Komentowana treść: Natami - dzień szósty i siódmy
[#1] Re: Natami - dzień szósty i siódmy
az jestem ciekaw co bedzie w nastepnym odcinku :)
[#2] Re: Natami - dzień szósty i siódmy
Niektórzy piszą że to mało profesjonalna prezentacja. Ponieważ oczekują "czapków niewidów" i eksplozji jakiejś super nowej, która przyćmi AOS4 i MOSa razem wziętych i nadodatek się jeszcze rozpędzi oraz pokaże pecetom kto tu rządzi. A przecież Natami to nie nowe kompy PPC. Tylko kompatybilność wstecz. Bez kompatybilności nasza nowa Amiga nie ma sensu. Pazurki pokaże później, a właściwie programiści którzy będą tworzyć na SAGA i SPaula. :)
[#3] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@Andrzej Drozd, post #2

ktorzy programisci ? tych calych 0,7 programisty?? czy sa jeszcze jacys utajeni uspieni i czekaja na powrot boskiego 68k z sprzetem sporzet dwoch dekad by pokazac swiatu..jeszcze niewiedza co ale pokazac by?
[#4] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@Andrzej Drozd, post #2

tak, to prawda, najpierw kompatybilnosc na przyzwoitym poziomie, a potem rozwoj, choc Natami juz na wejsciu jest ladnie rozwinieta :)

Mowiac krotko. Rok 2012 bedzie rokiem powrotu do klasyka :)

Ostatnia edycja: 05.05.11 01:31:25
[#5] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #4

tak samo rozwiniete sa ostatnie 2 cm rolki papieru toaletowego gdy złapie Cie obstrukcja :)
[#6] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@DRACOX, post #5

bez przesady. juz od dekady komputery domowe do wiekszosci zadan w domu sa za szybkie :). sprzet ma szanse przyjac sie tu i owdzie w amigowym swiadku.

ps. laptop z ktorego na codzien korzystam ma maks. CPU zegar 1860Mhz (jeden rdzen - Pentium M), a ustawione mam na 800Mhz lub 1000Mhz (nawet dok. teraz) - przegladajac strony www, sluchajac muzyki, ogladajac filmy, edytujac cokolwiek, pracujac itd... To samo z ukladem grafiki. Maks. to 400Mhz/540Mhz, ustawiam 110Mhz/75Mhz. Przypadki kiedy odczuwam potrzebe podkrecenia wyzej lub na maks. moge policzyc na palacach jednej reki. Maks. bywa za malo dt. to jednak tylko pewnych gier, niekoniecznie nowych, bo gry sa rozne - nowe wcale nie musza miec zawsze tylko coraz wieksze wymagania. ALE ja malo gram :)

Natami zalozmy byloby 2x lub 3x wolniejsze - w odniesieniu do tych ustawien w tym laptopie, to nadal bedzie wystarczajaco wydajne do tych czynnosci... A system amigowy jest lekki jak piorko ;), to nie Windows 7 ktorego zeby tylko uruchomic trzeba odpowiednio wydajny i zasobny sprzet...

Ostatnia edycja: 05.05.11 02:24:11
[#7] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #4

Mowiac krotko. Rok 2012 bedzie rokiem powrotu do klasyka


Oby, warto będzie wrócić. Ja i tak zamierzam, ale z NATAMI będzie chyba troszkę raźniej. OK
[#8] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #6

natami wolniejsze 2-3x razy od Pentium M @800? to pobozne zyczenie chyba. procek o ktorym mowisz przy tym takcie(800mhz) jest szybszy od atoma taktowanego ok 1,8ghz :)
[#9] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@DRACOX, post #8

To nie pobozne zyczenia. N68k bedzie taktowany 150-166Mhz, wiec z samych Mhz jest ok. 5x. Zestaw instrukcji 68k jest efektywniejszy niz x86 dla statystycznie najczesciej uzywanych w programach... programy sa lzejsze. Wiekszosc instrukcji N68k wykonuje sie w 1 cyklu. Moze 050 bedzie juz procesorem superskalarnym, moze dopiero 070. 2-3x mniej srednio jest prawdopodobne. To wystarczy :)

ps. nie zapominaj o SAGA, to nie powolna AGA... :)

Ostatnia edycja: 05.05.11 10:33:37
[#10] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@DRACOX, post #3

"Bure, wesołku". :P
Ja tu piszę o niepokazywaniu, tylko kompatybilności, a kolega jak w mantrze "klepie" o dekadach, gonieniu świata i o jakichś boskościach.

Kolega się przewietrzy i pójdzie na spacerek? Dobra? ;)
[#11] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@Andrzej Drozd, post #10

No to teraz chciałbym zobaczyć jeszcze jakiś filmik z działającymi demkami/intrami TBL, Potion, Ephidrena, Elude itd. :)
[#12] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@slay, post #11

mnie by interesowalo demko Nexus7, Real, Love, FullMoon, Alien, Origin, Motion, Roots, Rink A Dink... ogolnie, takie kodowane po rejestrach AGA.. :)

ps. zeby ocenic kompatybilnosc.

Ostatnia edycja: 05.05.11 12:07:52
[#13] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #12

Gunnar mówi, że Nexus 7 chodzi świetnie:D Poproszę go o zrzuty z ekranu.
[#14] Re: Natami - dzień szósty i siódmy
A ja mam pytanie z innej beczki do przyszłych/potencjalnych posiadaczy NatAmi. Czy myśleliście już w co można by było ją włożyć? W sensie obudowy. Trzeba będzie strugać pudło z desek czy coś dostępnego na rynku się do tego nada?
[#15] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@frywolny_marian, post #14

Czy myśleliście już w co można by było ją włożyć? W sensie obudowy. Trzeba będzie strugać pudło z desek czy coś dostępnego na rynku się do tego nada?



http://loriano.pwp.blueyonder.co.uk/x500_plus_is_completely_made.htm - właśnie wyszło z fazy prototypu.


A poza tym - ponieważ Natami MX będzie w formie mini-ITX, w zasadzie jak się rozejrzysz za taką obudową, to każda powinna pasować, tak mniemam.

Ostatnia edycja: 05.05.11 19:19:28
[#16] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #9

jeśli naprawdę w to wierzysz że 68070 będzie wydajniejsze od Pentium M na takt zegara to chyba musisz nałogowo wąchać klej
[#17] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@frywolny_marian, post #14

NatAmi to płyta formatu MiniITX, wymiary 14 cm x 17 cm. Jest masa dostępnych obudów formatu MiniITX:

http://www.mini-itx.com/

albo na eBay'u.

Loriano Pagni przygotowuje specjalną obudowę z myślą o SAM, NatAmi i innych komputerach:

http://loriano.pwp.blueyonder.co.uk/x500_plus_is_completely_made.htm

Poza tym mam nadzieję, że da się wykorzystać nadchodzące obudowy od Commodore USA:)

www.commodoreusa.net

Ja mam zamiar wsadzić NatAmi w obudowę od Amigi 1200:)
[#18] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@Banter, post #17

Będzie w czym wybierać.
X500 PLUS jest okropna ;) Raczej w tym kierunku bym nie poszedł.

Ostatnia edycja: 05.05.11 20:26:49
[#19] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@XoR, post #16

tak, 070 jest szybsza na takt zegara, mozna zerknac na timingi (bez mmx i sse) (PM jest blizsze P4 niz Core 2), porownywanie instrukcja w instrukcje oczywiscie nie ma sensu, bo na obu procesorach przy takich samych operacjach uzywana jest inna ilosc roznych instrukcji (x86 wypada gorzej, najczesciej wiecej instrukcji i czeste odwolania do pamieci), i dochodza inne opoznienia (na N68k mniejsze).

http://gmplib.org/~tege/

"Instruction latencies and throughput for AMD and Intel x86 processors (January 2011)"

na N68k wiekszosc instrukcji wykonuje sie w 1 takcie zegara i szczegolnych przypadkach 2 na 1 takt (fuzja), a w super szczegolnych do 4 na 1 takt (tylko 070). na x86 takich instrukcji jest mniej i trafiaja sie w programie o wiele rzadziej, co przy wiekszej liczbie instr. na operacje, poglebia sie niekorzystnie. oczywiscie wszystko zmienia sie kiedy koder x86 zaczyna uzywac mmx i sse :). Nie licze tego, bo sam nie mam pojecia co na przyszlosc tutaj jest szykowane w Natami, moga np: dodac strumieniowy procesor wektorowy do SAGA i bedzie pozamiatane.

Ostatnia edycja: 05.05.11 21:57:03
[#20] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@Banter, post #17

x500 plus wyglada ciekawie, jednak wole zwykle pudelko mini itx i klawiature osobno itd.., za to zastanawiam sie, czy ktos projektuje odpowiednie dla Natami klawiatury i myszki ? :)

ps. jak Nexus7 dziala bez zarzutow, to elegancko.

Ostatnia edycja: 05.05.11 22:08:00
[#21] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@Banter, post #17

Ja mam zamiar wsadzić NatAmi w obudowę od Amigi 1200usmiech


O, super pomysł. Myslisz, ze bedzie to bardzo trudne technicznie dla laika? :)
[#22] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #19

Mam taki terminal służący do 24/7. Ma on Via Eden 400MHz (wersja 90nm z DDR2). Wydajność na poziomie jaki miałby Pentium1 gdyby miał 400MHz czyli jakieś 2 instrukcje na takt czyli więcej niźli miałby 68060 mając 400MHz i wiecej od jakichkolwiek dopałek PowerPC. Gry a'la Quake1, 2, Half-Life itp chodzą w 320x200 z palcem w d... Ba, Quake3 nawet chodzi

Mam jeszcze jeden terminal oparty na GeodeGX 400MHz bez L2. Zgłasza się to jako 486 i faktycznie chodzi jak 486 400MHz czyli jakiś ~Pentium 100-200MHz (FPU ok 100 a ALU 200). I ten sprzęt reprezentuje wydajność wyższą od N68050 w tej chwili w porywach 100MHz Pentium...

Jak N68070 dorówna temu VIA 400MHz to będzie wielki sukces
W meandry niby-nieoptymalności x86 lepiej nie wchodź bo narazie Intel ma najwydajniejsze procesory na świecie i są to x86

Ostatnia edycja: 05.05.11 23:20:53
[#23] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@frywolny_marian, post #14

Ja myśle o takiej obudowie - http://www.pcworld.pl/testy/opis/OBUSPIITX0001-spire_obudowa__powercube_.html
[#24] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@XoR, post #22

>4 instrukcji w PM, na glowe upadles czy cos upadlo na glowe, a moze to klej zaszkodzil :). Cell wykonuje maksymalnie do 9.5 instrukcji na takt zegara, ale 8 instrukcji dt. 8 rownolegle dzialajacych jednostek VMX/AtliVec...

Natami ma wystarczajaco wydajny CPU do Quake 1,2,3
[#25] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@XoR, post #22

am jeszcze jeden terminal oparty na GeodeGX 400MHz bez L2. Zgłasza się to jako 486 i faktycznie chodzi jak 486 400MHz czyli jakiś ~Pentium 100-200MHz


486 to musialby miec zegar taktowy minimum 1000Mhz zeby czasami dorownac 050/100Mhz :)
[#26] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@XoR, post #22

Intel ma najwydajniejsze procesory na świecie i są to x86


mylisz sie, najlepsze procesory x86 maja wynik bliski 3 instrukcjom na takt zegara, ale liderem jest IBM ze swoimi POWER, nie tylko czesto wystepujaca srednia iloscia instrukcji >4 na takt zegara.., ale dodaniem 32 jednostek VMX (1 instr. na takt) z 512b rejestrami - przy 5Ghz to juz potwor:)
[#27] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #24

http://en.wikipedia.org/wiki/Instructions_per_second
akurat Pentium M tam nie ma ale są podobne architektury. Gorszy Athlon XP ma 4.1 instrukcji na takt. W superskalarnych architekturach out-of-order to łatwe do osiągnięcia :)

N68050 w tej wersji która jest teraz ponoć ma chodzić jak 68030 500MHz a ten procek ma 0.3 instrukcji na takt co daje 150MIPS. Pentium 100MHz ma 188MIPS czyli jest szybszy. To by było przynajmniej w ALU coś a'la 68060 112MHz. Zapewne osiągnięto na podobnym zegarze (skoro mówią że jedna instrukcja na takt).

Narazie softcore NatAmi jest w powijakach a Ty wiesz już że N68070 będzie chodził jak PentiumM? 2 instrukcje na takt czyli poziom Pentium MMX i jego możliwości to byłby wielki sukces! I wcale nie będzie do takiego poziomu dojść. Zaś do poziomu Athlona (3 inst/takt) pewnie nie dojdzie wcale bo byłoby to bezcelowe całkiem i trudne do osiągnięcia :o Skomplikowanie układu rośnie wykładniczo dorzucając kolejne stopnie układanki: superskalarność -> out-of-order -> prefetcher -> itd

BTW. oprócz ALU jest jeszcze FPU a to już jest totalny hardcore. Szczególnie że oni chcą zachować dokładność... Zapewne będzie jak w tym moim GeodeGX, szybkie wmiarę ALU i powolne niesuperskalarne FPU... (tj w 68070 bo 050 nie jest superskalarny w ogóle...)
[#28] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #26

mieszają ci się instrukcje FPU i ALU. To zupełnie inna bajka. Natami nie ma narazie FPU wcale bo jest niedokończone
[#29] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@XoR, post #27

N68050 w tej wersji która jest teraz ponoć ma chodzić jak 68030 500MHz


ale to nie oznacza, ze przetaktowane 68030 do 500Mhz pozwoli osiagnac wydajnosc 050/100Mhz np: Pentium M 800Mhz w tym tescie chodzi jak 68030 ok. 2000Mhz :). Kiedy wezmiemy inny test pod lupe to beda zupelnie inne wyniki...

Jak tak bedziesz liczyl to wyjda bzdury i wychodza Ci bzdury :)

Musisz podejsc do kazdej instrukcji osobno. Zastanowic sie nad tym, jak pewne algorytmy beda zapisane w danym zestawie instrukcji, jakie to instrukcje, ile taktow..., nawet wziasc pod uwage mozliwosci kompilatorow... Bardzo roznie to wyglada. Na tej podstawie mozna juz ocenic srednia wystepowania pewnych instrukcji, jednak to nie jest stala, tylko pewien przedzial w zaleznosci od rodzajow operacji... Nastepnie mozna ocenic to pod katem superskalarnosci. I jeszcze mnostwo innych czynnikow dodac, ktore moga generowac znaczne opoznienia... MIPS jest kompletnie niemiarodajne, pozwala tylko teoretycznie zorientowac sie jaka jest srednia (choc w tej tabeli to nie srednia dla wielu prockow) ilosc swoich instrukcji jaka moze wykonac procesor przy okreslonej czestotliwosci.

orszy Athlon XP ma 4.1 instrukcji na takt


co z tego, skoro dt. to malo wystepujacych instrukcji w realnym programie, a najlepiej to pewnie dzialaja NOPy, moze nawet 5 takich NOP na takt zegara co przy 100Mhz daje 500MIPS :)

ps. zarowno 050 jak tez FPU sa w stanie wykonac do 2 instrukcji na 1 takt zegara, wg. obecnych zalozen, a co ma do tego dokladnosc ?

Ostatnia edycja: 06.05.11 03:01:16
[#30] Re: Natami - dzień szósty i siódmy

@1989, post #1

W dniu ósmym mamy...podłączenie joysticka od Atari/C=64/Amiga oraz dzieciaków katujących Bubble Bobble:)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem