Komentowana treść: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"
[#1] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"
dla mnie przełomowe technologie to:
- komputery w ogóle
- komputery na tranzystorach
- stacje dysków twarde i miękkie
- ochrona pamięci
- wielozadaniowość
- wielowątkowość SMT (multu-CPU/core)
- GUI
- CMOS
- CD-ROM
- karty dźwięku o jakości Hi-Fi
- akceleratory 3D
- GPGPU
- SSD

część z tych przełomowych technologii bardzo długo wędrowała z mainframe/drogich stacji roboczych do domowego zacisza np. wielowątkowość i ochrona pamięci pojawiły się relatywnie niedawno mimo że od dawna były dostępne komputery z kilkoma procesorami i systemy operacyjne które się nie wieszały z byle powodu :)
[#2] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@XoR, post #1

Nie będę tak głęboko szukał, więc:
Amiga 1000
Gravis Ultrasound
Pentium
Playstation 1
3dfx

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 21:48:50 przez azazel44
[#3] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@azazel44, post #2

Myślę że Pentium nie zasłużył na miano "przełomowego" technologicznego wydarzenia. Był tylko piąty w numerologi. Wydajnością i rozwiązaniami nie wyprzedzał epoki. Były lepsze CPU w owym czasie od pentium. Tylko polityka intela była huczna...
[#4] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@Wojox, post #3

Moim zdaniem Pentium był przełomowym procesorem. Różnice w stosunku do 486 są ogromne. No, ale to tylko moje zdanie
[#5] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@azazel44, post #4

Prędzej przełomem był 386 niż Pentium (pierwszy PC z 386 był Compaqa nie IBM - dziś po Compaqu prawie śladu), pierwszy popularny PC w Polsce. Pentium to chyba marketingowo, niczym specjalnym nie wyróżnił się (a wręcz przeciwnie, pierwsze modele to tzw. "wtopy"). PSX i 3dfx- pełna zgoda. Ale to już w mniejszej skali czasu operujemy niż XoR.
Jeśli Amiga - to 500. Dla mnie przełom dokonuje się w społeczeństwie, przez masowość czegoś, co wpływa jakość życia albo świadomość. Nie "jaskółki" ale rzeczy faktycznie masowe (tak jak VW garbus czy A500 właśnie).
Lista XoRa dobra, artykuł bardzo dobry, podobnie jak autor artykułu uważam że rola komputerów 8/16 bit dla "informatyzacji społeczeństwa" jest dziś niesłusznie bagatelizowana i marginalizowana.
Również wyolbrzymianie zasług Apple niestety jest widoczne, też się z tym zgadzam.
[#6] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@adam_mierzwa, post #5

Superskalarna architektura, wyraźnie większa wydajność nie tylko od 486, ale i wydajniejszy od konkurencyjnych produktów AMD i Cyrix. W moim mniemaniu zasługuje na uwagę.

Co do Amigi to rewolucyjna była wyłącznie pierwsza Amiga pierwotnego zespołu Jaya Minera - A1000. Niewykorzystana szansa i zmarnowany ogromny potencjał. A500 jak i reszta modeli to lekko zmieniane konstrukcje i niestety nie mające nic wspólnego z kolejnymi wizjonerskimi projektami Minera. Każdy model po A1000 to eksploatowanie do granic możliwości pierwszej konstrukcji.
[#7] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@azazel44, post #6

Jay był trochę jak Tesla - wyprzedzał za bardzo swoje czasy - a raczej, to czasy, ograniczone systemem monetarnym i marketingiem, ugrzęzły w bagienku "postępu w imię zysku" (czyli de facto wstrzymywaniu postępu). Dlatego dziś używamy zabawek, których zadaniem jest "sprzedać się", nie służyć. Za to wyposażone są w coraz ciekawsze "ficzery"
hmm, jak na ironię, premiera Ami była w 1984... ;)
[#8] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@adam_mierzwa, post #5

O tak, masowość i udostępnienie niesamowitej technologii tzw. zwykłym ludziom, dlatego dla mnie największe przełomy ostatnich pięciu lat to:

iPhone
iPad

(pisane z iPada)
[#9] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@rolpho / D6, post #7

Szkoda, że trafił na Commodore...
Dziś o Jayu pamięta garstka amigowców, a dla świata i histori IT jest niemal zapomnianym geniuszem i wizjonerem.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 00:12:36 przez azazel44
[#10] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"
Bardzo dobry artykuł.

Co do pentiuma - pierwsza wersja miała chyba zegar 65MHz, nie wiem jak wydajnościowo stała w porównaniu z 486 dx4/100MHz.
[#11] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"
Fajnie się czyta- podoba mi się podejście do tematu- oczywiście można by się czepiać i dyskutować, ale ogólnie dla mnie OK OK
[#12] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@kjb666, post #10

Pierwszy pentium miał zegar 60 Mhz i posiadał błędy w liczeniu (pisało się złośliwie, że obliczał 2x2=3,99). Wszystkie były wymieniane w ramach gwarancji na jego następcę 66 Mhz.

A artykuł jest bardzo dobry, m.in. fajnie promuje Amigę - jest odnośnik do drugiego dobrego artykułu o Amidze tego samego autora.


Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 09:54:56 przez AS
[#13] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@azazel44, post #6

Akurat Cyrixy 686 były szybsze od Pentium chodzącego zegar w zegar.
Pentium wnosił do x86 superskalarność, ale np. AMD K5 ma rdzeń RISC tłumaczący CISCowe rozkazy x86 - rozwiązanie rewolucyjne i używane z powodzeniem do dziś.
Moim zdaniem, w rozwoju x86 dużo bardziej rewolucyjne były:
- 386 - przejście na 32 bity
- 486 - dodanie wydajnej architektury potokowej i trybu pracy cache Copyback - dało to olbrzymi skok wydajności, Superscalar w Pentium nie dawał aż tyle (te same rozwiązania wprowadzono odpowiednio w 68030 i 68040 - z podobnym skutkiem)

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 09:55:31 przez wali7
[#14] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@wali7, post #13

ale np. AMD K5 ma rdzeń RISC tłumaczący CISCowe rozkazy x86


przetwarzanie potokowe oparte na mikrooperacjach w Pentium Pro to byl kamien milowy w x86 w latach 90, a w latach 80 to 386... To na Pentium Pro, a nie Pentium, opiera sie cala rodzina kolejnych znanych procesorow w latach 90 (Celeron, Pentium II/III... takze wspol. x86 na tym bazuja)...

AMD pozostawalo w tyle, az do K7.
[#15] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"
Dla kazdego w jego zyciu inna technologia byla przelomowa, dlatego to pojecie mozna uznac za subiektywne.

Komputer jaki by nie byl sam w sobie jest przelomowa technologia, obiektywnie. Kolejna przelomowa technologia moze byc urzadzenie zdolne istniec dalej samodzielnie czyt. Terminator
[#16] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@kjb666, post #10

AMD 5x86 133Mhz (na podstawkę Socket3 - dla 486) miał mieć wydajność Pentium 75, więc różnica w wydajności była jednak spora na korzyść Pentium porównując zegar-w-zegar.

Pamiętam, że na 486DX4/100Mhz mp3 128kbps dało się słuchać jedynie pod DOSem (mpxplay), natomiast na Pentium 100 można było puścić Winampa i spokojnie zająć się czymś innym (np. pisaniem w wordzie). Poza tym na tym P100 ładnie chodziły filmy mpeg1 352x288. Na 486 nie do osiągnięcia.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 10:27:51 przez zyga64

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 10:28:29 przez zyga64
[#17] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@gx, post #14

Zgadzam się - Pentium Pro to również był skok w rodzinie x86 - kolejne mutacje rodziny Core wywodzą się z tego właśnie procesora. Za to Pentium IV, który miał być wielką rewolucją (i w sumie był, bo był zupełnie nową konstrukcją), zostawił po sobie właściwie tylko magistralę FSB. W rodzinie x86 innowacyjne były też SIMD: MMX i SSE.
Ale historycznie rzecz biorąc, 386 i 486 były bardzo rewolucyjne, w tych czasach nowy procesor zazwyczaj wnosił dużo nowości, dzisiaj bardzo często mamy nowe procesory posklejane z klocków starych i zwiększone zegary (co zazwyczaj musi iść ze zmianą wymiaru technologicznego albo wprowadzeniem jakiejś nowej technologi produkcyjnej).
[#18] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@AS, post #12

Pentium miał się podobno nazywać oficjalnie kolejno jak poprzednie ale na pierwszym egzemplarzu dodano 100 do 486 i wyszło 585,9999999999.... a taka długa nazwa nie mieściła się na obudowie.

A tak na poważnie to błędy miały wszystkie Pentiumy pierwsze 60-90Mhz i wadliwe było FPU.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 10:43:50 przez pinior
[#19] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@wali7, post #13

AMD K5 i Cyrix były podobnie jak 68060 były wydajniejsze od Pentiuma zegar w zegar ale tylko w operacjach stałoprzecinkowych a w zmiennoprzecinkowych były wolniejsze zegar w zegar.

imho żadnej większej rewolucji nie było tak w X86 jak i w 68K, co najwyżej małe rewolucyjki na pograniczu ewolucji. W sumie to Intel ani inna firma robiąca te procesory nie wymyśliły nic rewolucyjnego tylko skopiowali pomysły stosowane od wielu lat w dużych mainframe'owych komputerach. Tak więc translacja CISC-RISC to żadna nowość, tak samo ochrona pamięci, wielopotokowość, 32/64bit itp...

Swoją drogą Apple też nic nie wymyśliło, wszystko kopiują. M$ tak samo i wiele wiele przodujących w dzisiejszym świecie firm
[#20] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@XoR, post #19

Miło się czyta ten artykuł, ale widać wyraźnie na jakim gruncie wychował się autor tekstu. Jest trochę informacji o rynku w Ameryce, w Europie zachodniej, ale o Azji i ich komputerach nic nie ma. Do końca się w tej egzotyce nie orientuję się, ale pamiętam że ich kompy miały zawsze większą rozdzielczość ekranu (pewnie żeby ich znaczki były czytelne).
* Na pewno do rewolucji zaliczyłbym interfejs graficzny sprzętu HP który przyczynił się do tego jak wyglądają dzisiejsze interfejsy graficzne.
* Sam rozwój środowisk graficznych w systemach operacyjnych, czy to Workbench, Mac OS czy Win95 sprawił że z kompów zaczęli korzystać zwykli domownicy, pracownicy nie mający ogromnej wiedzy o sprzęcie i o wpisywaniu komend do konsoli/basic'a.
* DirectX (a także coś takiego jak Glide i OpenGL) microsoftu, dla graczy to też forma rewolucji (ale i ograniczenia) ułatwiająca tworzenie gier
* kontrolery ruchowe - ciekawostka, ale może za jakiś czas zostanie rewolucją
* granie w chmurze i dystrybucja cyfrowa taka jak Steam
* rewolucyjne były też pierwsze akceleratory Vodoo i GeForce
* konsola Dreamcast od Segi która miała wbudowany modem i zapoczątkowała to co teraz działa w Xboxach i playstation.
[#21] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@zyga64, post #16

Tu się ostro pomyliłeś. Procesory serii "5", miały moją ulubioną podstawkę Socket 7. Była to ostatnia podstawka tzw, wspólna. Po niej nastąpił rozwód, firmy musiały tworzyć własne podstawki pod CPU.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Socket_7

Wali ma rację co do zegara, ale nie w pełni. Mój pierwszy komputer miał właśnie K5 PR 133 O zegarze 100 MHz. Może w stałoprzecinkowych operacjach konkurencja była w normie z pentium, jednak nigdy nie dogoniły intela w architekturze FPU. Intel zastosował wybieg w którym kooprocesor miał podwojony zegar taktowania. Więc w grach typu Heretic czy pierwszy NeedForSpeed, intel śmigał konkutencja haczyła niemiłosiernie. Kolega z tego powodu przesiadł się na intela, dodatkowo kupił jakiegoś Sound Blastera który na procku AMD nie pozwolił zainstalować sterowników.OK
[#22] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"
Rewolucyjny to jest internet sam w sobie, niezaleznie od licznych sposobow jego wykorzystania, chociaz najbardziej przelomowe bylo pojawienie sie WWW.

A z systemow to za najbardziej rewolucyjne uwazam Windows 95 :) oraz GNU/Linux'a.
[#23] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@Wojox, post #21

Tu się ostro pomyliłeś. Procesory serii "5", miały moją ulubioną podstawkę Socket 7. Była to ostatnia podstawka tzw, wspólna. Po niej nastąpił rozwód, firmy musiały tworzyć własne podstawki pod CPU.


AMD 5x86 != AMD K5

http://pl.wikipedia.org/wiki/AMD_Am5x86
http://pl.wikipedia.org/wiki/AMD_K5

Ten pierwszy to tak naprawdę 486DX4 (prawdziwe FSBx4, gdzie intelowskie DX4 to tak naprawdę DX3, bo tam było FSBx3).

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 13:04:04 przez zyga64
[#24] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@wali7, post #13

AMD K5 ma rdzeń RISC tłumaczący CISCowe rozkazy x86 - rozwiązanie rewolucyjne i używane z powodzeniem do dziś.


I Amiga NG powinna mieć procesor zbudowany podobnie jak AMD tzn. mieć rdzeń RISC (lub PPC) tłumaczący CISCowe rozkazy 68k. Dlatego ja dzisiaj obstawiam np. SH4/SH5, mają superskalarność, były szybsze wersje 68k robione przez Hitachi, wsadzane w SharpX6800. Mogę jedynie podejrzewać, że dodali jakieś swoje instrukcje przez co te "ich motorolki" były szybsze niż fabryczne.

Ja dodałbym PowerVR za "kafelki" - system wyświetlania grafiki w tych układach.
[#25] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@Ender, post #24

splat spokój
[#26] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@fazior, post #25

mofce! ;)
[#27] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@Ender, post #24

Dlatego ja dzisiaj obstawiam np. SH4/SH5


dobrze, ze to nie wielka pardubidzka
[#28] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@azazel44, post #2

Pentium


PowerPC G3

swoją drogą procesor Broadway w Wii to podobno procesor na tej samej architekturze.


Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 05:15:39 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#29] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #28

Może raczej ogólnie PowerPC. Tak, zdecydowanie tak.
[#30] Re: "W branży IT jest mało przełomowych technologii"
Nawiązując do tytułu artykułu:

Nie wiem czy doczekam czasów kiedy będzie lepszy sposób komunikacji z maszyną niż klikanie w klawiaturę co czynię od 92 r.

Ciekaw jestem kiedy zostanie odkryta ponownie technologia synchronizacji wyświetlania obrazu z Amigi tak żeby przesuwana zawartość okna (np. w przeglądarce) nie drżała. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że może to działać bez skakania :) Większość nie mających kontaktu z Amigą pewnie nie wie nawet o czym piszę. Już widzę tę ilość naklejek na kompach/monitorach jakie to super hiper nowe :D A może ta technologia jest opatentowana

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 13:44:28 przez rjack
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem