Komentowana treść: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!
[#1] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!
Czy ktoś podjąłby się złożenia karty w Polsce? https://github.com/MHeinrichs/A500-GraKa
[#2] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!
No i super! OK

Ja niestety nie mogę pozwolić sobie w tej chwili na to cacko. Ale z przyjemnością poczytam doświadczenia szczęśliwych nabywców tej karty graficznej dla Amigi! OK

Pytanie: czy żeby mieć turbo i kartę graficzną w A1200T trzeba mieć jakiś adapter Zorro II?
[#3] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #2

W grę wchodzi chyba tylko przełożenie do Towera i sloty Zorro. Ewentualnie BPPC i BVision.
[#4] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Jenot, post #3

W grę wchodzi chyba tylko przełożenie do Towera i sloty Zorro.

Tak, zdaję sobie sprawę, że obudowa Tower jest potrzebna. Mam Amigę 1200 w wieży Infinitiv. Moje pytanie dotyczy tych slotów Zorro: gdzie to nabyć?

I czy współdziała to z Blizzardem 1230/1260?
[#5] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #4

[#6] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Jenot, post #5

Dziękuję. O, nawet dostępne!
[#7] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@PrzemasIII, post #1

Ja robię te karty, mam trochę płytek drukowanych na stanie. Niestety, mam bardzo dużo zajęć dodatkowych (a raczej głównych, bo z czegoś trzeba żyć) i powoli dosyć to idzie... może dziś się zmobilizuję, bo mam dwa egzemplarze prawie zrobione.
Tu jeden z wykonanych przeze mnie egzemplarzy:


A tu inny:


A karta sprawuje się całkiem fajnie, wg testów w niektórych operacjach jest szybsza od CV64. Wąskim gardłem jest ZorroII, ale tego nijak nie przeskoczymy.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 14:12:36 przez wali7
[#8] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@wali7, post #7

To raczej sposób instalacji w A1200 jest "wąskim gardłem". Za dużo przejściówek. W A4000 (i pewnie A2000/3000 też) taka karta pewnie działa w pełni swoich możliwości.

W każdym razie to chyba jedna z najlepszych kart graficznych dostępnych dziś dla Amigi. Mylę się?

Ja w każdym razie póki co działam na karcie graficznej zwanej AGA.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 14:26:10 przez Hexmage960
[#9] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #8

Zależy, co rozumiesz przez "dostępne" PicassoIV było ostatnio na Amibay kilka razy.
Poza tym, Mediatora i Radeona można kupić od ręki.
[#10] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #8

Wąskim gardłem jest ZorroII, gdzie przepustowość wynosi około 4.5 MB/s. Nie ma znaczenia, czy to jest A1200, A500 (z płytami ZII), A4000, czy GBA1000, w każdym przypadku transfer danych do/z karty jest tak samo kiepski. Tyczy się to każdej jednej karty ZorroII, czy to EGS Spectrum (beznadziejna karta), czy PicassoIV działające w trybie ZII. DCE swego czasu wymyśliło tzw. FastZorroII, gdzie magistrala jest taktowana szybciej, ale można z tego skorzystać tylko z CV64/3d zrobionymi przez DCE, we współpracy z którymś tam modelem slotów ZII (dla A1200) Elboxu.
Sama karta PicassoII++ nie ma wiele wspólnego z PicassoII, ja bym ją raczej nazwał PicassoIII - dużo lepsza od dwójki i trochę gorsza pod względem osiągów od czwórki (w trybie ZII, bo każda karta w trybie ZIII rozkłada dowolną kartę ZII na łopatki). Ma dużo lepszy chip - GD5434 (taki jak w Picollo SD64) - jest on w pełni 64 bitowy (bardzo szybki blitter), ma też dużo lepszy PixelClock (w oryginalnej Picasso II nie sposób osiągnąć normalnego odświeżania przy trybach 16 i 24 bity, tutaj bezproblemowo). Do tego można mieć 4 MB VRAM, z tym że ta wersja konstrukcji Matzego ma 2 MB (prototyp miał 4 MB, ale Matze z dyskusyjnych... moim zdaniem... powodów zdecydował się na obcięcie do 2 MB).
[#11] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!
Tytułem sprostowania - ten 64 bitowy dostęp do pamięci oznacza, że chip graficzny GD5434 ma 64 bitową magistralę pamięciową, Motorolka ma do tej pamięci taki dostęp jak do każdej innej karty ZII - przez 16 bitową magistralę.
Jak pisałem wcześniej, karta z PicassoII nie ma właściwie nic wspólnego, chodzi na własnych sterownikach pod systemem Picasso96, do Cybervision sterowników nie ma (nie da się wykorzystać tych od PicassoII, bo to zupełnie inna konstrukcja).
[#12] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@wali7, post #10

A jaka przepustowość by Was satysfakcjonowała?

Dlaczego nie zrobiliście po prostu nowej konstrukcji bazującej na dotychczasowych kartach? Tu nie chodzi o to, by Quake chodził, tylko o to, by grafika chunky była szybka i wyświetlana na monitorze od komputerów klasy PC.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 15:30:49 przez Hexmage960
[#13] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #12

Ale przecież jest jak piszesz - nowa konstrukcja bazująca na dotychczasowych kartach. I nie chodzi o Quake'a bo ta karta nie ma żadnej obsługi 3D. A co do prędkości to miałem PicassoII na ZII w Amidze 1200, miałem CV64 w ZIII w A4000 a teraz mam Voodoo3 na Mediatorze w A4000. Skok z ZII na ZIII jest naprawdę odczuwalny ale po zmianie na Voodoo to jest rakieta. Warp3D to tylko taki miły dodatek.
Dlatego jeśli rozważasz zakup ZII i PicassoII+ to w podobnej cenie będziesz miał PCI+Radeon/Voodoo+RTL8139+SB128.
[#14] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #12

To jest nowa konstrukcja (tyle że chip stary ).
A pełnoekranowe chunky nie będzie chodzić dobrze - policz sobie ile musisz przerzucić danych przez tę magistralkę o przepustowości 4.5 MB/s. Chyba że to 8 bit i mała rozdzielczość ekranu, wtedy może i do 20 fps dobijesz. Jak już napisał Jenot, ta karta nie oferuje żadnego wspomagania 3d, jedyne co daje to brak konieczności konwersji na planar. Każdy jeden punkt sceny musi być obliczony przez CPU i przepchany przez magistralę Zorro II do VRAM. A karta robi wtedy wyłącznie za frame buffer (blitter wykorzystywany jest wyłącznie pod systemem).
Ograniczeniem jest nasza kochana magistrala ZorroII, nawet i cudowne ZorroIII w porywach osiąga 30 MB/s. A GD5434 jest kartą zaprojektowaną pod szynę VESA LB, której przepustowość przekracza 100 MB/s. Ale tu już pretensje wyłącznie do Commodore.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 15:47:10 przez wali7
[#15] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@wali7, post #14

Twórcy starych kart typu Picasso czy CyberVision 64 jakoś nie narzekali na ów transfer... Stąd moje zdziwienie.

Każdy jeden punkt sceny musi być obliczony przez CPU i przepchany przez magistralę Zorro II do VRAM.

Przecież nie potrzeba takiego transferu by np. procesor wysłał żądanie do blittera na karcie graficznej by zrobił kopiowanie obszaru. Czy o czymś zapomniałem?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 15:49:48 przez Hexmage960
[#16] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #15

Wtedy to jeszcze tak nie raziło, dzisiaj uśmiechasz się jak widzisz kartę graficzną gdzie dostęp do VRAM jest wielokrotnie mniejszy od transferu współczesnego HDD, nie mówiąc o współczesnych kartach graficznych. Jednak już na etapie pierwszych kart PCI świat mocno uciekł Amidze.
Blitter może być wykorzystywany - funkcje systemowe z niego korzystają. Tylko że w grafice 3d blitter do niczego Ci się nie przyda.
Mówisz że twórcy starych kart nie narzekali - masz kartę o mniej więcej ich osiągach, więc te trzeba się cieszyć. Bez wątpienia obraz z tej karty jest dużo lepszy od tego z chipów Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 15:52:58 przez wali7
[#17] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Hexmage960, post #15

Twórcy starych kart typu Picasso czy CyberVision 64 jakoś nie narzekali na ów transfer... Stąd moje zdziwienie.


Podobnie jak konstruktorzy dorożek nie narzekali, że polną drogą nie da się jechać 100km/h.
[#18] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!
Czekam na komentarz Kokosa dotyczący ceny .
[#19] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@Krashan, post #18

Drooooogooooooo!! (choć to i tak coś więcej niż wtyczka z kabelkiem, o!)

Krashi, ty wiesz, że cie lubię i sobie trochę jajca robię.
[#20] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@wali7, post #10

Mam w swojej kolekcji wszystkie karty graficzne jakie wyszły do Amigi na Zorro.
Zrobiłem nawet test porównawczy wszystkich konstrukcji na tej samej konfiguracji komputera we wszystkich standardowych rozdzielczościach.
Może byś pożyczył/sprzedał jedną taką kartę na czas testów to mogłbym zrobić jakieś porównanie i możnaby się przekonać czy rzeczywiście wypada lepiej od konkurencji.
Z jakich powodów karta ma tylko 2MB zamiast 4MB ?
EGS Spectrum, podobnie jak Piccolo (zwykłe, nie SD64) ma tryb ZorroIII gdzie dostęp do pamięci jest szybszy niż w ZorroII.
Jeżeli chodzi o osiągi Spectrum to nie odstaje od reszty kart z Cirrus Logic 5426 (PicassoII, PicassoII+, Piccolo).

Poza tym nazwa PicassoII++ jest bardzo niefortunna bo aż się prosi o pomyłkę z PicassoII+

Co do odświeżania to rzeczywiście to był problem w epoce CRT. Dziś "normalne" odświeżanie to 60Hz a takie to każda karta bez problemu osiąga - Spectrum i wszystkie karty z Cirrus Logic 5426 osiągają 60Hz w 24bit do rozdzielczości 1024x768.
Nowsze karty w tym oparta na Cirrus Logic GD 5434 PiccoloSD64 dodatkowo może wyświetlić 24bit w 1280x1024 w 60Hz ale tutaj znaczenie ma 4MB VRAM, których opisywana w newsie karta nie ma - stąd pytanie o powód.

Tak naprawdę współcześnie nie ma znaczenia szybkość karty graficznej - kupujesz tę kartę, która jest w danym momencie dostępna i na którą cię stać. Chodzi przecież o wygodę używania komputera w 16/24bit w "normalnych rozdzielczościach". I tak nie ma nowych gier więc to czy karta odrysuje w ciągu sekundy 135tys pixeli (PicassoIV), 133tys (PiccoloSD64), 132tys (Spectrum) czy 128tys (Retina Z3) [test WrtPixel w 640x480 16bit] nie ma dziś żadnego znaczenia ani nie wnosi absolutnie żadnej różnicy w używalności kart graficznych na klasyku.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 16:38:26 przez lekarz_med
[#21] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!
Za te pieniądze 1000zł karta graficzna to śmieszne, to lepiej przeznaczyć na jakąś AmigeOne albo odłożyć na A1222, lub używać UAE.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 20:30:43 przez rgrg2
[#22] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@lekarz_med, post #20

Dziwne co piszesz odnośnie writepixel ja na CV64/3D w 640x480x16 mam 201939
[#23] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!
Lepiej kupić Mediator PCI
[#24] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@pong777, post #23

No, szczególnie, jak chce się mieć grafikę w A2000
[#25] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@lekarz_med, post #20

Jak tylko uruchomię którąś z kart którą mam na warsztacie (w wersji Matze), to wypożyczę Ci celem testów. Skontaktuje się z Tobą.
Jakby co, to wrzuciłem kiedyś na PPA wyniki testów które zrobiłem starszej siostrze tej karty Matzego, czyli Picasso II++ w wersji Gerga Brauna (ma 4 MB, też ZorroII, tyle że ma wbudowany riser celem montażu równolegle do mobo - blokuje sobą wszystkie sloty obok (w GBA1000 to nie ma znaczenia, bo jest jeden slot Zorro). Tę kartę mam przez cały czas i mogę wykonać dowolne testy - napisz jakie.
Masz rację co do EGS Spectrum - ta karta potrafi pracować w ZIII, ja miałem ją jednak w A1200 z ZII i pamiętam jedynie jej niski PixelClock (a były to jeszcze czasy monitorów CRT). Prawdą jest, że w dobie monitorów LCD można mieć odświeżanie 50 Hz i nie mruga, jednak niski PixelClock uniemożliwia uzyskanie sensownej rozdzielczości (trudno dzisiaj znaleźć monitory o mniejszej matrycy niż 1280x1024). Osiągi EGS Spectrum są dokładnie takie same jak każdej innej karty z GD5426/28... czyli dosyć słabe (inna sprawa, że istnieją karty RTG dla Ami o gorszych osiągach).
Nazwa Picasso II++ jest nietrafiona. Może chodziło o ogólną koncepcję i budowę karty? Georg Braun wcześniej zaprojektował klon PicassoII (na GD5426, mam tę dokumentację, jakby kto chciał), więc niewykluczone, że wzorował się na niej. Jednak GD5434 daje zupełnie nową jakość, moim zdaniem nazwa Picasso III byłaby jak znalazł.
Co do powodów obcięcia VRAM do 2 MB (oryginał Brauna miał 4 MB, podobnie jak prototyp Matze). to Matze pisał że:
1. z uwagi na możliwość pracy wyłącznie w ZII konieczna jest alokacja pamięci karty tylko w dolnych 16 MB (a konkretnie w górnych 8 MB tego obszaru, w przestrzeni zarezerwowanej dla kart ZorroII i często wykorzystywanej do rozszerzania FastRAM)
2. Matze założył, że kartę będzie można użyć także w A500/A2000 wyposażonych jedynie w procesor 68000, a w takiej konfiguracji nie da się zaadresować pamięci powyżej tego 16 MB, więc z karta wyposażoną w 4 MB VRAM możliwe byłoby zamapowanie jedynie 4 MB FastRAM
3. z konieczności buforowania obrazu itp, systemy RTG (np. Picasso96) w Ami konsumują w porywach tyle Fastu ile wynosi wielkość VRAM karty RTG, tak więc w takim minimalnym systemie zostałby jedynie wolny chip RAM
4. w przypadku karty 2 MB VRAM, 2 MB Fastu konsumuje Picasso96, 4 MB pozostaje wolnego (bo wtedy można zamapować 6 MB FastRAM)
Jednak jest tu istotna słabość całej kalkulacji Matzego, bo Picasso96 wymaga min 68020, więc chcąc używać kartę musimy mieć lepszy CPU (oczywiście Amiga 68000 zobaczy kartę, poprawnie zamapuje VRAM w przestrzeni ZII.... ale na tym zabawa się zakończy, bo P96 się nie odpali), a sporo kart turbo mapuje pamięć w 32 bitowej przestrzeni ZIII. Istnieją jednak wyjątki - budżetowe karty 68020/68030 wyposażone jedynie w pamięć ZII, ale moim zdaniem nie warto było przycinać możliwości karty dla możliwości użycia jej w budżetowym systemie z 4-6 MB FastRAM i 68020.
Testy robiłem SysSpeedem (tak się to chyba nazywało - można sobie było dociągnąć z aminetu "moduły" z wynikami testów dla różnych konfigów. Wychodziło podobnie do CV64 w A4000 (z 040 25 MHzz) i do PicassoIV, ale w A2000 (więc ograniczone do ZII) z 060 50 MHz.
Postaram się zrobić ten test WrtPixel dla karty w wersji Georga Brauna i wrzucę tu wynik. Albo całość....
Tu karta Georga (4 MB VRAM) w mojej GBA1000 - ta zielona płytka na górze mobo:


A tu karta w wersji Matzego z 2 MB VRAM (widać, że jest o połowę mniej kości pamięci):


Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 22:25:40 przez wali7

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 22:27:54 przez wali7
[#26] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@damianx, post #22

Ja do każdej karty mam średnią arytmetyczną z 3 pomiarów.
Każdy pomiar wykonany na świeżo odpalonym systemie tuż po resecie.
Wszystko pod najnowszą wersją Picasso96 oraz AmigaOS 3.9 BoingBag3
Procesor 68060/50MHz (karta CSMK3)
CV64/3D w 640x480x16bit ma u mnie WrtPixel 134474
Podobne wartości ma w testach CV64 oraz PIV więc to jakaś górna granica wynikająca z czegoś innego niż szybkość GPU.
Jakiego systemu używasz i na jakim sterowniku?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 23:39:50 przez lekarz_med
[#27] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@wali7, post #25

Ten WrtPixel to właśnie z SysSpeeda.
Ja wykonywałem testy dla każdej karty graficznej dokładnie na tym samym komputerze i tym samym systemie:
A4000 z CSMK3 060/50 czysty AmigaOS3.9 z BoingBag3 oraz najnowsza wersja Picasso96 (2.1e).
Dla każdej karty pomiar był wykonany 3 krotnie i wyciągnięta średnia arytmetyczna.
Każdy pomiar był robiony na świeżo uruchomionym systemie zaraz po resecie.
Testowałem karty które są natywnie na Zorro i mają sterowniki w Picasso96:
- Merlin (TsengLabs ET4000W32)
- PicassoII (najnowsza wersja karty 1.6 z GD5426)
- PicassoII (najnowsza wersja karty 1.6 z GD5428)
W PicassoII Village Tronic dawało zamiennie 26 albo 28 zależnie co akurat mieli, dlatego przetestowałem obie karty w tej samej wersji ale z różnymi procesorami aby zobaczyć czy są różnice przy zastosowaniu nowszego GPU.
Chciałem także porównać PicassoII oraz PicassoII+ przy tych samych procesorach czyli GD5428
- PicassoII+ (GD5428)
- Piccolo (GD5426)
- EGS Spectrum (GD5426)
- Piccolo SD64 (GD5434)
- PicassoIV (GD5446)
- CyberVision64 (S3Trio)
- CyberVision64/3D (S3Virge)
- Retina Z3 (NCR77C32BLT)
Wszystko w rozdzielczościach z odświeżaniem 60Hz oraz w 8, 16, 24 bitach. Karty z GD26/28 (z 2MB VRAM) w rozdzielczościach 640x480, 800x600, 1024x768, natomiast karty z 4MB VRAM czyli PicassoIV, PiccoloSD64, RetinaZ3, CV64 i CV64/3D dodatkowo także w 1280x1024.
Z testu wypadły karty, które nie są na Zorro lub nie mają sterowników w Picasso96.

WrtPixel to po prostu jedna wartość jaką wybrałem z tabeli.

Acha, jak wiesz jak to fajnie ogarnąć i zrobić wykresy tak żeby były dobrą ilustracją do artykułu to daj znać bo na razie mam to zebrane tylko liczbowo w tabelkach i nie mam koncepcji jak do tego podejść, żeby było czytelne i dobrze obrazowało różnice.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 00:10:09 przez lekarz_med
[#28] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@wali7, post #25

Co do kiepskiego PixelClocka to jest to przypadłość tych GD26/28 i wszystkie karty z tymi chipsetami tak mają. Jakoś gwałtownie zmniejszają się jego osiągi przy wyższej liczbie kolorów.
O ile w 8 bit jest to 90MHz czyli: 640x480 do 213Hz, 800x600 do 136Hz, 1024x768 do 83Hz a więc nadal całkiem znośnie nawet przy CRT,
to już w 16 bit było to zaledwie 42,5MHz co w 640x480 dawało jeszcze całkiem niezłe 100Hz ale już w 800x600 tylko 64Hz a to już było kiepsko.
W 24bit jest jeszcze gorzej bo pixelclock masz tylko 30Mhz a więc jedyną używalną rozdzielczością jest 640x480 przy 71Hz.

Takie same osiągi mają wszystkie karty z GD26/28 a więc Piccolo, Spectrum, PicassoII+, PicassoII.

Patrząc od tej strony to nawet PicassoIV nie powala na kolana bo w 16/24bitach pixelclock to tylko 85,91MHz czyli w 1024x768 tylko 79Hz a 1280x1024 już zaledwie 47 co na LCD jeszcze jakoś przejdzie ale CRT już nie.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 00:38:19 przez lekarz_med
[#29] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@lekarz_med, post #27

Co do wykresów, to ew. podeślij mi te dane, to może wymyślę jakiś wykres (jestem wielkim przeciwnikiem tabelek, staram się wszystko przerobić na wykresy, mam w tym spore doświadczenie :) ).
Co do różnic między GD5426 a 5428, to Wiki pisze o szybszym blitterze. Możliwe więc, że testy wykorzystujące blitter wyjdą lepiej na 5428. Bo pinout jest identyczny. Chyba że ten szybszy blitter wymaga aktywacji np. przez jakiś dodatkowy rejestr... wtedy różnic raczej nie będzie.
[#30] Re: Nowa karta graficzna do Amigi dostępna w regularnej sprzedaży!

@lekarz_med, post #28

Pixel clock w GD5426/28 to pięta Achillesowa tych kart. Bo nowsze układy: GD5434 i kolejne Cirrusy, czy układy S3 mają już bardzo przyzwoite parametry w 16 i 24 bitach.
W EGS Spectrum (czy Picasso II) tryb 24 bitowy był używalny właściwie tylko w 640x480 (Pixel Clock wynosi 45 MHz, więc max odświeżanie w tej rozdzielczości to jedynie 52 Hz! A wyżej jest już znacznie gorzej, tylko lace wchodzi w rachubę).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem