Komentarze do artykułu: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

[#1] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre
Uwaga fani Dooma i jego klonów "z prawdziwego zdarzenia" - w Gloomie nie ma możliwości przesuwania się na boki przy jednoczesnym spoglądaniu na wprost (strafe).



A to dziwne, bo w mojej wersji Glooma Deluxe ta opcja występuje.





Troszkę też chyba przesadzono ze stwierdzeniem, że Aby w miarę komfortowo pograć potrzeba 040/40MHz i 8MB Fast. Mam 030/50 Mhz (+ zainstalowana łatka BlazeWCP) i komfortowo gram na pełnym ekranie z pikselami 1x1 (oczywiście w 320x256).
[#2] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@PopoCop, post #1

Racja grając klawiaturą jest strafe. Nie pamiętam dokładnie ale grając joystickiem nie było takiej możliwośći. Przy grze w pojedynkę to żaden problem, ale na dwóch by się przydało.



Co do szybkośći działania to zależy od punktu siedzenia. Wiadomo, im lepszy konfig tym lepiej się gra.
[#3] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Korni, post #2

Na Joyu dwuprzyciskowym jest opcja strafe.

Na 030/50 + fblit + syspatch dało się grać na full screen jedynie na 2x1 pixelach, ewentualnie na 1x1 w okienku ok 200x160. Dopiero Na 040/40 można zagrać na fullscreenie 1x1.
[#4] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre
Uwaga fani Dooma i jego klonów "z prawdziwego zdarzenia" - w Gloomie nie ma możliwości przesuwania się na boki przy jednoczesnym spoglądaniu na wprost (strafe).



Nieprawda. Za pomoca joypadu CD32 wspaniale sie strejfuje. Bardzo ulatwia to gre kiedy trzeba nieprzestanie naparzac do hordy przeciwnikow i w miedzczasie unikac lecacych pociskow.
[#5] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre
Słabo także wypada fabuła gry ponieważ w ogóle jej nie ma, a na pewno chociaż parę linijek tekstu wprowadzającego w klimat gry podwyższyłoby trochę wartość programu.



Jakas historyjka wprowadzajaca jest napisana w ksiazeczce na 2-3 stronie.





BTW: komentarze powinny byc wyswietlane pod artykulem lub przynajmniej "Pokaz komenatarze" powinno byc na dole a nie samo "Dodaj komenatarz".
[#6] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre
Po paru latach wróciłem do "Glooma" i to definitywnie - przeszedłem całą grę.
Przy okazji przeczytałem jeszcze raz recenzję i wynika z niej, że recenzenci nie widzieli na oczy instrukcji do gry.

I tak, w bazie wojskowej wszystko jest w odcieniach zieleni - to nie baza tylko statek kosmiczny.

Słabo także wypada fabuła gry, ponieważ w ogóle jej nie ma, a na pewno chociaż parę linijek tekstu wprowadzającego w klimat gry podwyższyłoby trochę wartość programu. - fabularne wprowadzenie do gry jest w instrukcji.

w "Gloomie" nie ma możliwości przesuwania się na boki przy jednoczesnym spoglądaniu na wprost (strafe). - a właśnie, że jest. Dokładny opis sterowania zawiera instrukcja.

I parę moich opinii o grze. Poziom trudności jest za wysoki - chodzi dokładnie o zapis gry co 7 etapów. Moim zdaniem to sztuczne zawyżanie poziomu trudności żeby nie skończyć gry za szybko.
Za mało sampli - kapłani i piekielni strażnicy krzyczą tak samo jak żołnierze z pierwszych etapów, co nie bardzo do nich pasuje.

A tak na marginesie, to pograłem troszkę w "Zombie Massacre" i gra kompletnie nie ma klimatu. Ma za to żenujące intro i ścieżki CD Audio, których gra nie odtwarza. "Gloom Deluxe" jest zdecydowanie najlepszy z całej serii.
1
[#7] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@PopoCop, post #6

Na szczęście mój udział w tej recenzji sprowadził się tylko do złożenia tego do kupy oraz wspomnienia o Gloom 3/Zombie Masacre
[#8] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@PopoCop, post #6

Gratuluję posiadania oryginału gry Gloom. Osoby, które kupują oryginały dla Amigi są opoką Amigi i dbają o te szczątki rynku, który jeszcze istnieje.
[#9] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Minniat_Planet, post #8

Chyba KUPOWAŁY. Kupowanie dziś oryginałów gier, wydawanych dziesiątki lat temu, służy jedynie pośrednikom i firmom mającym prawa do tytułów. I bardzo dobrze.
Jeśli ktoś myśli, że takim działaniem ma się jednak jakikolwiek wpływ na rozwój Amigi /w jakiejkolwiek wersji/ jest w olbrzymim błedzie.
Oryginały na Amigę trza było zacząć kupowac jakieś 25 at temu....Może wtedy losy tej maszynki potoczyłyby się inaczej.
[#10] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Minniat_Planet, post #8

dbl


Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 13:02:30 przez michalmarek77
[#11] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@michalmarek77, post #9

Pudło. Myślisz, ze piracenie os4, amiga forever i innych programów jest bez wpływu na ten mikro rynek?


Benedykt Dziubałtowski
[#12] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

Kupowanie dziś oryginałów gier, wydawanych dziesiątki lat temu, służy jedynie pośrednikom i firmom mającym prawa do tytułów


Minniat odniósł się do Gloom'a. Ja do starych gier. Proszę czytać ze zrozumieniem.
[#13] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@michalmarek77, post #12

Stare gry również są w sprzedaży i to zarówno na Amigę jak i na PC. To o czym piszesz w dalszym ciągu mija się z prawdą.


Benedykt Dziubałtowski
[#14] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Benedykt Dziubałtowski, post #13

Dokladnie - są nadal w sprzedaży. Tylko , że ich kupowanie nabija kabzy pośrednikom, właścicielom praw do danego tytułu i nie ma już wpływu na rozwój komercyjnego softu do Amigi. Jeśli jest inaczej, to podaj przykład. Choćby jeden.
Hint: Amiga

P.S. Tak a propos polskiego ami softu. Zadałeś kiedyś twórcom pytanie, czy dany program gra powstawał w całości na oryginalnym oprogramowaniu. Podejrzewam, że w przypadku Amosa, niedystrybuowanego w Polsce, szanse na to są nikłe.....
A wiadomo, że soft pisany na nielegalnym oprogramowaniu jest sam w sobie nielegalny. I jak to jest w przypadku respektowania prawa autorskich takich gier/programów?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 14:16:27 przez michalmarek77
[#15] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@michalmarek77, post #14

Koleje pudło. Właściciele praw to bardzo często firmy, która daną grę wydały. Więc kasa leci do aktualnych właścicieli praw.

Co do amosa to sprawa nie jest jednoznaczna. Zależy czy gra powstała w przed czy po ustawie.


Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

Benek, żadne pudło. Ja , większość osób tutaj, doskonale zdaje sobie sprawę jak wygląda sprawa z prawami autorskimi.
Podaj przykład, gdzie zakup starej gry ma jakikolwiek wpływ na rozwój komercyjnego softu dla Amigi......
A co do Amosa, to był przykład....Jeżeli do tworzenia oprogramowania, choćby w minimalny sposób było wykorzystywane nielegalne oprogramowania to taki soft jest z zasady nielegalny. To czy miało to miejsce przed czy po ustawie jest nieistotne....Nie chcę ferować wyroków, ale wydaje mi się, że badzo wielki procent softu amigowego powstałego w Polsce powstał z wykorzystaniem nielicencjonowanego softu.
Mam nadzieję, że się mylę. Ty masz w temacie polskiego softu sporą wiedzę i kontakty, może byś wypytał autorów odnośnie powyższego kontekstu.
[#17] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@michalmarek77, post #16

Daleko szukać nie trzeba. Można kupić nowego quake II, Freespace w amigakit, hyperion ma tantiemy z romów sprzedawanych w amiga forewer, Payback można kupić u autorów.


Benedykt Dziubałtowski
[#18] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Benedykt Dziubałtowski, post #17

Zostawmy Hyperion, który obiecał m.in. Gorky 17 i słowa nie dotrzymał.
Payback, Boh i pewnie jeszcze jakies trzy gry to wyjątki potwierdzające regułę.........
[#19] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@michalmarek77, post #18

To, ze gra nie wyszła to nie wina hyperionu.

Jeśli wyjdziemy poza krąg Amigowy to trzeba dorzucić jeszcze idsoftware i multum innych sklepów sprzedających retro gry.


pewnie jeszcze jakies trzy gry to wyjątki potwierdzające regułę.........


No a co Cie dziwi? Ludzie zamiast kupować wola skopiować.


Benedykt Dziubałtowski
[#20] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Benedykt Dziubałtowski, post #19

Nie wszyscy. Na szczęście :)
Jak to mówią, soft wart używania wart jest kupienia. Kto tego nie widzi, podcina gałąź na której siedzi.
[#21] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@michalmarek77, post #20

Dokładnie tak. Podam Ci jeszcze jeden prosty przykład. Załóżmy, że użytkowników UEA jest ze 100 tyś. Pewnie się sporo nie pomylę. Nie wiem czy chociaż z 10% z nich ma rom amigowy legalnie. Wyobraź sobie jak by te pozostałe 90 tys kupiło amiga forever i stało się legalnymi posiadaczami tego kicka. Ten pakiet kosztuje 30 euro co +- daje nam kwotę 150 pln z wysyłka itp itd. Pomnóż to sobie razy wspomniane już 90 tyś i wyjdzie Ci kwota o jaką wzbogacił by się hyperione, cololanto i sklepy handlujące tym. Wystarczy użyć troszkę wyobraźni aby pomyśleć jak wpłynęło by to na rozwój amigowego oprogramowania.


Benedykt Dziubałtowski
[#22] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Benedykt Dziubałtowski, post #21

W żaden. Bo to Hyperion. Niestety. A Cloanto zacna firma, i faktycznie warto ich pakiet kupić....
[#23] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre
Dość Ciekawa sprawa z Gloom Deluxe, mianowicie ma on zaimplementowaną obsługę i-glasses, ale jak dotąd wydawało mi się, że obsługuje tylko tracker w okularach (czyli detekcję ruchu) a nie ma obsługi obrazu 3D (obraz stereo jak np Nemac IV).
Tak było zawsze kiedy uruchamiałem Gloom'a na A1200 z oryginalnym kickiem 3.1 lub mapowanym kickiem 3.1.
Ostatnio uruchomiłem A1200 z kickiem 3.0 i okazało się, że po wybraniu opcji I-glasses jest obsługa obrazu stereo OKOKOKOKOK

Dość dziwna sprawa, bo dla NEMAC IV nie ma to znaczenia, a Gloom Deluxe na kicku 3.1 w trybie i-glasses uruchamia się w loresie, zamiast w 320x512!
1
[#24] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@BULI, post #23

Gra świetna OK Kołysanie podczas chodzenia, tupanie, dźwięki rozlatujących się przeciwników i wiele innych, ale minusem jest to, że nie ma pięterpomysł Ale to nie zniechęca do grania, bo gra jest wciągającaOK No i można grać we dwóch na pół ekranu i frajda jeszcze lepszapomysł
A ciekawe jakie wrażenia są jak się gra przy pomocy i-glasses pomysł
[#25] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@parallax, post #24

A ciekawe jakie wrażenia są jak się gra przy pomocy i-glasses

Bardzo sympatyczne wrażenia-> obraz "3D", podczas gry można się rozglądać za pomocą hełmu\okularów, szkoda, że nie można celować bronią za pomocą hełmu, jak np w NEMAC IV.
[#26] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@BULI, post #25

podczas gry można się rozglądać za pomocą hełmu\okularów

Nie liczyłem, że to nie będzie zaimplementowane

A graficznie tak samo jak "normalnie? pomysł Płynność, obrót o 360 stopni?pomysł
[#27] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@parallax, post #26

He, he obrót o 360 stopni hełmem (rozglądanie się) to zrobisz jak sobie usuniesz ograniczenia kręgów kręgosłupa/ ścięgien itp, ale na krześle obrotowym się da OK
[#28] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@BULI, post #27

A, czyli się da OK
[#29] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@BULI, post #27

Może jakaś mała prezentacja? pomysł Film lub zdjęcia - cokolwiek OK W ramach wolnego czasu i nudy szeroki uśmiech
[#30] Re: Gloom/Gloom Deluxe/Ultimate Gloom/Zombie Massacre

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

Poszukiwanie po aukcjach oryginalnych wersji programów, o których autorzy i wydawcy dawno zapomnieli, w imię ortodoksyjnego legalizmu, JEST całkowicie bez wpływu na ten rynek, podobnie jak ich piracenie. Co innego piracenie pozycji nadal oficjalnie sprzedawanych/rozwijanych.

Porządek = prawo + zdrowy rozsądek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem