Komentowana treść: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x
[#1] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x
News roku dla AmigaOS 4. Nie znałem Kas1e od tej strony ;) Kto wie, może wrócą stare dobre czasy dla Amigi gdy kodowano w asemblerze M68k dla maksymalnej efektywności? Z pewnością ta książka będzie rewolucją w świecie programowania dla AmigaOS 4! :) Ja z pewnością piszę się na egzemplarz! Tymczasem pozostaje do przeczytania duży artykuł. Ta wiadomość jest także świetną nowiną dla procesorów PowerPC (w obliczu newsa o komputerach z Commodore USA), które to procesory są moim zdaniem naturalnym rozwojem M68k.

Huraaa! Moje marzenie się spełniło!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 19:02:14 przez Hextreme
[#2] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@Hextreme, post #1

Książka o programowaniu pod amisystem to moim zdaniem dobry pomysł. Wydaje mi się, że wersja elektroniczna zamiast tradycyjnej książki to znacznie mniejsze ryzyko finansowe dla autora, no i chyba większy zysk. Zakładam, że ludzie nie będą piracić wersji elektronicznej (może to naiwne), z drugiej strony wersję papierową też może ktoś na PDF-a przerobić i nielegalnie rozpowszechniać. Wydanie papierowej książki to sporo zachodu, kasy, ale też i wygoda dla czytających. No ja bym chciał taką książkę po polsku w wersji elektronicznej dla MorphOS-a z opcją pozwalającą wydrukować swój egzemplarz. Wolę mieć papier w ręku, ale z drugiej strony realne szanse na wydanie takiej ksiązki widzę tylko w wersji elektronicznej (ze względu na koszty). Co do merytorycznej strony to wydaje mi się, że łapanie się asemblera PPC w książce dla szerokiego grona to nieporozumienie. Przedstawić C/C++ z przykładami jak to połączyć z GUI amisystemów, (MiniGL)/TinyGL, AHI, SDL-em to byłoby to. Jeżeli ktoś chce zacząć programować to po co mu asembler. A jak książka będzie poruszała C i asemblera to zawsze czegos będzie w niej za mało, bo auto skupi się na jednym albo drugim i w efekcie zyskamy zbyt ogólnikową dla początkujących książkę o programowaniu.
[#3] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@Ender, post #2

Dobry pomysl ale jak znam swiat, to jesli nie bedzie to papier, to wersja elektroniczna bedzie piracona i autor sie szybko zniecheci :)
[#4] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@selur, post #3

Selur: z tego co wyczytałem to kas1e ma zamiar zbierać kasę na książkę, zanim podejmie się jej napisania (stąd też np ten artykuł aby sprawdzić zainteresowanie), więc sama książka chyba nie będzie płatna.
[#5] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@Ender, post #2

Ta książka ma obejmować techniczne sprawy programowania (debugowanie na poziomie asemblera) zatem dla osób, które już co nieco wiedzą o programowaniu. Początkujący programiści nie są grupą docelową tej książki. Uważam, że taka książka jest bardzo potrzebna (mnie już intryguje). Jeśli jesteś początkujący to nie musisz się martwić, zajrzyj na Aminet do działu dev, bądź kup płytę Amiga Developer CD v2.1, poczytaj tutoriale gdzieniegdzie poumieszczanie w sieci, a będziesz miał podstawy pisania dla Amigi.
[#6] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@selur, post #3

Teoretycznie tak, ale zakładam kilka rzeczy:
1) Fani są świadomi, że jest nas mało i nie spiracą wersji elektronicznej, bo to zniechęci kogokolwiek do robienia czegokolwiek. Jesteśmy dorośli, więc wierzę, że to jest możliwe (systemu - MorphOS - na razie chyba nie spiracili).
2) Jeżeli koniecznie będą chcieli okraść autora to zrobią PDF-a wersji papierowej i będą go udostępniać na P2P, więc to nie argument (dla mnie), że takiej wersji nie spiracą.
3) Żeby mieć pewność to taka książka elektorniczna mogłaby być pobierana razem z systemem i dostępna dopiero po rejestracji systemu. Pozostaje kwestia dogadania się autora/autorów z Teamem, ale moim zdaniem żeby ta książka była wartościowa merytorycznie to musiałby robić ją ktoś z teamu. Dlaczego? Bo najlepiej znają się na programowaniu pod nasz system. Byłoby super gdyby odpowiednie rozdziały robili ludzie odpowiedzialni za konkretne rzeczy w systemie. (np. osoby odpowiedzialne za TinyGL robią odpowiedni rozdział w książce pościęcony programowaniu w C/C++ i TinyGL + SDL).

Rozmarzyłem się. :P
[#7] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@Ender, post #6

Załozyłem nowy temat w dziale MorphOS na temat takiej książki dla naszego systemu. Zapraszam do dyskusji. książka o programowaniu C/C++ na MorphOS-ie
[#8] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@selur, post #3

wypowiedz dziwnie kontrastuje z twoim avatarem..
[#9] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@Ender, post #7

szkoda, że standardowo do AOS i MOS nie ma takiego podręcznika programowania. Nie mam zacięcia programistycznego, ale taki dodatek jest potrzebny.
[#10] Re: Kas1e o programowaniu i kodowaniu pod AmigaOS 4.x

@wawrzon, post #8

Jak dla mnie super sprawa, chętnie zapłacę za wersję papierową, za dobrą książkę zawsze jestem skłonny zapłacić (jestem zwolennikiem papieru i jak dla mnie takie książki powinny być w formie papierowej).

OT: Avatar jest z V jak Vendetta, nie koniecznie musi być utożsamiany z piratami. My tylko jesteśmy wrogami głupich decyzji osób przy władzy szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem