Komentowana treść: Zalecenia odnośnie kart RadeonHD działających pod AmigaOS 4.x
[#31] Re: Zalecenia odnośnie kart RadeonHD działających pod AmigaOS 4.x

@abcdef, post #30

Gdybym sadzil, to bym nie pytal. Wydaje mi sie, ze glownym problemem byla by watpliwa legalnosc takiego rozwiazania.
[#32] Re: Zalecenia odnośnie kart RadeonHD działających pod AmigaOS 4.x

@Galnospoke, post #31

hyhy, musiałby znaleźć się drugi taki geniusz od reverse engineering żeby to udowodnić ;)
[#33] Re: Zalecenia odnośnie kart RadeonHD działających pod AmigaOS 4.x

@Galnospoke, post #26

Nie tyle nVidia ma lepsze wsparcie dla otwartych sterowników, ile linux ma wsparcie w postaci otwartych sterowników dla tych układów.
Co zaś się jakości tyczy, to pierwszą moją instalką na świeżo postawionej i zaktualizowanej Fedorze są zawsze zamknięte sterowniki od nVidii.
Wydaje mi się, że od strony dostępności dokumentacji lepsze wsparcie ma obecnie najnowsza seria Radeonów HD 6xxx. Tylko co z tego skoro w sprzedaży chyba jeszcze nie ma (a w każdym razie do niedawna nie było) żadnej maszyny z PCI-E dla AmigaOS 4.x.
[#34] Re: Zalecenia odnośnie kart RadeonHD działających pod AmigaOS 4.x

@Galnospoke, post #29

Rozumem, ze na reverse engineering sterownikow od Linuxa nie ma szans?

Których mianowicie? Tych badziewnych z otwartym kodem, czy tych dostarczanych przez nVidię jako binarki? Trzebaby się również przyjrzeć zestawowi obsługiwanych chipów i porównać to z gamą kart jakie można wetkać do Pegasosa czy PowerMaca G4... Poza tym np. w takich Macach mini chip graficzny jest na stałe i tak się zagadkowo składa, że jest to układ ATI.
[#35] Re: Zalecenia odnośnie kart RadeonHD działających pod AmigaOS 4.x

@Galnospoke, post #26

" nVidia ma duzo lepsze wsparcie dla otwartych sterownikow. Raguja bardzo szybko na bledy i poprawiaja je, gdy ATi nie robi NIC od lat."

Kto ci takich strasznych bzdur nagadal? czesc tego co napisales to brednie, a czesc miala racje bytu...10 lat temu?

1) Nvidia nie udostepnia otwartych sterownikow, nie udostepnia dokumentacji chipow, nie pomaga przy pisaniu sterownikow, reaguje masakrycznie wolno na wszelkie "nowosci" jak kms/galium, otwarte drivery nvidi nawet nie moga sie rownac z najnowszymi otwartymi driverami AMD, a ich zamkniete drivery na zadnej z platform nie sa pozbawione bledow, ani tez bledy te nie sa porawiane za szybko.

2)Nic dziwnego ze ATI nie reaguje od lat. tej firmy od lat juz nie ma.

3) AMD udostepnia dokumentacje do gpu i chipsetów (wszystko co powstalo juz po przejeciu ATI), Od niedawna tez zaczelo pomagac przy pisaniu otwartych sterownikow. od seri HD5 samo nawet pisze i udostepnia otwarte sterowniki , zamkniete drivery do wspieranych obecnie produktow AMD nie odstaja od komercyjnych driverow nvidi

Ostatnia edycja: 18.01.11 23:33:58
[#36] Re: Zalecenia odnośnie kart RadeonHD działających pod AmigaOS 4.x

@Galnospoke, post #31

Open source są słabe, sterownik własnościowy to binarki i z tego nic nie wyciągniesz. Stanowisko NV jest proste, jasne i podkreślone w ich wypowiedziach. nV sama nie zrobi open source, nie udostępnia też dokumentacji technicznej bo musi chronić swoją własność intelektualną, czy to patenty sprzętowe czy programowe. Sterownik własnościowy zaś jest wystarczający. Tyle, koniec dyskusji. Chyba łatwiej napisać pod konkretny system sterownik mając dokumentację techniczną, wytyczne i samouczek dot. pisania sterowników niż przenosić na AOS stery robione w podobny sposób z innego systemu.
BTW
http://xorg.freedesktop.org/wiki/nv
+
http://nouveau.freedesktop.org/wiki/
kontra

http://xorg.freedesktop.org/wiki/radeon
czy też
http://www.x.org/wiki/radeonhd
Jak widać udostępniona dokumentacja jest kluczem do otwartych sterów. Nie zmienia to faktu, że są kilkukrotnie wolniejsze niż własnościowy sterownik, przynajmniej Gallium3D je dogania ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem