Komentowana treść: AmigaOS 4.1 Classic
[#61] Re: AmigaOS 4.1 Classic
Skoro już można mówić o AmigaOS 4.1 classic po zakończeniu betatestów to powiem tylko tyle: to będzie najlepszy zakup tego roku dla Amigi 1200/4000 z kartą PPC. System działa rozsądnie nawet na 128MB RAM z kart phase5. Nawet jeśli ktoś nie ma jeszcze Mediatora i używa karty gfx phase5 nadal będzie mu wszystko fajnie działało (testowałem na CyberVision 64 i 3D). Oczywiście na kartach Voodoo i Radeon wygląda to jeszcze lepiej (problemem jest brak pamięci na kartach ZIII). W A4000 mogą być w niektórych konfigach problemy z uzyskaniem dźwięku na karcie PCI.

Natywny sterownik dla Deneba to będzie także coś ekstra - przynajmniej z mojej perspektywy, ale niestety trzeba jeszcze poczekać.

Generalnie: Hyperion zrobił świetną robotę dla klasykowców. Uwspólniono w końcu system dla wszystkich platform które Hyperion wspiera i dla których wypuścił AmigaOS 4. Po zainstalowaniu 4.1 nie miałem potrzeby ani razu odpalić 4.0. 3.9 oczywiście nadal używam ze względu na StormC. Jednak to niesamowita frajda odpalić system który do tej pory chodził obok mojej A4000D na SAM. To naprawdę robi wrażenie że na sprzęcie który ma tyle lat to jest możliwe.

Na koniec podziękowania dla wszystkich betatesterów za świetną zabawę i dobrą robotę a przede wszystkim dla wszystkich z Polski :)
[#62] Re: AmigaOS 4.1 Classic

@alekc, post #61

skoro jestes w posiadaniu odpowiednio rozbudowanej amigi jak i nowego systemu.Mozna cie prosic o jakis artykul tylko bezstronny przedstawiajacy wady i zalety tego systemu dzialajacego na orginalnej Amidze ?
[#63] Re: AmigaOS 4.1 Classic

@alekc, post #61

Naprawdę moim zdaniem czapki z głów dla Hyperionu.Po tylu latach znowu odmłodzili naszego kochanego klasyka.Czy jest jeszcze jakiś komputer,który dalej jest tak wspierany?Na pewno duża w tym zasługa samego środowiska i ludzi,dla których to coś więcej niż samo narzędzie,czy kawałek plastiku.Właśnie,to jest w tym tak bardzo wyjątkowe.
[#64] Re: AmigaOS 4.1 Classic

@stachu100, post #58

O, to super. Nawet kabelki mam, te szerokie do SCSI, ale napędu SCSI nigdy nie miałem. Może czas to nadrobić...:)
[#65] Re: AmigaOS 4.1 Classic

@alekc, post #61

System działa rozsądnie nawet na 128MB RAM z kart phase5.

Ja planuję kupić jeden simm 128, a drugi narazie zostawię 64. 192 MB ramu może wystarczy do czegoś poważniejszego, a jak nie, to przyjdzie pora na drugi simm 128. :)

Ostatnia edycja: 10.05.11 16:42:24
[#66] Re: AmigaOS 4.1 Classic

@HOŁDYS, post #62

To uchylę rąbka tajemnicy i powiem że już od jakiegoś czasu się pisze do pewnego dobrze znanego magazynu OK tylko czekał na oficjalną zgodę publikowania informacji.
[#67] Re: AmigaOS 4.1 Classic

@Andrzej Drozd, post #65

Pamięci teoretycznie nigdy za wiele, ale:

- karty PPC dla A4000 mają niestety poważną wadę: mniej pamięci można do nich włożyć niż do A1200 :(

- karty ZorRam (oraz inne obsługiwane przez 4.1 obecnie) mają niestety wąskie gardło w postaci slotu Zorro więc czas dostępu jest nieciekawy

- swap na szybkim dysku pomaga choć oczywiście jest wolny

Pozostaje jeszcze kwestia pamięci na kartach graficznych PCI - ale to może niech się wypowie ktoś kto miał więcej czasu na testowanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem