Komentowana treść: AmigaOS 4.1 w działaniu
[#1] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
Rewelka OK
[#2] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
Podoba mi się Twoje podejście. :)
[#3] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@parallax, post #1

Euforia - stan nienaturalnie dobrego samopoczucia z tendencją do śmiechu, radości, płytkiej wesołości i dowcipkowania (...)
Zwykle występuje również umiarkowany nadmiar aktywności i często zbędnych wypowiedzi.


(cytat za Wikipedią)
[#4] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@parallax, post #1

A bardziej na temat (bez urazy, Parallax :) ), to sympatycznie wygląda. Chętnie bym ten OS4 na czymś zainstalował, ale nie mam na czym (co ciekawe, mam płytę z systemem...).
[#5] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
Działa całkiem znośnie jak na tak leciwy sprzęt.
[#6] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
Ten filmik odebrał mi mowę... Jestem ciekaw co na to wszyscy sceptycy - wszystko po prostu śmiga, czy to okienko z przeźroczystością, czy to benchmark 3D jednocześnie przemieszczany po ekranie, przeglądarka OWB, wielo-panelowy program z rodzaju Directory Opus (chyba nazywa się Filer) itp. Aż tak rewelacyjnej prędkości się nie spodziewałem.

Mam pytanie: Za jaką cenę możnaby na dzień dzisiejszy zbudować A4000T w podobnej konfiguracji (tj. z kartą turbo CyberStormPPC, CyberVisionPPC itd.) - zestaw może być używany.
[#7] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@Minniat, post #6

Zbiera się, śmiga to trochę za dużo powiedziane :)

Taki zestaw o jakim piszesz? Jego cena przekroczy cenę legendarnej X1000.
[#8] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@pampers, post #7

Raczej nie przekroczy, ale pewnie będzie oscylować w okolicy 8000 zł. To klasyk i się rządzi swoimi prawami. Ogólnie wypas, ciekawe jak to będzie chodzić na A1200/603.
[#9] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@pampers, post #7

Czy na pewno nie przesadzasz?

Ta firma sprzedaje A4000T z CyberStormPPC i CyberVisionPPC w dobrym stanie, tylko nie podają ceny. Trzebaby ich zapytać:

http://hardware-shuttle.homepage.t-online.de/homepage/amiga/amiga.html

Tutaj śliczna A4000T ze standardowym wyposażeniem za 700 Euro (już sprzedana):

http://www.amibay.com/showthread.php?t=9223&highlight=a4000t
[#10] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@radzik, post #8

Pewnie ze 3x wolniej - 2x wolniejsza pamięć + prawie 2x wolniejszy procesor. Z drugiej strony w A1200 można mieć 256 mega RAMu.
[#11] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
jak juz wspominalem, te 3d dema to zadna rewelacja na 68k chyba chodza niewiele wolniej, gdzies tu mam zanotowane ile robi np. gears pod storm mesa a ile pod miniglem na moim kompie. zreszta te zebatki wygladaja jeszcze dosyc dziurawo (jak ktos zwroci uwage), wystarczy zatrzymac film. chyba cos z cullingiem. suwanie okna po ekranie tez tyle potwierdza ze hw accel dziala. niemniej oznacza to ze port jest jednak juz dosc zaawansowany. w sumie wyglada dosyc solidnie.
[#12] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
Robi wrazenie, zwlaszcza jak sie spojrzy na metke z rocznikiem :) Ciekawe czy wiele by zmienil sytuacje fakt, gdyby taki system byl dostepny w momencie gdy karty ppc ujrzaly swiatlo dzienne. Do tego wyjscie amigi 1200 ppc z wywalona motorolka i 604e na plycie i nowa aga. Ciekawe.
[#13] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@pawelini, post #12

tyt tu przede wszystkim widzisz co potrafi radeon, a nie amiga, karta ppc czy jakis system. a radeonow 9xxx wtedy jeszcze nie bylo.
[#14] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@wawrzon, post #13

Gears mnie nie kreca, to samo wyswietla cvppc pod os 3.9. Pisze o caloksztalcie. Natywnym systemie z obsluga owego radeona i wszystkimi innymi ficzerami. Sprzet byl dostepny wiele lat temu tylko nie bylo czego na nim odpalac i nie mial kto kontynuowac wizji. A1 i peg to bylo pare lat za pozno.
[#15] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@Minniat, post #9

No to masz odpowiedź, a4000 za 700e, za cyberstorma z grafą jakieś 700-1000 euro, systemu nie liczę bo pewnie przy tym zestawie to jakieś grosze. Gdzie sens inwestowania w trupka skoro możesz kupić nową Sam gdzie to samo, podkreślam - ten sam system - będzie śmigał o wiele lepiej.
[#16] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
Może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z tym zachwytem nad AmigaOS 4.1 na Amidze Classic? To takie wielkie osiągnięcie? Przecież jedna wersja wcześniej (4.0) od dawna na takich sprzętach działa i jest sprzedawana. Co takiego niesamowitego jest w 4.1 w porównaniu do 4.0. Proszę o odpowiedź kogoś kompetentnego, bo to co widziałem na filmiku było... delikatnie mówiąc niczym nazdwyczajnym, czyli...

1. Otwarte okna z ikonkami.
2. Tryb ekranu (1024x768 w 16 bitach), którego wstydziłem się 10 lat temu ale nie miałem wyjścia, bo Voodoo3 tylko 16-bitowe ekrany akcelerowało, a ja z 3D korzystałem dużo.
3. Kręcący się sześcian... bez komentarza.
4. Śmieszne kręcące się koła zębate 3D, które oglądam od 10 lat na różnych ami-systemach: od 68k+AGA do Pegasosa z G4 i Radeonem.
5. OWB.
6. NotePad.

Rety, co w tym jest czego nie było w AmigaOS 4.0? :) Skąd te zachwyty nad 4.1 dla Amigi Classic? Może mi ktoś wyjaśnić? Piszę na serio, bo naprawdę nie rozumiem na czym polega różnica.
[#17] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@MDW, post #16

A gdzie widzisz jakies zachwyty? U parallaxa ? :) Nie przejmuj sie tak! Masz zachwycajacego motyla ;)
W klasyku z pewnym dystansem zachwycajace moze byc to ze po tylu latach jest taki przyjemny system na klasyka, a przez wiele lat od wydania na niego ppc gdy amiga byla jeszcze dosc popularna gowno na ppc sie dzialo ;P

Ps
Tak mi sie przypomnialo jak to niby w opinii kolegow z pewnego amispotkania, predkosc os4 przypomina zamulona 040. Wtedy krzykaczy nie dalo sie przegadac. Gdy dzis pokazuja filmik, na ktorym responsywnosc systemu na zwyklym klasyku, okien, softu jest wyraznie zadowalajaca, potraficie sie tylko dziwic czym tu sie podniecac ;) Odrobine szacunku dla siebie ;)

Ostatnia edycja: 23.12.10 01:10:57
[#18] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@madman15, post #10

MadMan miales kiedys PowePC w amidze ? bo wypowiadasz sie jakbys jako znawca a cos mi sie wydaje ze nie miales 604e i 603e to co piszesz to farmazony. Roznica nie jest az taka.
Co do systemu AmigaOS 4.1 ktory ukaze sie w 2011 r na 20 letni komputer ! rewelka ! kosmos o ktorym nikt nie snil ;)))
Trzeba pamietac ze to nie najszybszy CyberStormPPC ..na karcie By Stachu100 da dopiero czadu !OK

Dla porownania niech ktos mi postawi Win7 na 386
Czy ukazuja sie nowe systemy na Atari falcon ? itd ?

Co do kolegow Mosowcow ktorzy maja maki a nie amigi ..
po prostu szkoda im :) i dobrze !



Ps.MDW odpowiem ci .. AmigaOS4.1 juz jest :) stad ten zachwyt
kazdy marudzil ze bedzie mulil i wogole ;-] okazuje sie inaczej

Dla mnie osobiscie rzadzi nadal Amiga 68k

Ostatnia edycja: 23.12.10 00:31:30

Ostatnia edycja: 23.12.10 00:36:18
[#19] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@HOŁDYS, post #18

Dokładnie tak. Da się. Co niektórzy powyżej w postach niech ochłoną.
[#20] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu
Czytam i czytam i dziwie się... Nie ma OS 4.1 na klasyka "źle". Zrobili na klasyka też "źle"...
[#21] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@HOŁDYS, post #18

kazdy marudzil ze bedzie mulil i wogole ;-] okazuje sie inaczej

Ale dlaczego miałby mulić? Próbuję się tego dowiedzieć od ponad doby. :) Nie rozumiem jaka jest róznica między 4.0 a 4.1, która miałaby sprawić, że AmigaOS zacząłby mulić na takim monstrum jak PPC 604 z Radeonem 9250. Ja ciągle widzę to samo co jest w 4.0 i nie rozumiem o co chodzi?
[#22] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@MDW, post #16

Ja się zachwycam bo to nowa wersja systemu dla klasyka :D A na poważnie to zachwyt wynika z tego, że jak widać w miarę rozsądnie to działa biorąc pod uwagę zasoby sprzętowe. Ciekawe jak będzie to chodziło z VooDoo. Wygląda jednak że czas zaopatrzyć się w Radeona.

Myślę że A4000 z kartą PPC oraz slotami PCI i paroma dodatkami to dzisiaj wydatek od 3 tys pln w górę co najmniej. Nie porównywałbym jednak tych cen z SAM czy X10000 bo te dwie ostatnie płyty są skierowane do innych odbiorców.
[#23] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@MDW, post #21

Kwestia "mulenia" chyba wzięła się od dociekań czy Timberwolf będzie śmigał na 4.1 na klasyku i tym podobnych spekulacji.

Część użytkowników 4.0 po prostu założyła że 4.1 musi być wolniejszy skoro jest nowszy (czytaj więcej kodu).
[#24] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@HOŁDYS, post #18


Dla porownania niech ktos mi postawi Win7 na 386
Czy ukazuja sie nowe systemy na Atari falcon ? itd ?


tak stawiali ludzie np win xp na 286 i chodzilo, a atari tez ma jakis tam swoj open tos czy co.
[#25] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@MDW, post #21


Ale dlaczego miałby mulić? Próbuję się tego dowiedzieć od ponad doby. Nie rozumiem jaka jest róznica między 4.0 a 4.1, która miałaby sprawić, że AmigaOS zacząłby mulić na takim monstrum jak PPC 604 z Radeonem 9250. Ja ciągle widzę to samo co jest w 4.0 i nie rozumiem o co chodzi?

roznica jest wyraznie taka ze 4.1 ma hardwareowy compositing i w3d na radeony, ktory niewspolmiernie przyspiesza grafike przez siermiezny bus z3 ktory z mediatorem ledwie wydala 7mb na s. inaczej nie byloby przesuwania okien w opaque, bo na przyklad voodoo3 z limitem textur 256x256 do tego sie nie nadaje. dalej obsluga sata przez karty pci z opcja pamieci wirtualnej, wprawdzie nie jest oszalamiajaca ale moze w praktyce rozstrzygac o tym co na kompie wohole pojdzie a co nie. ja chcialbym takie usprawnienia widziec na 68k, ale panowie sie uparli ze bedzie tylko na hardware dla krezusow. ktory zreszta mam..
[#26] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@HOŁDYS, post #18

Nie miałem, nawet nie porównywałem 2 takich leżących obok (a w zasadzie miałem okazję na Amiparty którymś), bazuję na opinii innych.
Tak jak tutaj już napisano - filmik pokazuje głównie to, że karta graficzna jest całkiem nieźle obsługiwana. Warto też zwrócić uwagę na to, że przy przesuwaniu okienka z sześcianem lub trybikiem animacja się zatrzymuje...
[#27] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@HOŁDYS, post #18

MadMan miales kiedys PowePC w amidze ? bo wypowiadasz sie jakbys jako znawca a cos mi sie wydaje ze nie miales 604e i 603e to co piszesz to farmazony. Roznica nie jest az taka.

To co pisze Madman to prawda a nie żadne farmazony.
Mam A1200 z 603 i A4000 z 604 i różnica jest właśnie taka jak pisze Madman.
A Madman widział w działaniu A4000 na AmiParty i ze mną właśnie rozmawiał na ten temat.
Więc za przeproszeniem to Ty piszesz farmazony.

Czy ukazuja sie nowe systemy na Atari falcon ? itd ?

No proszę Cię, zanim znowu napiszesz jakiś fakt niepotwierdzony, sprawdź proszę czy rzeczywiście ma pokrycie w rzeczywistości.

Obadaj ten link celem uzupełnienia wiedzy informatycznej.
http://www.youtube.com/watch?v=zCFBtIOMx7Y

http://en.wikipedia.org/wiki/MiNT

Co do kolegow Mosowcow ktorzy maja maki a nie amigi ..
po prostu szkoda im usmiech i dobrze !


E tam nie przesadzaj ;) Każdy ma i używa co lubi.
[#28] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@HOŁDYS, post #18

Co do kolegow Mosowcow ktorzy maja maki a nie amigi ..
po prostu szkoda im i dobrze !


Ależ Hołdysie drogi. Wybranie MorphOS-a jest wyrazem pewnych poglądów dotyczących amigowania. Jeżeli komuś odpowiada MorphOS, to raczej klasyków nie będzie żałował.

Najbardziej przywiązanie do klasyka demonstrują "powracający niewierni". Tak żartobliwie nazywam osoby bardzo nieraz zaangażowane w amigowanie w wieku szkolnym i licealnym. No ale później wiadomo, Commodore dało plajtę, a tu studia i praca zawodowa i "trzeba kupić peceta". Na jakieś 10 lat osoby takie zostały pochłonięte robieniem kariery i jak to się mówi, ustawianiem się w życiu. Teraz po zabezpieczeniu pozycji rodzinnej, zawodowej i finansowej wracają do hobby z młodości i są irracjonalnie zaskoczeni, że to nie stało w miejscu, jakieś morphosy, ppc, pegasosy, samanty, maki i inne pierdoły. Podświadomie stawiają opór, bo chcą, żeby dalej było tak, jak gdy mieli 17 lat i rozsyłali dyskietki po całej Polsce. "To se ne vrati" Panowie, można oczywiście bawić się w kustosza i co niedzielę wyciągać z szafy A1200 i oglądać dwudziestoletnie dema i nazywać to "amigowaniem"... Czemu nie. Nie sposób jednak nie zauważyć, że to peryferia tego co mamy na bazie Amigi dzisiaj.
[#29] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@MDW, post #16

o co chodzi z tym zachwytem nad AmigaOS 4.1

Chodzi o różnicę w podejściu ludzi do używanego przez nich systemu. MorphOS jest po prostu używany, możesz go zjechać od góry do dołu w krótkich żołnierskich słowach i nikogo to nie ruszy. Co najwyżej jeżeli napiszesz jakieś bzdury to Ci wytkną. AmigaOS 4 jest natomiast czczony i wielbiony. Każda, nawet słuszna krytyka to zamach na świętość i szkodzenie Amidze. Mamy tutaj na PPA kilku takich Strażników Teksasu, którzy od razu składają się do półobrotu jeżeli tylko ośmielisz się krzywo spojrzeć na Jedyny, Wielki, Niepowtarzalny, Całkowicie Oszałamiający System Czwartej Generacji. Takie życie. Moja rada - nie trać czasu na jałowe dyskusje z dogmatykami, zrób jakąś fajną "casual" grę pod MorphOS-a .
[#30] Re: AmigaOS 4.1 w działaniu

@wawrzon, post #24

Mogę prosić o jakiegoś linka potwierdzającego tę informację?


Benedykt Dziubałtowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem