• Ankieta

Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

  • Wcale
    142 głosów 142
  • Bardzo
    16 głosów 16
  • Może trochę
    11 głosów 11

Ankieta skończyła się 15.03.2014

[#1] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
Mi tylko przeszkadza jubilizm, który ostatnio szerzy się po portalu i fobia przed nowymi Amigami.
[#2] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Spoony, post #1

Ciekawe czy na forum gitarowym, ktoś kiedyś wymyślił równie głupią ankietę, typu "czy przeszkadza Ci termin gitara klasyczna, jakim nazywana jest gitara akustyczna?"
[#3] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Spoony, post #1

Chyba raczej fobia przed AmigaOnami
[#4] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
Wcale. Zdaje się że chyba sam go nawet wprowadziłem. Już dokładnie nie pamiętam. Ale tak od zawsze nazywałem klasyczne Amigi, aby odróżnić je od AmigaONE i innych klonów NG. :)
[#5] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Andrzej Drozd, post #4

Dla mnie określenie "klasyczny" jest naturalne, gdy powstają nowe produkty nawiązujące do starej marki. Używa się go też w odniesieniu np. do samochodów czy motocykli.
Poza tym bardzo pozytywne są konotacje tej nazwy, często ciurkiem wymienia się: klasyczny, legendarny, kultowy. Wszystko idealnie pasuje do Amigi szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 18:53:44 przez tOMashBe
[#6] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@KJB, post #3

Może tak, dzisiaj tyle psychoz jest, ze jak nie nazwiesz to normalne nie jest
[#7] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@agawa, post #2

Ciekawe czy na forum gitarowym, ktoś kiedyś wymyślił równie głupią ankietę, typu "czy przeszkadza Ci termin gitara klasyczna, jakim nazywana jest gitara akustyczna?"


Gwoli ścisłości - gitara klasyczna i gitara akustyczna to nie to samo;)

Klasyczna
Akustyczna
[#8] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@tOMashBe, post #5

Myślimy tak samo. Klasyczna to określenie nobilitujące staruszkę, że jest niedościgłym wzorem sprzed lat.
[#9] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
Mi takie określenie bardzo pasuje i sam go zawsze używam. Kumaci wiedzą o co chodzi, a niekumatym pokazuję w ten sposób, że istnieją też jakieś inne Amigi. A to oznacza, że platforma się jakoś rozwija i nie jest martwa.
[#10] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
przeszkadzać nie przeszkadza, ale wolę po prostu amiga
takie dookreślenie ma sens jedynie w kontekście porównania z "nowymi" amigami (od ppc ja przynajmniej oddzielam), lecz imho znacznie lepiej jest dookreślić te "nowe" zostawiając amigę amigą ;)
ale sam termin jest czytelny (więc przydatny) i ma pozytywny wydźwięk

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 22:14:58 przez jokov
[#11] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Spoony, post #1

gdzie ty widzisz jakies nowe amigi ?.
[#12] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Maniu, post #7

"Według niektórych źródeł gitarą akustyczną nazywany jest instrument towarzyszący, służący do grania akordami. W związku z tym ma nieco inną budowę niż gitara klasyczna: węższy gryf, co ułatwia chwytanie akordów oraz większe pudło rezonansowe"


"Niekiedy również za gitary akustyczne uważa się całą grupę gitar, których źródłem wzmocnienia dźwięku jest pudło rezonansowe (...) Taka definicja zalicza do gitar akustycznych także m.in. gitarę klasyczną."


Czyli każdy nazywa jak chce :)


"Amiga klasyczna" to pojęcie (wg. mnie) stworzone dlatego, ponieważ amigowcy chcąc nadal amigować i iść z biegiem czasu, muszą wybrać coś nowego jak AROS, MORPHOS, AMIGAOS 4.x.

Jako że nowych Amig nie ma, racja? No to żeby jakoś oddzielić nowe od starego, Amigę.... klasyczną? Nazwano Amigą klasyczną! :)

Dopóki nie wyjdzie nowa Amiga (a takiej już nie będzie, bo nikt nie powtórzy dzieła Minera), dopóty będziemy Amigę klasyczną nazywać Amigą klasyczną!

RAmen!

P.S. Nawet jeśli znalazłby się geniusz który stworzyłby super mega nowy komputer i wykupił prawa do nazwy... Amiga! To chciałbym zauważyć, że na bank taki komputer (aby nie okazać się złomem) nie posiadałby Paula, Agnus, Denise... więc..... dla Jubiego to by nie była Amiga! Hahahah.

Jubi, ciesz się że "classic" a nie "stara" :P

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 23:59:00 przez KJB
[#13] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@KJB, post #12

ludzie wy to k nie macie wyobrazni przeciez nikt nie mowi o tym zeby to byla paula ktora ma 20 lat,przeciez mozna nazwac uklady jak sie chce a moga byc nowoczesne,chodzi o filozofie ze amiga to byl komputer ktory mimo tego ze czesci mial slabe to jako calos tworzyl supermaszynke i to co dzisiaj jest w kazdym komputerze bylo pierwsze w amidze,tylko ze d z amigi nie potrafili tego wykorzystac w przeciwienstwie do niejakiego billa gatesa ale to juz inna bajka,nie wiem dlaczego ludzia sie wydaje ze w kapitalizmie tylko najlepsze rozwiazania zostaja,bo tak nie jest,przyklad windows itd itp,a ze amiga ma szczescie do idiotow to juz nie nasza wina.

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 01:54:39 przez SzaryWilk
[#14] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
Mam pytanie do administratora: ile kont przybyło na portalu mniej więcej w czasie założenia wątku na forum przez jubiego i ile z tych kont głosowało na "Bardzo"?
[#15] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@KJB, post #12

Właśnie kłamstwo, były nowe Amigi by Commodore(bo chyba zwinęli już interes) a są dalej Amigi by A-EON (Ci produkują model One jakby ktoś jeszcze nie wiedział).
[#16] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@KJB, post #12

Nawet jeśli znalazłby się geniusz który stworzyłby super mega nowy komputer i wykupił prawa do nazwy... Amiga! To chciałbym zauważyć, że na bank taki komputer (aby nie okazać się złomem) nie posiadałby Paula, Agnus, Denise... więc..... dla Jubiego to by nie była Amiga! Hahahah.


I wrzucić do maszyny w 2014 roku blisko 30 letnie układy... bo tylko prawdziwy jubil potrafi coś takiego wymyślić... widać kto chce uśmiercić Amigę jeszcze raz.
Ja tak sobie myślę, że Jubi za pierwszy taki koment na forum maka dostałby od razu dożywotniego bana bo potraktowano by go jako degenerata, zresztą ja bym się wcale portalowi takiemu nie dziwił, jakby wszedł taki egzemplarz i pisał, że Maki Pro to nie Maki bo nie mają M68k i reszty bebechów pierwszych Maców lol i omg.
[#17] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Spoony, post #15

One to nie model, nazwa komputera to Amiga One, a model to np. X1000 :)
[#18] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@KJB, post #17

Dobra, dobra, nie ma się to co kłócić. Cieszmy się tym, co nas jeszcze jednoczy ; termin Amiga Klasyczna OK
[#19] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
A ja mam takie glupie pytanie,czy gitara klasyczna ma na swoim pokladzie motorole i uklady specializowane bo jak nie ma to nie jest klasyczna ;).
[#20] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@SzaryWilk, post #19

No to ja mam też głupie pytanie dlaczego piękne rzeźby ze starożytności nazywamy klasyką? No i nie mają motoroli.
[#21] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@agawa, post #2

Gdyby były plusiki jak w Google Plus, albo lajki jak w FB, dostałbyś go ode mnie, za ten komentarz.
[#22] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@agawa, post #2

Ciekawe czy na forum gitarowym, ktoś kiedyś wymyślił równie głupią ankietę, typu "czy przeszkadza Ci termin gitara klasyczna, jakim nazywana jest gitara akustyczna?"


Ładne porównanie, i niestety nieadekwatne do sytuacji. Nikt nie mówi tu "komputer klasyczny" tylko "Amiga klasyczna". To jakby na forum gitarowym ktoś nazywał gitary Ibanez zamiast Ibanezami, "Ibanezami klasycznymi." Załóżmy, że kupiłem sobie 15 lat temu gitarę elektryczną Ibanez, którą nagle ktoś zaczął nazywać "Ibanezem klasycznym". Czy miałoby to sens?

Jednak to wszystko co napisałem powyżej to szczegół, to tylko czepianie się słówek. Dużo ważniejsze niż definicja słówek jest cel i konktekst posługiwania się zwrotem "Amiga klasyczna".

1 Cel.

Zwrot ten nie został wymyślony przez ludzi, którzy mieli Amigę, a np. powracają do niej po latach. Nikt z nich nie powie "wyciągnę sobie z szafy moją Amigę klasyczną i pogram". Powiedzą po prostu "wyciągnę swoją Amigę" i tyle, zwrot "klasyczną" jest im do niczego niepotrzebny, wiedzą o co chodzi.

Zwrot ten został wymyślony przez użytkowników Power Maców, Samów, Pegasosów, Nemo itp. itd. Ma on sugerować, że istnieje kilka kategorii Amigi, że te ich sprzęty również są "Amigami", aczkolwiek nie "klasycznymi", czego niestety nie da się w żaden sposób udowodnić. Jedyną metodą na osiągnięcie tego celu jest właśnie umniejszenie znaczenia Amigi, poprzez zepchnięcie jej do roli starego "klasyka" i przez to wyniesienie na piedestał "neo-Amig", które tak naprawdę są takimi Amigami jak czołgi rowerami.

Podsumowując - celem tego zwrotu nie jest docenianie Amigi w sensie takim jak w zwrocie "klasyczne dzieło sztuki", tylko legitymizacja istnienia tzw. "neo-Amig"

2. Kontekst.

Drugim co do ważności powodem dla którego ten zwrot ma głównie negatywny wydźwięk jest kontekst, w którym jest używany. Jest on używany często w kontekście naganiania byłych amigowców do używania sprzętów nie będących Amigami, które to sprzęty mają być szybsze, nowocześniejsze, mniej "skanapkowane" itp. niż ten przestarzały "klasyk". Jest w tych stwierdzeniach oczywiście sporo racji, jednak z kontekstu wynika, że kostem Amigi reklamuje się w ten sposób jakieś inne komputery, które bez porównania ze "starym klasykiem" wydawałyby się bardzo marne, bo w porównaniu ze współczesnymi komputerami marne są. Jedynie w zestawieniu nie-fair ze starą Amigą mogą wydawać się atrakcyjne.

Podsumowująć - z kontekstu posługiwania się słowem "klasyk" wynika, że często jest ono nadużywane do przedstawienia Amigi w złym świetle i skontrowania z trochę tylko młodszymi i lepszymi sprzętami, które pretendują do miana "neo-Amig".

Mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie starało się to zrozumieć i na Amigę będzie się mówiło po prostu Amiga.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 09:46:33 przez jubi
[#23] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
Zwrot amiga klasyczna jest bardzo dobrym zwrotem nawiązuje do pierwszych komputerów posiadających nazwę /Amiga/ chociaż po klasyku z nazwy dużo nie zostało w sensie mechanicznym w nowych amigach to nie zapominajmy że ów ówczesne amigi tworzą ludzie powiązani z komputerem o jakże to spójnej nazwie Amiga i inny podział był by nie potrzebny, więc classic amiga & new amiga / usuniecie słowa klasyczna mogło by wprowadzać w błądOKok, racja

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 11:22:50 przez amizet
[#24] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@jubi, post #22

Zwrot ten nie został wymyślony przez ludzi, którzy mieli Amigę, a np. powracają do niej po latach

Nie jest to prawda. Mam kolegę-maniaka amigowca i już przed laty (przed rokiem 2000) używał pojęcia "Amiga klasyczna". Jednocześnie cały czas miał (i ma nadal) Amigę. Wtedy mówił coś w rodzaju: "gdy wyjdą nowe modele Amigi niezgodne z tymi na 68k (bo nie ma innego wyjścia jeśli ma być rozwój) to trzeba jakoś rozróżniać stare od nowego". Może dlatego dla mnie nie jest to nic dziwnego. Jak widzisz zależy to bardzo od osoby, niektórzy już wcześniej tak mówili, a nie mieli pecetów ani "samów".

z kontekstu posługiwania się słowem "klasyk" wynika, że często jest ono nadużywane do przedstawienia Amigi w złym świetle

Według Słownika Języka Polskiego:
 klasyczny
1. związany z kulturą starożytnych Greków lub Rzymian, z jej badaniem i wiedzą o niej;
2. wyróżniający się harmonią i proporcją (tak jak starożytne dzieła sztuki);
3. doskonały, służący za wzór;
4. tradycyjny, uznawany za doskonały w poprzednim okresie


W którym miejscu jest to dezawuacja Amigi? Wręcz przeciwnie, to określenie pasuje jak ulał.

Wiadomo, że każdy kto używa Amigi mówi po prostu "Amiga". Ale gdy ktoś mówi o modelach AmigaOne to dla lepszej jasności można mówić także "Amiga klasyczna". Tak samo jak kiedyś niektórzy mówili (o nowych) Power Amiga albo AmigaNG. Pewnie, że lepiej gdyby nie było tego całego bałaganu z nazewnictwem, ale skoro już jest to chyba lepiej go trochę uporządkować. Nie rozumiem co to komu przeszkadza. Ważne, że każdy wie o co chodzi. A nie uwierzę, że ktoś słysząc "Amiga klasyczna" nie będzie wiedział, że chodzi o stare modele. Chyba że ma IQ pantofelka

Niech każdy sobie mówi jak chce, ważne żeby platforma nas łączyła, a nie dzieliła. I nad tym trzeba pracować, a nie nad "zawartością cukru w cukrze".

Bo na tej zasadzie zaraz powiesz, że Amiga 1200 w towerce z Mediatorem i PPC to też nie Amiga (bo przecież co zostało z oryginału? płyta główna?). Bez sensu marnować czas na takie dywagacje.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 00:13:01 przez tOMashBe
[#25] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@KJB, post #17

Nie nie, model to One X1000 :)
[#26] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?
Zagłosowałem "Może trochę". Generalnie przykładowo termin "muzyka klasyczna" bardzo mi się podoba. W odróżnieniu do rozrywkowej lub nowoczesnej trzyma sensowny poziom. Historia wszystko zrewiduje. Ja tam nie obawiam się, że kiedyś myśląc o Amidze będą mieć na myśli te drogie komputery od A-EON. Ich właściciele to i tak dzieciakom PlayStation lub X-BOXa kupują. Bo ich na to stać. Tylko Natami może nas zjednoczyć. A czy powstanie, nie wiadomo.

Pozdrawiam.
[#27] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Hexmage960, post #26

Popieram. A dlaczego Amigę od commodore nie nazywać Amigą a od A-eon New Amiga? W końcu klasyk był pierwszy i pierwszemu należy się ta zaszczytna nazwa, bez classic

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 20:14:23 przez djpiotrs
[#28] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@djpiotrs, post #27

A dlaczego nie nazywać Amigę 1000 Amigą (bo nie ma nawet oznaczenia modelu na obudowie) a wszystkie następne, już nie projektowane przez firmę Amiga inaczej? Może tak być, że kolejna Amiga to już nie była Amiga tylko modele zrobione przez kolejnego właściciela (np. Commodore), czemu by nie?
[#29] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@grxmrx, post #28

Moja Amiga 1200 desktop również ma sam wytłoczony napis Amiga. Napis A1200 jest tylko na naklejce

Po drugie kolejne modele z Commodore mają na pudełku np. napis Commodore Amiga 4000. Zatem te komputery mają pełną nazwę: Commodore Amiga, a nie tylko Amiga.

Komputery z A-EONu mają napis AmigaONE X 1000. Na nich działa AmigaOS 4.1. Dlaczego zatem nie nazywać tych komputerów Amigami? Jeśli jednak X 1000 ochrzci się mianem Amiga wypada by komputery Commodore Amiga nazywać po imieniu, a nie dodawać wydumany termin "klasyczna".

Zatem szacunek dla Commodore panowie posiadający Amigi ONE. Inaczej nici z nazywania Waszych komputerów Amigami.

Proponuję takie zestawienie zainteresowań:
- Commodore Amiga [tu numer modelu np. 500/600/1200 etc.]
- AmigaONE 500
- AmigaONE X 1000
- MorphOS na [tu nazwa komputera]
- AROS na [tu nazwa komputera]
- WinUAE na [tu nazwa komputera]
itd.

Czyli rezygnacja z przymiotnika "klasyczna".

Gwoli prawdy, to nie warto się kłócić o byle błahostki. Uszanujmy prawo innych do używania nazwy Amiga, bo jakby nie patrzeć jest to najwierniejsza kontynuacja Amigi, która weszła w życie. I to pod kątem programowym jak i społecznościowym.

Myślę, że zamiast się kłócić warto powoli dążyć do porozumienia.

Ja jestem zagorzałym fanem Amigi z kośćmi AGA i uwielbiam Chipset, lecz wiem, że użytkownicy AmigaOS 4 to naprawdę fajni ludzie. Ci, z którymi miałem przyjemność zawrzeć bliższą znajomość okazują się naprawdę mili. Amigowa pasja udziela się i mnie i im.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 23:45:35 przez Hexmage960
[#30] Re: Czy przeszkadza Ci termin: "Amiga klasyczna"?

@Hexmage960, post #29

Proponuję takie zestawienie zainteresowań:
- Commodore Amiga [tu numer modelu np. 500/600/1200 etc.]
- AmigaONE 500
- AmigaONE X 1000
- MorphOS na [tu nazwa komputera]
- AROS na [tu nazwa komputera]
- WinUAE na [tu nazwa komputera]


Dyskryminujesz tu zarówno użytkowników Escom Amiga [tu numer modelu], AmigaONE SE/XE, microA1, jak i tych, którzy korzystają z E-UAE, FS-UAE, UAE4All itp. itd.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem