Komentowana treść: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci
[#1] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci
Niniejszym (jakże oficjalnie) wszystkim głosującym dziękuję za uznanie. Bardzo się cieszę, że podobało się i obiecuję solennie więcej i jeszcze lepiej, a słów na wiatr nie rzucam. Niestety nie udało mi się na tyle okroić kilku kompozycji z których jestem o wiele bardziej zadowolony, żeby mogły trafić do kategorii 15.99 (jednemu z nich zabrakło dwóch kB, ale zubożony nie brzmiał jak należy).
Wszystkich zainteresowanych posiadaczy prawdziwego sprzętu proszę o ściągniecie muzyki w formacie oryginalnym i przesłuchanie pod PT 2.3A, wtedy będziecie mieli pełnię wyobrażenia o danym module, bo zostały one skonwertowane do MP3 za pomocą programu OpenMPT, więc niekoniecznie brzmią jak w oryginale :).
Wszystkie wystawione przeze mnie do konkursu utwory są oczywiście w 100% mojego autorstwa, łącznie z samplami tworzonymi praktycznie od zera. Nie są to nowe produkcje pisane specjalnie na konkurs, bo nie było takiego wymogu, ale obiecuję wszystkim, że do kolejnej edycji napiszę "świeże" kompozycje.
To jest takie moje małe "zaistnienie" (ponowne) na scenie Amigi i bardzo się cieszę, że uzyskałem tyle głosów. Solennie obiecuję, że nie poprzestanę na tym i już zaraz zabieram się na pisanie nowych kawałków :).
Grooveboxowi gratuluję zajęcia I miejsca w kategorii multichannel. W kolejnej edycji też mam zamiar w niej wystartować, jak również w nowej kategorii opisanej w newsie.

PS Jeżeli ktokolwiek z Was potrzebowałby muzyki chipowej do swojej gry/intra/dema, zapraszam do współpracy, proszę pisać na PW.
[#2] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Drakon, post #1

Proponuję też nową kategorię - 8kB.
[#3] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Drakon, post #2

Kategoria 8 kB to prawie to samo co 16 kB, większej drobnicy nie ma co robić, bo każe się że zabraknie modułów dla jednej lub drugiej kategorii.

Mam za to pewny pomysł. Podczas głosowania w kategorii 15.99 będzie opisana wielkość modułu.
Dodatkowo można tą kategorię uatrakcyjnić: moduł poniżej 7.99 kB już na starcie otrzyma 2 pkt. Moduł poniżej 3.99 kB otrzyma 4 pkt.
Co o tym myślicie?
[#4] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Andrzej Drozd, post #3

Jestem za.
[#5] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Drakon, post #1

Wszystkich zainteresowanych posiadaczy prawdziwego sprzętu proszę o ściągniecie muzyki w formacie oryginalnym i przesłuchanie pod PT 2.3A, wtedy będziecie mieli pełnię wyobrażenia o danym module, bo zostały one skonwertowane do MP3 za pomocą programu OpenMPT, więc niekoniecznie brzmią jak w oryginale :).

Sugeruję konwersję do MP3 za pomocą UADE. To jest bardzo dobry odtwarzacz, działający na zasadzie emulacji procesora M68k i Pauli i uruchomienia oryginalnego amigowego replayera.
[#6] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Krashan, post #5

Nie ma emulacji doskonałej. Poza tym w części (przynajmniej moich) utworów jest spora ilość makroinstrukcji, dlatego sugeruję użycie prawdziwego sprzętu...
[#7] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Drakon, post #6

W następnym konkursie moduły będą zgrane bezpośrednio z Amigi i PT na peceta za pomocą kabelka chinch-minijack. Stare mp3 także zostaną wymienione na "naturalne". Całość będę także magazynował w wave, ponieważ być może za jakieś 2 lata zrobimy PPA Music Award, w którym wybierzemy około 15 najlepszych modułów ze wszystkich konkursów, wsypując je do jednego worka. Być może wytłoczymy jakąś płytę muzyczną z tej okazji, poszukamy sponsorów...zobaczymy co przyniesie przyszłość. :)
[#8] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci
No fajnie, gratuluję zwycięzcom i życzę dalszego rozwoju (Twórcom/ formule konkursu)OK
[#9] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Andrzej Drozd, post #7

Gdy już wspomniałem o PPA Music Award, to w końcu zaświeciła mi się lampka logistyczna na temat sprawiedliwości w związku z głosowaniem. Jest jeszcze czas? Absolutnie nie ma, przynajmniej w moim subiektywnym postrzeganiu sytuacji. Ponieważ jeżeli rzeczywiście dojdzie do PPA Music Award, to sprawa będzie niebagatelna i trudna, więc warto się znią oswoić już teraz i...wybrać najlepsze dobro. Wbrew powiedzeniu "wybarać najlepsze zło".pomysł

Proponuję 5 etapów głosowania na przyszłych zwycięzców.

1. Wybór użytkowników PPA. (będą ważne głosy tylko użytkowników znanym redakcji (aby wykluczyć atak klonów)).
2. Przejście wyników głosowania "przez" opinie redakcji.
3. Wybrana muzyka "przejdzie" dodatkowo przez opinię profesjonalnego muzyka, który odsłucha także muzykę nie przyjętą do płyty CD.
4. Całość następnie wróci do kolejnego rozpatrzenia wyników przez użytkowników. Tylko użytkowników zarejestrowanych nie później niż po ogłoszeniu 3 konkursu muzycznego PPA.
5. W razie "awarii" będzie możliwa dodatkowa płyta muzyczna, choć tą wolałbym "poświęcić" na muzykę z kategorii MP3. Tak, muzyka modułowa nie będzie wrzucana do jednego worka z kategorią MP3.

Co o tym obywatele myślita?szeroki uśmiech
[#10] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Andrzej Drozd, post #9

Wszystko ok, tylko zastanawia mnie co to znaczy (i kim będzie) "profesjonalny muzyk"? Masz na myśli kogoś ze sceny czy raczej kogoś zupełnie niezwiązanego z muzyką amigową?
[#11] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Drakon, post #2

Jesli chodzi o nowe kategorie, to przydalaby sie raczej kategoria typu najlepsza konwersja MIDI na ProTracker. Muza (najlepsza) bylaby uzywana w portach gier Amigowych typu Heroes of Might and Magic 2 czy porty NovaCoder-a lub Lantus-a.
[#12] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Krashan, post #5

A co powiesz na temat darmowego programu OpenMPT pod Windows? Bardzo ładnie odtwarza muzykę (w moim przypadku karta muzyczna SounBlaster Z i głośniki Logitech Z906). Program również umożliwia zapis plików oprócz do mp3 to jeszcze do wav, flac, ogg. Odtwarza wiele formatów plików amigowych i nie tylko, a nawet te spakowane xpk. Również właśnie w formacie digi i dbm: link. Oczywiście też można tworzyć moduły samemu.
[#13] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@gilban, post #12

Przeczytaj raz jeszcze mój post, ale powoli ;)
[#14] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Don_Adan, post #11

Wszystko fajnie, ale nikt nie wie o co chodzi z MIDI w amigowym konkursie muzycznym. Proszę o więcej szczegółów :)
[#15] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Drakon, post #10

"Profesjonalny muzyk" jest producentem i aranżerem, który pracuje w jednym z profesjonalnych katowickich studiów muzycznych. On ustali kolejność modułów oraz prawdopodobnie doda "20-30% mono" do modułów, aby można ich było słuchać w słuchawkach.
Nie da się ukryć, że trzeba będzie zrobić mastering i końcowy miks muzyki która ukaże się na płycie muzycznej. Głównie chodzi o dodanie minimalnego "mono" oraz ustandaryzowanie głośności i częstotliwości wszystkich modułów, aby brzmiały jak z jednej płyty. Ten materiał później wróci na forum i autorzy oraz forumowicze potwierdzą czy ten miks nadaje się na płytę muzyczną. Sam bym to mógł zrobić, ale ja jestem tylko muzykiem rockowym i mogę tak się bawić nad domowymi produkcjami, a nie Waszymi. Musi być profesjonalnie.
Ale to jest przyszłość. :)

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 02:10:04 przez Andrzej Drozd
[#16] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Andrzej Drozd, post #14

Chodzi o przepisanie i o przesamplowanie muzyki w formacie MIDI do MOD. Jak wyżej z Heroes of Might and Magic 2. Nie lada wyczyn. I tutaj generalnie potrzeba ludzi o sporej wiedzy w tym temacie. Robota skrupulatna i czasochłonna. Nie obejdzie się bez użycia narzędzi na grzybie. Sam pracuję nad jednym z utworów i jest to bardzo skomplikowane zadanie. Raczej na kategorię konkursową się nie nadaje bo szczerzę wątpię, żeby się komuś chciało w tym rzeźbić specjalnie na konkurs. pokłony

Jeśli mi się uda przerobić tak jeden utwór nie omieszkam napisać w strefie twórców: jak, w czym i ile czasu mi to zajęło. Ale to po upragnionym urlopie i to będzie początek sierpnia.

Pozdro.
[#17] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Drakon, post #6

Poza tym w części (przynajmniej moich) utworów jest spora ilość makroinstrukcji, dlatego sugeruję użycie prawdziwego sprzętu...

Co rozumiesz przez makroinstrukcje w ProTrackerze?
[#18] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Krashan, post #17

Tak mówiono potocznie na "efekty" ProTrackera w latach 90. (Axx, Cxx, Exx itd.)
[#19] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci
Skoro chcecie zrobić kategorię MP3, zróbcie także kategorię "tracker". Trackery wypączkowały z Amigi na inne komputery, a na PieCach rozwinęły skrzydła dzięki 16 bitom oraz wielu dodatkowym ścieżkom, których niestety nie doczekaliśmy w Amidze od Commodore. Nie zmienia to jednak faktu, że muzyka trackerowa na PC zachowała swój charakter amigowy.

Niech każdy interpretuje to jak chce, np. że się obraziłem , ale ja raczej nie wezmę już udziału w konkursie, po ostatnich perturbacjach w oddawaniu głosów w konkursie, ich późniejszym liczeniu i w zasadzie mojej kompromitacji pod kątem "osiągniętych wyników", ale może innych zachęcicie.
[#20] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Duracel, post #19

Nie będzie kategorii "tracker". Swoje pecetowe moduły spróbuj przekonwertować do formatu DigiBoostera lub dodaj amigowy akcent i weź udział w kategorii MP3.
[#21] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Andrzej Drozd, post #20

Nie będzie to nie będzie... spoko

Tak przy okazji, jaki serwis polecacie do udostępniania linków swoich utworów mp3 z możliwością natychmiastowego odsłuchu takiej mp3 bezpośrednio na stronie?
[#22] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Duracel, post #21

https://soundcloud.com
[#23] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Andrzej Drozd, post #20

@Andrzej, ja bym na Twoim miejscu nie robił dodatkowych kategorii. Wręcz przeciwnie zredukował kompo do 16kB/chiptune i 99kB mod i to wszystko. Niech w tych "bazowych" kategoriach ludzie się wyżyją twórczo, a nie - tutaj parę utworów, tutaj parę i tutaj i tak szczerze... podniosą nieco poziom, bo... niech mnie ktoś poprawi, ale osobiście mocno wątpię aby w "złotych" czasach amigowskich na szanowanym party przez selekcję przeszło więcej niż ze 3 utworki ze wszystkich edycji forumowego konkursu. Nie chcę tu nikogo oceniać personalnie, ale po prostu posłuchajcie sobie stuffu z lepszych imprez lat 1990-99 i najzwyklej w świecie porównajcie...

Nie wiem czy ten konkurs ma promować Amigę wraz z jej najbardziej rozpoznawalnym wkładem do świata muzyki (Protracker i te sprawy) czy muzykę samą w sobie czy też może twórców...

Czy chcemy tutaj się nieco "pobawić" czy faktycznie podążyć do jakiegoś celu...

Mp3, nawet z użyciem wyrazu Amiga, to krótko mówiąc nie ta planeta i całkowite rozmycie idei jaka przynajmniej według mojej świadomości przyświecała konkursowi.

To oczywiście tylko moje zdanie...
[#24] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@mccnex, post #23

Mp3 to tylko rozszerzenie pliku, tak samo mogło by być IFF czy może SONIX.


"czy faktycznie podążyć do jakiegoś celu..." można było w latach "1990-99" później nadeszły lata 2k i zostało tylko "się nieco "pobawić""

Bo co jeśli ktoś posiada cztery Amigi i np: odpali OctaMED połączy je w midi i puści razem to w jakim formacie ma nadesłać prace.
[#25] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@mccnex, post #23

Wręcz przeciwnie zredukował kompo do 16kB/chiptune i 99kB mod i to wszystko.

Tylko jeszcze nie zapomnijcie zmienić nazwy konkursu na "Forumowy Konkurs Muzyki Chiptune". Jak mam się ściskać w 4 kanałach, bo mccnex kocha ProTrackera i Amigę 500, to cóż, podziękował.
[#26] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Krashan, post #25

Dodajmy jeszcze kategorię dla chcących zaistnieć na PPA grającym na kobzach tradycyjnym Szkotom, bo oni tylko potrafią dmuchać w swoje instrumenty i na nic im ni to trackery ni to mp3 na pecetach i innych sprzętach...

Jak mam się ściskać w 4 kanałach, bo mccnex kocha ProTrackera i Amigę 500, to cóż, podziękował.


Zróbmy kompot z możliwością użycia do 256000 kanałów i dowolnego sprzętu a nawet dopuśćmy do pomocy uczestnikowi dowolną ilość pomagających i współpracujących z nim innych muzyków. Będzie łatwiej, każdy będzie mógł wystartować i zaowocuje to z całą pewnością mnóstwem zajefajnej muzyki amigowskiej w każdym calu.

Kolego...

To nie mój konkurs, nie moja piaskownica i nie ja ustalam reguły gry. Nie jestem ani jakąś wyrocznią ani nawet żadnym autorytetem. Zabrałem jedynie głos na publicznym forum. Nie podoba Ci się to trudno. Możesz szydzić ze mnie i z mojej miłości do Amigi 500 (btw. co Ci do tego?) i 4 kanałów, ale nie zmienię z tego powodu swojego zdania. Dla mnie i dla wielu najbardziej amigowskim wątkiem muzycznym w historii świata będzie właśnie 4 kanałowy Protracker. I to powinno być w/g mnie rozwijane. Ty i ktokolwiek inny możecie sobie uważać cokolwiek innego sobie chcecie...

Twoje podejście kojarzy mi się w jakimś stopniu z tym co w połączeniu z innymi czynnikami zabiło ducha sceny i rywalizacji (a najbardziej fajna zawsze była ta z samym sobą). Czyli - po co mam się męczyć na 4 kanałach, jak mogę mieć 256. Po co mam robić cokolwiek na A500 skoro mam A1200/060. Po co mi A1200/060 skoro mogę mieć peceta. A jak na pececie będzie mi za wolno chodzić to sobie dokupię RAM-u, zmienię procka, kartę itp. itd.

Whatever happens, to tylko moje zdanie i powtarzam: Zrobicie co zechcecie. Posłuchajcie sobie tylko party stuffów 4ch z dobrych czasów, to zobaczycie jak daleko jesteście z modułami za... [i tu sobie każdy wpisze party/ksywy itd.]

Adieu

@Amizet... miałem coś Ci napisać dla zabawy, ale mi się odechciało.

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 00:56:46 przez mccnex
[#27] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Krashan, post #25

Słuszna uwaga. Albo trzeba komkurs odpowiednio nazwać albo zrobić dwie kategorie.
[#28] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@mccnex, post #26

No tak, od razu zaraz przegięcie w drugą stronę, opowieści o kobziarzach i wylewanie gorzkich żali. Przecież Amiga parła w stronę trackerów wielokanałowych, gdy tylko uzyskała trochę niezbędnej do tego mocy obliczeniowej. Chcesz wyrażać "amigowość" modułów przez ilość kanałów? Może jeszcze dodaj do tego warunek używania sampli w nieśmiertelnych 8363 Hz. Bo skoro komuś zależy na jakości to znaczy, że jest nieamigowy. Tak zwany złoty standard ProTrackera wynikł tylko i wyłącznie z możliwości sprzętowych pięćsetki. Były cztery kanały DMA, to się grało na czterech, bo, jak się na początku wydawało, 68000 @ 7,19 MHz był za słaby na jakąkolwiek programową syntezę. Rozwój softu i sprzętu spowodował, że dało się więcej. Idąc Twoim tokiem rozumowania, autorzy DigiBoostera 1.x, OctaMeda i kilku innych trackerów byli antyamigowcami i niszczyli scenę . Scenowi muzycy, którzy wyszli poza 4 kanały (na przykład Jazzcat, Ijon Tichy, MaXyM, Timer, XTD tudzież - że ograniczę się do kilku polskich muzyków) też tą scenę według Ciebie niszczyli... Nie widzę tu żadnej logiki.

To nie mój konkurs, nie moja piaskownica i nie ja ustalam reguły gry.

I tego się trzymajmy.

Posłuchajcie sobie tylko party stuffów 4ch z dobrych czasów, to zobaczycie jak daleko jesteście z modułami za...

Za Tobą? Każdy narzekający może podnieść poziom kolejnej edycji. Nic tak nie poprawia warsztatu jak mocna konkurencja.
[#29] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@mccnex, post #23

Wiesz...nie będzie redukcji kategorii. Wszystkie promują Amigę i każdy znajdzie coś dla siebie.
Kategoria 15.99 kB skupia elitę. Dodatkowo promowane będą moduły poniżej 7.99 kB i jeszcze bardziej poniżej 3.99 kB. Kategoria 99.99 kB skupia "normalne" moduły. Powyżej 99.99 kB to multichannel, czyli stawiamy na moduły jak najlepszej jakości oraz promujemy naszego amigowego DigiBoostera oraz wcześniejsze perełki typu Octamed Sound Studio, itd.
Natomiast kategoria MP3 skupi Wszystkich - muzyka "musi" być o Amidze i to jest najpiękniejsze. Nie każdy potrafi stworzyć moduł, ale każdy może wziąć udział w konkursie w tej kategorii. Ja mam nadzieję że kiedyś w tej kategorii usłyszymy jakiś profesjonalny zespół/wykonawcę, który będzie promowany w radiu oraz innych mediach. To tylko marzenia, ale kto wie.
Ja swój pierwszy moduł w życiu zrobiłem rok temu w maju i wciąż idzie mi na 2+ lub -3. Jeszcze pięć lat nauki lub więcej aby dojść do normalnego poziomu. Natomiast łatwiej będzie mi zagrać na gitarze, nagrać to i wziąć udział w kategorii MP3.
Gdyby nie pewien news na PPA, to w ogóle nie byłoby pomysłu na kategorię MP3. Myślę że ta kategoria przyniesie wiele pozytywnych emocji.
Amiga RULEZ! szeroki uśmiech
[#30] Re: Czwarty Forumowy Konkurs Muzyczny PPA - wyniki i laureaci

@Krashan, post #28

A ja tam jestem za MCCNEXem. Moim zdaniem Andrzej Drozd chce na siłę podnieść poziom konkursu tworząc dodatkowe kategorie. Przepraszam, ale MP3 z samplem "Amiga"? Rozumiem, że to ma przyciągnąć profesjonalnych grajków do konkursu, którzy, bez względu na użyte środki, mogą sobie stanąć do konkursu?

Jako dowód, że w 4 kanałach można się rozwijać jest np. Olof Gustafsson, świetny muzyk, wirtuoz, który dziś, jako 40 latek bardzo ciepło wspomina Amigę.

Ty zaś wspominasz wyjątkowo nieciepło Amigę, wytykając Pauli jakieś niedociągnięcia, o których nikomu się wówczas nie śniło. Można zresztą tak odróżnić profesjonalistów od amatorów. Ci drudzy zawsze szukają przyczyn nie u siebie, ale gdzieś na zewnątrz, co można doświadczyć podczas czytania forów internetowych.

Myślę też, że Mccnex chce wychwycić nowe talenty amigowe przez promocję tych rozwiązań muzycznych. Bo one są kwintesencją Amigi. Bardzo długo jakoś nikomu nie wyobrażało przenosić się na karty muzyczne, celem zwiększenia liczby kanałów.

Zresztą to kolejna niepotrzebna kłótnia między użytkownikami NG a Classic. Ci drudzy są zawsze na straconej pozycji. Ci pierwsi mimo to, sięgają po argumenty poniżej pasa. Tak nie można.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem