Komentowana treść: NatAmi - nowe informacje
[#1] Re: NatAmi - nowe informacje
Dobre informacje. Pozostawiają jednak niedosyt... 68060, nawet stabilnie działająca przy 100 MHz to wciąż tylko 68060. Czyli jakieś 150 MIPS. Czyli wystarczy do nostalgicznej zabawy starym softem, ale to za mało, żeby pchnąć klasyka na wody świeżego oprogramowania. Co prawda ma być 68070 w FPGA, ale patrząc na tempo projektu, będzie pewnie w 2020, dodatkowo z przecieków na forum NatAmi wynika, że będzie szybszy od prawdziwej 68060, ale niewiele i głównym celem jego istnienia będzie odcięcie się od potrzeby oryginalnego procesora...
[#2] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #1

Chyba wcześniej niż w 2020. Zobaczymy. :)
[#3] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #1

krashan, ale bądźmy szczerzy NatAmi i tak ma być czymś w rodzaju mitycznej Amigi 5000, czyli podrasowanej A4000. NIekt z tego nie zamierza robić komputera klasy high-end (a nawet mid-end). Ja i tak jestem zachwycony, że ten projekt wciąż żyje i wolno bo wolno posuwa się do przodu. Z rozkoszą zamienię WinUAe na NatAmi...
[#4] Re: NatAmi - nowe informacje

@Andrzej Drozd, post #2

W grudniu 2019 :D
[#5] Re: NatAmi - nowe informacje
Dobre jest to co oni robią ale nie oszukujmy się - przegrali. Za rok, dwa zapomnimy o nich jak kiedyś zapomnieliśmy o Boxerze. Nową Amigę stworzył i sprzedaje A-Eon Technology. Pamiętacie wyścig o "nagrodę X-Prize" ? Media, głównie kanał Discovery zachwycały się Starchaser Industries, a wygrał Burt Rutan i jego "Spaceship One".
[#6] Re: NatAmi - nowe informacje

@autumnlover, post #5

Dlaczego przegrali ? Jeśli zaczną sprzedawać Natami to sprzedadzą więcej egzemplarzy niż tzw. "Nowych Amig".


Pozdrawiam
[#7] Re: NatAmi - nowe informacje

@autumnlover, post #5

Nie oszukujemy się. Nie zapomnimy. Zaczekamy choćby do 2020. :)
[#8] Re: NatAmi - nowe informacje

@Andrzej Drozd, post #7

Fajnie widzieć jakiś progres w projekcie - zatem 2020 zaczyna być całkiem realny, bo już obawiałem, że jednak będzie to 2040 :) Obejrzałem też filmik z działania Starstruck, ale trochę to jakby mało płynne póki co :)
[#9] Re: NatAmi - nowe informacje

@slay, post #8

Hej Slay:) Demo działa bardzo płynnie, tylko kamerka nagrywa z bardzo niskim framerate. Między innymi z tego powodu długo nie publikowaliśmy owego wideo.

Mam nadzieję, że Andre wkrótce zaprzągnie do pracy lepszy sprzęt:)
[#10] Re: NatAmi - nowe informacje

@OSH, post #3

Otóż to. Jeśli nie będę już za stary, by przesuwać kursor myszy po ekranie, to z wielką radością kupię Natami. Przestanę zamęczać swoją A1200 (człek z duszą na ramieniu codziennie odpala i się zastanawia, czy tym razem jeszcze zadziała). Do kontynuowania retro sentymentów - jak znalazł, niczego high - end nie oczekuję. A do mniej sentymentalnych, bardziej rozwojowych rzeczy, z nadzieją na nowy soft i w ogóle większą "współczesność" - tu liczę na MorphOS i sprzęt temu systemowi dedykowany.
Natami nie ma przecież zastąpić IBM PC czy Maca w domowych zastosowaniach wymagających szybkości, wydajności, wszelkich "wodotrysków", w które wyposażone są należące do mainstreamu maszyny. To tak czy owak, szybsze czy wolniejsze - będzie niszowe, dla hobbystów. Starego, klasycznego softu dla Klasyka jest tyle, że zabawa tym nigdy się fanom nie znudzi. ClariSSA, DPaint, ImageFX, Cinema 4D, LW... Ja się mogę tym cieszyć przez kolejne 46 (bo tyle, póki co, udało się przeżyć) lat.
Mniemam, że nie jestem wyjątkiem.

Sęk jeno w tym, czy Natami, skończona, gotowa do pracy i sprzedaży faktycznie ujrzy światło dzienne, na ile będzie spełniała ambitne założenia, na ile będzie zgodna z Klasykiem. Np. czy Scalę da się odpalić?

Pozdrawiam pogodnie
Des
Ps. A i myślę sobie, że jeśli cena będzie akceptowalna, i jeśli trochę egzemplarzy Natami pójdzie w świat, to i jest szansa na pojawienie się garstki nowego oprogramowania.
[#11] Re: NatAmi - nowe informacje
jak wyjdzie w 2020 to pewnie ja kupie jak bedzie w rosadnej cenie ponizej 2000 zl
[#12] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #9

no wiec nie mozna sie dopytac co z tym 050. czy opcja zostala pogrzebana czy co?
[#13] Re: NatAmi - nowe informacje
Ale z jedenj strony biorąc pod uwage nasz rozwój gospodarczy to w 2020r najniższa krajowa będzie wynosić 4500 brutto.
[#14] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #9

A co, liczyliście na to, że wraz z upływem czasu niski framerate przestanie kłuć w oczy?
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#16] Re: NatAmi - nowe informacje

@OSH, post #3

krashan, ale bądźmy szczerzy NatAmi i tak ma być czymś w rodzaju mitycznej Amigi 5000, czyli podrasowanej A4000.

Są tu na forum tacy, którzy twierdzą, że ma być domowym centrum multimedialnym. A skoro tak, to powinna mieć jednak power jakiegoś, chociażby morphosowego „mid-range”, czyli coś w okolicach G4 800 MHz . No ale, mówiąc serio, faktycznie podtrzymanie ducha amiklasycyzmu wydaje się być coraz wyraźniej jedynym zastosowaniem NatAmi. W takiej jednak sytuacji z potencjalnego nabywcy staję się tylko biernym sympatykiem, bo podrasowana A4000, jako żywo, do niczego nie jest mi potrzebna...
[#17] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #16

Są tu na forum tacy, którzy twierdzą, że ma być domowym centrum multimedialnym.


Ja na ten przykład tak uważam... czyli ma to być muzyka, filmy, internet i retro-gry :
[#18] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #9

Hej Slayusmiech Demo działa bardzo płynnie, tylko kamerka nagrywa z bardzo niskim framerate. Między innymi z tego powodu długo nie publikowaliśmy owego wideo.


yo Banter! Dzięki za wyjaśnienie, właśnie jakoś mi tak trochę "podejrzanie" ten flmik wygladał. Z chęcia bym zobaczył także w przyszłości testy innych wymagających dem. Pozdrawiam,

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 21:41:52 przez slay
[#19] Re: NatAmi - nowe informacje

@krismiszcz, post #13

raczej srednia krajowa, a nie najnizsza, raczej nalezy podawac w ojro w perspektywnie 2020 :)
[#20] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #16

wydajnosc calego sytemu to nie tylko wydajnosc samego cpu.
[#21] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #17

Aha... I jeszcze powinna mieć interfejs do szufli służącej odśnieżaniu drogi do garażu.
Miło się marzy i fantazjuje, ale bądźmy realistami, bo nas wielbiciele X1000 zabiją śmiechem. Domowe centrum multimedialne (bardzo wygodne i w ogóle) można sobie sklecić z przeciętnego notebooka i kilku doń dodatków, za relatywnie niewielkie pieniądze. A jak kto nie ma wyśrubowanych wymagań, to w ogóle za śmieszne pieniądze. U mnie do niedawna taką rolę spełniał Mini PC Shuttle z Pentium 4. I git majonez. Grał, pokazywał i buczał. Obecnie zastąpiony pięcioletnim Mniaczem z Intelem jakimś tam na pokładzie. I też git majonez. Nawet dwa majonezy, bo do Miniacza jest pilot Prawdaż, blureja w tym nie ma, ale - jak na razie - nie odczuwam potrzeby posiadania blureja. Kupię sobie, gdy już stanieje, i gdy telewizory nauczą się podawać mi wprost do ręki odpowiednio schłodzone piwo

Szkoda tej (potencjalnej, póki co) Natami do takich zastosowań.

No bądźmy szczerzy - jakież to niesłychanie rozbudowane "domowe centra multimedialne" są zdecydowanej większości ludzi potrzebne? Miniacz: DVD działa, divix z polskimi napisami czyta, matroskę i rmvb czyta, wszelkie formaty dźwięku (w tym te bezstratne, bo mp3 to jednak nie to, co tygrysy lubią najbardziej) odtwarza, bezprzewodową sieć daje się paroma kliknięciami postawić, w Internecie można pogmerać, w miarę przyzwoite głośniki daje się podłączyć... I chyba styka, prawda? Jak już się tak dorobię (hehehehheehhe!), że sobie pozwolę posiadać w domu stumetrowy salon jedynie do audio - wideo, to pomyślę nad zakupem czegoś bardziej wypasionego :D

Serdeczności
Des
[#22] Re: NatAmi - nowe informacje

@Des, post #21

Wysoka rozdzielczosc w SAGA wyglada solidnie, az chcialo by sie juz to cacko miec u siebie. Co do szybkosci to szczerze liczylem, ze Natami wyciagnie co najmniej to 200 MIPSow, czyli okolo 2 razy tyle co dobrze podkrecona 060 w klasyku. No ale coz trzeba bedzie sie zadowolic tym co bedzie, nie ma co narzekac i tak juz jest dobrze. Nie wiem co inni oczekuja od tego sprzetu, ale ja widze w Natami ekwiwalent Amigi kanapki i nic wiecej. Wiec nawet jesli bedzie to tylko 150 MIPSow to i tak bede zadowolony. Mysle, ze bez problemu moglbym sobie wkrecic, ze Natami to taka szybsza, mniejsza, lepsza i najnowsza Amiga klasyczna. Z mila checia zastapie mojego klasyka na Natami, jak tylko bedzie dzialac bardziej stabilniej niz moja kanapkowa Amiga 1200.
[#23] Re: NatAmi - nowe informacje

@sordan, post #22

+1

Ja też traktuję Natami jako mocno zaktualizowany klasyk bez kanapek itp. a przy tym kompatybilny.
Taki komputer mający zastąpić wysłużone A1200/A4000.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 02:45:50 przez tom256
[#24] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #17

Są tu na forum tacy, którzy twierdzą, że ma być domowym centrum multimedialnym.

Ja na ten przykład tak uważam... czyli ma to być muzyka, filmy, internet i retro-gry


Nadal jednak nie wiadomo co miałoby te filmy dekodować. Bo że nie procesor, to już wiemy, a może masz zamiar je przed oglądaniem konwertować do IFF ANIM 7?
[#25] Re: NatAmi - nowe informacje

@Des, post #21

"bądźmy realistami, bo nas wielbiciele X1000 zabiją śmiechem. Domowe centrum multimedialne (bardzo wygodne i w ogóle) można sobie sklecić z przeciętnego notebooka i kilku doń dodatków, za relatywnie niewielkie pieniądze. A jak kto nie ma wyśrubowanych wymagań, to w ogóle za śmieszne pieniądze."

Des, jakis czas temu stwierdzilem, ze predkosc Natami bedzie oscylowac pomiedzy tym co zakladaja jej entuzjasci a tym co sadza malkontenci. Byc moze jako jej entuzjasta przeszacowuje troche to co dostaniemy, ale nie widze w tym nic zlego. Moje oczekiwania bazuja m.in. na tym, ze dosyc trudno realnie przeliczyc dzisiaj zastosowanie nowych rozwiazan i technologii w starych, Amigowych zalozeniach. Efekt moze byc taki, ze faktycznie, zastosowanie m.in. chocby nowej pamieci itp. itd. moze dac przyrost predkosci i wydajnosci calego urzadzenia zaskakujaco wiekszy niz uwazaja malkontenci. Aczkolwiek moze byc tez tak, ze to o czym wspominaja projektanci Natami bedzie jedynie ich zalozeniem na papierze, ktorego nie da sie do konca zrealizowac. Wierze jednak ze bedzie dobrze i za przeproszeniem wisi mi opinia wpatrzonych w X1000, bo dla mnie tego sprzetu paradoksalnie poza nazwa nie laczy nic z Amiga.

Poza tym skoro na klasyku przy odpowiednim wysilku i nakladach mozna jakos filmy odtwarza wraz z mp3, mozna choc czesc internetu posiasc, to skoro Natami ma byc najszybsza dotychczas stworzona klasyczna Amiga, to dlaczego mam nie wierzyc, ze na niej uda sie zrealizowac to co powyzej w lepszy sposob?

Co do tanich otwarzaczy i urzadzen multimedialnych... oczywiscie, teraz nawet w moim telewizorze w salonie mam mozliwosc przegladania stron www i odtwarzania MP3 czy plikow wideo nawet w HD, ale sek w tym, ze po pierwsze staram sie zachowac w domu rozsadek w ilosci urzadzen elektronicznych zajmujacych cenne miejsce w miejskim bloku, a po drugie uwazam, ze takie mozliwosci Natami dalyby jej potencjalnie wieksze spektrum potencjalnych odbiorcow.

krashan_, nie wiem co bedzie je dekodowac, ale... pozyjemy zobaczymy ;)

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 08:29:25 przez Duracel
[#26] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #25

Poza tym skoro na klasyku przy odpowiednim wysilku i nakladach mozna jakos filmy odtwarza wraz z mp3

Tak, można, w MPEG-1, 352 × 288.

krashan_, nie wiem co bedzie je dekodowac, ale... pozyjemy zobaczymy

Czyli jak zwykle amigowe czekanie... Moje oczekiwania co do szybkości NatAmi bazują na tym, co piszą jej twórcy. Wiem, że dostęp procesora do pamięci będzie znacznie szybszy niż w klasyku (ale czy szybszy, niż w mocnych kartach turbo?), ale przy konkretnym problemie zdekodowania strumienia video sam dostęp do pamięci nie wystarczy. Oprócz szybszego rdzenia procesora pomóc może dodanie do 68k czegoś w rodzaju AltiVeca, albo dedykowany dekodowaniu filmów sprzętowy dopalacz. Obie te rzeczy wymagałyby jednak specjalnie napisanego oprogramowania. Prawdopodobieństwo zaistnienia tego zerowe co prawda nie jest, ale tylko przy założeniu nieskończonego czasu oczekiwania...
[#27] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #26

Czyli jak zwykle amigowe czekanie...

Czekanie na sprzęt. Jak coś się dzieje to może i wyjdzie. Oczywiście jest znacznie za wolny na dzisiejsze czasy ale jak dla mnie nie sprzęt tu jest podstawowym problemem. Przecież to nawet jak będzie miało 500 MHz to będzie miało coś przez co prawie zrezygnowałem z amigowania kilka lat temu. Chodzi o AmigaOS 3.x. Uwielbiam filozofię ami-systemów. Ale do jasnej cholery wersja 3.x połatana setkami gryzących się ze sobą łatek mnie doprowadzała do szału. No i ta świadomość, że to już nigdy nie wyjdzie w nowszej wersji, nie będzie się rozwijało. Koszmar. W najfajniejszych snach widziałem AmigaOS, który wreszcie normalnie pracuje na kartach dźwiękowych/graficznych, którego domyślnym i jedynym GUI jest odnowiony stabilny MUI, który nie ma problemów z kolorami 8. Marzyłem żeby ktoś wreszcie wywalił ten prehistoryczny Workbench albo się za niego wziął i zrobił coś żeby nie trzeba było się ratować zewnętrznymi rozwiązaniami. Na to wszystko: mam w MorphOS, jest na to szansa na AmigaOS 4.x i nie ma cienia szans na AmigaOS 3.x.
[#28] Re: NatAmi - nowe informacje

@MDW, post #27

AROS 68k?
[#29] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #26

Oprócz szybszego rdzenia procesora pomóc może dodanie do 68k czegoś w rodzaju AltiVeca


bez przesady, przyspieszenie byloby rzedu kilkunastu% w porownaniu do wydajnego fpu przy tych 150-200Mhz, przy zalozeniu, ze ktos napisze wydajne procedury w czystym asm, bo kompilatory raczej kiepsko sobie radza z optymalizacja na takie simdy, o ile w ogole powstana dla 68k. Mysle, ze nie powinni zbytnio modyfikowac listy rozkazow 68k, w przypadku FPU moga dodac kilka prostych instrukcji dla liczb mniejszej precyzji i ew. moze dodatkowe rejestry, a poza tym instrukcje fpu maja byc laczone w pary i wykonywane razem w przypadku liczb pelnej precyzji, zeby tylko z tego jakis kompilator C "nauczyl sie" korzystac w pelni to juz bedzie duzo.

Co innego dodatkowy sprzetowy dopalacz w stylu blitera itp., to juz jest taki uklon w strone procesorow strumieniowych :)

Pamiec uzyta w Natami MX to DDR2 taktowane chyba 400Mhz, jednak jest to pamiec wspolna, dla CPU i SAGA, takze pamieci Fast jako takiej fizycznie to w tej wersji Natami nie widze.
[#30] Re: NatAmi - nowe informacje

@grxmrx, post #28

Gdyby AROS był tak rozwinięty jak MorphOS to ok. Ale wtedy na pewno nie używałbym go na 68k. To jest ostatnia platforma sprzętowa jakiej bym użył dla amigowych systemów w 2012 roku. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem