Komentowana treść: Projekt UltimatePPC
[#1] Re: Projekt UltimatePPC
Cholernie jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Jak by się udało wdrożyć to do produkcji było by to coś mega fajnego. Ciekawe jak by ta karta działała z Amigą 1200.

Benedykt Dziubałtowski
[#2] Re: Projekt UltimatePPC

@Benedykt Dziubałtowski, post #1

Ciekawe też jaka będzie cena jak wyjdzie :) ze trzy klocki może :)
[#3] Re: Projekt UltimatePPC
To jest to, na co ja i moja A3000 czekamy od dawna ;) Mam nadzieję, że na zapowiedziach się nie skończy.
[#4] Re: Projekt UltimatePPC
wszystko pięknie, tylko teraz skołujcie mi A3000 do kompletu gwizdanie siedzi, pije i chrupki
[#5] Re: Projekt UltimatePPC
Nie chce wyjsc na "narzekacza" - ale "chciem" takie cos na Amige 2000
[#6] Re: Projekt UltimatePPC
A nie można z 060ką skoro nowe produkcje scenowe wymagają tego procka? Byłoby optymalne turbo - 060ka i szybkie PPC. Karta graficzna- nie na ZIII - pewnie przez Medatora?
[#7] Re: Projekt UltimatePPC

@Deftronic/..., post #6

tam siedzi też fpga więc jak przyjdzie pora i czas to będzie można wrzucić softcore na Natami

a w międzyczas 040 ma lepszą kompatybilność

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 20:23:20 przez XoR
[#8] Re: Projekt UltimatePPC
Pytanie po co PPC w klasyku? Znowu będą problemy z zasilaniem, połączeniem Ami+turbo. Jak już to niech zaprojektują taką płytkę żeby szło wlutować układy z klasyka, bo z tego co czytam to to turbo to prawie pełnoprawna płyta główna.

A tak nie całkiem serio to niech wykopią spod ziemi jakies plany A6000.
[#9] Re: Projekt UltimatePPC

@Ender, post #8

Nigdy nie było planów A6000
[#10] Re: Projekt UltimatePPC

@azazel44, post #9

Ofkoz że były. Ba, pokazywano je nawet na targach bodajże w 96 czy 97 roku. Z tym że zaprojektował to nie Commodore a Power Computing do spółki z DCE (ZTCP). Ale Ty mogłeś o tym nie wiedzieć...
BTW: Czy ktoś dopatrzył się modelu procesora PPC zastosowanego w DevBoard? Na fotkach za bardzo nie widać.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 21:36:08 przez waldiamiga
[#11] Re: Projekt UltimatePPC

@waldiamiga, post #10

Masz na myśli TEN model ?
Wow, porażające parametry.
[#12] Re: Projekt UltimatePPC

@azazel44, post #11

W MA były wzmianki na ten temat. Amiga miała 68060 na pokładzie. Jak dla mnie super klasyk. Układy Amigi dopasowane do działania z tym prockiem (kwestia taktowania), chyba SCSI miało być. Dzisiaj motorolka 68060 taktowana powyżej 100mhz, szybka pamięć, SC dla AGA + zintegrowana grafika na płycie, Sata jak chcą, USB 2.0 i NATAMI, czy inne wynalazki niepotrzebne. Z PPC są nowsze i lepsze sprzęty. A tak zyskamy silnik z bolidu F1, który będzie blokowany przez inne stare podzespoły bolidu Amiga. Pytanie czy to jeszcze będzie klasyk?
[#13] Re: Projekt UltimatePPC
Dragon
[#14] Re: Projekt UltimatePPC

@Deftronic/..., post #6

no to niech robia dema tak, żeby działały na klasyku pod AmigaOS4 i MorphOS.
[#15] Re: Projekt UltimatePPC

@MaveRick, post #13

raczej nowy SharkPPC, Dragon to była karta z ColdFire.
[#16] Re: Projekt UltimatePPC

@Deftronic/..., post #6

Pisałem już o tym na forum ale jeszcze raz - jeśli pamięci bedą DDR3-like, to jest szansa, że ta 040 dostanie naprawdę sporego kopa.
[#17] Re: Projekt UltimatePPC

@Benedykt Dziubałtowski, post #1

mam nadzieję, że da rade to wsadzić jakoś do A1200 :D
[#18] Re: Projekt UltimatePPC

@Benedykt Dziubałtowski, post #1

mam nadzieję, że da rade to wsadzić jakoś do A1200 :D
[#19] Re: Projekt UltimatePPC
Amiga z takim procem PPC, będzie zdecydowanie lepiej smakować niż Sam czy inna AO500 i nikt nie przyczepi się do tego, że to nie jest Amiga. :)
Czy ten proc jest szybszy od tego w Sam?
[#20] Re: Projekt UltimatePPC

@Ender, post #8

Pytanie po co PPC w klasyku?

Aby używać AmigaOS4 :D
[#21] Re: Projekt UltimatePPC

@waldiamiga, post #10

BTW: Czy ktoś dopatrzył się modelu procesora PPC zastosowanego w DevBoard? Na fotkach za bardzo nie widać.


Ale na stronie jest przecież napisane ;) Będzie to Freescale'owe Kukuryku, tzn. QoriQ P1013 e500v2.
[#22] Re: Projekt UltimatePPC

@konrad_0x42, post #21

Piru - jeden z moich amigowych guru mówi, że:
" I've just been reading up on the included CPU (QoriQ P1013 e500v2). It does have an FPU, but it's incompatible to pretty much any other PowerPC FPU out there (Power ISA).

TL;DR: Every binary using FPU needs to be recompiled to run on this CPU.

This will definitely create huge challenges if you ever attempt to run any existing PowerUP, WarpUP, MorphOS or OS4 binaries."

No i już robią się schody...
I to duże.
[#23] Re: Projekt UltimatePPC

@stachu100, post #22

Jeśli chodzi o OS 3.x to i tak było wiadomo, że trzeba do takiej karty napisać nowy kernel PPC, więc nie jest to zaskoczenie dla nikogo, kto rozumie wielkość wyzwania :P.

Jeśli zaśchodzi o kompatybilność binariów... w NetBSD mamy wspólne binaria dla różnych platform PPC - 601, 603, 604, 7450, etc. oraz e500 . Jak to robimy? Magia? Jeden z developerów przygotował nawet wsparcie dla e500v2.

Nie twierdze, że w przypadku Amigowych rozwiązań będzie równie łatwo, problemy będą z pewnością. Twierdzę natomiast, że pewni znani developerzy powtarzają jedynie to co przeczytali na Wikipedii, bez większego zagłębiania się w temat, bo akurat jest to zgodne z ich ideologią "klasyk do piachu".

Prawda jest taka, że ktoś kto ma chęci, czas i umiejętności musiałby dostać do ręki tą kartę, żeby zbadać ewentualne przeciwności, z jakimi trzeba się zmierzyć. Nie ma sensu o tym dywagować, gdy sam sprzęt jest jeszcze na etapie rozwoju.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:03:21 przez strim
[#24] Re: Projekt UltimatePPC

@strim, post #23

No i dochodzimy do głownego problemu, Amiga OS3.x w zasadzie bez poważnym zmian od 1992 roku zaczyna sprawiać pozważne problemy.

I co teraz???
[#25] Re: Projekt UltimatePPC

@tom256, post #24

Można np. zrobić jedno z powyższych:
- zacząć używać AmigaOS 4
- zacząć używać MorphOSa
- zacząć developować AROSa
- dalej używać AmigaOS 3.x i się tym nie przejmować
- pisać dalej komentarze na forum (które niewiele wnoszą :P) ...

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:17:57 przez strim
[#26] Re: Projekt UltimatePPC

@strim, post #23

NetBSD jest opensource (ale odkrycie zrobiłem, ho ho ) i przy odpowiedniej wiedzy zmienić coś jest łatwo.
PowerUP czy też WarUP to gotowe binarki bez publicznie dostępnych źródeł.
To że trzeba będzie przygotować jakąś ppc.library jest też wiadome.
Ale szkopuł polega na tym, żeby ta nowa ppc.library "łykała" w sposób prawidłowy odwołania do oryginalnej ppc.library.
Zresztą jesteś programistą i zdajesz sobie z tego sprawę lepiej niż ja.
Inaczej nie za bardzo widzę możliwości uruchamiania starych binarek.
Dobrze kombinuję?
[#27] Re: Projekt UltimatePPC

@_arti, post #16

Taki sam jak przy LP-DDR; tutaj myślę, że chodzi o cenę i dostępność, a nie jakieś niewiadomo jakie zyski wydajności. DDR3 w zestawieniu z 040 to jak dorabianie turbinek, magnetyzerów i innych czarów marów do silnika z malucha. Jakiś tam wzrost będzie, ale akurat konkrety to tylko z szybszymi procami.
[#28] Re: Projekt UltimatePPC

@stachu100, post #26

Dobrze kombinuję?


Dobrze, o takie rzeczy można by zapytać Franka Wille, który niegdyś napisał emulator PowerUP dla WarpOSa, mimo tego, że WarpOS używał innego interfejsu binarnego (ABI) niż PowerUP. Zanim to zrobił też twierdzono, że się tego nie da zrobić. Z resztą, prawdopodobnie H&P celowo użyli w Warpie innego ABI, żeby utrudnić uzyskanie kompatybilności między tymi dwoma kernelami PPC.
[#29] Re: Projekt UltimatePPC

@tom256, post #24

teraz dochodzimy do punktu wyjścia - Natami nadal rulezuje i czekamy na Natami z AROS-em. siedzi, pije i chrupki
[#30] Re: Projekt UltimatePPC

@stachu100, post #22

niestety tak, ale
"Q: How much will this board cost?
A: We are still working on the price point as we do not have all costs involved clear yet (we are still working on the industrialization of the design and looking to license certain software parts). Our goal is to have a price point that allows all Amiga enthusiasts to buy this ultimate upgrade."

Jesli rzeczywiscie docelowo byloby to stosunkowo tanie, to moglo by sie stac popularne, a wtedy mozliwe, ze komus by sie chcialo zrobic wersje MorphOS/OS4 na to. Pierwotnie byly marne szanse na OS4 na klasyka, a jednak wyszlo po jakims czasie.
---
Prosba w momencie wywiadu/kontaktu z autorami - o zapytanie sie czy wyjdzie wersja na A2000, wbrew pozorom troche ich jest, a zestawy, zwlaszcza z tosterami tez sa troche popularne .

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 18:36:02 przez ruberum_ignis
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem