Komentowana treść: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl
[#31] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Voyox, post #1

mccnex: Jeśli chciałbyś podzielić się tu swoimi przemyśleniami na temat historii Amigi, najlepiej popartymi odpowiednimi cytatami lub linkami do źródeł, to chętnie poczytam. Natomiast informacja o tym jakich opcji forum prywatnie używasz jest w tym wątku zupełnie nie na miejscu.

Co do wartościowych książek historycznych z interesującej nas dziedziny z tamtego okresu to moim zdaniem niedoścignionym wzorem jest Brian Bagnall i jego "Commodore: A Company on the Edge". Nie tylko zawiera mnóstwo oryginalnych, niedostępnych nigdzie indziej informacji z pierwszej ręki, dzięki wywiadom, które przeprowadził samodzielnie z ludźmi obecnymi osobiście przy opisywanych zdarzeniach, ale też jego książka nie jest suchą i chaotyczną wyliczanką faktów (jak np. "Atari Inc. - Business Is Fun"), ale opowiada swoją historię w sposób po prostu literacko ciekawy i wciągający. Dlatego tak liczyłem na jego "Commodore: The Amiga Years", która to książka niestety nadal nie jest ukończona i nie wiadomo kiedy będzie, ale nie mam tego autorowi za złe, bo z tego co ostatnio pisał, wciąż nie ma ukończonych kilku ostatnich wywiadów na które bardzo liczył. Widać, że podchodzi do zagadnienia rzetelnie i nie chce wypuścić produktu z którego sam nie jest do końca zadowolony.

Co do historii Amigi pisanej przez polskiego autora, cóż... Czy można liczyć, że podejdzie do zagadnienia w sposób oryginalny i dotrze do relacji z pierwszej ręki, czy tylko zbierze w jedną całość informacje które już i tak wszyscy dobrze znamy? Taka praca oczywiście również jest wartościowa, niemniej wtórna. Ze swojej strony chciałbym, aby polscy czytelnicy nie byli upośledzeni względem angielskojęzycznych i dostali do swoich rąk solidnie umocowaną w faktach opowieść o Amidze i ludziach, którzy ją stworzyli, bez naleciałości pochodzących z zupełnie innych czasów, które mogą po prostu zniekształcać odbiór.
[#32] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@jubi, post #31

Ze swojej strony chciałbym, aby polscy czytelnicy nie byli upośledzeni


Złote słowa. Popieram w całej rozciągłości!
[#33] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@jubi, post #31

Tak jak pisałem, na pewno pan Adam Zalepa zachowa proporcje odnośnie historii Amigi, czyli tzw. klasycznej Amidze poświęci ze 80% książki, a tzw. next-genom ok. 20%. Nie można nie pisać w ogóle o next-genach bo są one faktem, tak samo nie można dyskryminować Amigi, która była tematem pism m.in. Amiga Magazyn oraz Amiga Computer Studio przez wiele lat.

Tak samo uważam, że branie za temat książki całościowo Amiga OS 4 mija się z celem. Amiga OS od 1 do 3 był pisany zupełnie na poważnie, z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, oprogramowanie które pojawia się na Amiga OS 4 to niedoróbki, często wieszające się programy (wykluczone w przypadku profesjonalnych zastosowań). Na Amiga OS 3 mamy szereg programów zarówno komercyjnych jak i tych darmowych - Public Domain, które charakteryzują się stabilnością pracy. Ja osobiście wolę pracować na starszym, ale jakościowym sofcie niż portach najnowocześniejszych technologii zrobionych naprędce.

Trzeba dodać, że o Amiga OS 3 pisywano regularnie przez wiele lat w Magazynie Amiga. Sporo obszernych artykułów gruntownie objęło ten temat. Warto zestawić wszystkie najistotniejsze informacje w jedno kompendium. Faktem jest też to, że komputery Amiga w latach dziewięćdziesiątych były na kieszeń przeciętnego Polaka. Dziś choćby zsumować zarobki moje i mojej rodziny nijak nie mógłbym skompletować maszyny do Amiga OS 4. Przecież to jest bardzo istotne, by opisywany komputer był dostępny dla czytającego.

Reasumując Amiga OS 3 to jest to z czym utożsamiana jest Amiga. Bardzo się cieszę, że Pan Adam Zalepa uwieczni w swojej książce opis tego systemu operacyjnego, który jest dziełem ludzi wybitnych, jednego z najstabilniejszych i relatywnie nowoczesnego systemu operacyjnego. Bardzo się ucieszę, jak znajdę w tej książce sporo informacji dla mnie nowych i zaskakujących mnie jako amigowca.

Będę się również cieszył z książki o historii Amigi, na pewno znajdę tam sporo treści, które wypełni białe plamy w znajomości historii Amigi.
[#34] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Hexmage960, post #33

rzeba dodać, że o Amiga OS 3 pisywano regularnie przez wiele lat w Magazynie Amiga. Sporo obszernych artykułów gruntownie objęło ten temat. Warto zestawić wszystkie najistotniejsze informacje w jedno kompendium. Faktem jest też to, że komputery Amiga w latach dziewięćdziesiątych były na kieszeń przeciętnego Polaka. Dziś choćby zsumować zarobki moje i mojej rodziny nijak nie mógłbym skompletować maszyny do Amiga OS 4. Przecież to jest bardzo istotne, by opisywany komputer był dostępny dla czytającego.

Oj to gratuluję zarobków wtedy i współczuję że teraz Ci się pogorszyło. Ja jak kupowałem za 900 złoty A600 bodajże w 94 to były to moje dwie wypłaty dziś za dwie wypłaty kupię Sam. A duże Amigi wtedy były równie drogie jak AmigaOne dzisiaj. A co to za argument że w Magazynie Amiga pisano o Amigach??? A o czym miano pisać? Z resztą argumentów też można podyskutować ale sorki praca wzywa. Ide zarobić na dużą Amigę szeroki uśmiech
[#35] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#36] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl
Oftop dotyczący cen Amig kiedyś i dzisiaj przeniesiony tutaj.
[#37] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@recedent, post #32

Ze swojej strony chciałbym, aby polscy czytelnicy nie byli upośledzeni


Złote słowa. Popieram w całej rozciągłości!


Ja również. Zwłaszcza, żeby chcący kontrolować nie byli.
[#38] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@jubi, post #7

Gościu weź przestań, nie przekraczaj już granic żałosności. Albo mniejsza z tym, lądujesz w śmietniku. Dzięki PPA za opcje ignorowania, dzięki niej możliwe staje się czytanie portalu bez patrzenia na posty ludzi nudzących się w domu i/lub pracy albo jak im konsola wczytuje kolejną gre albo jak Blender renderuje Alleluja.
[#39] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl
450 storn formatu B5 to duża książka :). Cieszy mnie to bardzo, że pojawi się u mnie na półce taka pozycja i chętnie ją przeczytam.

Amiga OS 3x w tym tomie. Myślę, że to rozsądne. A co z nowszymi rozwiązaniami, Amiga OS 4x? W następnym tomie?
[#40] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Orm, post #39

Nie żebym krytykował ale byłbym bardzo wdzięczny za zdradzenie tajemnicy ile z tych stron to informacje ogólnie znane i publikowane w książkach które większość z nas już posiada ?
[#41] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@RadoslawF, post #40

A niby co nieznanego chcesz tam znaleźć? Ma to być przeciż kompendium wiedzy o AmigaOS3, znanego przecież prawie od podszewki przez większość tu obecnych...
[#42] Re: Nowe informacje o wydawnictwach aibb.pl

@Spoony, post #38

No to teraz pokazałeś że o ile negowanie MorphOSa jest dla ciebie OK, to negowanie AmigaOS4 już nie.
Jubi jest na tyle konsekwentny że neguje obydwie opcje :P

Dzięki PPA za opcje ignorowania


To właśnie z takich kont robią się "sztuczne ignory", kont założonych tylko po to aby trollować.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem