Komentowana treść: Prisma Megamix - filmy
[#1] Re: Prisma Megamix - filmy
Stare ale jare demko goa TBLu brzmi tak samo.Wygląda mi to na mix pauli i prisma ,co sugeruje filmik nr 1.OK

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 19:30:49 przez simka113
[#2] Re: Prisma Megamix - filmy
Wszystko było pięknie, do czasu, gdy NovaCoder zapuścił liczenie wydajności CPU w SysInfo i dźwięk zamarł... To ta karta nie ma nawet bufora? Że o takich fanaberiach, jak dekodowanie ogg/mp3 przez układ dźwiękowy zamontowany na karcie a nie CPU Amigi nie wspomnę. Pomyśleć, że ~20 lat temu dla Ami można było wyprodukować kartę, która wprawdzie kosztowała majątek (ale to inne czasy były i elektronika wtedy ogólnie była droga), która potrafiła odciążyć CPU przy dekodowaniu mp3 (bo ogg wtedy jeszcze nie istniał), ale były też potwory, dzięki którym można było przyśpieszyć np. renderowanie sceny w LV. No i mija sobie te 20 lat, świat idzie do przodu, pojawiają się tanie jak barszcz układy, ze sprzętowym dekodowaniem popularnych formatów audio, a A-EON prezentuje takiego "szrota" rodem z lat 80, który nie zaoferuje właściwie niczego więcej w porównaniu do Pauli (a już na pewno nie na komputerowych głośniczkach, dodatkowo podpinanych przez tradycyjne przelotki chinch-jack). Ręce opadają.
Mam cichą nadzieję, że ostateczna wersja karty dźwiękowej będzie bardziej zaawansowana od tego, co teraz można zobaczyć na tych filmach.
Swoją drogą A-EON coś nie ma szczęścia do tego typu prezentacji.
[#3] Re: Prisma Megamix - filmy

@APC74, post #2

Problem z przerywaniami tłumaczył wczoraj na EAB jeden z programistów piszących sterowniki do karty. Mówił, że aktualnie pracuje nad tym aby było to jak najmniej uciążliwe (ten sam efekt występuje np. przełączaniu ekranów P96 i Delfiną - pewnych rzeczy się nie przeskoczy). Odnośnie reszty twojego posta - to nie jest karta dźwiękowa a właśnie dekoder MP3, OGG i kilku innych formatów + mikser, by można było połączyć dźwięk z Pauli. Nie oferuje ani 16-bitowego dźwięku przez AHI ani też nie miksuje kanałów w modułach. Jeszcze raz - to nie jest karta dźwiękowa


Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 20:03:14 przez _arti
[#4] Re: Prisma Megamix - filmy

@_arti, post #3

Ale tu dźwięk zamarł, gdy CPU było obciążone. Jeżeli jest to sprzętowy dekoder audio, to takie przycięcia załatwiłby (moim zdaniem) bufor na karcie, żeby dekoder nie musiał sięgać co chwila do HD i przy okazji nie obciążać CPU obsługą dysku. No, ale takie oczywiste oczywistości, to chyba autorom sprzętu są doskonale znane...
[#5] Re: Prisma Megamix - filmy

@simka113, post #1

To nie goa tylko Shake of the Dust - ELUDE - moje ulubione demo z "nowych czasów"

Ah już wiem skąd pomyłka, on ma ustawioną listę na kanale YT i po prezentacji karty automatycznie
włącza się GOA, przy okazji, też całkiem miłe demko ze "starych czasów" :P

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 23:00:17 przez Radek_Cz
[#6] Re: Prisma Megamix - filmy

@_arti, post #3

(...) ani też nie miksuje kanałów w modułach.


A Delfina sprzętowo miksuje kanały w modułach? DigiBoosterPro używa tylko 2 kanałów
[#7] Re: Prisma Megamix - filmy

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

A Delfina sprzętowo miksuje kanały w modułach

Tak
[#8] Re: Prisma Megamix - filmy

@_arti, post #3

ten sam efekt występuje np. przełączaniu ekranów P96 i Delfiną - pewnych rzeczy się nie przeskoczy

Nie mam tego efektu, mogę bez problemu przełączać ekrany i słuchać mp3 (Delfina Flipper, Voodoo/Radeon- P96/MEDIATOR).

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 08:11:24 przez BULI
[#9] Re: Prisma Megamix - filmy
Po raz kolejny przekonuję się, że od takich rzeczy jak: Ethernet, karty graficzne, dźwiękowe są przeznaczone duże Amigi: czyli Amigi 1000-4000. Po co pchać do Amigi 1200 desktop takie urządzonka, raz że zaczyna się tam grzać niemiłosiernie, dwa że to jest niezbyt estetyczne.

Amigi 1000-4000 mogą obsłużyć dwudziestoletnie karty dźwiękowe, które są dużo lepszymi konstrukcjami.

Ja rozumiem, że A1200 jest najpopularniejszym modelem, zaś dużych Amig u indywidualnych klientów jest mało. Ja jednakże nie będę nabywcą takiej karty z powodów które wyżej wymieniłem.

MP3 ma się stać kolejną "technologią", która pogrąży Amigę? Procesory jakie są (z reguły) w Amigach nie obsłużą dekodowania MP3, choć te zdobyły popularność mimo, że to "tylko" 10 razy mniejsze WAV, które wymagają dodatkowego dekodowania.

Najpierw były filmiki MPEG, podczas gdy Amiga ma wspaniałe technologie w rodzaju IFF ANIM, CDXL, ma moduły muzyczne. Wszystkie te technologie oferują:
  • małą objętość plików, równocześnie zapewniając:
  • szybką dekompresję.

Później nastała moda na HTML, JavaScript, które "męczą" amigowców z AmigamiOne do dzisiaj. Niestety, chyba w ferworze całej tej gonitwy za nowinkami nie zorientowali się amigowcy, że wydali już z powiedzmy 20 tys. - 30 tys. na nowe "Amigi".

Amiga padła ofiarą technologii z PC. No i okazało się, że ożenek Amigi i PC nie za bardzo się udaje.

Na litość boską, jak ktoś chce pobawić się w Quake'a ma do tego PC za góra 50zł. Jeśli chce pograć sobie w Cannon Fodder, poczuć miękkie klawisze pod palcami i posłuchać terkotu stacji dyskietek ma Amigę za 400zł. Nawet komputer do surfowania po internecie to koszt 50zł dziś. Proste?!

Wielka szkoda, że Amiga nie pozostała jako platforma retro. Byłoby to dla niej z pożytkiem. Po co męczyć Amigę tymi quasi-technologiami, w ramach drogiego hobby? Litości.
[#10] Re: Prisma Megamix - filmy

@Hexmage960, post #9

Bo jest fajnie ? Bo mozna ? Plus tysiac innych powodow.
[#11] Re: Prisma Megamix - filmy

@Hexmage960, post #9

Stawianie A1000 przy A4000 w celu rozbudowy jest cokolwiek śmieszne, większa niż w A500 obudowa to nie wszystko.

Dlaczego nie chcesz uszanować tych którzy na swoich A500 czy A1200 chcą zrobić więcej niż ty ?
Nie każdemu wystarczy golas robiący za antyczną konsolę do gier.

Porównywanie MP3 do modułów czy filmów w MPEG do ANIM to jak porównanie normalnego filmy do czarno białej kreskówki, obejrzeć czy posłuchać się da ale obejrzeć i posłuchać koncertu na tym orkiestry filharmonicznej na pewno nie. To dlaczego krytykować tych którzy mają radochę z obejrzenia i odsłuchania tego na swojej Amidze zamiast na wszechobecnym pececie ?

Gdyby Amiga została tylko platformą retro to leżała by w szafach czy pawlaczach jak większość ośmio bitowców, a tak to spora ich część stoi na stale na biurkach podpięta do monitorów i sieci (komputerowych), zamiast przez pół godziny wygrzebywać ją i instalować gdzieś na stole podchodzisz, włączasz i korzystasz, przepraszam, tacy jak ja podchodzą,włączają o korzystają. Tak bardzo przeszkadza ci taka wygoda i możliwości ?


Pozdrawiam
[#12] Re: Prisma Megamix - filmy

@BULI, post #8

Ja akurat z Picasso 2 miałem taki problem. Obstawiam, że było to coś w ustawieniach samego Picasso (ENV) ale nie drążyłem tematu.
[#13] Re: Prisma Megamix - filmy

@sand, post #10

Powód główny jest taki iż wielu mówiło że na amidze się nie da !
To było denerwujące.
To przypomina czasy kiedy mówiono że na Amidze gry 3D nie pójdą
A okazało się że poszły, Quake 1 i 2 nawet, fakt że z ograniczeniami ale dało się.
Podobnie z MP3. Pecet na tej fali jechał długo. "Nie da się, bo masz za wolny, kup nowy komputer"

Szczerze, mineło 20 lat i gdyby powstała karta o możliwościach Rassbery Pi podpinana pod klapkę w Amidze 1200, to mielibyśmy normalny "dzisiejszy" komputer" z Lanem, USB, lepszą grafą, HDMI i mocnym procem. A amiga robiłaby za "porty" i klawiaturę i daloby sie o wiele więcej...
Miejsca pod klapką jest aż nadto...
[#14] Re: Prisma Megamix - filmy

@RadoslawF, post #11

Dlaczego nie chcesz uszanować tych którzy na swoich A500 czy A1200 chcą zrobić więcej niż ty ?
Nie każdemu wystarczy golas robiący za antyczną konsolę do gier.

Mnie chodziło o to, że A1200 w obudowie Desktop nie jest przeznaczona do dodawania rozszerzeń typu karta muzyczna. Trzeba zadowolić się tym, co jest w środku. A jeśli ktoś chce rozbudowy o karty na Zorro niech sobie kupi dużą Amigę.

MPEG można przyrównać do CDXL. ANIM zaś jest bardzo efektywne, gdy rejestruje się animację, gdzie jest statyczne tło i poruszające się obiekty - czyli to z czego słynie Amiga już od pokazu Amigi 1000. Podobnie MOD - bardzo efektywne, gdy muzyka składa się z powtarzających się nut.

Teraz rejestruje się głównie w MP3 i MPEG - to jest pójście na łatwiznę, niewykorzystanie mocy komputera. MOD i CDXL mogą - w mojej opinii - konkurować z tymi formatami bez problemu w dzisiejszych czasach. Jest coś, co ma Amiga, a co nie mają PC.
[#15] Re: Prisma Megamix - filmy

@Voyox, post #13

Ciekawy pomysł. Jakby to było elegancko zrobione - czemu nie?
Dla mnie Amiga 1200 to komputer retro, i jeśli kiedyś kupię to właśnie tak chciałbym go wykorzystywać, bez ciśnienia na kompatybilność ze współczesnym światem.
Wspomniane urządzenie z newsa - poniżej oczekiwań (wspomniana "czkawka" przy SysInfo).
[#16] Re: Prisma Megamix - filmy

@Hexmage960, post #14

Teraz rejestruje się głównie w MP3 i MPEG - to jest pójście na łatwiznę, niewykorzystanie mocy komputera. MOD i CDXL mogą - w mojej opinii - konkurować z tymi formatami bez problemu w dzisiejszych czasach. Jest coś, co ma Amiga, a co nie mają PC.


Z całym szacunkiem, ale żyjesz nie tą dekadą. Nie rozumie, gdzie się "idzie na łatwiznę" prezentując materiał w mp3, czy mpeg?
Żeby uwidocznić twoje zacofane podejście dam przykład... amigowy, żeby był namacalny.
Stwórz moduł DBMa na 128 ścieżkach z czego - powiedzmy - 8 ścieżek będzie mocno "jechać" na efektach, a następnie spróbuj odsłuchać tenże na 060 z poziomu trackera. Zapewniam cię, że zadusi najszybszą kartę z 060. Odsłuchanie mp3 na 060 już nie będzie problemem. Pomijam już fakt bezsensownego porównania - MOD vs MP3, czy CDXL vs MPEG - te formaty zapisu praktycznie nie mają ze sobą nic wspólnego poza tym, że reprezentują kontener określonych danych (w tym wypadku dźwięk bądź animację).
To samo tyczy się PC - stwórz utwór np. w Abletonie i następnie rozpowszechniaj tenże w projekcie tego programu.
[#17] Re: Prisma Megamix - filmy

@Hexmage960, post #14

Jest/była karta muzyczna (graficzna też) projektowana do desktopa, dlaczego ktoś miałby się zadowolić tylko tym co fabryka włożyła do środka ? dlatego że ty masz takie zdanie ? A jak ktoś lubi to przełoży sobie A1200 do towerki i może korzystać ze slotów zorro czy PCI.

MPEG oczywiście można przyrównać do CDXL na takiej zasadzie jak przejazd rikszą z przejazdem porszakiem, przejechać można i jednym i drugim, fajne wrażenie oba pojazdy zostawiają. Ale użytkowo to riksza jak i CDXL zostaje w tyle i ma raczej niewielką użyteczność przy podanej konkurencji.

MOD i CDXL mogą współistnieć bo mają swoją głęboką niszę, konkurować nie mają szans.


Ppozdrawiam
[#18] Re: Prisma Megamix - filmy

@Hexmage960, post #9

Człowieku czy oni wydają twoje pieniądze?
[#19] Re: Prisma Megamix - filmy

@BULI, post #7

Tak


Obawiam się, że mylisz miksowanie z resamplerem. 4 kanały na 030 i już nie da się używać systemu
[#20] Re: Prisma Megamix - filmy

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #19

U mnie DelfinaLite miksuje do 20 kanałów. Pytanie czy poprzez AHI robi to DSP karty, czy AHi po prostu obsługuję kartę ale za miksowanie odpowiada 060ka.

Tutaj masz przykład na 18 kanałach:

Dubius - Machines of madness
[#21] Re: Prisma Megamix - filmy

@Deftronic/..., post #20

Delfina miksuje kanały sprzętowo via DSP jeśli program korzysta z mechanizmów AHI do miksowania. Na 100% robi to np. NotePlayer AHI w EaglePlayerze. Oczywiście niektóre programy korzystające z AHI i tak mają własne procedury miksowania...

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 20:22:40 przez strim_
[#22] Re: Prisma Megamix - filmy

@strim_, post #21

OK, dzięki za info. Nie byłem pewien czy DSP nie leży odłogiem i AHI z niego nie korzysta. Aha, te do 20 kanałów to jest u mnie po przetaktowaniu DSP do 56Mhz (jest programik dla Delfiny który to robi).

Na filmiku odtwarzam moduł akurat pod Hippo, ale normalnie korzystam z DeliTrackeraII, który także ma wtyczki pod AHI i o ile dobrze pamiętam jakieś swoje dedykowane Delfinie (pod DeliTrackerem da się - jeśli się nie mylę - odtworzyć 28 kanałowy moduł z dema "DOPE" Complexu).

Co do samej Prisma Megamix - to jednak rozczarowanie. Liczyłem na coś innego.
[#23] Re: Prisma Megamix - filmy

@Deftronic/..., post #22

Nie byłem pewien czy DSP nie leży odłogiem


Przecież nawet w recenzji o tym pisałem kiedy DSP jest używany i do czego... Ta kwestia akurat we wszystkich modelach Delfiny wygląda identycznie.
[#24] Re: Prisma Megamix - filmy

@strim_, post #23

Niestety nie czytałem tego artykułu. Musiał mi jakąś umknąć. Temat DelfinyLite zgłębiałem parę lat wcześniej i między innymi tutaj na PPA, dowiedziałem się że problemem w odtwarzaniu większej ilości kanałów, jest 8 bitowa szyna pamięci podręcznej na karcie i niewielka ilość tejże. Art zaraz czytnę.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 21:40:48 przez Deftronic/...
[#25] Re: Prisma Megamix - filmy

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #19

Widzę, że strim już wyjaśnij kwestię.
Ograniczeniem w przypadku Delfiny Flipper jest wąskie gardło portu zegara- niestety, takie rozwiązanie znacząco zmniejsza ilość miksowanych kanałów- szkoda bo sama karta mogłaby znacznie więcej.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 07:56:10 przez BULI

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 07:59:10 przez BULI
[#26] Re: Prisma Megamix - filmy

@strim_, post #23

A jak kwestia nowego szybszego portu zegara, o którym kiedyś wspominałeś (i chyba lotharek coś robi w tej kwestii)?
[#27] Re: Prisma Megamix - filmy
Czyli ta karta w stosunku do Delfiny to żadne "cudo"...
[#28] Re: Prisma Megamix - filmy

@Hexmage960, post #9

Procesory jakie są (z reguły) w Amigach nie obsłużą dekodowania MP3


Moja A1200 z AGA ma 040/MHz i bez problemu można posłuchać mp3 w 14bit i 22.05 kHz, w stereo. Po ustawieniu priorytetów, spokojnie można w tym czasie przeglądać coś na IB lub ircować.

Tak czy inaczej przydałaby się taka dodatkowa płytka umożliwiająca słuchanie mp3 w pełnej jakości, bez zajętości procesora, a tymbardziej OGG, który jest poza zasięgiem 040, a także PPC na systemie 3.x - po prostu nie ma oprogramowania.
Gdyby taka płytka kosztowała do 199 zł, to bym chętnie kupił. Tak czy inaczej cena okaże się pewnie na poziomie 600-1000 zł.
[#29] Re: Prisma Megamix - filmy

@Andrzej Drozd, post #28

Ja wiem, ze 68040 ma ogromna moc. Nie budowano by przeciez zlozonego,
wielozadaniowego systemu AmigaOS na niewlasciwym procesorze.

Sporo czasu minelo od plajty Commodore. Teraz AmigaOS rozwija sie
w niewlasciwy sposob moim zdaniem.

Teraz tylko porty z obcych systemow,
to dlatego wszystko tak sie slimaczy (i programy, i postep).

Lecz coz poradzic, teraz AmigaOS jest tworzony przez paru zapalencow
z firmy Hyperion, nie ma co liczyc, by zachowano atuty systemu AmigaOS.
W mojej opinii zostaly one zaprzepaszczone. No, ale plajta Commodore
i smierc Jaya Minera zrobily swoje.

@Lokaty

Piszac, ze MP3 i MPEG to pojscie na latwizne mialem na mysli to, ze
nie dba sie juz o przestrzen majac jej az nadto. Terabajtowe twarde dyski
pomieszcza tyle danych, ze juz nie wazna czy sa one skompresowane, czy nie.
To jest wlasnie pojscie na latwizne. Formaty z Amigi dbaja o to, by
dane byly wlasciwie skompresowane, zeby nie zajmowaly za duzo przestrzeni
i zeby czas dekompresji byl w granicach rozsadku. To jest oczywiscie moja opinia.

Pozdrawiam!
[#30] Re: Prisma Megamix - filmy

@Hexmage960, post #29

Upraszczasz poraz kolejny. To, że dane obecnie są obszerniejsze, wskazuje jedynie na to, że najczęściej reprezentują poziom wysokiej jakości, której jakikolwiek format pochodzący bezpośrednio z naszej platformy nie zagwarantuje. W żaden sposób nie jest to też pójście na łatwiznę. Algorytmy kompresujące np. obraz - typu H.264 - są bardzo złożone i wymyślne, gdzie jakiekolwiek rozwiązanie z przełomu lat 80/90 nie ma możliwości startu do nich.
Nawet "nasz" CDXL jest cienki jak dupa węża, dla porównania cytat z wiki:

"A CDXL stream at 300 kB/s (equivalent to 256×128 at 12 frame/s) allows approximately 36 minutes of video to fit on CD-ROM. In comparison, a Video CD encoded in MPEG-1 format allows approximately 72 minutes of 352×288 (PAL) 24-bit color video at 25 frame/s"

Oczywiście wymaga to większej mocy, ale to tylko jest dowodem na to w jakim beznadziejnym kierunku poszło Commodore z rozwojem Amigi, nie dotrzymując kroku reszcie. Dlatego cieszę się, że można mieć w miarę nowoczesny sprzęt z amigowym "flow". Tradycja dzięki temu jest kontynuowana, a wyobrażanie sobie czego nie mamy dzisiaj ("a mogło by być") jest bezsensowne. Czasy się zmieniły, dlatego jest mniej autorskich rozwiązań w naszym środowisku i po trochu się z tego cieszę (filmów w CDXL jaki znamy nie chciałbym oglądać w roku 2014).

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 12:26:43 przez Lokaty
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem