Komentowana treść: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
[#1] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Pomysł fajny, ale może chwyci jak się spłaci właściciela. Niech poda jakąś kwotę, a spoleczność w ramach bounty wykupi schematy. Ja bym chciał schamaty Amigi 6000 z 68060 na pokładzie (chodzi mi o ten prototyp, który był ponoć na targach w 1999 r i opisywano w MA).
[#2] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@Ender, post #1

A moim zdaniem pomysł trochę chybiony, bo jak robić bounty to na coś w stylu falconowego CT60+CT PCI. Nowe, szybkie, oparte o dość dostępne SDR i z full speed PCI na dedykowanym układzie. Tego potrzeba, a nie wyciągania za kasę wsadów do kart umierających ze starości (czyt. co ci da wsad pld jak jutro padnie proc, a jak nie proc to memki będą się gryźć).
[#3] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@abcdef, post #2

A to fakt, ale chyba Amigowcy nie są zainteresowani szybkimi kartami turbo, bo temat był poruszany tyle razy i jakoś nikt tego się nie podjął.
[#4] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@abcdef, post #2

Procesor można włożyć inny, są w sprzedaży, simma też można dać innego, układy mach jak na razie są nie do zastąpienia.
Co do CT60+CT PCI to PCI już mamy, kosztuje ile kosztuje więc i na tyle jest popularne, co do kręconego 060 z szybka pamięcią to na przykładzie kart ACA powiem że nie zawsze warto tak robić, co z tego że kupujący dostali podkręcone turbo skoro jest w pewnych okolicznościach mało stabilne i kiepsko współpracuje z takimi dodatkami jak sloty zorro.


Pozdrawiam
[#5] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Ech, classicowcy. Wy to macie zdrowie... :)
[#6] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@Ender, post #1

Kwestia jest w tym, czy znaczna ilość ludzi wyrazi zainteresowanie sprawą podpisując petycję. Zapewne Jens za darmo nie będzie chciał tego oddać, ale jak wyczuje niezły interes, to może całość przekształci się w jakieś bounty.

Osobiście mam małe pojęcie o sprawach technicznych, ale może na podstawie projektu kart Apollo dało by się stworzyć coś nowego, z wykorzystaniem tych dobrodziejstw, jakie przyniosły nam obecne czasy (szybsze pamięci, miniaturyzacja etc.).
[#7] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Hrhr, amigowi programisci zawsze mieli skrzywienie do chomikowania bezuzytecznych juz (z prespektywy czas) fragmentow kodu, tudziez odsprzedazy ich za horrendalne pieniadze. Niech iBrowse czy ImageFx bedzie tu przykladem. Teraz widac, ze konstruktorzy maja te sama fobie. Zupelnie jakby myslieli, ze TO jeszcze wroci i nagle, ONI beda mogli takze wrocic do gry zarabiajac miliony... no ale moze tym razem sie uda.
[#8] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Hłehłehłe pomysł dobry hłehłehłe
[#9] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Jak sięęę zmobilizujęę, to sobięę przetłumaczęę tąą petycjęę i podpiszęę, gdyż ja nicht że pahrle frąhse :)
[#10] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@RadoslawF, post #4

Tak, jest, owszem. Tyle tylko, że CTPCI przy 66MHz 060 ma właśnie ~66MB/s transfer BURST a mediator chyba 1/4 tego (mowa o transferach local bus CPU - PCI device). Przy takiej prędkości to można już nawet zastanowić się nad takimi ficzerami jak kontroler UDMA4 czy USB2.0; tak tylko się rozmarzyłem...
[#11] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@abcdef, post #10

Dobra, wyniki fajne, Mediator odpada w przedbiegach, pytanie brzmi ile sztuk tego się sprzeda ?


Pozdrawiam
[#12] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@MDW, post #5

To jest trup, który nigdy nie umrze ;)
[#13] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Pytanie czy zrobi to, mając takie dane, bez większego problemu będzie można zrobić na bazie tego kartę turbo dla a1200, a ktos z kolei na tym będzie mógł zarabiać, blokując układy fpga, będzie można udowodnić ze to apollo w innej "obudowie" tylko z pomocą wstecznej inżynierii, a to dość problematyczne. Jakbym był właścicielem czyjego takiego, to na pewno bym tego nie oddał za darmo, bo to by oznaczało ze najpewniej dałem się "wyruchać w dupę bez wazeliny".
[#14] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@Andrzej Drozd, post #9

@Andrzej, a czego tam nie rozumiesz?

Wpisujesz swoje dane, od poczatku Tytul, Imie, Nazwisko, Email, Data ur. DD MM YYYY, Adres, Kod pocztowy, Miejscowosc, Kraj, Profession nie trzeba podawac, w komentarzu piszesz co chcesz:) Zapytanie Qui/Non dajesz Non (nie stoi na przeszkodzie), potem tam gdzie newsletter w tekscie to raczej nie trzeba i ostatnie warunki trzeba i wpisac kod, wcisnac Signer... Tak zrobilem ukazalo mi sie Merci.... i reszta po francuskiemu...Licznik sie zmienil na plus, wiec chyba sie udalo :)
[#15] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
ciekawe kto i po co te dane osobowe zbiera :)
[#16] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@mccnex, post #14

Opis po polsku w jakim sposób wypełnić ankietę jest podany w wiadomości na PPA. Wystarczy kliknąć w "Czytaj więcej".
[#17] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@Valwit, post #15

Może C=USA robi katalog danych adresowych, w celu rozesłania reklam nowej Amigi :)
[#18] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Im więcej osób podpisze petycję, tym bardziej pan Jens nie będzie chciał niczego oddać za darmo. Bo stu domagających się to pikuś, ale już np. tysiąc domagających się świadczy o dużym zainteresowaniu i handlowym potencjale.
Poniekąd trudno mieć do Jensa pretensje jakieś. Wymyślił to, zaprojektował, stworzył... Czemu ma oddawać za free? Nie każdy ma osobowość Świętego Mikołaja.
Klasyk jest wciąż żywy i jeszcze dłuuuuuuuugo pożyje. Wciąż można na Klasyku zarobić jakieś tam pieniądze. Zatem więc - czemu miałby pozbyć się potencjalnego źródła dochodu? Może, za 10 - 15 lat, jeśli w tym czasie nie znajdzie możliwości komercyjnego zastosowania - uwolni schematy i kod.
Ja się pod petycją podpiszę, w ramach solidaryzowania się z każdą tego typu akcją, bo to świadczy o integracji środowiska i dbałości o nasze wspólne dobro, ale mam świadomość, że będzie to raczej pusty gest. Znaczy - w imię idei i solidarności pusty nie będzie, pusty tylko jako próba skruszenia kamiennego serca Jensa;)

Pozdrawiam serdecznie Amigową Brać
Des
[#19] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@Des, post #18

Poniekąd trudno mieć do Jensa pretensje jakieś. Wymyślił to, zaprojektował, stworzył... Czemu ma oddawać za free? Nie każdy ma osobowość Świętego Mikołaja.


Jest jeszcze lepiej - on tego (tzn. kart Apollo) wcale nie wymyślał, nie projektował i nie tworzył. Po prostu wykupił prawa do tych schematów i kodu parę lat temu u ich ówczesnego właściciela (za niemałe pieniądze, dodajmy). Jeśli ktoś liczy na to, że teraz odda je chętnym, żeby mogli sobie zrobić własne turbiacze (zamiast kupować ACA) to chyba się przeliczy. Takie jest w każdym razie moje zdanie.
[#20] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@recedent, post #19

Aha. No to można doń pisać i pisać, na przysłowiowy Berdyczów. Zainwestował i ma nadzieję, że mu się kiedyś/jakoś inwestycja zwróci i zaprocentuje. Pewnie nie wydawał pieniędzy pod wpływem sentymentalnego kaprysu. Pewnie ma jakieś tam widoki na zysk.

Pozdrawiam pogodnie
Des
[#21] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@Des, post #20

Nie wiem ile w tym prawdy, ale we wspomnianym wątku ktoś podaje, że Jens szczerze nienawidził kart Apollo (a szczególnie A630), uważając że są źle zaprojektowane i niestabilne. Być może zakupił tę dokumentację żeby napalić nią w kominku :)
[#22] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@recedent, post #19

Jens głupi nie jest. To po pierwsze.
Przesadnie chytry też nie. To po drugie.
Sam kilka razy mówił że pieniądze zarabia gdzie indziej a akcesoria do Amigi to dla niego bardziej hobby niż źródło zarobku. To po trzecie.
Raczej nie ma ciśnienia finansowego, więc moim zdaniem petycję przeczyta, uśmiechnie się pod wąsem (o ile go ma) i dalej będzie robił swoje.
[#23] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Tak troche nie rozumiem, dlaczego miałby te schematy czy kody uwolnić. Przecież jest pracownikiem/właścicielem firmy Individual Computers, która to produkuje różne karty do Amigi, a w tym karty turbo. To by było tylko podcinanie gałęzi na której siedzi. Po co pomagać ewentualnej konkurencji?
Uważam, że ta petycja nie ma sensu.
Co nie zmienia faktu, że życzę powodzenia tej akcji. OK
[#24] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@recedent, post #21

A może w wolnych chwilach dłubie w dokumentacji, żeby pokazać, iż to, co jego zdaniem w kartach Apollo jest złe, można poprawić. Może go bawi wsadzenie komuś palca w oko i powiedzenie: "A kuku! Tu się kolego walnąłeś żenująco, to można zrobić tak a siak". Ludzie miewają różne, czasami dość kosmiczne motywacje do jakiegoś działania. A może kupił dlatego, by mieć pewność, że poprzedni właściciel nie udostępni dokumentacji i kodu?
Tak czy owak - petycją się nie przejmie, to raczej pewne.
Swoją drogą - karty Apollo zawsze miały opinię "krewnych z gorszej, ubogiej a podupadłej gałęzi" Blizzardów na przykład. Na ile zasłużenie - nie potrafię ocenić, w każdym razie osobiście nie miałem z Apollo dobrych doświadczeń. Tej żelaznej stabilności, typowej dla produktów Phase5 czy GVP, urządzenia ACT Elektronik nie miały.

Serdeczności
Des
[#25] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Poznałem ongiś Jensa dawno temu - wporzo typ, no i wciąż mu "się chce (czy -chciało?)". Nie ma co dorabiać teorii spiskowych coby zrobił gdyby, a pod choinkę żadnych licencji zapewne nie dostał. Zakładam też, że na Hawajach się raczej nie opala w wyniku tak dużego zainteresowania Ami-rynku ;)
[#26] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Czytając komentarze sam nie wiem czy warto wesprzeć tą akcję, bo raczej niczego nie uzyskamy, ale..
..ale może akcja stanie się namacalnym dowodem dla Jensa na sens realizacji projektów "nowych" kart turbo z 060 ewentualnie 040 na pokładzie, a tego bardzo bym sobie życzył

Podpisuję się pod petycją!
[#27] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@BULI, post #26

Zgadzam się z takim podejście i również mam nadzieję, że pójdzie to może w takim kierunku. Z drugiej strony pojawienie się Minimig2 w rozsądnej cenie znacznie ograniczy sens powstania nowego turbo z 040/060 na pokładzie.
[#28] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Jens to trochę taki pies ogrodnika. Rozumiem, że nie chce oddać za darmo dokumentacji i wsadów, ale dla dobra środowiska powinien przynajmniej zaprogramować trochę MACHów i sprzedawać je jako części serwisowe. Karty Apollo konstrukcyjnie są moim zdaniem kiepskie, ale przecież żal wyrzucać uszkodzone Apollaki, skoro jest ktoś, kto ma wsad do MACHa, a tylko nie chce go sprzedać...
[#29] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo

@gorzyga, post #28

ale dla dobra środowiska powinien przynajmniej zaprogramować trochę MACHów i sprzedawać je jako części serwisowe.

Tak. Jak mi padnie Apollo, to raczej nie kupię ACA i będę jednak polował na tanią używkę.
Wtedy podłączę do Ami z BPPC drugi monitor do AGA, założę osobny system dla AGA i już.
A jakby była możliwośc wymiany części, np. MACHów, to czemu nie :)


PS. Wiosna już pełną parą, czas otworzyć komputery. Amigi i pecety. Nic tam nie dotykając, póki wszystko działa - delikatnie wydmuchać z nich kurz, podsmarować wentylatory i zamknąć, aby dobrze służyły kolejny rok. :)
[#30] Re: Petycja o uwolnienie schematów do kart Apollo
Napiszmy do Elboxu o udostępnienie schematów nieprodukowanych przez Nich już rozszerzeń pamięci.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem