Komentowana treść: AROS Broadway 0.0.2R8
[#31] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@przemysław, post #30

bo narzucany tryb VESA dla natywnej rozdzielczości 1680x1050 (16:10) wygląda masakrycznie.

Tu by się przydał taki hack, jaki zastosowano dla trybu VESA w Acer One, który go zmusza do trybu 1024x600
[#32] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@FOrest, post #31

Ładnie bangla nawet to distro, ale poczekam na wifi a wtedy Aros zagości u mnie na stałe :)
[#33] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@przemysław, post #30

Po pierwsze-przeczytaj jeszcze raz mojego posta powyżej.Zrozum że to nie jest system komercyjny, tworzony przez setki opłacanych programistów.Nawet linux, który jest wspierany przez wielkie korporacje ma problemy z obsługą bardzo wielu urządzeń.
Po drugie-minimum wysiłku z Twojej strony i zaszczędził byś sobie nerwów i rozczarowań.Wystarczyło troche popytać na forum....
[#34] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@piteq, post #33

Przepraszam że się wtrącę, na końcu swojej wypowiedzi Przemysław dał do zrozumienia, że wszystko co wyżej napisał to taki sarkazm do wypowiedzi qwerty40001 :)

Ja rozumiem że xp obsługuje każdego grzyba do czasu jak ma aktualne sterowniki, ale na szatana, przecież oni (m$) to robią za kasę i to nie małą, więc ich na to stać, i przecież każdy o tym wie...

Wiemy że AROS jest robiony pod konkretny sprzęt grzybowy, i system ten jest za darmo...

Jak komuś nie pasuje że pod win98 nie działa coś, a w końcu zapłacił za system, to napisze do m$ że są %$#%$@# bo nie działa? Nie, kupi nowszy system. Ale jak ktoś dostanie za darmo AROS'a, i mu nie zabangla... to od razu podejście ma jak do komercyjnego systemu.

Też się zawiodłem jak mi AROS nie zadziałał na moim pc, no ale system robiony za darmo (nie ma darmo, ludzie poświęcili swój czas), więc pretensje są dziwne, jakieś dziwne po prostu...
[#35] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@piteq, post #33

Piotrze nie doczytałeś tego posta do końca ;)
Emotka i następujące pod nią zdanie wszystko wyjaśnia.
To był żart... No ale fakt, początkowo myślałem, że to kolejny fighter...
[#36] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@pampers, post #32

Rozumiem, ze masz wifi na Atherosie?
[#37] Re: AROS Broadway 0.0.2R8
Bezapelacyjnie moja wina.Emotki nie widziałem ponieważ ostatnio coś moja przęglądarka świruje i nie ładuje grafiki do końca.Nawet teraz by zobaczyć wszytkie mordki w postach musiałem odświeżyć strone.
[#38] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@piteq, post #37

To raczej nie kwestia przeglądarki, lecz łącza.
[#39] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@piteq, post #37

@piteq:
W moim poście nad kreskami, było tak duże stężenie absurdów, że emotka nawet nie była potrzebna. Umieściłem ją tylko dla bezpieczeństwa.

Nie wiem, czy czasem nie jesteś zaangażowany w sterowniki nVidii dla AROSA, stąd moje pytanie odnośnie wsparcia mobilnego układu Quadro FX1500 (właśnie taki bo to takie coś jak szybkie GF7900, no i ewentualnie na taką kartę chyba, mogę podmianę w laptopie zrobić - jeśli tylko złącza zgodne będą).
Wystarczy mi takie hipotetyczne stwierdzenie, że raczej powinno działać, to sobie posprawdzam na własne ryzyko jak chwilę czasu dorwę i zapasowego lapka.
Ewentualnie wdzięczny będę za relacje człowieka, który uruchomił AROSA na HP Compaq NW9440 (bo tam właśnie jest taki układ).

@Forest:
Jakbyś cos wiedział odnośnie zmuszania AROSA, a raczej trybu VESA do rozdzielczości w formacie 16:10 to podziel się wiedzą.
Pomimo skaszanionego ekranu, nadzwyczaj dużo rzeczy działa na tyle, że faktycznie warto rzucić okiem.
[#40] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@przemysław, post #39

@przemyslaw

Gdybyś podał mi VendorID tej karty mógłbym sprawdzić kody sterownika.
[#41] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@FOrest, post #36

Ale mnie zastrzeliłeś ale po szybkim researchu okazało się że tak, czyli jestem uratowany? ;)
[#42] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@pampers, post #41

Jesteś uratowany ;) Pierwszy sterownik wifi ma być dla Atherosa na kolejne przyjdzie poczekać co najmniej "dwa tygodnie" ;)
[#43] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@przemysław, post #39

Niestety nie mam takiej wiedzy poza tym, że Grub, czy AROS nie widzi wszystkich trybów oferowanych przez sprzęt w trybie VESA i taki hack jak ten dla iMica/Acer One podpowiada mu te tryby (kto go napisał nie wiem - trzebaby zapytać Stevena Jonesa (clusteruk)
Inna sprawa, że może wogóle nie ma trybów VESA 16:10 i wtedy żaden hack nic nie pomoże a jedynie sterownik natywny. A tu masz możliwość zapytania deadwood'a. Zdaje się czeka na VendorID karty... Uzyskasz je uruchamiając PCITool.

Ostatnia edycja: 22.08.10 12:24:07
[#44] Re: AROS Broadway 0.0.2R8
@deadwood:

Chyba pomyliłem osobę od sterowników, za co przepraszam.

Już podaję dane kart(y):

1) NVIDIA Quadro FX 1500M - Vendor ID: 0x10DE - z tą prawdopodobnie bym poeksperymentował (blisko temu do Go7900 GS, rdzeń G71GLM)

2) ATI Mobility Radeon X1600 - Vendor ID: 0x1002 - taką na dzień dzisiejszy posiadam w laptopie

@FOrest:

Rzecz w tym, że właśnie nie ma trybów VESA dla formatów panoramicznych 16:10 ani 16:9. Wydaje mi się, że AcerOne z uwagi na układzik graficzny Intela, poszedł na natywnym sterowniku.
[#45] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@przemysław, post #44

No ja jednak mam tryb panoramiczny VESA na Acer One (1024*600). Tryb natywny dla Intela nie obsługuje panelu wbudowanego tylko wyjście VGA. Sonic aktualnie pracuje nad obsługą kilku monitorów dla tego sterownika więc mogę się spodziewać, że będę miał na acerku natywny obraz ale póki co jest to w jakiś sposób ulepszona VESA.
Spójrz na pierwszy plik na liscie: http://sites.google.com/site/arosaspireone/download-1 to jest ten plik, który uaktywnia tryb panoramiczny dla Gruba... ale to jest dla Acerka i iMic'i tylko chyba

tu kod tego patcha:
http://www.nathancoulson.com/proj/eee/grub-1.96-915resolution-0.5.2-3.patch

Ostatnia edycja: 22.08.10 14:23:48
[#46] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@przemysław, post #44

Heh, porypało mi się - chodziło mi o ProductID dla tej karty nVidii.
[#47] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@deadwood, post #46

Podpieram się danymi z cudzego wyciągu odnosnie Quadro FX1500M (bo karty jeszcze nie mam), zakładając że ProductID i DeviceID to jedno i to samo. Device ID: 0x029B

Próbowałem googlnąć samemu, ale narazie ta kategoria informacji to "tajne łamane przez poufne"

Z Vendor ID sam też powieliłem bezmyślnie błąd, przecież to oznaczenie producenta/sprzedawcy.
[#48] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@przemysław, post #47

{ 0x10de, 0x029b }, /* G71 [Quadro FX 1500M] */

Na liście sterownika jest, więc przynajmniej się wykryje. Czy zadziała - powinna, bo nie wygląda na zintegrowaną - zintegrowane karty (nie mające własnego VRAMu) nie działają w tej chwili.
[#49] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@FOrest, post #27

I cóż byś tam chciał zgłosić? Że Twoja karta jest niekompatybilna z tą dystrybucją? Niekompatybilność jest dla Ciebie bugiem?


Nie zrozumiałeś.
Jak się developerzy AROSa chcą bawić w klona Amiga OS na pc, to niech to robią dobrze, albo wcale.
9600 GT powinno działać.

To może w bugtrackerze na stronie MorphOS-a (gdyby taki był a nie ma mimo, że jest 2010 rok)powinienem zgłosić, że karta nVidii mi w Pegasosie nie działa?


Chciałeś się pochwalić działaniem kart NVidia w AROSie?
Które zwykle nie działają, a jak już działają to bardzo wooolno.

Przypominam testy Quake III Arena

W rozdzielczości 1024 x 768

Mój Athlon X2 4200 9600 GT XP HE - 293,3 fps

Mój mini 1.25 GHz G4 z morphosem 2.5 - 44,6 fps

AROS na Athlon64 X2 5200+ Geforce GTS 250 1 GB - 87,9 fps

Mogę dorzucić testy ioquake na Gentoo na moim mini 1.25 GHz G4

wyszło w 1024 na 768 - 80,6 fps.

Jeśli na MOS karty NVidia miałyby działać tak jak pod AROSem,
to lepiej że developerzy MOSa zostali przy ATI.

może w bugtrackerze na stronie Hyperionu (gdyby taki był a nie ma mimo, że jest 2010 rok) powinienem zgłosić problem z instalacją OS4 na A500


Zgłoś na bug reporcie AROSa że AROS nie działa na m68k.

Czepiasz się kolego


Raczej mam rzeczowe podejście do tego "systemu"
[#50] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@piteq, post #29

Niektórzy nie potrafią zrozumieć że AROS jest bezpłatnym systemem tworzonym przez garstke entuzjastów którzy mają swoją wizje tego co robią.


Niestety robią to źle.

Jeśli nie będzie się mówić o brakach tego "systemu" to się nic nie zmieni.
[#51] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@qwerty40001, post #49

Jak się developerzy AROSa chcą bawić w klona Amiga OS na pc


To nie jest celem programistow AROS-a. Gdzie wyczytales te rewelacje?

Jeśli na MOS karty NVidia miałyby działać tak jak pod AROSem,
to lepiej że developerzy MOSa zostali przy ATI.


Z tego co pamietam programisci MOS-a sami przyznawali publicznie, ze te same karty graficzne pod windowsem i linuksem pracuja wydajniej, niz pod MOS-em. Biegnij teraz zmieszac ich z blotem.
[#52] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@qwerty40001, post #50

Niestety robią to źle.


Zglos do Apple, ze OS X nie dziala na dowolnym pececie.

Dystrybucja Broadway dziala poprawnie na komputerze AresOne. Dystrybucja ICAros dziala poprawnie m.in. komputerze iMica. Zarowno autorzy w/w dystrybucji jak i osoby sprzedajace w/w maszyny poswiecaja swoj czas i pieniadze na to, zeby na tych maszynach AROS dzialal bezproblemowo.

Jezeli dziala takze na innych pecetach, to dobrze. Jezeli nie dziala, kogo to ma obchodzic?
[#53] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@qwerty40001, post #49

Zgłoś na bug reporcie AROSa że AROS nie działa na m68k.

Nic nie będę zgłaszał, bo nie ja mam problem tylko Ty. Chciałem używać AROS-a to kupiłem kompatybilny sprzęt. I nie zgłaszam tyleż bzdurnych, co śmiesznych pretensji, że na innym sprzęcie AROS nie działa.

Raczej mam rzeczowe podejście do tego "systemu"

Czy gdyby "system" zadziałał na Twoim sprzęcie to automatycznie stałby się systemem? Podejście to Ty masz faktycznie "rzeczowe".
[#54] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@qwerty40001, post #49

Jak się developerzy AROSa chcą bawić w klona Amiga OS na pc, to niech to robią dobrze, albo wcale.
9600 GT powinno działać.

Twoje zdanie w tym temacie nie ma ŻADNEGO znaczenia. :) O kierunkach rozwoju AROS-a będą decydować jego użytkownicy a nie Ty. :)
Mogę Cię zapewnić, że po Twoich występach, gdyby to ode mnie zależało to 9600 GT nie zadziałała by już nigdy. Jako developer zapamiętałbym sobie Ciebie i Twoją architekturę i poświęciłbym sporo czasu, by nie była obsługiwana. :)
[#55] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@szuler, post #51

No właśnie. Kolega podobno ma MorphOS-a na Mini Macu. Może nam kolega pokaże wyniki, jak obsługiwana jest grafika przez OSX i MorphOS-a. I co jeśli MorphOS wypadnie gorzej? opluć MOSTeam? Ja też mam MOS-a na Mini i naprawdę cieszę się z ogromu pracy włożonej w to, że ten sprzęt jest obsługiwany. Mam w nosie, że 3D nie jest tak doskonałe jak to z Apple'a. Cieszę się że jest obsługiwane, tak samo jak ze sterowników Gallium w AROS-ie. Żałuję jedynie, że deadwood nie miał czasu, by zająć się Gallium dla Intela ale rozumiem, że swój prywatny czas poświęca na to, co chce...
[#56] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@qwerty40001, post #49


Mój Athlon X2 4200 9600 GT XP HE - 293,3 fps

Mój mini 1.25 GHz G4 z morphosem 2.5 - 44,6 fps

AROS na Athlon64 X2 5200+ Geforce GTS 250 1 GB - 87,9 fps

Mogę dorzucić testy ioquake na Gentoo na moim mini 1.25 GHz G4

wyszło w 1024 na 768 - 80,6 fps.

Hmmm... Czyli na Twoim mini MorphOS wyciąga 44,6 fps a Gentoo 80,6 fps...
Zaszczyć nas może jakimś komentarzem...
[#57] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@qwerty40001, post #26

"kolego", a Ty pewnie zauważasz, ale łaskawie przemilczasz fakt, że do "Amigi" też można podłączać karty graficzne inne niż wspierane przez AmigaOS 4.x.
[#58] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@FOrest, post #56

Czyli na Twoim mini MorphOS wyciąga 44,6 fps a Gentoo 80,6 fps...

Była o tym dyskusja na MorphZone. IOQuake osiąga dużą szybkość dzięki daleko idącym uproszczeniom w engine wyświetlania. Oryginalny Quake3 jest znacznie wolniejszy, choć wciąż nieco szybszy niż pod MorphOS-em.

Ostatnia edycja: 23.08.10 08:27:32
[#59] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@G. Kraszewski, post #58

Zgodnie z "logiką" kolegi qwerty40001 należałoby zatem zabronić twórcom oryginalnego Quake'a 3 pisania gier, bo robią to źle ;)
[#60] Re: AROS Broadway 0.0.2R8

@FOrest, post #59

Ja bym poszedł krok dalej i zakazał pisania-tworzenia wszystkiego co jest choć w najmnieszym stopniu niekompatybilne ze sprzętem qwerty40001.Wszak ma chodzić na jego komputerze i już!

Odnośnie karty graficznej-gf 9600gt-Ta karta śmiga aż miło z AROSem.Dzisiaj rano, dzięki uprzejmości znajomego miałem ją przez chwile w swoim komputerze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem