Komentowana treść: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo
[#1] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo
Dobrze chlopak kombinuje. Dlaczego mialby oddawac za darmo, przeciez zaplacil za nie.
Co do powodu, ze wielu amigowcow odeszlo od amigi przez apollo, to chyba kolega sie spoznil tak z 12 lat. Tak czy inaczej, ciekawy pomysl z tymi wsadami za 150e. Dla fanow zlomu zawsze to jakas mozliwosc. Dobrze by bylo gdyby on ten eprom wlozyl do jakiejs testowej karty i sprawdzil. Jakiz sens obiecywac komus jednego fixa;)
[#2] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@AmiChris, post #1

Co do powodu, ze wielu amigowcow odeszlo od amigi przez apollo, to chyba kolega sie spoznil tak z 12 lat.

Wydaje mi się, że on je nabył dawno temu, tak więc wtedy ten argument mógł być racjonalny (bo teraz na pewno nie jest).
[#3] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo
Chyba jednak przekombinował. Żeby nie było, że chytry traci 2x.
[#4] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@11MASTEr, post #3

To powiedzenie tutaj nie znajduje zastosowania. Zacznijmy od tego, że Jens nie chce tego w ogóle oddawać (o czym otwarcie napisał), więc nie można mówić o jakiejkolwiek chytrości. Podejrzewam, że jeżeli miałby to komuś oddać, to spodziewa się zapewne pełnego zwrotu poniesionego wydatku w nabycie licencji i schematów i odłączenie się od problemu raz na zawsze.
[#5] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@11MASTEr, post #3

Jeżeli nie chce się czegoś sprzedać, to daje się właśnie cenę zaporową :D
[#6] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo
"Sprzęt ten wpływa na zaburzenia stabilności Amig, a układy MACH działają niezgodnie ze specyfikacją. Są głównym powodem, dla którego amigowcy porzucają amigowy rynek, gdyż utożsamiają komputer z nieprzyjemnymi sytuacjami i nie akceptują w tym winy kart Apollo."

Hehe...;)
To może ja jestem jakiś niekompatybilny z klasycznym światem, ale to właśnie ja odpalam na karcie Apollo takie rzeczy jak Tomb Raider oraz AROS 68k i wiele innych, niekompatybilnych rzeczy... ;)
[#7] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Andrzej Drozd, post #6

Cytując Jensa: If the cards work fine for you, good for you. However, having insight into the inner workings, I know that the MACH chips are operated way out of their specifications. To be more specific, the design is full of syncronous flipflops with async set/clear equations, which are not specified to work at these high frequencies. As a result, the whole design may or may not work, depending factors that nobody can influence.
[#8] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Andrzej Drozd, post #6

Widocznie malo amig miales. Ja mialem w sumie ze 3 x a1200. Na jednej, tej pierwszej dzialala jak zloto, na kolejnej byly czerwone ekrany itp. akcje. Nie pamietam rewizji plyt.
[#9] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@mailman, post #7

A niech mu będzie. Mi i tak jest wszystko jedno czy mam w klasyku Apollo, Blizzarda czy coś innego.
No, ale ludzie są bardziej lub mniej kompatybilni z klasykami i ci mniej, wymagają prawdziwszej magi. Znaczy się pieniędzy. :)
Tak czy inaczej news dotyczy Apollo 1260, natomiast moja 1240 działa z oscylatorem 97,7. Ale ja i tak używam oscylatora 80 MHz. :)
[#10] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@AmiChris, post #8

Złe działanie Apollo na jakiejkolwiek płycie to mit.
Jednak należy stosować dwa przykazania:

1. Bezwzględna czystość w komputerze.
2. Standardowy zasilacz nie wystarczy. Jeżeli nie zasilasz Apollo "normalnym" zasilaczem tylko tym od A500/1200, to żałuj. ;)
[#11] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo
Argument trochę przekombinowany . Miałem kilka kart Apollo w swoim Amigowym życiu, problemy znikały jak ręka odjął po wyczyszczeniu złącza cpu w A1200 albo po przylutowaniu machów do karty bądź po poprawieniu zasilania . Nie zgodzę się że Apollo to aż taki nieudany produkt żeby z takim uparciem pogrzebać to co z nich zostało ! Duże brawa za to co Jens robi dla Amigi ale tutaj niestety dał ciała !
[#12] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@PrzemasIII, post #11

Alez on produkuje aktualnie inne rozszerzenia, dlaczego mialby dac za darmo cos, za co zaplacil? Bo 74 osoby chcialyby dostac za free takie cos. Zatem to jest taka forma baunty.
Niech te 74 osoby znajda jeszcze innych chetnych, zloza zamowienie na te 267 sztuk i beda mieli dostep tego macha, na uzytek niekomercyjny. Przeciez klasykowcow jest podobno najwiecej, coz to 267 sztuk
[#13] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@AmiChris, post #12

150 eur za układ mach ? Dokładasz 50 eur i masz całą kartę :)
[#14] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@AmiChris, post #12

Przeciez klasykowcow jest podobno najwiecej, coz to 267 sztuk

Ale nie wszyscy klasykowcy to Apollowcy. :)
[#15] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@PrzemasIII, post #11

No właśnie argument nie jest przekombinowany. Mylisz pojęcie niekompatybilności z niestabilnością. Znanych jest wiele problemów z działaniem Apollo. Ta karta ma problemy z Cybervisionem 64/3d, slotami Micornika i romem 3.1. Ogólnie te karty mają problemy z działaniem slotów Zorro II Micronika. Blizzard takich problemów nie ma. Sytuacja została rozwiązana w slotach Zorro IV i mediatorze Elboxu. Te sloty mają osobne konfiguracje dla kart Blizzarda i Apollo.


Co do ceny to jest ona bardzo wysoka. No ale on tej dokumentacji za free nie dostał. Utopił kasę w tej dokumentacji ( bo i inwestycji mowy być nie może ) i chciałby kasę odzyskać. Fakt, faktem, że w chwili obecnej cena tego macha stanowi lwią część samej karty Apollo ale.... Ja pamiętam czasy jak te karty chodziły po 150 pln. Cena cały czas rośnie i za 5 lat 150 euro może być ceną atrakcyjną za ten układ bo po pierwsze cena karty wzrośnie po drugie będzie cały stos kart z uszkodzonymi machami.


Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

Problem leży po stornie Micronika a nie kart Apollo :) Jakoś medek i ZIV śmiagają :) Problem z rom 3.1 jaki ? I tak rodzą się mity właśnie . Tak jak pisałem miałem kilka takich kart, około 10 ? Wiem co pisze użytkowałem je w różny sposób na różnych wersjach płyt .
[#17] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@PrzemasIII, post #16

Nie czytasz ze zrozumieniem. Medek i sloty zorro elboxu maja zworki do konfiguracji. Osobno przestawiasz je dla kart blizzarda a osobno dla kart apollo. Po co? Widocznie między tymi kartami jest jakaś istotna różnica skor. skoro medek ma osobną konfigurację dla tych dwóch kart.

Jeśli sloty zorro II Micornika to taka zła konstrukcja to czemu blizzardy działają na nich bez problemowo a apollo ma problemy? Gubienie ramu n slotach micronika itp itd.

Co do tego mitu o którym wspominasz to na większości kart apollo które działają w trandemie z romem 3.1 i karta cybervision to amiga nie wystartuje. Jak wmontujesz blizzarda to już jest ok. Problem był opisywany na ppa.

Apollo jest też kapryśne jeśli chodzi o kości simm. Trzeba kombinować. Blizard już taki wybredny nie jest.


Benedykt Dziubałtowski
[#18] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Benedykt Dziubałtowski, post #15

No o tyle mozna mowic o inwestycji,ze im wiecej zfajczonych dopalek trafi na zlom z powodu braku macha tym wiecej potencjalnie ludzi kupi produkty Jensa.To jest calkiem dobra inwestycja;)
[#19] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Aniol, post #18

Patrząc z tej strony to masz jak najbardziej rację. Pytanie tylko czy Jeans stworzy jakieś karty 040/060/PPC. Zobaczymy czy te nowe PPC do a4k wyjdzie.


Benedykt Dziubałtowski
[#20] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo
Kupiłem swego czasu nowe Apollo 1240 w Elboxie i miałem dwa razy naprawę gwarancyjną. ZTCP za drugim razem dostałem inny egzemplarz karty. Potyem już problemów nie było.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 12:30:43 przez krashan_
[#21] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@krashan_, post #20

Takie pitolenie że niekompatybilne, niestabilne itp. Ja osobiście nigdy nie miałem problemów z żadną kartą Apollo, a miałem ich około 8, w tym 2 z 030 i jedną z 060.
[#22] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@altcomputing, post #21

No wlasnie, pitolenie bo ty miales i drozd ok, a ja i krashan nie mielismy ok w pewnych konfiguracjach. Ja i tak zawsze wolalem apollo 040/40 od pozniejszego bppc 040/25.
Musialem podkrecic ja do 040/33 zeby byla uzywalna.
News jednak tyczy sie machow jako takich.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 13:32:56 przez AmiChris
[#23] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Andrzej Drozd, post #10

Tia, mialem wszystko w e/box zasilacz mocny, piecowy. Podlaczone zasilanie poprzez port stacji fdd. Andrzej, to co piszesz to banaly o ktorych kazdy wiedzial decydujac sie na pradozerna 040.
[#24] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@AmiChris, post #23

mocny piecowy a napiecia mierzyles ? Machy 131 i 210 miales wlutowane ?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 13:48:41 przez PrzemasIII

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 13:48:52 przez PrzemasIII
[#25] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@PrzemasIII, post #24

Jak juz mowilem, jednej a1200 siadla wizja, kupilem druga i zaczely sie problemy.
Oczywiscie, pozniej majac bppc, zniknely.
[#26] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Andrzej Drozd, post #10

Złe działanie Apollo na jakiejkolwiek płycie to mit. Jednak należy stosować dwa przykazania:
1. Bezwzględna czystość w komputerze.
2. Standardowy zasilacz nie wystarczy.


Absolutnie nie jest to mit. Co ja się swego czasu nawalczyłem z niedziałającym Apollo. Wieszało się aż miło, mimo takich sztuczek jak podniesienie napięcia na wyjściu zasilacza czy podpięcie zasilania prawie pod samą kartę. Problem "rozwiązałem" kupując kolejną A1200. Szczęśliwie okazało się, że w środku była inna rewizja płyty (wtedy jeszcze o tym nie wiedziałem), działająca z Apollem bez problemów. Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, po latach wróciłem do tej płyty z którą Apollo nie chciało współpracować i do tego samego Apolla. Znowu problemy. Jednak wtedy już wiedziałem, że niektórym pomogło wylutowanie kilku kondensatorów na płycie. Zrobiłem to samo, i jak rędą odjął.
[#27] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@Kamul, post #26

Czyli tzw. timing fix. Błąd po stronie C= a nie Apollo. Escomowe A1200 miały go fabrycznie zrobionego. I nie tylko Apollo się wieszają bez fixa.
[#28] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@altcomputing, post #27

Możliwe, że nie tylko Apollo. Wcześniej używałem MTeca 030 i było ok. Blizzarda nigdy nie miałem. Przy czym najwięcej narzekań zawsze bylo na Apollo.

Za co konkretnie są odpowiedzialne te kondensatory? Pozbyłem się ich daaawno temu i nie do końca świadomie. Może teraz będzie okazja się tego dowiedzieć...:)
[#29] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@altcomputing, post #21

Ja również nie miałem żadnych problemów, a mam 3szt Apollo i 6szt A1200 o różnych rewizjach i z różnymi wersjami rom-u. Apollaki są super
[#30] Re: Jens Schoenfeld nie zgadza się na uwolnienie schematów kart Apollo

@altcomputing, post #27

Czytając tego typu komentarze, czyli błąd po stronie C=, błąd po stronie micronica itd, można odnieść wrażenie, że za wszystkie problemy było odpowiedzialne wszystko inne tylko nie Apollo.

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 14:55:55 przez rafgc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem