Komentowana treść: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka
[#1] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka
Dałbym zarobić, ale tylko w wersji PL. A na to chyba nie ma co liczyć...
[#2] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@Wojox, post #1

Raczej nie, chciaż jakby zebrało się z 200 Amigowców i każdy wpłaciłby 100 zł "przed" tłumaczeniem, to ktoś po godzinach pewnie by przetłumaczył i wydał książkę w formie PDF.
Może nawet znalazłby się ktoś, kto by ją wydrukował, za kolejne 100 zł :)

PS. 20 tyś za tłumaczenie po godzinach w ciągu pół roku, samokorekta i zabawa z PDF to nie dużo, ale jakby już była realna kasa na zamrożonym koncie, to kto wie? :)

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 00:31:50 przez Andrzej Drozd
[#3] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@Andrzej Drozd, post #2

Lubię angielski, mam wszystko co się da po angielsku (nie używam polskich locali) i generalnie jestem za wyrzuceniem polskiego z mojego życia. Jednak w przypadku takich książek interesuje mnie treść. No a angielska wersja sprawi, że czytanie będzie męczarnią i zrozumiem może 30%. Biografia Jobsa mnie po prostu rozwaliła (pozytywnie). Najważniejsza książka jaką czytałem w życiu. Gdybym był wierzący to modliłbym się o podobną książkę o Amidze. Książka o samym Minerze nie byłaby za długa i zbyt ciekawa, bo nie była to postać tak medialna, burzliwa, kontrowersyjna i mająca na koncie tyle dokonań co Jobs. Ale już książka o Amidze to faktycznie może być coś, bo niezwykle ciekawych faktów z tego świata jest cała masa.

Jeżeli powstanie jakaś inicjatywa tłumaczenia książki na język polski to jestem w pełni za. Mogę włączyć się czynnie do tego. 100 zł oczywiście w razie potrzeby dam. Choćbym miał nie jeść 2 tygodnie to zapłacę. W przypadku takiej książki siły eXeca, PPA i morphos.pl, a nawet C&A Fan mogłyby się połączyć, bo to współna sprawa interesująca chyba wszystkie te środowiska. Wystarczyłoby tylko znaleźć chętnego i znającego amigowy świat tłumacza. Trochę niechętnie ale przychodzi mi do głowy Fei. :) Cokolwiek bym o nim myślał to fachowości i znajomości amigowego świata mu raczej nie mogę odmówić. Chyba, że jest ktoś kto aktualnie interesuje się amigowym światem. Żeby nie było potem nieporozumień to proponowałbym przed wypuszczeniem tłumaczenia zrobienie "review" polskiej wersji przez kogoś kto nie ma problemów z językiem polskim i angielskim.

Jest "tylko" sprawa prawna. Jak to zrobić? Pokątnie krążące nielegalne tłumaczenie w PDF? A może udałoby się jednak oficjalnie zwrócić do autorów o pozwolenie na zrobienie tłumaczenia? Spróbować zawsze można.

Rzuciłem okiem na okładkę tej książki. Rety, typowa staroamigowa szmira. :) Może i oddaje pozbawiony gustu klimat tamtych lat ale jednak ja bym nie zatwierdził książki o Amidze z okładką na której nie ma zdjęcia albo choćby sylwetki Jaya Minera. Dla mnie taka okładka to skandal.

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 08:27:29 przez MDW
[#4] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@MDW, post #3

W Polsce to może jedynie wyjść: "Amigowcy i antyamigowcy - studium choroby"
[#5] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@rzookol, post #4

Trafna uwaga.OK
[#6] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@Wojox, post #1

Ja dam zarobić, zobaczymy co jest warta ta książka. Niestety czytanie jej troszkę mi zajmie, gdyż w autobusie nie dam rady czytać bez słownika (zawsze w takich książkach jest tysiąc słów, których nie używa się na co dzień i których nie znam). A poza tym w kolejce jest jeszcze Commodore a Company on the Edge
[#7] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@Wojox, post #1

Załóżcie bounty z realnym terminem realizacji i zgodą wydawcy. Jeżeli będzie tam kwota mnie satysfakcjonująca, to z całą pewnością się skuszę na wykonanie tłumaczenia po wydaniu książki. Zakładam, że dołączyłoby jeszcze kilka osób, gdzie wspólnie udałoby nam się tego dokonać.
[#8] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@Andrzej Drozd, post #2

witam, czas się przedstawić
regularnie zaglądam do was, bo w młodości pykałem na C64 a teraz odpalam czasem AROS'a

zabieram głos bo jestem tłumaczem specjalistycznym,

bardzo wstępne oględziny informacji o książce itp. sprawiają, że mogę wstępnie oszacować kwotę nawet na ok. 15 000 zł (pod warunkiem, że tłumacz ma dodatkowo zarejestrowaną działalność ze zwolnieniem podmiotowym z VAT i pod warunkiem, że jest pasjonatem, który robotę wykona z przyjemnością) - ok. 43 zł za stronę przy tak hurtowym zamówieniu to nie jest zła oferta jak dla mnie

uwaga - to bardzo wstępny szacunek, oczywiście zależy to od kilku czynników, i czy deklarowana strona, to rzeczywiście strona maszynopisu (ilość znaków)

P.S. aha, proszę mnie nie chwytać za słówka i przecinki (wiem, że tu na portalu wrednot nie brakuje), ponad 10 lat klepałem z PL na angielski - teraz siedzę na tacierzyńskim
[#9] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@rwks, post #8

Czyli potrzeba 150 osób po 100pln, pewnie z wydawcą dało by się dogadać żeby dorzucił coś i wydał na PL. Tylko podejrzewam że w Polsce chętnych na zakup tej książki nawet w języku polskim, znajdzie się max. 200 osób, a tutaj na forum pewnie w porywach 60. Może ankieta?
[#10] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@flops, post #9

Moja oferta jest nadal aktualna i na pewno nie jest to 15 000 PLN ;)
[#11] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@mailman, post #10

Istnieją takie wydawnictwa ktore wydaja i mniej niz 100 ksiazek w nakladzie :) Akurat sie tak sklada ze znam takie jedno i z nim wspolpracuje.
Jedno co jest wazne przy tym temacie to to, zeby zaplacic wydawcy oryginalu za prawa do tlumaczenia :)
Mozna zawsze podrzucic temat do jakiegos istniejacego wydawnictwa, ktore wydaje duzo i moze pokryc koszty takiego tlumaczenia i zakup licencji - nawet kosztem tego ze ksiazka sie nie sprzeda za dobrze ;) sprobujemy z Helionem...
[#12] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@mailman, post #10

ja napisałem, że rzucone 20k to naprawdę hojnie za taką robotę
a za 15k to moje biuro by to spokojnie wzięło z zadowoleniem

przypuszczam, że fan/pasjonat idei zrobiłby to z satysfakcją i radością za o wiele mniej

natomiast co do roboty za zupełnie friko, napisałem co myślę w postach o AROSie 2 tematy wyżej - po prostu nierealne
[#13] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@rwks, post #12

co do roboty za zupełnie friko, napisałem co myślę w postach o AROSie 2 tematy wyżej - po prostu nierealne


Skoro o tłumaczeniach mowa, to polecam poczytać np. o tej inicjatywie.
[#14] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@recedent, post #13

Nie oczekuj od kolegi zeby pracowal za darmo.
[#15] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@AmiChris, post #14

Nie oczekuję. Pokazuję przykład, że się da (i tak też pracowaliśmy podczas tłumaczenia Total Amiga) i że nie zawsze kończy się na pustym gadaniu. Co prawda ostatni (26) numer tłumaczyliśmy praktycznie we dwóch z Sebastianem (z początkowej ekipy tłumaczy odpadło po drodze dwadzieścia parę osób :) ) ale się da.
[#16] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@recedent, post #15

Coz, moj poprzedni koment to byl sarkazm oczywiscie :)
[#17] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@recedent, post #15

wyjaśniłem w poście o Arosie dlaczego nie mogę pracować za darmo, a główny powód właśnie teraz plącze mi się między kolanami i obślinia ikonki pod okienkiem posta...

co oczywiście nie znaczy, że w przeszłości nie pracowałem za darmo w różnym aspekcie dla różnych fanowskich inicjatyw, (niekoniecznie hardware i software), dla zyskania prestiżu, dla praktyki, wprawy....

gratuluję wam udanego tłumaczenia Total Amiga oczywiście...
[#18] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@rwks, post #17

wyjaśniłem w poście o Arosie dlaczego nie mogę pracować za darmo, a główny powód właśnie teraz plącze mi się między kolanami i obślinia ikonki pod okienkiem posta...

ah te kobiety....
[#19] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@Wojox, post #1

Wydawnictwo Helion zostało zainteresowane pozycją :) Oryginał wychodzi dopiero w kwietniu - proces wydawniczy w PL trochę trwa, od czasu zakupienia licencji - więc jeśli się zdecydują to może po roku się ukaże :)
Ale Helion szuka czegoś na temat retro do wydania - więc może jakieś propozycje z Waszej strony - co chcielibyście po PL ?
[#20] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka

@WojT_GL, post #19

Ooo, fajnie. Ja na pewno kupię.
[#21] Re: The Future Was Here: The Commodore Amiga - nowa książka
Potwierdzona została data premiery książki na 27 kwietnia 2012 roku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem