stos USB......Drukowanie.........GUI
Os3.x........-..#?.library......Poseidon......Turboprint............MUI
Os4.x........-..*.so..............Sirion..........printer.device.......Reaction/X11
Morphos...-..#?.library......Poseidon.....Turboprint...........MUI

jak widać jeden system odstaje, pytanie który ?

Ostatnia edycja: 25.12.09 12:28:43
[#13] Re: SANE

@TomK, post #8

No, no taka wiedza co jest bardziej amigowe a co mniej.



Prawda? Zupełnie jak określanie kto jest Amigowcem, a kto nie, albo co szkodzi Amidze a co nie. Gdzieś już to czytałem...
[#14] Re: SANE

@rzookol, post #12

Rzookol, moim zdaniem takie porównanie fajnie wygląda "pi-arowo", ale nie do końca jest uprawnione, ponieważ:

1. Chciałbym zauważyć, że Poseidon, Turboprint, czy MUI nie są komponentami systemu operacyjnego (a przynajmniej nie były w Os3.x), ale zewnętrznymi aplikacjami. Tak więc - nawet jeśli dla niektórych z nich nie było innej alternatywy z powodu zwykłej amigowej posuchy - uznanie ich za "standard" dla AmigaOS 3.x jest IMHO drobnym nadużyciem.

2. Umknęło Ci w swojej tabelce prównawczej coś na tyle ważnego, jak desktop systemowy: Os3.x - Workbench, Os4.x - Workbench, Mos - Ambient.

3. *.so nie jest standardem dla AmigaOS4. AmigaOS4 od jednej ze swoich aktualizacji wspiera biblioteki ("obiekty dynamiczne") *.so i tyle. Prawdą jest, że jest to w tej chwili dość mocno rozpowszechnione (chyba głównie za sprawą lenistwa autorów portów), ale to nie czyni "standardu" systemu.

pozdrawiam i oczywiście Wesołych Świąt!
[#15] Re: SANE

@respector, post #14

Prawdą jest, że jest to w tej chwili dość mocno rozpowszechnione (chyba głównie za sprawą lenistwa autorów portów), ale to nie czyni "standardu" systemu.

Kwestia czasu jak sądzę. A jak będzie miło jak różne programy zaczną wymagać różnych wersji tej samej *.so...
[#16] Re: SANE

@respector, post #14

respector: imho Ambient jest tym, czym powinien być Workbench.
[#17] Re: SANE

@pampers, post #16

Alez ja sie zgadzam, ze Ambient jest bardzo wygodny. Jest to jednak swietny przyklad odejscia od standardu Os3.x (a o tym rozmawiamy) i do tego znacznie istotniejszy niz np.stos USB...
[#18] Re: SANE

@respector, post #14

Ad1. nie jestesmy (raczej?) owcami słuchającymi jednego pasterza i nie musimy patrzec co jest standardowo w systemie a co nie jest, to ludzie wybierają to co chcą posiadać, stos sirion ma też swoją wersję 68k, na szczescie nikt z niej nie korzysta.
Naprawde nie trzeba robic i używać tego co zaleci obecny/tymczasowy własciciel praw autorskich dla amigi. Ludzie mają wolną wolę i wlasny rozum i wybierają lepsze opcje. Podobnie MUI, w czasach królowania osów 3.x było tysiące gui: reaction/classact, mui, triton, bgui etc. Do dzisiejszego dnia ostało sie tylko mui (mówię o 68k) - ludzie wybrali i chwała im za i dobrze że żaden hyperion nie narzucał gorszego gui "bo jest standardowe"

ad2. os3.x - directory opus 5/ magellan :)
ad3. Niestety wydaje mi sie, że jest - zauważ, że Hyperion wpierw przekombinował dodając do bibliotek intefejsy a potem olał biblioteki. Dosc wazne elementy dodatkowe takie jaki sdl, czy teraz sane są w postaci *.so. Pluginy do OWB też mają miec taką postać. Praktycznie nic dla os4 juz nie wychodzi jako library. Dla mnie jest to troche smutne bo promuje się gorszy standard (biblioteki *.so ładowane są do pamięci za kazdym razem ich użycia więc zżerają jej więcej) kosztem lepszego.

Co do samego sane to opracowany wczesniej system Betascan plus moje poprawki/rozszerzenia umożliwiają tworzenie sterowników SANE (w postaci amigowego #?.device) w miare automatycznie. To, że nie skompilowałem ich tylu do tej pory jest wynikiem tylko tego, że każdy sterownik testuje ze skanerem bo inaczej by wyszło to co sie dzieje na os4, że dzialaja tylko te skanery, ktore ma autor - a autor ma tylko Epsona :). Poza tym SCANdal jest lepszy niz oba przeportowane programy do skanowania (ale nadal gorszy od xsane) i dodatkowo wspiera OS4. Szkoda, że autor SANE dla os4 wolał zamiast współpracy poswiecic czas na nieuzywalne X11.

ps. Wesołych Swiąt :)


[#19] Re: SANE

@rzookol, post #18

ad3. Niestety wydaje mi sie, że jest - zauważ, że Hyperion wpierw przekombinował dodając do bibliotek intefejsy a potem olał biblioteki. Dosc wazne elementy dodatkowe takie jaki sdl, czy teraz sane są w postaci *.so. Pluginy do OWB też mają miec taką postać. Praktycznie nic dla os4 juz nie wychodzi jako library. Dla mnie jest to troche smutne bo promuje się gorszy standard (biblioteki *.so ładowane są do pamięci za kazdym razem ich użycia więc zżerają jej więcej) kosztem lepszego.


Mimo wszystko uważam, że *.so nie można nazwać standardem, aczkolwiek dostrzegam trend i podzielam Twój (i Grzegorza) niepokój. Wydaje mi się, że - jak już wyżej napisałem - jest to głównie spowodowane lenistwem autorów portów (co potwierdza pobieżna lektura działu "development" na forum amigans.net, gdzie tematy związane z linkowaniem bibliotek *.so cieszą się sporym zainteresowaniem właśnie z powodu ułatwionego zadania przy kompilowaniu amigowych portów). Pozostaje pytanie co lepsze... czy zachować czystość systemu kosztem mniejszej liczby oprogramowania, czy też wprowadzać nowe rozwiązania, które tę liczbę zwiększą. Moim zdaniem MOS odebrał Amidze wielu programistów i wydaje mi się, że większość tych zdolniejszych w tej chwili tworzy oprogramowanie na MOSa, a nie AOS4. Być może wprowadzenie wsparcia dla *.so było posunięciem, które w zamierzeniu Hyperionu miało pod tym względem poprawić sytuację AmigaOS4 (co się niewątpliwie w dużym stopniu udało, patrząc na liczbę powstających programów).
[#20] Re: SANE

@respector, post #19

Ja się nie niepokoję kierunkiem rozwoju AmigaOS 4. Jedno co by mnie mogło zaniepokoić to próby usunięcia MUI z systemu (w kontekście DigiBoostera 3), ale byłby to z kolei kolejny argument za MorphOS-em...
[#21] Re: SANE

@Grzegorz Kraszewski, post #20

A właśnie... tak z ciekawości: nie jestem pewnien czy to byłeś Ty, ale ktoś pisał kiedyś o dość dużych różnicach w programowaniu pod MOSowe MUI 4 i starsze (up to 3.9). Czy w związku z tym - skoro planujesz DigiBoostera 3 w wersji pod AOS4, powstaną dwie osobne wersje (osobne w sensie odrębnego kodu, przystosowanego do konkretnej wersji MUI), czy też zastosujesz "równanie w dół"?

[#22] Re: SANE

@respector, post #21

W niektórych miejscach jest to równanie w dół, w większości przypadków zaś oddzielny kod dla MorphOS-a.
[#23] Re: SANE

@wali7, post #9

Przykład z formatami zapisu plików jest kompletnie nietrafiony.
Czyli jak w Windows zrobią ściągane ekrany to system ten zacznie być amigowy?
Jedno jest pewne jak program przestaje być rozwijany na Amigę to przestaje być amigowy i tyle.
[#24] Re: SANE

@grxmrx, post #10

Kompletnie nie trafione. Zapominasz że Amiga nie jest własnością jakiejś grupy użytkowników czy użytkownika. Amiga to zbiór własności intelektualnych i materialnych mających jakiegoś właściciela - należących do jakiejś firmy. I w tym rozumieniu każda właścicwość zaimplementowana w niej staje się amigowa.
[#25] Re: SANE

@rzookol, post #12

W przypadku OS4.0 twoja tabelka ma błdy powinno być
Os4.x.......#?.library/*.so..............Sirion..........printer.device.......Reaction
W przypadku OS3.x pomieszałeś system z produkcjami niezależnymi. Czy dodatkowa funkcjonalność podkreślam DODATKOWA nie podstawowa w postaci *.so to naprawdę takie zło?
[#26] Re: SANE

@Grzegorz Kraszewski, post #20

A jak sobie wyobrażasz to usuwanie z sytemu?? Przecież MUI jest dodatkiem więc jak można go usunąć jak nawet nie jest w systemie?
[#27] Re: SANE

@rzookol, post #18

Powiedz mi na podstawie czego twierdzisz że Hyperion coś olał? Biblioteki są nadal rozwijane i są ważną częscią systemu. W AmigaOsie nie ma żadnych innych sterowników poza "diwajsami". Czemu jako przykład podajesz program zewnętrzny (Sane). Mam wrażenie że za wszelką cenę starasz się obrzydzić AmigaOs. Hyperion stworzył nową funkcjonalność w systemie w postaci *.so, czy to jego wina że programiści z niej korzystają (choć tak masz rację jego wina mógł jej nie tworzyć ) Czy teraz ma nasyłać bojówki na programistów? Toż to paranoja.
I ostatnia sprawa. Czemu kłamiesz? Wyobraź sobie że mój skaner Plustek U16B pięknie skanuje z tym programem. No tak nie pomyślałem żeby zochydzić Amigę można posunąć się nawet do kłamstw.

Ostatnia edycja: 26.12.09 01:34:43
[#28] Re: SANE

@TomK, post #26

A jak sobie wyobrażasz to usuwanie z sytemu??

Wyobrażam sobie tak, że MUI nie będzie dołączone na płycie z systemem. A może też być tak, że nagle programy pod MUI zaczną mieć problemy z działaniem, po Hyperionie wszystkiego można się spodziewać, bo oni się nie kierują względami technicznymi tylko amipolityką.
[#29] Re: SANE

@Grzegorz Kraszewski, post #28

A czy to nie było przypadkiem tak, że to sam Stefan Stunz w pewnym momencie zdecydował się wesprzeć MorphOSa i po prostu dokonał wyboru? Skoro MUI nie jest rozwijane w wersji na AmigaOS4, ani nawet nie jest dostępna wersja 4, to chyba trudno oczekiwać, że nadal będzie "nieoficjalnym standardem" i trudno czynić z tego zarzut pod adresem twórców systemu...
[#30] Re: SANE

@respector, post #29

No raczej z tego co wiem to w tym czasie kiedy dokonał wyboru nie było jeszcze nic słychać o OS4 ;)

I mam potwierdzenie o czym pisalem : http://www.mail-archive.com/vapor-announce@vapor.com/msg00048.html

Ostatnia edycja: 26.12.09 12:31:41
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem