Komentowana treść: NatAmi - nowe informacje
[#31] Re: NatAmi - nowe informacje

@Diaboł, post #14

Jak byś przeczytał to co jest napisane na forum Natami, to zrozumiałbyś, że ten filmik został pokazany bo ktoś się o niego spytał.
[#32] Re: NatAmi - nowe informacje

@sordan, post #22

Co do szybkosci to szczerze liczylem, ze Natami wyciagnie co najmniej to 200 MIPSow

Szczerze mówiąc, to ja chciałbym aby Natami była 2x wydajniejsza od kart PPC dla A1200. ;)
[#33] Re: NatAmi - nowe informacje
Ja też na Natami patrzę, jako na coś, co pozwoli przestać bać się, że płyta z mojej A1200 wyleci w kosmos albo pewnego dnia powie "ja już dziękuję". Nie oczekuję, że będę miał kino domowe i pełnoprawną przeglądarkę stron. Nie o to w tym chodzi wg mnie.
Rozumiem natomiast to, co napisał MDW - kanapkowanie sprzętu omijamy dzięki Natami, ale pozostaje kanapkowanie systemu. Co prawda ja nigdy nie byłem fanem dopieszczania systemu na maksa, ale to dość popularne hobby w naszym ośrodku dla amigowców ;).
Jeżeli Natami będzie robiło to, co robi teraz u mnie klasyk (i tylko tyle) - jestem za i staję w kolejce do sklepu. Problem w tym, że nie wiadomo, kiedy ten sklep otworzą.
[#34] Re: NatAmi - nowe informacje

@Leander, post #33

za to otworzyli juz sklep z FPGArcade (CPU w tym malym fpga wydajnosciowo cos ala 030/50Mhz, AGA wymiata, wszystko inne jest) :)

FPGA najbardziej nadaje sie do zastapienia chipow takich jak AGA, nawet tani uklad FPGA moze robic to lepiej niz najwydajnieszy gigahercowy procesor.

To o czym malo sie tutaj pisze, ale zwroce uwage na to, ze celem tworcow Natami jest takze stworzenie sprzetu w miare niezaleznego od dostawcow jakichkolwiek komponentow sprzetowych. Patrzac na to co stalo sie z 68k, oryginalnymi ukladami AGA, a niedawno z PowerPC, to chyba wazne :)
[#35] Re: NatAmi - nowe informacje

@gx, post #34

Jak, gdzie, kiedy i za ile, bo na ich stronie nic o sprzedaży nie ma ?


Pozdrawiam
[#36] Re: NatAmi - nowe informacje

@RadoslawF, post #35

FPGarcade to konkurencyjna produkcja. Zgoogluj.

Jeżeli sportują 68060 na FPGA to otwiera drogę do prostego postępu w przyszłości. Szybciej taktowane FPGA i od razu szybciej taktowany 68050. Obecnie 68060 w Natami ma tę zaletę, że daje feeling oryginalności. To bardziej takie Draco niż FPGArcade. Jest tu prawdziwa Motorola.
[#37] Re: NatAmi - nowe informacje

@wuk, post #36

68060 w Natami ma też inną zaletę - jest znacznie szybszy od istniejących 060 dzięki użyciu pamięci SRAM. Ostatnie wyniki jakie osiągnął Rune to 385.78 MB/s Cache Read oraz 128.06 MB/s Read RomL.

W porównaniu do typowych 060/50Mhz (251.32 MB/s Cache Read oraz 49.61 MB/s Read ROML) jest to spory przyrost wydajności.
[#38] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #37

Bartek, a moze ty odniesiesz sie jakos do tematu przegladarki internetowej, muzyki i filmow (czyli swego rodzaju multimediow) na przyszlej NATAMI. Czy wolisz tematu nie tykac narazie, bo sam nie masz pewnosci jak bedzie?

gx, gdzie ten sklep? Daj linke.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 10:02:19 przez Duracel
[#39] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #38

http://www.fpgaarcade.com/

Zapytaj sie, zapewne przedplata. Plytka jest pewnie juz ukonczona. Reszta prac w toku bez konca, taki urok fpga :)
[#40] Re: NatAmi - nowe informacje

@gx, post #39

Tę stronę już widziałem. Sądziłem, ze jest już jakiś sklep konkretny z ceną. Klikasz, przelewasz i czekasz na paczuszkę :)
[#41] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #40

malo prawdopodbne na rynku amigowym. przy niepewnych zamowieniach nikt nie bedzie inwestowal w iles tam set sztuk zeby potem z tym ew. zostac, tj. z dlugiem. Wszystko zalezy ile bedzie sie za tym czekac, bo jak powiedzmy 1-2 mce, to jeszcze nie jest zle, prawie jak w sklepie. Natami MX pewnie tez bedzie dostepna na podobnych zasadach tj. zamowienia, wplata, czekanie.
[#42] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #38

Nie ma sprawy. Otóż wygląda to w następujący sposób. Projekt Natami jest w bardzo dużym stopniu związany z resztą środowiska Amigi klasycznej i jego oprogramowaniem. Nie mamy obecnie środków, aby stworzyć wszystko własnymi rękami niczym Apple;) Na dzień dzisiejszy koncentrujemy się na sprzęcie, sfera dedykowanego oprogramowania jeszcze przed nami.

W temacie przeglądarek internetowych dla platformy 68k mamy Netsurf. Jak tylko skończymy pisanie sterowników RTG dla Natami, będzie gotowy do użycia.

Oprócz tego zajmujemy się składaniem dystrybucji AROS'a 68k dla Natami, co umożliwi korzystanie z jego dużej palety oprogramowania. Część naszego zespołu pracuje także nad aktualizacją AmiKIT, który jest oparty o OS 3.1 i świetnie sprawdza się w oglądaniu video i słuchaniu muzyki.

Cały czas potrzebujemy pomocy nad tymi projektami, więc chętnych serdecznie zapraszam na Forum Natami (osoba odpowiedzialna za te projekty to Olaf).

Pozdrawiam:)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 13:21:51 przez Banter

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 13:22:17 przez Banter
[#43] Re: NatAmi - nowe informacje

@gx, post #41

Bartku dzieki za wyczerpujaca aczkolwiek dyplomatyczna odpowiedz :)

gx, z rozmowy z wlascicielem sklepu eFunzine wiem, ze jak tylko Natami zostaine ukonczona to pojawi sie w ofercie eFunzine, tak jak bylo to w przypadku Minimiga. Nie widze problemu w zamieszczaniu FPGAarcade w podobnej formule nie tylko na eFunzine... pod warunkiem, ze faktycznie jest juz ukonczona.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 14:10:29 przez Duracel
[#44] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #42

A przy okazji: o co chodzi z Gunnarem? Wycofał się z projektu, czy jak?
Pytam bo widzę że na forum piszą o nim w czasie przeszłym.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 15:07:39 przez Dopuser
[#45] Re: NatAmi - nowe informacje

@Duracel, post #43

ale moze autor fpgarcade nie chce/nie moze korzystac z posrednikow, wiec proponuje mimo wszystko zapytac u zrodla, jezeli jest to przedplata to nie widze mozliwosci zeby autor z wlasnych pieniedzy przedplacal i czekal, szczegolnie, jezeli na tym nie zarabia i traktuje to jako hobby.
[#46] Re: NatAmi - nowe informacje

@Dopuser, post #44

Dokładnie tydzień temu Gunnar i Jens skończyli implementację data cache w N050, teraz trwa optymalizacja. Tak więc powiedziałbym, że jest odwrotnie - obecnie jest wyjątkowo pochłonięty praktyczną stroną prac nad Natami:)
[#47] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #46

OK
[#48] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #46

czyli wziął się wreszcie do roboty zamiast tyle gadać na forum OK
[#49] Re: NatAmi - nowe informacje
Mam nadzieję iż szybko to wszystko zostanie ukończone i dopieszczone - troszkę za długo to trwa a ludzie pewnie nie mogą się już doczekać finiszu no i ceny ;P
[#50] Re: NatAmi - nowe informacje

@krashan_, post #16

Tylko tak naprawdę mocna karta graficzna i dobre sterowniki mogą sprawę centrum multimedialnego załatwić. Do odtwarzania mp3 680x0 wystarczy.
[#51] Re: NatAmi - nowe informacje

@Raul, post #50

Tylko, że Natami nie powstaje po to aby być kolejnym centrum multimedialnym, bo takich jest na pęczki - czyli bez liku, a po to aby:
1. Mieć alternatywę dla Winuae
2. Mieć alternatywę dla już istniejących baaardzo starych Amig, które ze starości się sypią, a nie ma nic w zamian.
3. Aby móc używać softu (gier, programów użytkowych, dem scenowych), (którego jest baaardzo dużo), na klasyczne Amigi, a do którego wielu ludzi tęskni.

I po to ja widzę Natami, i jeżeli bym je kupował to tylko w tym celu. Abym mógł sobie zainstalować Amiga os 3.9 i wiele różnych innych programów i gier i się z nich cieszyć, jak się cieszyłem kiedyś.

Na pewno nie będę jej używał do oglądania filmów, bo mam do tego inny, lepszy sprzęt.
[#52] Re: NatAmi - nowe informacje

@gilban, post #51

Tak jak opisał to Raul, to co potrzebne jest Natami to mocna grafika. Układ SuperAGA jest znacznie wydajniejszy od najszybszej karty graficznej w dowolnej Amidze klasycznej. Przepustowość pamięci Natami przewyższa niektóre systemy PPC.

Natami jest projektowana z myślą o odtwarzaniu filmów, muzyki i nowoczesnym surfowaniu po Sieci, słowem byciu centrum multimedialnym. Wierzymy, że wraz z innymi projektowanymi przez nas układami specjalizowanymi, nieśmiertelna architektura Amigi w Natami sprosta temu wyzwaniu!

Pozdrawiam Was wszystkich.
[#53] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #52

Szkoda, że nie macie jakiegoś inwestora lub jakiegoś sponsora. Projekt bardzo ciekawy, ale trochę to trwa. Jakiś zastrzyk gotówki zapewne by pomógł w szybszej realizacji. Nie myśleliście o jakimś bounty ?
[#54] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #52

Banter
Czyli jednak :)
Cieszę się że to napisałeś. Trudno mi oceniać wydajność SuperAGA, ale dobrze że podkreśliłeś to, że SuperAGA ma być/jest szybsza od najwydajniejszych grafik w klasycznych Amigach.

Gilban
Nie chodzi o to, że multimedialność Natami ma być jej głównym sensem powstania, bo z pewnością nie dla klasycznych Amigowców. Z mojego punktu widzenia jej ewentualna multimedialność po pierwsze, może zachęcić tych którzy o Amidze pamiętają i wciąż wywołuje u nich szybsze bicie serca ze względu na wspomnienia, ale podchodzą dzisiaj do sprzętu bardziej pragmatycznie a nie tylko hobbystycznie czy sentymentalnie. Zawsze lepiej mieć mniejszą ilość sprzętu o szerszej skali zastosowania niż więcej sprzętu o bardziej zawężonej specyfice który będzie się głównie kurzył i starzał bez użytkowania.

Mówiąc wprost mam nadzieje, że ewentualna możliwość użytkowania Natami przy okazji jako multimedialnego odtwarzacza i przeglądarki inetrnetowej da jej dodatkowy bodziec do nowego życia, nie tylko jako odświeżonego retrosprzętu do gier i oglądania demek.

To jakimi przesłankami będzie się kierował każdy indywidualnie przy zakupie Natami to inna sprawa. Ja tu mówię o ogólnym spektrum możliwych zastosowań które może zwiększyć grono ewentualnie zainteresowanych. A co za tym idzie sprzedaż większej ilości tego sprzętu wyjdzie na dobre tak tym którzy kupią ją głównie ze względu na kompatybilność z klasykami nie bacząc specjalnie na dodatkowe możliwości (choć nie wierzę do końca, że nie ma to dla nich zupełnego znaczenia i nie będą korzystać z tych nowych możliwości).
[#55] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #52

Natami jest projektowana z myślą o odtwarzaniu filmów, muzyki i nowoczesnym surfowaniu po Sieci, słowem byciu centrum multimedialnym. Wierzymy, że wraz z innymi projektowanymi przez nas układami specjalizowanymi, nieśmiertelna architektura Amigi w Natami sprosta temu wyzwaniu!

I to jest to na co wszyscy czekali: jasna deklaracja ze strony twórców.
Fani mogą spokojnie używać tego cytatu żeby zamknąc usta sceptykom (np. mi).
Nie pozostaje nic innego jak spokojnie czekać na spełnienie tych deklaracji.
[#56] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #52

"Tak jak opisał to Raul, to co potrzebne jest Natami to mocna grafika. Układ SuperAGA jest znacznie wydajniejszy od najszybszej karty graficznej w dowolnej Amidze klasycznej. "

odwazna deklaracja biorac pod uwage to, ze nie masz zadnych wynikow testow. pamietaj, ze do klasyka podlaczyc mozna jakiegos radeona. proponuje zebys powstrzymal sie z takimi deklaracjami bo powoduja tylko brednioseriale na forum.
[#57] Re: NatAmi - nowe informacje
Natami wymiecie wszystko, co widzieliście. gitara boks
[#58] Re: NatAmi - nowe informacje

@snajper, post #57

Natami wymiecie wszystko, co widzieliście.


Pod warunkiem, że ukaże się w miarę szybko, bo za XXX lat może nie być czego wymiatać (klasyki zejdą).
[#59] Re: NatAmi - nowe informacje

@Banter, post #52

Natami jest projektowana z myślą o odtwarzaniu filmów, muzyki i nowoczesnym surfowaniu po Sieci
i po co takie dyrdymały wypisywać?
aby net przeglądać bez chęci wyrzucenia komputera przez okna potrzeba ze 2000 MIPS a nie 200...
[#60] Re: NatAmi - nowe informacje
Chłop swoje a... chłop swoje.
...byle na przekór, do końca, w imię uprzedzeń... ehh

Ja nie wiem, opieram się na opiniach twórców, pytam... jak widać są tacy którzy wiedzą lepiej od twórców, byle nie poddać bastionu.

Jak mówi stare, mądre przysłowie: nie jest głupcem ten kto popełnia błąd, ale ten...

dobranoc :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem