Komentowana treść: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty
[#1] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty
Dlaczego to sie nie moze nazywac amiga mig,mini amiga albo cos kolo tego tylko takie dziwne nazwy,sytulacji amigi jest taka kiepska ze nie rozumie dlaczego porpostu sie nie dogadac co do korzystania z nazwy.Ciekawi mnie jaka bedzie cena bo kurcze kupilbym jakis sprzet amigowy badz amigowo podobny.Kto by pomyslal ze w kapitalizmie dojdzie do tego ze czlowiek ma kase a nie ma sprzetu ;).

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 09:33:15 przez SzaryWilk
[#2] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty
To robi się ostra konkurencja. Jest Chameleon, MiniMig, Mist, FPGAArcade, ma być Natami i jeszcze ten MiniMig+. Trochę zbyt dużo tych projektów chyba jak na nikły amigowy rynek. Niech wygra najlepszy...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 09:55:51 przez Dopuser
[#3] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@Dopuser, post #2

To robi się ostra konkurencja.

Szkoda że ta konkurencja nie idzie w kierunku zwiększania mocy obliczeniowej. W momencie kiedy któreś z rozwiązań przekroczy moc biednej 68060 podkręconej do 90 MHz, zacznie to być interesujące. Jakby któryś z tych klonów osiągnął moc obliczeniową np. Efiki, to chyba sam bym kupił. Z drugiej strony ACube mówi o wydajności 68030 @ 30 MHz. To jeszcze nie to, co bym chciał, ale jest to krok we właściwym kierunku, bo do tej pory to głównie było klonowanie gołej pięćsetki.
[#4] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #3

oj, bo nie widziales FPGA Arcade w Warszawie, chociaz taki mimimig za 500 zł byłby do przyjęcia
[#5] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@michal_zukowski, post #4

Z tego co mi wiadomo, to FPGA Arcade w Warszawie miała na pokładzie oryginalny procesor 68060 podkręcony właśnie do jakichś 100 MHz. Ponieważ to był oryginalny procesor, pracujący na skraju przegrzania, nie widzę na razie w tej konstrukcji potencjału na pójście dalej. Te procesory osiągają horrendalne ceny, jest ich coraz mniej, no i są wykorzystywane do granic ich możliwości. Ciekawe czy korzystając z nowoczesnych układów FPGA można przełamać tę barierę wydajności. I wcale nie musi to być 68060, którego emulacja w FPGA byłaby dość złożona. Ja bym wziął zwykły prosty 68000 (albo powiedzmy 68020), ale spróbował implementacji z zegarem np. 200 MHz. Do tego szybkie pamięci i jedziemy. Gdyby jeszcze tym samym 200 MHz dało się potaktować wrzucone do FPGA kości AGA...

Alternatywnie spróbowałbym wziąć jakiś mocno taktowany procesor ARM, posadzić go na małej płytce zawierającej bootujący ROM z emulatorem M680x0, oraz układami logicznymi, dzięki którym z zewnątrz "wyglądałby" jak procesor Motoroli. Być może byłoby to rozwiązanie tańsze i/lub szybsze od szybkiego FPGA.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 11:08:15 przez MorphOS_pl
[#6] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #5

O proszę! A ktoś, kiedyś wybijał mi z głowy pomysł ze sprzętowym emulatorem procesora ;) Niech pomyślę.... Może to był Krashan?
[#7] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@*y, post #6

Może to był Krashan?

Może był. Elektronika zmienia się szybko i coś, co 5 lat temu wydawało się złym pomysłem, dziś może wyglądać inaczej. Poza tym jednak opcja FPGA wydaje mi się prostsza do opanowania, więc pomysł z ARM jest tylko jedną z rozważanych alternatyw. W pierwszym podejściu skłaniałbym się więc mimo wszystko ku FPGA.
[#8] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #5

ARM? Fuj. ;)
[#9] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #5

Mi właśnie się podoba to w FPGA Arcade, że będzie tam możliwość włożenia prawdziwej 68060. Podejrzewam że kilka firm/osób już z tą myślą zabezpieczyło kilkadziesiąt procesorów, a jeszcze pewnie po magazynach walają się 060-tki i powoli będą się pokazywać. Ja mam 1szt. czekającą na board do FPGA Arcade i nawet drugą rev. 1, w razie gdyby któryś znajomy w przyszłości potrzebował. A nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po tym jak będzie board dla 68060, stworzyć też wersję opartą na szybkim układzie FPGA i gonić go dalej z np. 68030 (MMU czasem i z czasem, chyba jednak się przyda w Amidze).
Na AmiBay gość ma kilka szt. 68060, dla chcących posiadać szybkie FPGA Arcade polecam zaopatrzyć się teraz: http://www.amibay.com/showthread.php?t=52334

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 12:07:26 przez flops
[#10] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@flops, post #9

Niestety. po spektakularnej klapie projektu Natami i rozbudzeniu apetytów na 68060/milion megaherców, zapowiadanie "ami-FPGA" o prędkości ledwo 68030/30 mocno rozczarowuje. Choć jeśli projekt ten ujrzy światło dzienne, to kto wie, może rozwinie się z czasem w coś ciekawego.
[#11] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@flops, post #9

Mi właśnie się podoba to w FPGA Arcade, że będzie tam możliwość włożenia prawdziwej 68060.

Wszystko fajnie, ale prawdziwa 68060 to 100 MHz i ściana. No niech nawet jakieś pojedyncze egzemplarze o cenach przypominających procesor PA6T dadzą się pokręcić do 133 MHz i zdechną po 2 latach z przegrzania. Nie bardzo widzę celowość nabijania kabzy spekulantom spychającym końcówki magazynowe.
[#12] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@slay, post #10

zapowiadanie "ami-FPGA" o prędkości ledwo 68030/30 mocno rozczarowuje

Jeżeli pominiemy fanfaronadę megalomanów od NatAmi i weźmiemy pod uwagę tylko te implementacje M68k na FPGA, które istnieją, to wydajność 030@30 MHz jest chyba i tak najlepszym wynikiem. Bo tu co prawda też niepokoi ten wczesny etap prac i FPGA, które "dopiero ma pomieścić" AGA, z drugiej jednak ACube realizuje to co ogłasza.
[#13] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #12

czyzby MorphOS planowal comeback na 68k ?
[#14] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@sigma2pi, post #13

MorphOS ma wbudowane 68k znacznie szybsze niż planowane 68k w FPGA to raczej nie prędko przyjdze ten comeback. ;)
Bardziej liczyłbym na E-UAE JIT PPC ... chociaż jakoś cisza w temacie. - a nawet nie całkiem ostatni wpis na blogu 4 listopada.


Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 13:37:37 przez ede
[#15] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty
Na krążku znalazły się również inne materiały w postaci
m. in. dem.


dobrze wiedzieć, że amigowa scena nie umarła siedzi, pije i chrupki
[#16] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@snajper, post #15

A może chodzi o dema np. gier, a nie produkcji scenowych
[#17] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #5

68020 taktowany 200MHz to dalej byłby lichy procesor
[#18] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@XoR, post #17

68020 taktowany 200MHz to dalej byłby lichy procesor

Nic nie szkodzi. Przecież Amiga OS to tak czy inaczej lichy system, więc to by do siebie pasowało . Poza tym, w miarę rozwoju technologii FPGA tę granicę możnaby wciąż przesuwać w górę...
[#19] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #5

Alternatywnie spróbowałbym wziąć jakiś mocno taktowany procesor ARM, posadzić go na małej płytce zawierającej bootujący ROM z emulatorem M680x0, oraz układami logicznymi, dzięki którym z zewnątrz "wyglądałby" jak procesor Motoroli. Być może byłoby to rozwiązanie tańsze i/lub szybsze od szybkiego FPGA.


a nie latwiej uruchomic UAE, WUAE,EUAE,UAE4Droid (smartfon),UAE4All(smartfon) itp. , przyspieszyc OCS/ECS/AGA to nic innego jak przyspieszyc blitter, reszty to juz nie da sie zmienic, bo to nic juz nie zmieni, dalej to pozostaje tylko p96, urzadzenia uae... ot, szybsze i tansze rozwiazanie, do tego gratis FPU, a nawet 060

ps. rozwoj fpga to raczej niewiele pomoze, jak ktos nie ma w planach copyToASIC, a wiec grubego portfela byznesowego - ilosc MHz w fpga drastycznie spada wraz ze wzrostem komplikacji ukladu, wiec powinno uzywac sie juz teraz raczej 2 sztuk fpga (chipsety, cpu, oraz dwoch kosci ram zeby fizycznie byl chip i fast), fpga odpowiednio dobranych do poziomu komplikacji, inaczej rozwiazania pt. uae na relatywnie tanich wydajnych sprzetach x86 beda zostawiac wszystkie takie sprzetowe reaktywacje daleko w tyle pod wzgledem wydajnosci, ceny, mozliwosci i wygody....

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 14:30:56 przez sigma2pi
[#20] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@sigma2pi, post #19

a nie latwiej

Owszem łatwiej, ale nie na tym polega cała zabawa, żeby było łatwiej. Bo jeszcze łatwiej jest po prostu uruchomić sobie telewizor z internetem i nie zawracać sobie gitary całym tym retro.
[#21] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #20

nie na tym polega cała zabawa


na tym polega zeby na tym nowym 42 calowym telewizorze pojawila sie skomplikowana lapka z dyskietka zamiast przyjaznego powitania smarttv i to juz bedzie retro dla ubogich, podobnie jak to retro w fpga, czy retro w uae i kolnach :), bo prawdziwe retro to tylko na prawdziwym sprzecie retro, nie oszukujmy siebie
[#22] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@sigma2pi, post #21

Gdzieś zgubiłeś "moim zdaniem", ale cóż, nie szkodzi. Temat się i tak wyczerpał.
[#23] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@sigma2pi, post #19

A używasz częściej emulatora np. na komórce? Bo ja próbowałem i na komórce, boli przede wszystkim obsługa klawiatury itd. A później płynność działania. A o co chodzi, o to, że w sysinfo z JIT masz dużo MIPS, ale jak się odpali demo, to raz szybciej, raz wolniej. A najgorzej, że trzeba ustawieniami się bawić, żeby włączyć jedną produkcję, bo na drugiej produkcji już nie działa.

A FPGA maszynki, nie emulują, odwzorowują elektronikę.
[#24] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #22

MZ ;) caly problem jest w tym ze nie ma sprzetu,ktory zwykly amigowice moglby kupic i sie nim jarac,MZ amiga to uklady specializowane plus motorolka ale prosze nie pisac ze ktos ma inne zdanie bo nie o to chodzi,chodzi o to ze poprzez nieudolnosc kolejnych wlodarzy amigi mamy to co mamy,a projekt natami nie wiadomo moze padnie a moze nie padnie.
[#25] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@michal_zukowski, post #4

Widział, był na tej samej AmiWawie co ja, FPGArcade miało wtedy na pokładzie realny 68060 od Jakuba.
[#26] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #22

byc moze :), staram sie patrzyc na sprawy tak jak wygladaja bez dorabiania ideologii i podobnie widze widze kwestie retro na PC np: PC XT/AT/386/486, a nawet Pentium/K5/6 to juz dla mnie sprzet retro... Obecnie rozne Sandy/IvyBridge/Phenom daja ten smak retro za pomoca DOSBox, raczej nikt czystego MS-DOSa nie bedzie uruchamial na Core i7 itp., nawet nie wiem czy sie da wtedy uzywac, a jak nawet, to calkowcie bezcelowe skoro lepiej uzyc DOSBox, ktory dostepny jest nie tylko na PC... Analogia do UAE chyba widoczna golym okiem.

Ja wiem, ze retro na PC nie jest tak popularne, nawet zadnych multimedialnych produkcji i programow od lat juz nie ma na DOSa (nie liczac programow ksiegowych, magazynowych, sprzedazy, diagnostyki etc.), takze sprawa wyglada jeszcze gorzej niz na golej A500, ale takie IBM PC/XT to gratka dla maniakow sprzetu retro, choc nikt z tego ostatnich potow wyciskac nie bedzie montujac na "chama" jakiegos powiedzmy Pentiuma, czy podrasowanego klona 8086 w fpga zeby zobaczyc chocby Windows95

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:20:40 przez sigma2pi
[#27] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@MorphOS_pl, post #5

Alternatywnie spróbowałbym wziąć jakiś mocno taktowany procesor ARM

A po co sie bawic w jakiegos ARMa jak inne rozwiazania sa na wyciagniecie reki. Przyklad: bierzemy jakiegos PPC, moze byc z Efiki, 603, 604, G3, G4 czy innego, dokladamy zakupionym od MOSTeamu kodem Trance z MOSa troche elktroniki plus pamiec i mamy super turbo z emulatorem procka 68k.
Prosciej sie chyba nie da.

Albo, po co sie zatrzymywac na PPC, wziac takiego i7 Core Pincet plus cwiartke z WinUAE i bedzie dokladnie ten sam efekt.
[#28] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@Phibrizzo, post #27

Tylko że do WinUAE potrzebujesz jeszcze Win :)
[#29] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@flops, post #23

Emulator Ami nie jest jeszcze do konca dopracowany dla Andka, ale mysle, ze bedzie z tym lepiej niz gorzej, szczegolnie z klawiatura i myszka oraz optymalizacjami dla ARM pod katem plynnosci emulacji. UAE w tej formie przechodzi typowe choroby wieku dzieciecego. Trzeba jednak zdawac sobie sprawe z realnych mocy prockow ARM, o ile najnowsze ARMy maja wystarczajaco mocy zeby emulowac nawet Amige AGA z 060(060 w JIT), o tyle stare ARM moga miec problem nawet z emulacja A500 gdyby wszystkie warunki optymalizacji i wygody uzywania zostaly spelnione.

ps. na oryginalnej Ami tez trzeba bawic sie z ustawieniami.

ps2.
A FPGA maszynki, nie emulują, odwzorowują elektronikę.

raczej tylko zachowanie elektroniki, czyli emuluja, tylko "emuluja sprzetowo" :)

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:35:35 przez sigma2pi
[#30] Re: Alchmie X - ACube Systems odsłoniło swoje nowe projekty

@sigma2pi, post #26

staram sie patrzyc na sprawy tak jak wygladaja bez dorabiania ideologii

W dalszym ciągu brniesz w to samo: "ja mam jakieś zdanie na temat retro, a jeżeli ktoś ma inne, to dorabia ideologię". Dla mnie samo budowanie takich zabawek w FPGA jest fascynujące, nie zaś li tylko i wyłącznie jaranie się efektem końcowym. Bo ten pewnie będzie lepszy pod WinUAE. Więc choćbyś tysiąc razy napisał, że "lepiej użyć emulatora", ja i tak wolę emulację w sprzęcie. Bo tak .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem