Komentowana treść: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny
[#91] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@Radov, post #85

Nie i tymczasowo bo do poniedziałku niestety nie będę miał możliwości sprawdzenia tego.
[#92] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@kiero, post #71

nie uwazam, ze port firefoxa jest potrzebny. nie mam tez zamiaru marnowac na niego czasu (tak, uwazam, ze to strata czasu). firefox nie jest w stanie zaoferowac mi niczego czego nie mam w aktualnej wersji owb
Smiech

Dobre, rozwaliłeś mnie, typowe pohukiwanie mosowcy. rotfl
[#93] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@rzookol, post #72

naciągania, cały czas o mosie, niewiele o ffoxie


Cool, to całkiem tak jak mosowcy, cały czas o AOS4, a niewiele o MOSie.
[#94] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@Drako^lM, post #75

Spoko zobaczymy jak to będzie z tą jakością USB 2.0 w OS4.x


Może jak już wyjdzie to nie trzeba będzie przez kilka lat poprawiać.
[#95] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@Kiv_Master, post #94

W nawiązaniu do komentarza 86 - ban do końca weekendu.
[#96] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny
Gratulacje. Filmik mi się podobał(TW pięknie śmiga), aczkolwiek komentarz jakiś taki...
Teraz tylko czekać na port na MOSa.

Osobiście dziwi mnie Logo Firefoksa, Debian jak przerabiał Firefoksa zmienił tez logo
http://pl.wikipedia.org/wiki/IceWeasel
Jeśli źle rozumiem sytuacje, proszę o poprawkę.
[#97] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@VmV, post #96

W umowie licencyjnej Mozilla zastrzega sobie nie przekazać praw nazwy i loga do portów, które nie spełniają pewnych warunków. Jednym z tych warunków jest zachowanie pełnej zgodności funkcjonalnej z oficjalnymi buildami.
Projekt Thunderbirda dla Debiana bazował na oficjalnych źródłach, ale wprowadzał dodatkowe funkcjonalności. W 2006 r. Mike Connor (reprezentujący Mozillę) zażądał, by build Debianowy był zgodny z pierwowzorem, jeśli chcą zachować logo i nazwę.
Jednak w odpowiedzi port Debianowy pozostał przy wprowadzonych zmianach, a za to wprowadził własne logo i nazwę - dla całej rodziny produktów Mozilli.

Timberwolf - jest nieoficjalną nazwą projektu do czasu akceptacji przez Mozillę. Ponieważ jednak sam projekt prowadzony jest zgodnie z warunkami licencji (nie wprowadza zmian funkcjonalnych, a jedynie nie-funkcjonalne związane z portowaniem) dozwolone jest używanie tych danych w kontekście informacyjnym...

Czyli: nie możesz zmienić nazwy programu na FF i podczepić oryginalnego logo - ale możesz mówić, że Timberwolf to port FF 3.5 i używać logo w tym kontekście.

Przynajmniej takie jest moje rozumienie, ale nie do końca jestem pewien...
[#98] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@VmV, post #96

Podwójny post, dziwne...

Ostatnia edycja: 12.06.10 16:45:41
[#99] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@VmV, post #96

Zwolennicy AmigaOS 4 w naszym kraju usiłują zwiększyć popularność tego systemu wszelkimi środkami. Nawet lekceważąc licencję portowanego oprogramowania. Nie przeczytali widać zasad, na jakich fundacja Mozilla zezwala na używanie logo swoich produktów (link). W dokumencie tym czytamy między innymi:

Jeżeli w pełni korzystasz z tego, że produkty Mozilli mają otwarte źródła i dokonujesz znaczących zmian funkcjonalnych, nie możesz rozprowadzać rezultatów swojej pracy pod żadnym znakiem firmowym Mozilli bez uprzedniej pisemnej zgody fundacji. Na przykład, jeżeli zmodyfikowanym produktem jest Firefox, nie możesz użyć słów "Mozilla" ani "Firefox" w całości lub części w nazwie swojego produktu. Będzie również niewłaściwym mówienie o nim jako "bazowanym na Firefoxie". Zamiast tego, w trosce o dokładność, powinieneś opisywać swój program jako "bazowany na technologii Mozilli" lub "zawierający kod źródłowy Mozilli".

Moim zdaniem zmiana backendu renderującego (dostosowanie Firefoxa do generowania stron w oknach AmigaOS) jest znaczącą zmianą funkcjonalną, więc to, w jaki sposób promują Timberwolfa użytkownicy, szczególnie ci z Polski, ale nie tylko, narusza licencję Mozilla Foundation. Dodatkowo Timberwolf w tej chwili jest produktem nie mającym znacznej części funkcjonalności oryginalnego Firefoxa, co nie pozostawia wątpliwości, że istotnie różni się funkcjonalnie od oryginału.

Przy okazji - uważam, że umieszczanie logotypu Firefoxa obok newsów na temat Timberwolfa na PPA również nie jest zgodne z intencjami licencji, którą w skrócie można streścić jako "nasze logo tylko przy produktach licencjonowanych przez nas". Co prawda PPA może się tłumaczyć, że nie jest organizacją, która wydała Timberwolfa, ale z punktu widzenia Mozilla Foundation wprowadza czytelników w błąd firmując oficjalnym logiem (i użyciem zwrotu "Mozilla Firefox", w tytule newsa) nieoficjalny produkt.

Ostatnia edycja: 12.06.10 16:48:44
[#100] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@Radov, post #97

Ponieważ jednak sam projekt prowadzony jest zgodnie z warunkami licencji (nie wprowadza zmian funkcjonalnych, a jedynie nie-funkcjonalne związane z portowaniem) dozwolone jest używanie tych danych w kontekście informacyjnym...

Uważam, że nie masz racji. Zmiany związane z portowaniem (np. wyprowadzenie wyrenderowanej strony do okna AmigaOS, czy obsługa zdarzeń generowanych przez użytkownika) to również zmiany funkcjonalne, nie chodzi tu wyłącznie o zmiany z punktu widzenia końcowego użytkownika.

Dodatkowo, znaczące braki funkcjonalne obecnej wersji alpha, to również zmiany funkcjonalne, widoczne tym razem dla końcowego użytkownika, dodatkowo są to zmiany, które stawiają Mozilla Foundation (jako rzekomego producenta, produkt jest wszak sygnowany w newsach ich nazwami i logo) w niekorzystnym świetle, bo są to zmiany in minus.

Ostatnia edycja: 12.06.10 17:05:41
[#101] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@G. Kraszewski, post #100

Uważam, że nie masz racji. Zmiany związane z portowaniem (np. wyprowadzenie wyrenderowanej strony do okna AmigaOS, czy obsługa zdarzeń generowanych przez użytkownika) to również zmiany funkcjonalne,

Tu akurat mogę się wesprzeć jedynie tym, czego zostałem uczony na studiach na Inżynierii Oprogramowania. Zdaję sobie sprawę, że może to być indywidualne podejście prowadzącego przedmiot (albo go źle zorzumiałem - to inna sprawa;). W każdym razie, w myśl inżynierii opragrowania:
- czynności powiązane z aktorem - to wymogi funkcjonalne
- opis związany z formą realizacji wymogu - to wymóg nie-funkcjonalny

Czyli:
- "renderowanie strony www po wpisaniu adresu http://" - to wymóg funkcjonalny
- "renderowanie 'mechanizmem systemowym'/gecko" - to wymóg niefunkcjonalny

Byłoby prościej gdyby licencja Mozilli wyjaśniała kwestię, co jest wymogiem funkcjonalnym, a co nie. Ale chyba tego nie robi.

Dodatkowo, znaczące braki funkcjonalne obecnej wersji alpha, (...) stawiają Mozilla Foundation w niekorzystnym świetle,

Oczywiście tak jest i na ten fakt licencja Mozilli też kładzie nacisk. Z tego względu port nosi nazwę TimberWolf oraz ma własne logo, by osoba która pobierze binarkę nie sądziła że jest to projekt oficjalnie prowadzony przez zespół Mozilli.
Przejżałem teraz pobieżnie FAQ Mozilli i jednak ta wkestia jest "płynna". Mam wrażenie, że wszystko będzie zgodne z warunkami, jeśli news będzie zawierać link do ostatniej stabilnej wersji FF.
[#102] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@Radov, post #101

Byłoby prościej gdyby licencja Mozilli wyjaśniała kwestię, co jest wymogiem funkcjonalnym, a co nie.

Dla mnie to jasne. Dokument, na który się powoływałem, dzieli oprogramowanie bazowane na Mozilli na trzy kategorie:

1. Oficjalne binarki.
2. Zatwierdzone lokalizacje.
3. Cała reszta.

Nawet zmiana w instalerze produktu podpada pod konieczność posiadania pisemnej zgody Mozilla Foundation. Tym bardziej port na zupełnie nową platformę. Dlatego, jak sam zauważyłeś, powinno używać się nazwy Timberwolf i adekwatnego loga. Portale newsowe jednak mają zasady za nic najwyraźniej...
[#103] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@G. Kraszewski, post #99

Na oficjalnej stronie bounty dotyczącej tego projektu logo jest właśnie takie, jakim zdobiony jest news. Jeżeli tam nastąpi zmiana, to na PPA oczywiście logo też się zmieni. Jak większość portali informacyjnych, PPA raczej cytuje wiadomości, których źródłem są inne strony informacyjne lub miejsca publikacji. Nie jest inwencją naszą to, jakim logo dana wiadomość będzie oznaczona, lecz wynika to z tego, o czym jest i skąd wiadomość pochodzi.

Rozważana jest jednak zmiana obrazka, o ile się stosowny znajdzie.
[#104] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@mailman, post #103

To oczywiście wyłącznie moja prywatna opinia, bazowana na dokumentach Mozilla Foundation, niemniej prawnikiem nie jestem, więc być może się mylę. Z drugiej strony jednak, sformułowania cytowanego przeze mnie dokumentu są raczej jasne i napisane prostym językiem, więc moja opinia ma dobre podstawy. To, że inicjatorzy bounty, czy webmasterzy strony usiłują promować AmigaOS 4 nielegalnymi, moim zdaniem, metodami, nie znaczy, że PPA powinno powielać ten błąd. I nie chodzi mi wyłącznie o obrazek, ale również o używanie nazwy "Firefox". Stoję na stanowisku, że port na nową platformę, odmienną zupełnie od Linuksa, Windowsa i MacOS, jest znaczącą zmianą funkcjonalną. Jeżeli uznamy ten fakt, to dalej nie ma wątpliwości - do czasu uzyskania pisemnej zgody Mozilla Foundation, używanie logo Firefoxa oraz nazw "Firefox" i "Mozilla Firefox", a nawet mówienie Timberwolfie jako o porcie Firefoxa jest złamaniem licencji na używanie tych znaków.
[#105] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@G. Kraszewski, post #104

No to jak w takim razie nazwać to, co robią Friedenowie? Wzięli źródło Firefoxa i zaczęli ich adaptację na AmigaOS. Na tej podstawie powstał Timberwolf. Jak więc zdefiniować czym jest Timberwolf? Z tego co napisałeś wynika, że napisanie "Przeglądarką internetową opartą na kodzie źródłowych programu Firefox" jest niedozwolone.
[#106] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@mailman, post #105

Być może w przypadku mówienia o "porcie Firefoxa" licencja przesadza. Być może w tym przypadku nadinterpretuję licencję. Jednak walenie "Mozilla Firefox" w tytule newsa jest moim zdaniem mimo wszystko przekroczeniem tejże licencji. Osobiście odbieram licencję w ten sposób, że napisałbym o Timberwolfie jako "przeglądarce WWW opartej na źródłach Firefoxa". Natomiast teksty "Mozilla Firefox na Amigę", które niejednokrotnie czytałem tu i ówdzie, zdecydowanie są niezgodne z postanowieniami licencji. Być może Friedenowie uzyskali już pisemną akceptację portu przez Mozilla Foundation, ale myślę, że nie omieszkaliby się tym pochwalić...

Ostatnia edycja: 12.06.10 21:44:34
[#107] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@G. Kraszewski, post #106

Dopóki funkcjonalnie nie będzie tym samym czym jest oryginał - szastanie nazwą pretensjonalne.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z doniosłości przeportowania Firefoxa - za sprawą np. bogactwa wtyczek jest to niezły kawałek softu.
Ale - dla mnie - ta przeglądarka może nazywać się jakkolwiek.
[#108] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@adam_mierzwa, post #107

... moze nazyac sie jakkolwiek jesli ogole bedzie nadawala sie do uzytku w najblizszym czsie.
[#109] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@G. Kraszewski, post #106

Moim zdaniem mówienie o "porcie Firefoxa" może być ok. Po uzyskaniu licencji - będzie to po prostu "Firefox".
[#110] Re: Timberwolf Alpha1, czyli port Mozilla Firefox dla AmigaOS 4.1 nareszcie dostępny

@MaaG^dA, post #109

Wyjątkowo się z Tobą zgadzam w 100%.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem